Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Kolory i smaki Maroka

Afryka jest drugim co do wielkości kontynentem. W Afryce są 54 kraje. Prawie jedna trzecia światowych języków jest używanych w Afryce. Jezioro Wiktoria w Afryce jest największym jeziorem i drugim co do wielkości jeziorem słodkowodnym na świecie. Nigeria ma najwyższy na świecie wskaźnik urodzeń bliźniąt. W Sudanie znajduje się ponad 200 piramid, czyli więcej niż w Egipcie.
wiola2012
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2518
Dołączył(a): 26.07.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) wiola2012 » 06.03.2024 08:34

Kolory i smaki Maroka
czyli tajinowy zawrót głowy.

Ouzoud cd
Wspinamy się lekko, mijamy camping. Latem można się tu zatrzymać, podobno funkcjonuje, a teraz trochę straszy ;) .

40.JPG

42.JPG

43.JPG


Pierwsze kaskady:

44.JPG

50.JPG

51.JPG


Spacer nie jest męczący dla dorosłych, ale Mała chce na ręce. Okazało się, że najwygodniej jej u naszego przewodnika :) . Nigdy nie dowiemy się co siedzi w główkach małych dzieci :D
Ta część trasy nie jest zbyt widokowa, ale jest spokojnie, zielono i … dzisiaj, po przejściu całej trasy wiem, że kierunek w prawo to był dobry wybór.

47.JPG

48.JPG

49.JPG


Po chwili dochodzimy do miejsca , gdzie można skorzystać z toalety i wypić pyszny sok pomarańczowy, z widokiem na wodospad. Na zdjęciach pocztówkowych jest zdecydowanie więcej wody, styczeń to pora sucha więc i wody dużo mniej, a co za tym idzie widoki nie tak spektakularne jak na filmikach z YouTube.

52.JPG

53.JPG


Wracamy na szlak, idziemy spacerkiem, każdy we własnym tempie, bo każdy ma inne potrzeby zdjęciowe jednak mniej więcej w tym samym czasie docieramy w okolice oczka wodnego utworzonego przez spływająca z wysokości wodę.

54.JPG

55.JPG

65.JPG

65a.JPG


Zanim przedostaniemy się na drugą stronę popłyniemy łódką pod sam wodospad.

66.jpg

65b.JPG

66a.JPG

66b.JPG

67.JPG


Było to ciekawe doświadczenie i polecam odbyć taki krótki rejsik. Łódka przybija do brzegu po drugiej stronie, po wyjściu na brzeg uiszczamy opłatę w budce. Nie pamiętam dokładnie ceny, ale nie była to wysoka kwota.

Wspinamy sie coraz wyżej, zerakm na wodospad z innej perspektywy:

68.JPG


Po tej stronie znajduje się mnóstwo sklepików, kramików i kilka restauracji. Jest głośno, tłoczno i czuje się jak na jarmarku.
Po tej stronie czeka na turystów jeszcze jedna, a dla dzieci najważniejsza atrakcja :D .Rejon wodospadów upodobały sobie małpki - makaki berberyjskie.

70.JPG


Bardzo lubią orzeszki, potrafią wyrwać z ręki torebkę z tym przysmakiem, wskoczyć na plecy albo na głowę turyście, szczególnie wtedy gdy są zachęcone przez tubylca. To wolne zwierzęta, które w tym miejscu maja swój dom, dlaczego więc lokalsi chcą pieniądze za zdjęcie z małpką i za karmienie własnymi orzeszkami? Nie podoba mi się ten proceder i stawia ich w złym świetle. Małpki sa sympatyczne i chętnie bym je dłużej poobserwowała, ale się nie da. Wystarczy, że się zatrzymasz, a już podbiega mężczyzna, wciska ci w rękę orzeszki, daje znak ręką, małpka hyc na plecy :evil:, w ostatniej chwili odskoczyłam :mg: .

77.JPG


To monkey boss (tak powiedział przewodnik)

69.JPG


Towarzystwo biega i skacze po skałkach i między drzewami, a jak ma ochotę na przekąskę to bez proszenia i szukania dostaje, bo chętnych do karmienia nie brakuje :) . Lubię małpki od zawsze :)

71.JPG

72.JPG

74.JPG

75.JPG

76.JPG


Żegnamy się i rozliczamy z przewodnikiem (oczywiście dostał więcej niż 5 euro bo naprawdę zasłużył) i idziemy do knajpki na spóźniony obiad:

78.JPG


Ten tłum ludzi to nie klienic czekający na posiłek tylko kibice, którzy czekają na transmisję meczu piłki nożnej , przecież trwają mistrzostwa Afryki :D . My natomiast zajęliśmy stolik w głębi z widokiem na wodospad.
Tym razem jadłam tajin wegetariański, równie pyszny co poprzedni. W trakcie obiadu przygrywano nam od czasu do czasu na nieznanym mi instrumencie :D .

79.JPG

wiola2012
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2518
Dołączył(a): 26.07.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) wiola2012 » 06.03.2024 13:14

piotrf napisał(a):Już jest ładnie 8) , co prawda te małe biznesy oblepiające okolicę nieco zakłócają odbiór , ale sam wodospad :spoko:
Da się zrobić zdjęcie wodospadu bez tej dobudowanej , kaskadowej otoczki . . .
Pozdrawiam
Piotr

I zdjęcie da się zrobić i pospacerować w samotności, poobcować z przyrodą , trzeba tylko wiedzieć gdzie się udać :)
maslinka
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 14806
Dołączył(a): 02.08.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) maslinka » 06.03.2024 20:15

Ja też bardzo lubię małpki i zgadzam się - nie podoba mi się, że ich samozwańczy "opiekunowie" wciskają orzeszki i zarabiają na zwierzakach :?

Wodospad z bliska robi duże wrażenie :D
wiola2012
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2518
Dołączył(a): 26.07.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) wiola2012 » 06.03.2024 22:26

maslinka napisał(a):Ja też bardzo lubię małpki i zgadzam się - nie podoba mi się, że ich samozwańczy "opiekunowie" wciskają orzeszki i zarabiają na zwierzakach :?

W Maroko się przekonałam, że zarabiać można na wszystkim :) .
maslinka napisał(a):Wodospad z bliska robi duże wrażenie :D

Pod samym wodospadem było jeszcze fajniej, ale zdjęcia nie wyszły bo obiektyw się zamoczył :).
Kapitańska Baba
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12193
Dołączył(a): 16.12.2016

Nieprzeczytany postnapisał(a) Kapitańska Baba » 11.03.2024 12:02

Wiolu - bardzo ładne te wodospady :hearts:
A małpki - hmmm, mają słodkie pyszczki :oczko: Fajnie je zobaczyć w ich własnym, porawdziwym domu, na wolności :hearts:
wiola2012
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2518
Dołączył(a): 26.07.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) wiola2012 » 11.03.2024 23:07

Kapitańska Baba napisał(a):Wiolu - bardzo ładne te wodospady :hearts:

Mieliśmy dylemat: pojechać do Casablanki czy na wodospady. Zadałam pytanie o radę na znanym forum i otrzymałam sporo odpowedzi, że zdecydowanie Ouzoud. Myślę, że to był dobry wybór :D .
Kapitańska Baba napisał(a):A małpki - hmmm, mają słodkie pyszczki :oczko: Fajnie je zobaczyć w ich własnym, porawdziwym domu, na wolności :hearts:

Oj tak, to zupełnie inne doświadczenie niż takie ZOOlogiczne :D .
wiola2012
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2518
Dołączył(a): 26.07.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) wiola2012 » 12.03.2024 19:36

Kolory i smaki Maroka
czyli tajinowy zawrót głowy.

Tizi n'Tichka

W poniedziałkowy poranek opuszczamy nasze klimatyczne apartamenty i udajemy się w długą podróż do Agadiru. Dlaczego długą? Najlepsza i najszybsza droga z Marakeszu do Agadiru liczy 250 km i można ją pokonać w 3 godziny, ale my nią nie pojedziemy. Chcemy przejechać widokowym wąwozem Tizi n'Tichka do Kasbah Ait Ben Haddou.
Poranek jest bardzo chłodny, chociaż dzień zapowiada się słonecznie.
Napisać , że jest kilka zakrętów to jakby nic nie napisać. Droga jest widokowa i urozmaicona, ale dla osób z chorobą lokomocyjną może być uciążliwa. Zatrzymujemy się na odpoczynek w ładnym, przydrożnym zajeździe. Wewnątrz jest jeszcze zimniej chyba niż na zewnątrz. Dzieci zlokalizowały kominek, w którym płonął wesoło ogień i dawał przyjemne ciepło. Zamówiliśmy miętową herbatkę, oczywiście słodką :). Herbatka plus kominek - świetny klimat :D . Wystrój też niczego sobie:

1.jpg

2.jpg

3.jpg

4.jpg


Bydynek ma 2 piętra i 2 tarasy w tym jeden na dachu, a roztacza się z niego ładny widok.

5.jpg

6.jpg

7.jpg

8.jpg


A to nasze niezawodne auta :spoko:

9.jpg


100 km od Marakeszu znajduje się punkt widokowy. Zanim jednak do niego dotrzemy musimy pokonać bardzo krętą drogę , która wspina się dość wysoko nad poziom morza. Nie jest ani niebezpieczna, ani bardzo uciążliwa, a najważniejsze ma dobrą nawierzchnię.

10.jpg

11.jpg

14.jpg

21.jpg

12.jpg

15.jpg


Na górze oprócz widoków, które są rewelacyjne, ale zdjęcia to tylko zdjęcia ;) , możemy zakupić pamiątki.

17.jpg

20.jpg


Ten punkt widokowy to taki punkt kulminacyjny. Kolejne kilometry prowadzą przez niżej położone tereny, przez miasteczka i osiedla...

22.jpg

23.jpg

24.jpg


Ktoś sobie wyszedł na spacer i teraz odpoczywa :)

25a.jpg


Na tym zdjęciu widać, jaką Maroko ma technologię na odprowadzanie wody z gór.

26.jpg


A tutaj już znajdujemy się jakby na przedmieściach głównego celu dzisiejszej podróży - Kasbah Ait Ben Haddou.

27.jpg

28.jpg

29.jpg

30.jpg


I parkujemy

31.jpg

(...)
piotrf
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 18337
Dołączył(a): 26.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) piotrf » 12.03.2024 21:54

21.jpg


Gdy widzę takie drogi , zastanawiam się jak to jest : to ja patrzę na zdjęcia , a mojego Osiołka kopyta swędzą :oczy: :lol:


Pozdrawiam
Piotr
Kapitańska Baba
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12193
Dołączył(a): 16.12.2016

Nieprzeczytany postnapisał(a) Kapitańska Baba » 13.03.2024 10:27

Punkt widokowy - petarda! :hearts:
Uwielbiam takie widoki na góry z pokręconą uliczką.I wcale się nie dziwię ze Osiołka kopytka swędzą :lol:
wiola2012
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2518
Dołączył(a): 26.07.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) wiola2012 » 13.03.2024 18:10

piotrf napisał(a):Gdy widzę takie drogi , zastanawiam się jak to jest : to ja patrzę na zdjęcia , a mojego Osiołka kopyta swędzą :oczy: :lol:
Pozdrawiam
Piotr

Wystąpił u Was, niespotykany na ogół, rodzaj komunikacji zwany telepatią, a to oznacza, że jest między Wami bardzo silna więź :tak: .
Sądzę Piotrze, że koniecznie musisz coś z tym zrobić, bo nieleczone swędzenie kopytek może prowadzić do „choroby” osiołka :D .
wiola2012
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2518
Dołączył(a): 26.07.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) wiola2012 » 13.03.2024 20:45

Kapitańska Baba napisał(a):Punkt widokowy - petarda! :hearts:
Uwielbiam takie widoki na góry z pokręconą uliczką.

A są tacy, którzy nie mogą zrozumie takich jak my ;) .
piotrf
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 18337
Dołączył(a): 26.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) piotrf » 13.03.2024 21:35

wiola2012 napisał(a):Wystąpił u Was, niespotykany na ogół, rodzaj komunikacji zwany telepatią, a to oznacza, że jest między Wami bardzo silna więź :tak: .
Sądzę Piotrze, że koniecznie musisz coś z tym zrobić, bo nieleczone swędzenie kopytek może prowadzić do „choroby” osiołka :D .


Wytłumaczyłem mu , że do Agadiru jest z Krosna 4 300 km i pokazałem mu film PAP-a , teraz stoi spokojnie uśmiechając się , czeka na wiosenny przegląd :mg: Pierwszą wycieczkę w tym roku już zaliczył . . . :lol:



Pozdrawiam
Piotr
PAP
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1380
Dołączył(a): 21.08.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) PAP » 14.03.2024 15:43

wiola2012 napisał(a):
Kapitańska Baba napisał(a):Wiolu - bardzo ładne te wodospady :hearts:

Mieliśmy dylemat: pojechać do Casablanki czy na wodospady. Zadałam pytanie o radę na znanym forum i otrzymałam sporo odpowedzi, że zdecydowanie Ouzoud. Myślę, że to był dobry wybór :D .


Witaj :) ...

U nas Casablanka też została na to do list :) ... ale i ten wodospad dopisuję do listy, acz pytanie jakie godziny są optymalne do odwiedzin, aby światło było optmalne i aby cienia nie było zbyt dużo :) ?

PAP
PAP
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1380
Dołączył(a): 21.08.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) PAP » 14.03.2024 16:04

piotrf napisał(a):
wiola2012 napisał(a):Wystąpił u Was, niespotykany na ogół, rodzaj komunikacji zwany telepatią, a to oznacza, że jest między Wami bardzo silna więź :tak: .
Sądzę Piotrze, że koniecznie musisz coś z tym zrobić, bo nieleczone swędzenie kopytek może prowadzić do „choroby” osiołka :D .


Wytłumaczyłem mu , że do Agadiru jest z Krosna 4 300 km i pokazałem mu film PAP-a , teraz stoi spokojnie uśmiechając się , czeka na wiosenny przegląd :mg: Pierwszą wycieczkę w tym roku już zaliczył . . . :lol:



Pozdrawiam
Piotr



Witajcie :) ...

Powiedz mu, że jak Niuniek dał radę, to i Osiołek przemknie tamtędy bez problemu :) :) ...

Inna rzecz, że my tamtędy jechaliśmy w odwrotnym kierunku, słonko świeciło o tej porze dnia ze złej strony ;), więc ten punkt widokowo sobie odpuściliśmy :) ... ale jest plan, że przy powtórce Maroka ma być tak jak u Wioli, czyli z Marrakesz do Ait Benhaddou, plus nocleg tam gdzieś właśnie, aby tam się poszwędać się do zmroku, kiedy nie ma tam już jednodniowych rozwrzeszczanych grupowych turystów ;) :) :) ... więc będzie i sposobność na punkt widokowy :) :) ...

Wiolu, Wy też tam nocowaliście :) ?

PAP
wiola2012
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2518
Dołączył(a): 26.07.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) wiola2012 » 14.03.2024 18:56

piotrf napisał(a):
wiola2012 napisał(a):...Sądzę Piotrze, że koniecznie musisz coś z tym zrobić, bo nieleczone swędzenie kopytek może prowadzić do „choroby” osiołka :D .

Wytłumaczyłem mu , że do Agadiru jest z Krosna 4 300 km i pokazałem mu film PAP-a , teraz stoi spokojnie uśmiechając się , czeka na wiosenny przegląd :mg: Pierwszą wycieczkę w tym roku już zaliczył . . . :lol:

Czyżbyście planowali z Hiszpanii skoczyć do Maroko? Jak się rozłoży podróż na 3 tygodnie to 4300x2 nie jest tak dużo :mg: , PAP udowodnił, że da się :tak: .
PAP napisał(a):Witajcie :) ...
Powiedz mu, że jak Niuniek dał radę, to i Osiołek przemknie tamtędy bez problemu :) :) ...

No właśnie :spoko:
PAP napisał(a):Inna rzecz, że my tamtędy jechaliśmy w odwrotnym kierunku, słonko świeciło o tej porze dnia ze złej strony ;), więc ten punkt widokowo sobie odpuściliśmy :) ... ale jest plan, że przy powtórce Maroka ma być tak jak u Wioli, czyli z Marrakesz do Ait Benhaddou, plus nocleg tam gdzieś właśnie, aby tam się poszwędać się do zmroku, kiedy nie ma tam już jednodniowych rozwrzeszczanych grupowych turystów ;) :) :) ... więc będzie i sposobność na punkt widokowy :) :) ...
Wiolu, Wy też tam nocowaliście :) ?
PAP

Rozważałam taki plan, żeby przenocować w Ait Benhaddou lub w Warzazat, ale w końcu stwierdziliśmy, że nie będziemy naszych noclegów rozbijać na tyle miejscówek i dojechaliśmy tego samego dnia do Agadiru.
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Afryka

cron
Kolory i smaki Maroka - strona 8
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone