Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Klub Miłośników Półwyspu Pelješac

W Chorwacji jest mnóstwo wartych zobaczenia miejsc. Zwiedzanie lub wypoczynek, albo i jedno, i drugie? Byłeś gdzieś lub chcesz się dowiedzieć czegoś od innych? To właśnie tutaj możesz to zrobić.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
osjann
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 154
Dołączył(a): 18.06.2015

Nieprzeczytany postnapisał(a) osjann » 09.09.2021 13:04

Mniwoj napisał(a):Dwa tygodnie temu wróciłem z Orebića. Peljeśac jest świetny! Zielony.
Oznaczenia na Twojej mapce:
- Car Ferry Orebić - tutaj przypływa prom samochodowy z Orebića. Obok jest stocznia remontowa. Nie polecam zabierać do zwiedzania Korćuli samochodu. Nie ma go gdzie zaparkować, a całe miasto jest do obejścia pieszo w 3 godziny i to kilka razy :-).
- Ferry Split & Dubrovnik - tutaj jest port w Korćuli, ale żadnego promu tam nie widziałem.
- Boat Orebić - tutaj dopływają duże jachty i statek osobowy z Orebića. Polecam. Statek w Orebiću wypływa nie z tego nabrzeża co prom, ale wcześniej. Jak zaczyna się kolejka aut na prom. Obok jest wejście do pomieszczenia, gdzie sprzedają bilety na statek osobowy. 15 HKN za osobę w jedną stronę. Od razu można kupić bilet powrotny ważny w dniu zakupu. UWAGA: Płatność za bilety tylko gotówką! Nie mają terminala.
Zresztą w Orebiću i Korćuli płatność kartą to wielki problem. Akceptują karty tylko sklepy sieciowe i kilka restauracji. I tutaj ciekawostka: kartą zapłaciłem w w konobie Dardin na początku plaży Trstenica. Pizza w konobie dobra, ale wygląd lokalu nie zachęca. I wcale nie wyglądało, że mogę tam zapłacić kartą.
Mogę polecić parę fajnych miejsc w okolicy jeśli Cię to interesuje?




Czyli wychodzi na to, że z tego samego miejsca wypływają osobowe promy/ catamarany do którego przypływa prom osobowy z Orebić. Dzięki ! Jak najbardziej możesz polecić fajne miejsca w okolicy, chętnie podpiszę do mojej listy :)
wojstar
Croentuzjasta
Posty: 482
Dołączył(a): 14.05.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) wojstar » 09.09.2021 13:15

Na stateczek można kupić bilety również w biurze Dalmatino i wtedy można płacić kartą.
qra69
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 223
Dołączył(a): 08.09.2018

Nieprzeczytany postnapisał(a) qra69 » 12.09.2021 17:56

Mniwoj napisał(a):Dwa tygodnie temu wróciłem z Orebića. Peljeśac jest świetny! Zielony.
Oznaczenia na Twojej mapce:
- Car Ferry Orebić - tutaj przypływa prom samochodowy z Orebića. Obok jest stocznia remontowa. Nie polecam zabierać do zwiedzania Korćuli samochodu. Nie ma go gdzie zaparkować, a całe miasto jest do obejścia pieszo w 3 godziny i to kilka razy :-).
- Ferry Split & Dubrovnik - tutaj jest port w Korćuli, ale żadnego promu tam nie widziałem.
- Boat Orebić - tutaj dopływają duże jachty i statek osobowy z Orebića. Polecam. Statek w Orebiću wypływa nie z tego nabrzeża co prom, ale wcześniej. Jak zaczyna się kolejka aut na prom. Obok jest wejście do pomieszczenia, gdzie sprzedają bilety na statek osobowy. 15 HKN za osobę w jedną stronę. Od razu można kupić bilet powrotny ważny w dniu zakupu. UWAGA: Płatność za bilety tylko gotówką! Nie mają terminala.
Zresztą w Orebiću i Korćuli płatność kartą to wielki problem. Akceptują karty tylko sklepy sieciowe i kilka restauracji. I tutaj ciekawostka: kartą zapłaciłem w w konobie Dardin na początku plaży Trstenica. Pizza w konobie dobra, ale wygląd lokalu nie zachęca. I wcale nie wyglądało, że mogę tam zapłacić kartą.
Mogę polecić parę fajnych miejsc w okolicy jeśli Cię to interesuje?

Chętnie poczytam o tych miejscach, wybieram się na Peljesač w 2022. Kwatera którą mam na oku jest blisko plaży Skvar, czy to fajne miejsce? Do głównej plaży jest ponad kilometr i trochę mnie to martwi :( cały czas się waham czy Orebic czy Trpanj bo ten drugi strasznie nam się spodobał, byliśmy w tym roku promem i super klimacik:) no chyba że może Zuljana? Ale czy nie za mała miejscowość? Dla młodego (4 lata) ok ale córka 17 lat i nie wiem czy nie będzie się nudzić ;)
empire13
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1966
Dołączył(a): 26.06.2016

Nieprzeczytany postnapisał(a) empire13 » 12.09.2021 22:38

Mniwoj napisał(a):Nie polecam zabierać do zwiedzania Korćuli samochodu. Nie ma go gdzie zaparkować, a całe miasto jest do obejścia pieszo w 3 godziny i to kilka razy :-).

Nie zgodzę się.
Tydzień spędziłem na wyspie w Lumbarda i dwa razy odwiedziłem miasto Korcula. Za każdym razem parkowałem w miejscu poleconym przez Abakus68.
A na same spacery po Korculi warto przeznaczyć więcej niż 3h ;)
Mniwoj
Globtroter
Avatar użytkownika
Posty: 35
Dołączył(a): 09.06.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) Mniwoj » 13.09.2021 14:16

No to po kolei:
- osjann - tak to jest to samo miejsce;
- wojstar - no to szkoda, że o tym Dalmatino nie wiedziałem, bo wymienianie gotówki, to niepotrzebny kłopot i koszty;
- qra69 - plaża Skvar to w centrum Orebiću. Za dużo ludzi i za blisko wszędzie jak dla mnie. Że niby kilometr to dużo? No, co kto lubi. My chodziliśmy pieszo na wszystkie plaże w Orebiću. Czasem nawet 1.5-2 km. Poza miejscowość to już autem. Orebić to nie jest duża miejscowość. Raczej mała. Jeszcze mniejsza to już byłaby chyba wioska (cichutka, spokojna, bez deptaka, itp.). Mój nastolatek w Orebiću się nie nudził (wieczorne spacery kilometrami lubi, bo zawsze wynajdę najdalszą pizzerię, albo lodziarnię ;-)), ale w jeszcze mniejszej miejscowości mógłby być z nim problem. Trpanj jest podobnym miasteczkiem, ale od strony lądu, no i prom duży pływa. Dużo aut w miasteczku, a plaże o wiele gorsze.
empire13 - oczywiście, że na Korćulę warto przeznaczyć więcej niż kilka godzin, ale urlop ma swoje granice: mój to 10 noclegów w Orebiću i 1 w Sarajewie, a miejsc do zwiedzania masa, no i plaża codziennie obowiązkowa. No bo po to jadę nad morze przecież. Ale każdy zwiedza i wypoczywa jak mu jest lepiej i wygodniej. Każdy po swojemu. I tak powinno być! Mnie z Orebiću na Korćuli bez samochodu było wygodniej. Tobie z Lumbardy pewno lepiej było dojechać autem.

A jakie miejsca zdążyłem odwiedzić i co o nich sądzę?
- Orebić - baza wypadowa. Dobre miejsce na bazę i wieczorne spacery po deptaku, wino na tarasie z pięknym widokiem na morze, góry i Korćulę, pizze w Dardin i LaCasa, codzienne lody w Oaza, klasztor Franciszkanów z wędrówką dookoła miasteczka, drzewa migdałowe i granatowe, plaża Główna (sporo ludzi, kamyki, blisko, więc plan na szybko), Trstenica (mniej ludzi, FKK, żwirek, "otwarte morze"), Ostróda (pusto, żwirek i piasek, płaskie dno, daleko od bazy, więc plan na długo, najlepsza w Orebić, widok na Korćulę);
- Korćula - must be!, wyższe ceny, niepowtarzalny klimat, trudno o restaurację otwartą przed 18-stą;
- Dubrovnik - must be!, dużo wyższe ceny, stare miasto, super lody przy głównej bramie, trudno o parking, a jeśli jest to 40 pln/h, wjazd autem na górę Srd (jak ktoś nie mieszka na co dzień w górach, to lepiej, żeby sobie auto odpuścił), cudowny widok przy zachodzie słońca, temat Dubrovnika to oddzielna sprawa,
- Ston - ładne zamki i mur,
- Punkt widokowy nad Viganj - jak ktoś nie może chodzić po górach, to z auta sobie fotki zrobi,
- wejście na Sv. Ilja - widok zapiera dech, super, polecam wejście od klasztoru o 6-tej rano (chłodno i w cieniu), zejście jak kto chce (szlak na wschód stromy i wąski, pilnować znaków, bo można się zgubić na końskich ścieżkach), nie pominąć przejścia ze szczytu na punkt z którego widać cały Orebić,
- Loviśte - fajne urokliwe, zwłaszcza wieczorem, miasteczko, ale plaże takie sobie. Lody od dziewczyny z seledynowym wózkiem jednak lepsze niż te z Oazy,
- Plaża Salpa za Dubą Peljesaćką - najlepsza plaża tych wakacji. Mało ludzi, okrągłe kamienie, słońce w plecy i widok na góry Makarskiej. Trudno auto zaparkować w oliwkach. Dalej jest plaża Jezero, jeszcze lepsza, ale odchody łosi? i mało cienia, FKK.
- Plaża Divna przed Dubą - może i ładna, ale tłum ludzi. Przereklamowana.
- Plaża Ovrata w Pustupie - kamyki, mało ludzi, a obok na skałach, zupełnie pusto, jeżowce, super widok na cały Orebić i Sv. Ilja.
- nocleg u Svena - czysto, nowocześnie, wszędzie blisko (chociaż qra69 może uważać, że daleko i dla niej są apartamenty bliżej morza, ale wtedy widoki nie są takie ładne), parking, brama, dla chętnych grill. Polecam.
qra69
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 223
Dołączył(a): 08.09.2018

Nieprzeczytany postnapisał(a) qra69 » 13.09.2021 16:15

Mniwoj napisał(a):wszędzie blisko (chociaż qra69 może uważać, że daleko i dla niej są apartamenty bliżej morza, ale wtedy widoki nie są takie ładne)

:D dla mnie odległość nie jest problemem, biorę pod uwagę młodego i tyle:)
wojstar
Croentuzjasta
Posty: 482
Dołączył(a): 14.05.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) wojstar » 13.09.2021 19:15

Mniwoj napisał(a):- wojstar - no to szkoda, że o tym Dalmatino nie wiedziałem, bo wymienianie gotówki, to niepotrzebny kłopot i koszty;

nikt wcześniej nie pytał więc nie pisałem :) (sam się o takiej możliwości dowiedziałem stojąc w kolejce na stateczek).
Mniwoj
Globtroter
Avatar użytkownika
Posty: 35
Dołączył(a): 09.06.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) Mniwoj » 14.09.2021 09:38

qra69 napisał(a):
Mniwoj napisał(a):wszędzie blisko (chociaż qra69 może uważać, że daleko i dla niej są apartamenty bliżej morza, ale wtedy widoki nie są takie ładne)

:D dla mnie odległość nie jest problemem, biorę pod uwagę młodego i tyle:)

No tak właśnie pomyślałem! Dziecko w wózku musi mieć deptak i to ogranicza zasięg, a dziecko bez wózka ma też ograniczony zasięg. Cały Orebić jest dostępny dla wózków. Praktycznie do samej plaży są deptaki, zjazdy, itd. Gdzieniegdzie schodki, ale raczej mało.
qra69
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 223
Dołączył(a): 08.09.2018

Nieprzeczytany postnapisał(a) qra69 » 14.09.2021 09:51

Mniwoj napisał(a):No tak właśnie pomyślałem! Dziecko w wózku musi mieć deptak i to ogranicza zasięg, a dziecko bez wózka ma też ograniczony zasięg. Cały Orebić jest dostępny dla wózków. Praktycznie do samej plaży są deptaki, zjazdy, itd. Gdzieniegdzie schodki, ale raczej mało.

No i super bo deptak to podstawa:)
empire13
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1966
Dołączył(a): 26.06.2016

Nieprzeczytany postnapisał(a) empire13 » 14.09.2021 16:20

Mniwoj napisał(a):empire13 - oczywiście, że na Korćulę warto przeznaczyć więcej niż kilka godzin, ale urlop ma swoje granice: mój to 10 noclegów w Orebiću i 1 w Sarajewie, a miejsc do zwiedzania masa, no i plaża codziennie obowiązkowa. No bo po to jadę nad morze przecież. Ale każdy zwiedza i wypoczywa jak mu jest lepiej i wygodniej. Każdy po swojemu. I tak powinno być! Mnie z Orebiću na Korćuli bez samochodu było wygodniej. Tobie z Lumbardy pewno lepiej było dojechać autem.

Nie no jasne. Pełna zgoda.
Polemizuję tylko z cytowanym przeze mnie stwierdzeniem na temat parkowania w Korculi oraz te 3h na miasto to tak przy okazji ;)
Wiadomo że czas na urlopie jest mocno ograniczony.
gosciuwa
Globtroter
Posty: 45
Dołączył(a): 13.09.2019

Nieprzeczytany postnapisał(a) gosciuwa » 15.09.2021 20:11

Jaką konobę polecicie w Orebiciu?
wojstar
Croentuzjasta
Posty: 482
Dołączył(a): 14.05.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) wojstar » 15.09.2021 21:12

gosciuwa napisał(a):Jaką konobę polecicie w Orebiciu?
e
Trudno wskazać jedną. Bardzo dobra jest PANORAMA (trzeba rezerwować miejsca), Dalmatinac, Babilon - to są te które przychodzą mi tak na szybko na myśl.
Dobre jedzenie dają w La Casa przy marinie.
Ostatnio edytowano 16.09.2021 08:20 przez wojstar, łącznie edytowano 1 raz
Jaceł
Croentuzjasta
Posty: 121
Dołączył(a): 04.07.2015

Nieprzeczytany postnapisał(a) Jaceł » 16.09.2021 00:02

Stari Kapetan - dużo miejsca, profesjonalna obsługa, dobre jedzenie.
Andiamo - dobre jedzenie (większy wybór niż a Kapetanie), ale tłok i ścisk.
Ceny w obu zbliżone. W Kapetanie braliśmy głównie ryby, a w Andiamo owoce morza (tylko tam była ośmiornica z rusztu).
Nad miastem "rządzi" Panorama, ale tam to głównie mięso ;)
gosciuwa
Globtroter
Posty: 45
Dołączył(a): 13.09.2019

Nieprzeczytany postnapisał(a) gosciuwa » 18.09.2021 17:41

Czy ktoś był w: domis_olivegardens? Możecie coś na ten temat powiedzieć?

Jaka jest średnia cena oliwy w okolicy?

Gdzie warto brać tanie wino? Czytaj, na prezenty :D
wojstar
Croentuzjasta
Posty: 482
Dołączył(a): 14.05.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) wojstar » 18.09.2021 17:46

gosciuwa napisał(a):Czy ktoś był w: domis_olivegardens? Możecie coś na ten temat powiedzieć?

Jaka jest średnia cena oliwy w okolicy?

Gdzie warto brać tanie wino? Czytaj, na prezenty :D

Średnia cena za oliwę to 80-100 kun za litr (ja kupiłem za 80 kun).
Wino kupuję w drodze powrotnej z Peljesac w Janinja bezpośrednio z kadzi mi nalewają, ale do butelek plastikowych (kupuję w tym samym miejscu od 13 lat).
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Regiony i miejscowości turystyczne



cron
Klub Miłośników Półwyspu Pelješac - strona 451
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone