Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Kanał Gliwicki i Odra, czyli śródlądowe przygody Sidry.

W Polsce znajduje się największy ceglany zamek świata - pokrzyżacki zamek w Malborku. Radom ma znacznie większą powierzchnię niż stolica Francji – Paryż. Pierwszą polską książkę kucharską, która zachowała się do dnia dzisiejszego wydano w 1698 roku. Polska posiada drugi najstarszy uniwersytet w Europie - Uniwersytet Jagielloński został założony przez króla Kazimierza Wielkiego w 1364 roku. Polska konstytucja była pierwszą w Europie i drugą na świecie - powstała zaraz po konstytucji Stanów Zjednoczonych.
Roxi
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5097
Dołączył(a): 06.11.2008
Kanał Gliwicki i Odra, czyli śródlądowe przygody Sidry.

Nieprzeczytany postnapisał(a) Roxi » 21.08.2020 06:54

Cześć :oczko_usmiech:

Tutaj powstanie relacja z wycieczki Kanałem Gliwickim...
W sumie miało być to tylko przyjemne spędzenie weekendu, ale jak zaczęłam czytać o historii tego kanału i zobaczyłam ile po drodze będziemy mieli śluzowań, to postanowiłam napisać krótką relację z wycieczki naszą łajbą na trasie Kędzierzyn Koźle- Gliwice. Kto wie, może następna wycieczka zaprowadzi nas do Wrocławia... ale powolutku, zaczniemy od bliższych rejonów. :wink:

Mam nadzieję, że znajdą się tutaj fani żeglugi śródlądowej i... historii. :wink:

m20050194,KANAL-GLIWICKI.jpg
Ostatnio edytowano 22.08.2020 19:23 przez Roxi, łącznie edytowano 2 razy
Magda O.
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1747
Dołączył(a): 20.07.2010
Re: Kanał Gliwicki

Nieprzeczytany postnapisał(a) Magda O. » 21.08.2020 07:21

Mieszkałam w Gliwicach 25 lat, teraz często tam wracam ( moja rodzina, w tym mama, wciąż tam mieszka) i NIGDY nie byłam na Kanale Gliwickim 8O
Wstyd :oops:
Roxi
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5097
Dołączył(a): 06.11.2008
Re: Kanał Gliwicki

Nieprzeczytany postnapisał(a) Roxi » 21.08.2020 08:02

Ja też do tej pory w ogóle się tym nie interesowałam, jest szansa nadrobić. :wink:

A tak w ogóle... to szerokiej drogi i cudowności w Cro. :mrgreen:
Nefer
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5740
Dołączył(a): 06.08.2010
Re: Kanał Gliwicki

Nieprzeczytany postnapisał(a) Nefer » 21.08.2020 19:11

Jak historia, to ja jestem :).
maslinka
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 14750
Dołączył(a): 02.08.2008
Re: Kanał Gliwicki

Nieprzeczytany postnapisał(a) maslinka » 21.08.2020 19:16

Świetny pomysł! :D

Kilka lat temu płynęłam z młodzieżą ;) na trasie Gliwice - Dzierżno. Niezbyt długi rejs ;), ale bardzo przyjemny :D

To, co działo się na śluzie, dostarczyło nam trochę emocji. W Waszym przypadku było ich na pewno więcej :D
Użytkownik usunięty
Re: Kanał Gliwicki

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 21.08.2020 19:21

Tak trzymaj :!: :mrgreen: :boss:
Roxi
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5097
Dołączył(a): 06.11.2008
Re: Kanał Gliwicki

Nieprzeczytany postnapisał(a) Roxi » 22.08.2020 19:22

Właśnie wróciliśmy i na gorąco napiszę tylko tyle- cudowna przygoda. W ostatniej chwili zmieniliśmy plan i pływaliśmy po Odrze, Kanał Gliwicki zostawiliśmy na za tydzień. Coś czuję, że to będzie nasz nowy bzik. Już wiemy, że Wrocław jest w naszym zasięgu. :oczko_usmiech:

Jutro pierwsze zdjęcia i trochę opowieści. :wink:
Użytkownik usunięty
Re: Kanał Gliwicki

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 22.08.2020 19:48

Roxi napisał(a):Właśnie wróciliśmy i na gorąco napiszę tylko tyle- cudowna przygoda. W ostatniej chwili zmieniliśmy plan i pływaliśmy po Odrze, Kanał Gliwicki zostawiliśmy na za tydzień. Coś czuję, że to będzie nasz nowy bzik. Już wiemy, że Wrocław jest w naszym zasięgu. :oczko_usmiech:

Jutro pierwsze zdjęcia i trochę opowieści. :wink:



No to teraz podpadłaś :evil: Jak nas wpuszczą/wypuszczą będziemy prawie dwa dni w drodze z cro. i sobie nie poczytam. :oczko_usmiech:
elka21
Mistrz Europy UEFA
Posty: 9086
Dołączył(a): 20.08.2015

Nieprzeczytany postnapisał(a) elka21 » 22.08.2020 19:59

Roxi napisał(a): Coś czuję, że to będzie nasz nowy bzik. Już wiemy, że Wrocław jest w naszym zasięgu. :oczko_usmiech:

Tylko, żeby Wam silnik wytrzymał. :smo: :papa:
marko350
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2289
Dołączył(a): 14.10.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) marko350 » 22.08.2020 20:56

Jestem i czytam :D
Roxi
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5097
Dołączył(a): 06.11.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Roxi » 23.08.2020 09:00

Zaskoczeni, tym co mamy tak blisko siebie- Odra

Naszą pierwszą śródlądową przygodą miało być przepłynięcie Kanału Gliwickiego, ale po rozmowie z bosmanem nastąpiła nagła zmiana i na pierwszym rozwidleniu zamiast w prawo popłynęliśmy w lewo i tym sposobem pierwsze kilometry zrobiliśmy po Odrze.

Wodowanie Sidry byliśmy zmuszeni zrobić aż w Kędzierzynie- Koźlu. Może nie jest to zbyt daleko, ale byliśmy bardzo zdziwieni, że w tak szumnie reklamowanej Marinie Gliwice nie ma slipu i po kilku wizytach i rozmowach stwierdziliśmy, że powinna się raczej nazywać Biznes Gliwice... ale ja to w sumie nie o tym. ;)

W Kędzierzynie jest powstała na terenie dawnej stoczni Marina Lasoki, która znajduje się na 101km Odry i przygotowana jest na przyjęcie jachtów i łodzi motorowych o zanurzeniu do 1,5m. Bosman bezproblemowy... bezproblemowy dopóki nie zobaczy kogoś, kto przepływa na większej prędkości przy Marinie, wtedy wstępuje w niego bosmano- demon. :twisted:

Cena za slipowanie to 50zł, bez problemów można u nich zostawić samochód, dla gości dostępny jest też węzeł sanitarny.

Arturo ucina sobie z bosmanem krótką pogawędkę i dowiaduje się, żeby na pierwsze pływanie wybrać sobie szlak Odrą do Mariny w Krapkowicach. Nie będziemy dyskutować i tak właśnie robimy. :D

1.JPG


2.JPG


3.JPG


4.JPG


Skręcamy w lewo...

5.JPG


... i jesteśmy już na szlaku.

6.JPG


7.JPG


Już po pierwszych kilometrach wiemy, że będziemy zachwyceni. Piękna linia brzegowa, cudowna zieleń, mnóstwo ptaków- czaple szare, orły 8O i oczywiście kaczuszki. ;)

Kapitan też bardzo zadowolony. :oczko_usmiech:

8.JPG


Dopływamy do pierwszej śluzy- Śluzy Januszkowice, która znajduje się około 5 km od Mariny Lasoki. Wywołujemy ją na radiu, a że nasz skład osobowy był urozmaicony moimi bratanicami, to wywołanie- "tu Uninur 2 do Śluzy Januszkowice", wywołuje u nich salwę śmiechu. :mrgreen:

9.JPG


10.JPG


12.JPG
Roxi
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5097
Dołączył(a): 06.11.2008
Re: Kanał Gliwicki

Nieprzeczytany postnapisał(a) Roxi » 23.08.2020 09:05

maslinka napisał(a):Świetny pomysł! :D
Kilka lat temu płynęłam z młodzieżą ;) na trasie Gliwice - Dzierżno. Niezbyt długi rejs ;), ale bardzo przyjemny :D
To, co działo się na śluzie, dostarczyło nam trochę emocji. W Waszym przypadku było ich na pewno więcej :D


Oj było. Już nie możemy się doczekać kolejnego razu. :oczko_usmiech:

smoki3 napisał(a):No to teraz podpadłaś :evil: Jak nas wpuszczą/wypuszczą będziemy prawie dwa dni w drodze z cro. i sobie nie poczytam. :oczko_usmiech:


Dużo się dzieje, więc relacja będzie na pewno w kilku odcinkach, więc szybko nadrobisz. :)
Szczęśliwej podróży. :papa:

elka21 napisał(a):Tylko, żeby Wam silnik wytrzymał. :smo: :papa:


O to już się nie martwimy. ;)

marko350 napisał(a):Jestem i czytam :D


Witam serdecznie. :papa:
Nefer
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5740
Dołączył(a): 06.08.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) Nefer » 23.08.2020 17:22

Roxi napisał(a):Kapitan też bardzo zadowolony. :oczko_usmiech:

Zadowolony kapitan to chyba podstawa każdego udanego rejsu :mrgreen:...

A dlaczego jednak zdecydowaliście się na Odrę, a nie Kanał Gliwicki :?: Dlaczego tak Wam doradził bosman :?:
Magda O.
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1747
Dołączył(a): 20.07.2010
Re: Kanał Gliwicki

Nieprzeczytany postnapisał(a) Magda O. » 23.08.2020 19:02

Roxi napisał(a):Ja też do tej pory w ogóle się tym nie interesowałam, jest szansa nadrobić. :wink:

A tak w ogóle... to szerokiej drogi i cudowności w Cro. :mrgreen:

Już jestem na miejscu :D
Koniecznie muszę nadrobić, wygląda to ciekawie :papa:
de Zoo
Croentuzjasta
Posty: 196
Dołączył(a): 03.06.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) de Zoo » 23.08.2020 22:49

Śluzy w K-Koźlu są aktualnie modernizowane. Jedne z dwóch komór obu śluz są już wyremontowane, ale nie mam pewności, czy już można z nich korzystać. Co powiedział o remoncie śluz bosman w Gliwicach?
Następna strona

Powrót do Polska



cron
Kanał Gliwicki i Odra, czyli śródlądowe przygody Sidry.
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone