Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Klub Miłośników Wyspy Hvar

W Chorwacji jest mnóstwo wartych zobaczenia miejsc. Zwiedzanie lub wypoczynek, albo i jedno, i drugie? Byłeś gdzieś lub chcesz się dowiedzieć czegoś od innych? To właśnie tutaj możesz to zrobić.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
zyziozie
Globtroter
Avatar użytkownika
Posty: 51
Dołączył(a): 27.07.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) zyziozie » 02.07.2021 16:44

kaeres napisał(a):
henius34 napisał(a):
te kiero napisał(a):Witam.
Napiszta ludy jakimi autami przejechaliście szutrem od Dubovicy do Sv.Nedelj.
Gdybym dalej miał wszędobylski łazik Meggy z dość wysokim prześwitem to bym nie pytał, ale jest niższa Octavka.

Ford Mondeo kombi w zeszłym roku. Jechałem tą drogą dwa razy w 2011 i rok temu. Uważam, że teraz jest dużo gorzej niż 10 lat temu. Okej, droga jest poszerzona, ale leżą na niej kamienie podobne jak na podkładach kolejowych.

Jechałem tą drogą w 2015 czytając wcześniej o niemal idealnym szutrze na tej drodze.
Ale podobnie uważam, że w niektórych miejscach kamienie na niej są tak wielkie i ostre, że przebita opona to może być najmniejsza awaria.
Miejscami piechotą bym szybciej się poruszał, a i tak się martwiłem. A zaznaczam, że jeździłem już po różnych "szutrach" w Chorwacji, tak tylko na drodze Sv. Nedjelja-Dubovica martwiłem się o zawias.


Jechałem dziś Nissanem X-Trialem i ...było mi go żal. Drugi raz bym nie jechał również ze względu na komfort mój i pasażerów. Od Dubovicy jakiś kilometr jest całkiem znośmy, ale są też dość strome miejsca z dużymi kamieniami - szkoda opon ... Ocatvką bym się nie pchał.
Przejechałem też dziś drogą na tunelem Pitve - tam jest nieco lepiej, ale jest to dłuższy odcinek i przed Zavalą czekałem z utęsknieniem na asfalt :D Za to widoki rewelacyjne!
lawenda80
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 164
Dołączył(a): 12.04.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) lawenda80 » 02.07.2021 17:01

m@rek napisał(a):Dawno tu nie zaglądałam, może już ktoś o tym juz wspomniał.
Takie dwie ciekawostki z Hvaru:
Powstaje nowa droga od Małej Stinivy do Jelsy. Jechałem od Stinivy i dojechałem prawie do Prapatnej, szutrowa ale nie najgorsza.
Droga z Zavali w stronę Gromin Dolac została poprawiona. Nadal szutrowa, pyłu od cholery ale jest lepiej niż było.
Pozdrowienia z ID, żar leje się z nieba 8)


Drogę szutrową poszerzali zaraz po naszym przyjezdzie do Gromin około 14.06.Prace trwały tydzień na całe szczęscie a poruszanie się było bardzo utrudnione.Droga z Gromin do Zavala przejezdna tylko w określonych godzinach.Puszczali co trzy godziny co było trochę upierdliwe i nie zawsze nam pasowało :(
karin74
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2420
Dołączył(a): 27.07.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) karin74 » 03.07.2021 11:29

Drodzy!
Czy na Hvarze jest szpital z oddziałem dziecięcym?
michał1234
Croentuzjasta
Posty: 340
Dołączył(a): 07.05.2021

Nieprzeczytany postnapisał(a) michał1234 » 03.07.2021 11:37

Katarzyna Głydziak Bojić napisał(a):Tam, gdzie mieszkają ludzie musi, być pomoc lekarska....

Są karetki pogotowia, są punkty pomocy doraźnej w nagłych wypadkach(hitna pomoć); w ciężkich przypadkach - transport śmigłowcem do Splitu (10-15 min. lotu).

Stari Grad:
Hitna pomoć (ER)
Obala hrvatskih branitelja
tel. +385 (0)21/765-122
Ambulanta:
+385 (0)21/765-373
+385 (0)21/766-200


Jelsa:
Ambulatorium (ambulanta)
tel.+385 (0)21/761-194
+385 (0)21/762-200
+385 (0)21/762-100
Hitna pomoć
tel: +385 (0)21/765122
+385 (0)99/471-148

Hvar:
Dom zdravlja Hvar
1. Hitna, Trg sv. Stjepana b.b.
tel. +385 (0)21 741 300
2. Ambulanta, Zastup b.b.
tel. + 385 (0)21 743 103, + 385 (0)21 717 422

Naturalnie działa też uniwersalny numer 112 w razie wszelakich wypadków.

Zawsze na oficjalnych stronach miasteczek jest zakładka typu "info" czy "ważne info", czy "przydatne informacje" (korisne informacije), "ważne telefony" itp.. Tam znajdziecie namiary między innymi na pomoc medyczną, apteki itp.

Pozdrawiam


Być może nic się nie zmieniło przez kilka lat. Najbliższy szpital to pewnie Split.
Bravik
Mistrz Ligi Mistrzów UEFA
Avatar użytkownika
Posty: 5246
Dołączył(a): 04.01.2018

Nieprzeczytany postnapisał(a) Bravik » 03.07.2021 11:39

karin74 napisał(a):Drodzy!
Czy na Hvarze jest szpital z oddziałem dziecięcym?


Na Hvarze chyba nie ma żadnego szpitala. Tylko Split.
karin74
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2420
Dołączył(a): 27.07.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) karin74 » 03.07.2021 12:29

Bravik napisał(a):
karin74 napisał(a):Drodzy!
Czy na Hvarze jest szpital z oddziałem dziecięcym?


Na Hvarze chyba nie ma żadnego szpitala. Tylko Split.

Też tak mi się wydaje...bo szukam i nic
m@rek
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 884
Dołączył(a): 15.07.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) m@rek » 03.07.2021 14:31

karin74
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2420
Dołączył(a): 27.07.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) karin74 » 03.07.2021 15:29

m@rek napisał(a):a to się nada?

Tylko czy mają mają SOR dla dzieci. Przegladam i nie wiem jak to sprawdzić.
michał1234
Croentuzjasta
Posty: 340
Dołączył(a): 07.05.2021

Nieprzeczytany postnapisał(a) michał1234 » 03.07.2021 15:47

https://www.total-croatia-news.com/emer ... re-on-hvar

Pisze, że tam jest lekarz ogólny, dentysta i pogotowie.
karin74
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2420
Dołączył(a): 27.07.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) karin74 » 03.07.2021 19:45

m@rek, michał1234 bardzo dziękuję.
Jednak takie przychodnie to za mało.
Pozdrawiam
aprilka
Globtroter
Posty: 47
Dołączył(a): 06.02.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) aprilka » 03.07.2021 20:40

Kochani Miłośnicy Wyspy Hvar :D !
Zawinęliśmy kiedyś do Jelsy na chwilę przy okazji fish pikniku, w tym roku chcielibyśmy wybrać się na jednodniową wycieczkę na Hvar samochodem z Drvenka. Wiem, że jeden dzień to mało, ale gdzie warto podjechać i co warto zobaczyć? Chcielibyśmy trochę pozwiedzać, wykąpać się na fajnej plaży i coś zjeść. Pomożecie :hut: ?
michał1234
Croentuzjasta
Posty: 340
Dołączył(a): 07.05.2021

Nieprzeczytany postnapisał(a) michał1234 » 03.07.2021 21:43

aprilka napisał(a):Kochani Miłośnicy Wyspy Hvar :D !
Zawinęliśmy kiedyś do Jelsy na chwilę przy okazji fish pikniku, w tym roku chcielibyśmy wybrać się na jednodniową wycieczkę na Hvar samochodem z Drvenka. Wiem, że jeden dzień to mało, ale gdzie warto podjechać i co warto zobaczyć? Chcielibyśmy trochę pozwiedzać, wykąpać się na fajnej plaży i coś zjeść. Pomożecie :hut: ?

Cześć,
Ilu ludzi tyle pewnie pomysłów. Jeśli plażowanie to, polecam tzw. zatunelową część wyspy. Dostaniesz się tam odbijając w okolicach Jelsy w kierunku wioski Pitve. Sam tunel znajduje się nieco dalej i przejazd nim jest samą w sobie dużą atrakcją turystyczną. Ma długość 1400 m, jest wydrążony w skale i jest na szerokość 1 auta (oczywiście z zapasem), wewnątrz nie ma oświetlenia. Ruchem kieruje sygnalizacja świetlna. Po wyjechaniu z niego przywita Was przepiękny widok. Najbliższe wioski to Zavala i Ivan Dolac. W obu znajdziesz kilka ładnych plaż.
Zwiedzanie na jeden dzień to spore wyzwanie. Jeśli dotrzecie do miasta Hvar (leży na przeciwległym krańcu wyspy niż Sucuraj, gdzie przypływa prom), to polecam pieszą wycieczkę pod górę uliczkami do twierdzy Fortica (Španjola). Roztacza się stamtąd słynny widok na miasto, zatokę i Piekielne Wyspy.
Ale tak dalekiej wycieczki na jeden dzień nie polecam. Raczej pojechałbym do miasta Stari Grad. Ma wszystko za co można pokochać chorwackie klimatyczne urokliwe miasteczka: starówkę, wąskie uliczki, port. Zwiedzić można np. Zamek Tvrdalj. Mieszkał tam poeta chorwacki (i tutaj posiłkuję się znowu Google) Petar Hektorović. Wewnątrz jest dziedziniec z basenem otoczony zacienionym tarasem. W upalny dzień można tam znaleźć odrobinę chłodu. Są tam tez pomieszczenia mieszkalne, a z tyłu jest duży ogród.
Co do jedzenia to nie mam żadnych konkretnych pomysłów. W Starim Gradzie bez problemu coś znajdziecie. Natomiast w zatunelowej części w Ivan Dolac (o ile właśnie tam traficie) przy głównej plaży (tej nie polecam, idźcie betonową ścieżką wzdłuż wybrzeża na wschód, tzn. stojąc przodem do morza na lewo, tam są dwie ładniejsze plażyczki) jest restauracja z tarasu której rozciąga się malowniczy widok na morze. Jedzenie zapamiętałem jako bardzo smaczne. Pozdrawiam
aprilka
Globtroter
Posty: 47
Dołączył(a): 06.02.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) aprilka » 03.07.2021 22:00

michał1234 napisał(a):
aprilka napisał(a):Kochani Miłośnicy Wyspy Hvar :D !
Zawinęliśmy kiedyś do Jelsy na chwilę przy okazji fish pikniku, w tym roku chcielibyśmy wybrać się na jednodniową wycieczkę na Hvar samochodem z Drvenka. Wiem, że jeden dzień to mało, ale gdzie warto podjechać i co warto zobaczyć? Chcielibyśmy trochę pozwiedzać, wykąpać się na fajnej plaży i coś zjeść. Pomożecie :hut: ?

Cześć,
Ilu ludzi tyle pewnie pomysłów. Jeśli plażowanie to, polecam tzw. zatunelową część wyspy. Dostaniesz się tam odbijając w okolicach Jelsy w kierunku wioski Pitve. Sam tunel znajduje się nieco dalej i przejazd nim jest samą w sobie dużą atrakcją turystyczną. Ma długość 1400 m, jest wydrążony w skale i jest na szerokość 1 auta (oczywiście z zapasem), wewnątrz nie ma oświetlenia. Ruchem kieruje sygnalizacja świetlna. Po wyjechaniu z niego przywita Was przepiękny widok. Najbliższe wioski to Zavala i Ivan Dolac. W obu znajdziesz kilka ładnych plaż.
Zwiedzanie na jeden dzień to spore wyzwanie. Jeśli dotrzecie do miasta Hvar (leży na przeciwległym krańcu wyspy niż Sucuraj, gdzie przypływa prom), to polecam pieszą wycieczkę pod górę uliczkami do twierdzy Fortica (Španjola). Roztacza się stamtąd słynny widok na miasto, zatokę i Piekielne Wyspy.
Ale tak dalekiej wycieczki na jeden dzień nie polecam. Raczej pojechałbym do miasta Stari Grad. Ma wszystko za co można pokochać chorwackie klimatyczne urokliwe miasteczka: starówkę, wąskie uliczki, port. Zwiedzić można np. Zamek Tvrdalj. Mieszkał tam poeta chorwacki (i tutaj posiłkuję się znowu Google) Petar Hektorović. Wewnątrz jest dziedziniec z basenem otoczony zacienionym tarasem. W upalny dzień można tam znaleźć odrobinę chłodu. Są tam tez pomieszczenia mieszkalne, a z tyłu jest duży ogród.
Co do jedzenia to nie mam żadnych konkretnych pomysłów. W Starim Gradzie bez problemu coś znajdziecie. Natomiast w zatunelowej części w Ivan Dolac (o ile właśnie tam traficie) przy głównej plaży (tej nie polecam, idźcie betonową ścieżką wzdłuż wybrzeża na wschód, tzn. stojąc przodem do morza na lewo, tam są dwie ładniejsze plażyczki) jest restauracja z tarasu której rozciąga się malowniczy widok na morze. Jedzenie zapamiętałem jako bardzo smaczne. Pozdrawiam

Pięknie dziękuję :D
roman6
Odkrywca
Posty: 92
Dołączył(a): 31.07.2018

Nieprzeczytany postnapisał(a) roman6 » 05.07.2021 21:40

Czy do Zavali, Gromin Dolac, SV. Njedjeli i Ivan Dolać da się dojechać inną drogą lądową niż tunelem Pitve?
rufus295
Croentuzjasta
Posty: 455
Dołączył(a): 28.06.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) rufus295 » 05.07.2021 21:47

Da się, górą. Ale droga słabej jakości. A dlaczego nie tunelem?
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Regiony i miejscowości turystyczne



cron
Klub Miłośników Wyspy Hvar - strona 377
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone