Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Korki po drodze nad Adriatyk i jak ich uniknąć...

Którędy jechać? Ile zajmuje pokonanie trasy? Na jakich odcinkach drogi są płatne? Gdzie przekraczać granice? Nocować po drodze czy nie? A jeśli tak, to gdzie? Co zabrać w podróż, na co uważać, jak się zachowywać, jak radzić sobie w sytuacjach kryzysowych. Gdzie nie warto tankować i co z LPG.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
el_grego
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 292
Dołączył(a): 12.02.2016

Nieprzeczytany postnapisał(a) el_grego » 04.04.2017 13:53

anakin napisał(a):
el_grego napisał(a):miód na moje serce :D bo w Macelj zdarzyło mi się już spędzić 2,5h w korku "do" od strony SLO Ptuj'a

Zapomniałem dodać, że to było o 5.00 rano. :wink:


Z Ptuj'a wyjechałem 3:00 AM a do granicy dotarłem +/- 5:30 AM jakieś 2 lata temu, dodam że to było w niedzielę nad ranem :D więc nawet ewentualne np 30 min w Letenye wieczorem będzie przyjemniejsze niż 5x dłużej w Macelj nad ranem :D
tranquilo
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1483
Dołączył(a): 07.02.2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) tranquilo » 04.04.2017 14:05

Marko66 napisał(a):
wielbiciel napisał(a):No i mamy ciekawą dyrektywę w sprawie kontroli granicznych opuszczających lub wjeżdżających w strefę Schengen.
http://wiadomosci.wp.pl/od-7-kwietnia-z ... 130384001a
Będzie mały koreczek na wjeździe do Chorwacji jeżeli będzie to też obowiązywało w okresie letnim.


Autor artykułu sam chyba go nie czytał :!: Na początku pisze o zewnętrznych granicach UE a poźniej o strefie Schengen :!: To są dwie różne sprawy, a właściwie dwa różne obszary (choć w większości się pokrywają). Chorwacja jest w UE i gdyby dotyczyło to zewnętrznych granic UE to nie ma problemu, a w Schengen jeszcze w zeszłym roku nie była, chociaż podobno miała też być. Może ktoś znający bliżej temat coś tu dopisze :?:



Planowane wejście do strefy schengen przez Chorwację jest na 2017rok. Tylko trudno mówić o jakimś konkretnym miesiącu bo podobno jeszcze nie wszystkie przepisy w Chorwacji zostaly dostosowane do wymogów Schengen. A skoro na teraz nie jest to jeszcze załatwione to obawiałbym się czy zdążą to zrobić w tym roku.
tranquilo
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1483
Dołączył(a): 07.02.2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) tranquilo » 04.04.2017 14:12

wielbiciel napisał(a):Wystarczy ze wezmą do przeskanowania dokument i już mamy spowolnienie trzy-czterokrotne w stosunku do dotychczasowych praktyk razy ilość pojazdów na niektórych popularnych przejściach i już się robi kolejka. Będzie się działo na Macelj, oj będzie się działo. To samo na autostradowym przejściu od strony Węgier.


Równierz mam takie obawy. Kiedy jechałem do Cro pierwszy raz autokarem to wszystkich sprawdzali tylko ze zdjecia. Wsiadl gosc z karabinem do autokaru, wszyscy wystawili paszporty przed siebie on tylko przeszedl kątem oka zerkając na dokumenty i tyle. Kazdy samochod tak samo, kierowca pokazal dokumenty a straznik nawet i nie bral do rąk.

Niestety tak szybka i pobiezna kontrola sprawila ze stalismy na granicy okolo 45 min do godziny.

Obawiam się że jeżeli ta dyrektywa wejdzie w życie to może nie tragiczne, ale pewne utrudnienia nam siępojawi www
tranquilo
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1483
Dołączył(a): 07.02.2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) tranquilo » 04.04.2017 14:20

Marko66 napisał(a):
Autor artykułu sam chyba go nie czytał :!: Na początku pisze o zewnętrznych granicach UE a poźniej o strefie Schengen :!:


To ja mam pytanie. Nie jechałem jeszcze na południe w tam gdzie trzeba przeciąć BiH. Jak to do tej pory bylo z tym przejsciem? Bo z tego co slyszalem to bezproblemowo i raczej bez kontroli granicznych.

Wiec ciekawe jak to bedzie teraz bo jakby nie patrzec będzie to zewnętrzna granica UE.
lechocz
Cromaniak
Posty: 606
Dołączył(a): 17.01.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) lechocz » 04.04.2017 14:42

adrianek90 napisał(a):
Marko66 napisał(a):
Autor artykułu sam chyba go nie czytał :!: Na początku pisze o zewnętrznych granicach UE a poźniej o strefie Schengen :!:


To ja mam pytanie. Nie jechałem jeszcze na południe w tam gdzie trzeba przeciąć BiH. Jak to do tej pory bylo z tym przejsciem? Bo z tego co slyszalem to bezproblemowo i raczej bez kontroli granicznych.

Wiec ciekawe jak to bedzie teraz bo jakby nie patrzec będzie to zewnętrzna granica UE.


Na tych przejściach, gdyż są tam dwa, zawsze podchodzili trochę bardziej na luzie. Zwłaszcza do tranzytowców jadących na południe Chorwacji lub półwysep Pelješac. Niejednokrotnie nawet nie wołają o Zieloną Kartę, co na innych przejściach BiH jest standardem.

Uważam, że w tym zakresie, tam się za dużo nie zmieni.
tranquilo
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1483
Dołączył(a): 07.02.2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) tranquilo » 04.04.2017 15:39

lechocz napisał(a):Na tych przejściach, gdyż są tam dwa, zawsze podchodzili trochę bardziej na luzie. Zwłaszcza do tranzytowców jadących na południe Chorwacji lub półwysep Pelješac. Niejednokrotnie nawet nie wołają o Zieloną Kartę, co na innych przejściach BiH jest standardem.

Uważam, że w tym zakresie, tam się za dużo nie zmieni.


Oby bo akurat w tym roku zamierzam tamtędy jechać, może nawet dwa razy i nie chciałbym rozwalić sobie dnia przez korki.
dids76
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 7949
Dołączył(a): 20.08.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) dids76 » 04.04.2017 15:57

lechocz napisał(a): Natomiast nie zdarzyło mi się nigdy, a mam w swoim samochodzie fabrycznie przyciemnione szyby tylne, aby kiedykolwiek zażądali opuszczenia tylnych szyb celem porównania twarzy jadących z tyłu osób ze zdjęciami w podanych dokumentach.


Mnie w ubiegłym roku na granicy Slo/A Austriak kazał opuścić szybę z tyłu i zaglądał do środka i sprawdzał pasporty. Fakt że to było malutkie przejście i żadnego korka nie było, ale była to już strefa Schengen
wielbiciel
Cromaniak
Posty: 1209
Dołączył(a): 16.03.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) wielbiciel » 04.04.2017 16:17

dids76 napisał(a):
lechocz napisał(a): Natomiast nie zdarzyło mi się nigdy, a mam w swoim samochodzie fabrycznie przyciemnione szyby tylne, aby kiedykolwiek zażądali opuszczenia tylnych szyb celem porównania twarzy jadących z tyłu osób ze zdjęciami w podanych dokumentach.


Mnie w ubiegłym roku na granicy Slo/A Austriak kazał opuścić szybę z tyłu i zaglądał do środka i sprawdzał pasporty. Fakt że to było malutkie przejście i żadnego korka nie było, ale była to już strefa Schengen

Ja też mam fabrycznie przyciemnione tylne szyby i zawsze jak podjeżdżam na przejścia Słoweńskie to opuszczam tą za mną by nie komplikować sprawy (czasu), a jedynymi dokumentami które sprawdzają zawsze to paszport psa.
paulr
Cromaniak
Posty: 1029
Dołączył(a): 19.10.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) paulr » 04.04.2017 16:37

lechocz napisał(a):
wielbiciel napisał(a):No i mamy ciekawą dyrektywę w sprawie kontroli granicznych opuszczających lub wjeżdżających w strefę Schengen.
http://wiadomosci.wp.pl/od-7-kwietnia-z ... 130384001a
Będzie mały koreczek na wjeździe do Chorwacji jeżeli będzie to też obowiązywało w okresie letnim.


Nie ma się chyba czego zbytnio obawiać, gdyż zmiana niniejsza faktycznie nakłada jedynie obowiązek przeskanowania każdego dowodu lub paszportu w czytniku oraz porównaniu zdjęcia w dokumencie, z facjatą konkretnej osoby tymże dokumentem się posługującą, co zresztą i teraz powinni robić, przy wjeździe lub opuszczaniu strefy Schengen.

Tyle, że dotychczas robili to zazwyczaj wyrywkowo i pobieżnie.

Przynajmniej ja, do tej pory, spotykałem się z najprzeróżniejszymi przypadkami, kiedy to raz skanowali podawane dokumenty a czasami tylko je pobieżnie przeglądnęli. Zdarzało się również tylko leniwe machnięcie ręką aby jechać dalej. Natomiast nie zdarzyło mi się nigdy, a mam w swoim samochodzie fabrycznie przyciemnione szyby tylne, aby kiedykolwiek zażądali opuszczenia tylnych szyb celem porównania twarzy jadących z tyłu osób ze zdjęciami w podanych dokumentach.

Gorzej byłoby gdyby tak wprowadzili szczegółową kontrolę graniczną i celną każdego, wypakowanego zazwyczaj po sam dach, pojazdu.

Wówczas to byłby siwy dym.

Co do przyciemnionych szyb tylnych. Raz celnik trzymał paszporty w ilości 4 zamknięte i kazał otworzyć i "sprawdził" czy się ilość zgadza i tyle.
A co do artykułu. Zeszłego roku na granicy polsko czeskiej też była kontrola. Ograniczenie prędkości i tyle. Na autostradzie między Austria a Słowenia też stal celnik z lornetka i ograniczenie.
Poza tym w artykule jest napisane że granicę UE. A nie szengen. A więc na granicy slo-cro raczej nic się nie zmieni.
lechocz
Cromaniak
Posty: 606
Dołączył(a): 17.01.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) lechocz » 04.04.2017 16:54

wielbiciel napisał(a):
dids76 napisał(a):
lechocz napisał(a): Natomiast nie zdarzyło mi się nigdy, a mam w swoim samochodzie fabrycznie przyciemnione szyby tylne, aby kiedykolwiek zażądali opuszczenia tylnych szyb celem porównania twarzy jadących z tyłu osób ze zdjęciami w podanych dokumentach.


Mnie w ubiegłym roku na granicy Slo/A Austriak kazał opuścić szybę z tyłu i zaglądał do środka i sprawdzał pasporty. Fakt że to było malutkie przejście i żadnego korka nie było, ale była to już strefa Schengen

Ja też mam fabrycznie przyciemnione tylne szyby i zawsze jak podjeżdżam na przejścia Słoweńskie to opuszczam tą za mną by nie komplikować sprawy (czasu), a jedynymi dokumentami które sprawdzają zawsze to paszport psa.


Może mam farta? W każdym bądź razie jakoś sam nie pomyślałem dotąd o opuszczaniu tylnych szyb a nikt tego ode mnie nigdy nie zażądał.

Niejednokrotnie, już po przekroczeniu granicy dochodziliśmy do wspólnego wniosku, że taką kontrolę, czy to wjazdu lub opuszczania strefy Schengen lub terenu UE, to można sobie o przysłowiowy kant d..y rozbić, gdyż można było im podać dowód dowolnej osoby, bo i tak nikt tego nie sprawdza.

Również, hipotetycznie dowolną osobę można było by przewieźć przez granicę nielegalnie, bez jakichkolwiek dokumentów, gdyż nikt nam jeszcze do wnętrza pojazdu nie zaglądał, czy nie leży tam np. na podłodze jakaś dodatkowa osoba.

Chyba, że działają oni na zasadzie wieloletniego doświadczenia i psychologicznej obserwacji delikwentów czy aby nie zdradzają, swoim zachowaniem, jakichś niecnych zamiarów?

W jednym z innych wątków napisałem również i swoje spostrzeżenia co do Zielonej Karty, przy wjeździe i opuszczaniu terytorium BiH, gdyż jakoś nie zauważyłem aby ktokolwiek porównywał dane, zawarte w tejże ZK, z faktycznymi danymi samochodu jak nr. rejestracyjny, nr VIN ew. daty itp. Chyba, że posiadają oni paranormalne zdolności przeanalizowania wszystkich podanych im dokumentów w kilkanaście sekund i potrafią telemetrycznie dokonać porównania danych zawartych w tychże dokumentach ze stanem faktycznym np. mojego auta.

Jadąc niegdyś pierwszy raz byłem przygotowany na całą kołomyję związaną z odczytywaniem i porównywaniem w/w danych. A tu nic. Zazwyczaj biorą wszystkie podane dokumenty, czasami zeskanują czytnikiem dowody lub nie, rzucą okiem na ZK i robimy sobie wzajemnie :papa:
Ostatnio edytowano 04.04.2017 17:10 przez lechocz, łącznie edytowano 4 razy
Michalm2012
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 415
Dołączył(a): 06.07.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) Michalm2012 » 04.04.2017 22:49

Lechocz, celnik nie czyta dokumentów - tylko sprawdza i obserwuje Twoje zachowanie.
W tym roku wybieram przejście w Letenye lub Mursko Sredisce. Zdecydowanie najszybsze. Nawet stempelki mamy w paszportach.
te kiero
Mistrz Ligi Narodów UEFA
Posty: 10889
Dołączył(a): 27.08.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) te kiero » 05.04.2017 09:00

Michalm2012 napisał(a):Lechocz, celnik nie czyta dokumentów - tylko sprawdza i obserwuje Twoje zachowanie.
W tym roku wybieram przejście w Letenye lub Mursko Sredisce. Zdecydowanie najszybsze. Nawet stempelki mamy w paszportach.

stempelki i najszybsze :?: mi stempelki kojarzą się z przeciąganiem odprawy granicznej, na kilkanaście przekroczeń granic w ostatnich latach (poza Schengen), mam tylko 4 stemple i pamiętam dobrze stanie w ogonku do przejść granicznych

btw: w tym roku również Mursko i Letenye :)
tranquilo
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1483
Dołączył(a): 07.02.2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) tranquilo » 05.04.2017 09:54

te kiero napisał(a):btw: w tym roku również Mursko i Letenye :)


Oba naraz :?: :) :oczko_usmiech:
lechocz
Cromaniak
Posty: 606
Dołączył(a): 17.01.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) lechocz » 05.04.2017 10:04

Michalm2012 napisał(a):Lechocz, celnik nie czyta dokumentów - tylko sprawdza i obserwuje Twoje zachowanie.
W tym roku wybieram przejście w Letenye lub Mursko Sredisce. Zdecydowanie najszybsze. Nawet stempelki mamy w paszportach.


Rozumiem.

Tylko co on może sprawdzić przez te kilkanaście sekund, góra pół minuty?

Nie chodzi mi o to, że chciałbym kwitnąć na granicy Bóg wie ile czasu. Sam jestem za jak najbardziej skrupulatną kontrolą, jeżeli ma to pomóc w zachowaniu bezpieczeństwa. Lecz odnoszę czasem wrażenie odstawiania lipy z tym całym sprawdzaniem i kontrolowaniem dokumentów. Moim zdaniem, szybciej by było i efekt byłby dokładnie taki sam gdyby otworzyli szlabany i kazali wszystkim jechać bez udawania, że cośkolwiek kontrolują.

No chyba, że przez te pół minuty, pseudo kontroli, potrafią wyłapać wszelakich kombinatorów.

Wówczas to pełny szacun dla ich profesjonalizmu.
Bulbazaur
Podróżnik
Posty: 15
Dołączył(a): 16.09.2016

Nieprzeczytany postnapisał(a) Bulbazaur » 05.04.2017 12:04

Ale to nie jest tak, że oni nie sprawdzają. Widzą rejestrację np. PL, paszporty czy dowody PL, ilość osób się zgadza to jedziemy dalej. Nie wiem czy zauważyliście, ale szczególnie na granicy Węgierskiej (a Węgiersko-Serbskiej to już w ogóle) często otwierają bagażniki albo nawet ściągają auta na bok i dokładnie sprawdzają, ale głównie samochody na tureckich blachach, względnie niemieckich, austryjackich itp. jeśli w środku jadą "bardziej opaleni".
Oczywiście granica nie jest w 100% szczelna, zawsze ktoś tam się przeciśnie. Ale moim zdaniem oni po prostu oszczędzają sobie pracy i czasu widząc już na pierwszy rzut oka, że wszystko jest ok.
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Samochodem - trasy, noclegi, przepisy, uwagi



cron
Korki po drodze nad Adriatyk i jak ich uniknąć... - strona 427
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone