Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Kolory i smaki Maroka

Afryka jest drugim co do wielkości kontynentem. W Afryce są 54 kraje. Prawie jedna trzecia światowych języków jest używanych w Afryce. Jezioro Wiktoria w Afryce jest największym jeziorem i drugim co do wielkości jeziorem słodkowodnym na świecie. Nigeria ma najwyższy na świecie wskaźnik urodzeń bliźniąt. W Sudanie znajduje się ponad 200 piramid, czyli więcej niż w Egipcie.
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15663
Dołączył(a): 30.06.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 26.03.2024 19:39

ziemniak napisał(a): warto pamiętać, że dzieci do dwóch lat przeloty/wczasy mają praktycznie za darmo.
Z tego skorzystał (nie pierwszy raz) kolega, właśnie wrócił z Tajlandii i Wietnamu...
Raz że tania, dwa dużo mniej problemów niż że starszym dzieckiem...
wiola2012
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2497
Dołączył(a): 26.07.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) wiola2012 » 26.03.2024 20:50

ziemniak napisał(a):
wiola2012 napisał(a):Podróżowaliście z takim maleństwem? A jak ze szczepieniami w przypadku niemowląt?
Trafiliście rzeczywiście świetną ofertę. Możesz zdradzić z jakiego BP?

Akurat kierunek Oman czy Zjednoczone Emiraty Arabskie są idealne na podróże z dziećmi i naszym zadaniem bardzo bezpieczne. Pod warunkiem, że nie lecimy w okresie letnim. Nie zdecydowalibyśmy się lecieć z dziećmi np. na popularny Zanzibar czy Madagaskar, ze względu m.in. na malarię, ale dużo osób lata.

Cenna informacja :) .
ziemniak napisał(a):Lecieliśmy z Itaką z Katowic, ale kupiliśmy na ostatnią chwilę. Mamy ten plus, że w 3/4 przypadkach możemy wziąć urlop w ostatniej chwili.

No u mnie niestety nie ma takiej możliwości, a szkoda bo rzeczywiście oferty można upolować atrakcyjne.
ziemniak napisał(a):Nasze chłopaki znoszą lepiej podróż niż my i oby im się to nie zmieniło. Potrafią dobę przesiedzieć w podróży autem i nie marudzić i to bez tabletów czy smartfonów. Polecam podróże z dziećmi od małego. Pytają się kiedy jedziemy, gdzie, dopytują o szczegóły oraz kłócą się z nami gdy wybieramy się gdzieś bez nich.

W Maroko też towarzyszyły nam dzieci i się spisywały idealnie, ale też trzeba dzieci to takiej aktywności przyzwyczaić.
wiola2012
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2497
Dołączył(a): 26.07.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) wiola2012 » 26.03.2024 20:51

piekara114 napisał(a):
ziemniak napisał(a): warto pamiętać, że dzieci do dwóch lat przeloty/wczasy mają praktycznie za darmo.
Z tego skorzystał (nie pierwszy raz) kolega, właśnie wrócił z Tajlandii i Wietnamu...
Raz że tania, dwa dużo mniej problemów niż że starszym dzieckiem...

Beatko, swoich dzieci to już raczej nie, ale będziemy kiedyś wnuków zabiarały ;) :tak: .
wiola2012
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2497
Dołączył(a): 26.07.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) wiola2012 » 26.03.2024 21:04

Kolory i smaki Maroka
czyli tajinowy zawrót głowy.

Kasba Oufella

Bez względu na to, w której części miasta się znajdziemy, zobaczymy wznoszącą się na wzgórzu Kasbę Oufella.
Kasba została zbudowana przez dynastię Saadytów w XVI w. jako część systemu obronnego regionu. Była to ważna pozycja strategiczna, kontrolująca wejście do miasta i umożliwiająca obserwację okolicznych terenów. Oufella charakteryzuje się tradycyjną marokańską architekturą obronną. Centrum kompleksu nie dane nam było zobaczyć, ale można zajrzeć na stronę https://www.agadir-oufella.ma/en/ . To strona oficjalna, ciekawie zaprojektowana, po kliknięciu na discover, przeniesiemy się na interesującą kartę traktującą o historii kasby i portu.
Z naszych planów wjechania autem na wzgórze wyszły nici, ponieważ droga jest zamknięta dla ruchu prywatnego. Nie byliśmy przygotowani na taką sytuację, bo skorzystalibyśmy z kolejki linowej, o której pisał PAP. Parkujemy zatem najbliżej jak można tutaj i idziemy na zwiady. Na wzgórze jest ponad 2 km drogi, wejście nie stanowi problemu, ale zejście wieczorem z dziećmi mogłoby nie być bezpieczne. Na turystów czekają taksówki, ale nie widziałam dużego zainteresowania. My zaś przyłączamy się do sporej grupki osób oczekujących na przystanku linii L24 . Po 15 minutach oczekiwania, gdy autobus podjechał, na przystanku była już taka duża ilość osób, że miałam obawy czy wszyscy pojadą, ale kierowca zabrał wszystkich, ważne, żeby się drzwi zamknęły :mg: . Bilet w obie strony kosztuje 8 dih i kupuje się go u kierowcy. Autobus nie zatrzymuje się nigdzie po drodze, Oufella to ostatni i jedyny przystanek. Niestety, zanim na nim wysiedliśmy było już po zachodzie słońca.

n0.jpg


Bardzo szybko, niezauważalnie nastał wieczór. Będziemy zatem oglądać wieczorną panoramę Agadiru i oświetloną kasbę.

n1.JPG

n2.JPG

n3.JPG


Długo się dobijałyśmy do tych wrót, ale nikt nam nie chciał otworzyć ;) .

n4a.jpg


Nie szkodzi, to co na zewnątrz też jest warte pooglądania .

n5.JPG

n6.JPG

n7.JPG


Teren jest dość rozległy, można zejść po schodkach i popatrzeć na miasto z innej perspektywy.

n8.JPG


A w tym budynku są płatne toalety i jakieś inne pomieszczenia, do których drzwi były pozamykane.

n9.JPG


Tutaj znajduje się wyjście (wejście) do kolejki linowej. Żeby nie samochody na parkingu, to byśmy się skusili.

n10.JPG


Autobus powrotny podjechał prawie punktualne i po kilku minutach byliśmy na dole.
:papa:
ziemniak
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 716
Dołączył(a): 17.07.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) ziemniak » 26.03.2024 21:29

Wysokość robi wrażenie. W rzeczywistości musi być niesamowity widok.
megidh
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4702
Dołączył(a): 03.04.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) megidh » 26.03.2024 21:49

wiola2012 napisał(a):Obrazek

Pierwsze wrażenie miałam takie, że przy tym murku palą się ogniska, a chmurki na niebie to dym z tych ognisk :lol:.

wiola2012 napisał(a):Nie szkodzi, to co na zewnątrz też jest warte pooglądania .

Świetny widok na wieczorno-nocny Agadir.
Kapitańska Baba
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12178
Dołączył(a): 16.12.2016

Nieprzeczytany postnapisał(a) Kapitańska Baba » 27.03.2024 09:42

Prześliczny widok z góry :hearts: :hearts: :hearts:
Kapitańska Baba
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12178
Dołączył(a): 16.12.2016

Nieprzeczytany postnapisał(a) Kapitańska Baba » 27.03.2024 09:46

wiola2012 napisał(a):
Kapitańska Baba napisał(a):
Bez gotówki w Maroko nie da się funkcjonować :)

Muszę powiedzieć że podejście Marokańczyków w tym temacie bardzo mi odpowiada. Brawo!

Naprawdę?! Dla mnie to uciążliwe, lubię chodzić bez portfela nawet i płacić zegarkiem :) .


Naprawdę :oczko: Gotówka daje mi wolność i możliwość płacenia gdzie i kiedy chcę :tak:
Niedawne trudne sytuacje - dzień wybuchu wojny na Ukrainie czy trzęsienie ziemi w Turcji potwierdziły tylko moje przemyślenia w tym temacie :tak:
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15663
Dołączył(a): 30.06.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 27.03.2024 10:04

Kapitańska Baba napisał(a):
wiola2012 napisał(a):
Kapitańska Baba napisał(a):
Bez gotówki w Maroko nie da się funkcjonować :)

Muszę powiedzieć że podejście Marokańczyków w tym temacie bardzo mi odpowiada. Brawo!

Naprawdę?! Dla mnie to uciążliwe, lubię chodzić bez portfela nawet i płacić zegarkiem :) .

Naprawdę :oczko: Gotówka daje mi wolność i możliwość płacenia gdzie i kiedy chcę :tak:
Niedawne trudne sytuacje - dzień wybuchu wojny na Ukrainie czy trzęsienie ziemi w Turcji potwierdziły tylko moje przemyślenia w tym temacie :tak:

Ja zdecydowanie team karta - szybko, wygodnie, często nawet portfela nie mam. Gotówka dla mnie to pewne ograniczenia... Ja w ogóle jestem za ograniczeniem możliwości płacenia gotówką.

wiola2012 napisał(a):Obrazek

Ta fotka jest rewelacyjna. Fajnie ten punkt zwiedzania Wam wypadł.
ziemniak
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 716
Dołączył(a): 17.07.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) ziemniak » 27.03.2024 11:33

Gotówka to wolność.

Karta jest fajna, ale np. na autostradzie czy komunikacji.
maslinka
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 14800
Dołączył(a): 02.08.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) maslinka » 27.03.2024 13:53

Wiola, przepiękne zdjęcia i niesamowity klimat! :hearts:

U mnie zdecydowanie karta wygrywa. Zazwyczaj w ogóle nie noszę gotówki; dla mnie to niepraktyczne i niewygodne.
piotrf
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 18320
Dołączył(a): 26.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) piotrf » 27.03.2024 18:34

Piękne widoki nocnego Agadiru :proszedzieki:

Płacę kartą , ale gotówkę przeważnie mam ze sobą , co wiele razy uratowało nas w drodze :tak:


Pozdrawiam
Piotr
wiola2012
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2497
Dołączył(a): 26.07.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) wiola2012 » 27.03.2024 19:02

ziemniak napisał(a):Wysokość robi wrażenie. W rzeczywistości musi być niesamowity widok.

megidh napisał(a):Świetny widok na wieczorno-nocny Agadir.

piotrf napisał(a):Piękne widoki nocnego Agadiru :proszedzieki:

Kapitańska Baba napisał(a):Prześliczny widok z góry :hearts: :hearts: :hearts:

piekara114 napisał(a):Ta fotka jest rewelacyjna. Fajnie ten punkt zwiedzania Wam wypadł.

maslinka napisał(a):Wiola, przepiękne zdjęcia i niesamowity klimat! :hearts:


Cieszę się, że się podoba :D , czasami mi się uda ;) .
Oprócz podziwiania, wykorzystalismy sutuację i zrobiliśmy sobie sesję zdjęciową w parach, na tle rozświetlonego Agadiru. Fajne fotki wyszły :)
wiola2012
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2497
Dołączył(a): 26.07.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) wiola2012 » 27.03.2024 19:13

Kapitańska Baba napisał(a):
wiola2012 napisał(a):Naprawdę?! Dla mnie to uciążliwe, lubię chodzić bez portfela nawet i płacić zegarkiem :) .

Naprawdę :oczko: Gotówka daje mi wolność i możliwość płacenia gdzie i kiedy chcę :tak:
Niedawne trudne sytuacje - dzień wybuchu wojny na Ukrainie czy trzęsienie ziemi w Turcji potwierdziły tylko moje przemyślenia w tym temacie :tak:

W takich ekstremalnych sytuacjach ma to sens :proszedzieki:
piotrf napisał(a):Płacę kartą , ale gotówkę przeważnie mam ze sobą , co wiele razy uratowało nas w drodze :tak:
Pozdrawiam
Piotr

maslinka napisał(a):U mnie zdecydowanie karta wygrywa. Zazwyczaj w ogóle nie noszę gotówki; dla mnie to niepraktyczne i niewygodne.

ziemniak napisał(a):Gotówka to wolność.
Karta jest fajna, ale np. na autostradzie czy komunikacji.

piekara114 napisał(a):Ja zdecydowanie team karta - szybko, wygodnie, często nawet portfela nie mam. Gotówka dla mnie to pewne ograniczenia... Ja w ogóle jestem za ograniczeniem możliwości płacenia gotówką.

Pewnie zwolenników i przeciwników danej formy płatności byłoby mniej więcej tyle, co zwolenników i przeciwników nikona vs canona :mg: . Najważniejsze, żeby posiadać dostępne środki na karcie lub pliczek banknotów w portfelu ;) .
wiola2012
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2497
Dołączył(a): 26.07.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) wiola2012 » 29.03.2024 22:06

Niech zmartwienia odchodzą w dal, a w ich miejsce w życiu Waszym zagości radość, miłość i pokój. Życzę wesołych i pełnych nadziei Świąt Wielkanocnych!
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Afryka

cron
Kolory i smaki Maroka - strona 13
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone