Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Istria i Brač - dwie twarze Chorwacji

Nasze relacje z wyjazdów do Chorwacji. Chcesz poczytać, jak inni spędzili urlop w Chorwacji? Zaglądnij tutaj!
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8663
Dołączył(a): 12.08.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 27.09.2013 20:26

maslinka napisał(a): Może kiedyś, np. w "długi majowy weekend", na "dodatkowe wakacje" ;)

Pomysł dobry, bo jest szansa na zwiedzanie w bardziej przyjaznych temperaturach i w nieco mniejszym tłumie :D.


bluesman napisał(a):Super się ogląda miejsca gdzie się było :)

Też to lubię. Oglądać jeszcze raz niby to samo, ale jednak z innej perspektywy, bo czyimiś oczami.
No i przede wszystkim szukam miejsc, które mi umknęły :mrgreen: .


bluesman napisał(a):To cudo też widzieliśmy na żywca ale teraz na zdjęciach zwróciłem uwagę na dymek nad jednym z masztów i dopiero po dokładnym obejrzeniu zdjęcia powyżej potwierdziły się moje podejrzenia. 2 ostatnie maszty służą też za kominy :) taki to żaglowiec ...........

A ja zwróciłam uwagę, dopiero po Twoim komentarzu :lol: .
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 27.09.2013 23:35

Zarąbiste fotki :wink:

Ciekawe, czy będzie Hum :?: :wink:
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8663
Dołączył(a): 12.08.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 28.09.2013 00:10

Lednice napisał(a):Zarąbiste fotki :wink:

Ciekawe, czy będzie Hum :?: :wink:


Będzie, ale to ostatni punkt zwiedzania na Istrii.

Właśnie oglądamy na eurosporcie relacje z samochodowego rajdu Chorwacji. Pokazują OSy z Istrii, Porec też się załapał :).
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8663
Dołączył(a): 12.08.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 29.09.2013 13:59

03.09 - Poreč po raz drugi

Plan na dziś najprostszy z możliwych. Zostajemy w Porecu, przed- i popołudnie spędzimy na plaży,a wieczór na starym mieście. Takie wakacyjne lenistwo. Piękne słońce i wysoka temperatura sprzyjały właśnie takim planom. Nuda ;)

Ale żeby nie było tak zupełnie leniwie i bezzdjęciowo chcieliśmy tego dnia zwiedzić wreszcie kompleks Bazyliki Eufrazjana, z którego Porec słynie najbardziej. Niestety tym razem się nie udało. Bazylikę można zwiedzać do godziny 18.00, a my dotaliśmy do bram kilkanaście minut przed zamknięciem. Wchodzić do środka nie było już sensu; jeszcze zdążymy.

Pokręciliśmy się więc tylko po raz kolejny po uliczkach miasta i nadmorskiej promenadzie.

173.
Obrazek

174.
Obrazek

175.
Obrazek

176.
Obrazek

177.
Obrazek

178.
Obrazek

179.
Obrazek

180.
Obrazek

181.
Obrazek

182.
Obrazek

183.
Obrazek

184.
Obrazek

185.
Obrazek

186.
Obrazek

187.
Obrazek

188.
Obrazek

189.
Obrazek

190.
Obrazek

191.
Obrazek

192.
Obrazek

193.
Obrazek

194.
Obrazek

195.
Obrazek

196.
Obrazek

197.
Obrazek

198.
Obrazek


Tak oto na nicnierobieniu minął nam wtorek. Jutro znowu pojedziemy odkrywać Istię. I znowu na południe, ale tym razem na sam południowy kraniec półwyspu.
Ostatnio edytowano 30.09.2013 09:42 przez marze_na, łącznie edytowano 1 raz
walp
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13437
Dołączył(a): 22.12.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) walp » 29.09.2013 14:37

marze_na napisał(a):Tak oto na nicnierobieniu minął nam wtorek.

Ale jakież to "szlachetne nicnierobienie" :smo:
Świetnie ukazujesz klimat Półwyspu. Poza tym, dla mnie relacja ma również aspekt edukacyjny, przed planowanym odwiedzeniem tych miejsc.
marze_na napisał(a): Jutro znowu pojedziemy odkrywać Istię. I znowu na południe, ale tym razem na sam południowy kraniec półwyspu.

Tu już spodziewam się widoków lepiej mi znanych. :wink:
yanopodkivano
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2118
Dołączył(a): 18.01.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) yanopodkivano » 29.09.2013 16:03

marze_na napisał(a):03.09 - Poreč po raz drugi
...

177.
Obrazek
...


Unikam wcinania się ze swoimi fotkami w relacje innych, ale tu wybacz nie mogłem się powstrzymać...
Od września 2011 niewiele się tu zmieniło. :)
P1050362a [a].jpg

Pozdrav :)
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8663
Dołączył(a): 12.08.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 29.09.2013 18:20

walp napisał(a):Świetnie ukazujesz klimat Półwyspu. Poza tym, dla mnie relacja ma również aspekt edukacyjny, przed planowanym odwiedzeniem tych miejsc.


:oops:
Fajnie, jeśli komuś okaże się pomocne to co tu piszemy i pokazujemy.


yanopodkivano napisał(a):Unikam wcinania się ze swoimi fotkami w relacje innych, ale tu wybacz nie mogłem się powstrzymać...
Od września 2011 niewiele się tu zmieniło. :)


Śmiało :D.
Przynajmniej wiemy, że balkonik przez dwa lata nie posypał się nic a nic :wink: . I może jeszcze parę lat pobędzie.
Krzychooo
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2909
Dołączył(a): 19.04.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) Krzychooo » 29.09.2013 19:33

Hej!

Ależ świetne zdjęcia, wszystkie! Gratulacje!

Myślę, że relacja kiedyś mi się przyda, Dalmację uwielbiam, ale nie ortodoksyjnie, więc kto wie...

Pozdrawiam i czekam na więcej :).
agata26061
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3616
Dołączył(a): 04.07.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) agata26061 » 30.09.2013 15:09

marze_na napisał(a):138.
Obrazek


W zeszłym roku też to "cacko" widzieliśmy w Rovinj
SAM_1406.JPG


Pozdrawiam :D
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8663
Dołączył(a): 12.08.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 30.09.2013 19:14

Krzychooo napisał(a):Hej!
Ależ świetne zdjęcia, wszystkie! Gratulacje!


Dziękujemy :D .


agata26061 napisał(a):W zeszłym roku też to "cacko" widzieliśmy w Rovinj


Z ciekawości sprawdziłam gdzie pływa ten Royal Clipper.
Rejs 11 dni na trasie Wenecja-Rovinj-Hvar-Dubrownik-Kotor-Korfu-Taormina-Capri-Ponza Island-Civitavecchia (Rzym) już od 2675 €. Najbliższy startuje 5 października. Ktoś chętny? :wink:
agata26061
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3616
Dołączył(a): 04.07.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) agata26061 » 30.09.2013 19:18

marze_na napisał(a):Z ciekawości sprawdziłam gdzie pływa ten Royal Clipper.
Rejs 11 dni na trasie Wenecja-Rovinj-Hvar-Dubrownik-Kotor-Korfu-Taormina-Capri-Ponza Island-Civitavecchia (Rzym) już od 2675 €. Najbliższy startuje 5 października. Ktoś chętny? :wink:


Ja bardzo chętna, oj bardzo... tylko jakby mi tak ktoś dał te 2675€.
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8663
Dołączył(a): 12.08.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 30.09.2013 19:30

Mają jeszcze w ofercie króciutki 4 dniowy rejs Wenecja-Rovinj-Piran-Wenecja, przeszło trzy razy tańszy :D .
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8663
Dołączył(a): 12.08.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 01.10.2013 23:21

04.09 - Kamenjak, Pula czyli w poszukiwaniu pięknych plaż i śladów rzymskiej przeszłości.


Miejska plaża w Poreczu na kolana nie rzuca. Poleżeć owszem można, popływać też, ale dwa dni z rzędu to już trochę za dużo. Tymbardziej, że kilkadziesiąt kilometrów dalej (a czym jest te kilkadziesiąt kilometrów, gdy do domu prawie tysiąc?) kuszą piękne plaże przylądka Kamenjak. Krajobrazy będą piękniejsze, woda bardziej lazurowa, słońce będzie świecić mocniej i tylko tłum ludzi będzie jeszcze większy :lol:) Na deser natomiast szykujemy Pulę, w zasadzie wypadałoby napisać amfiteatr w Puli, bo tylko on w tej Puli na miano deseru po uroczych zakątkach Kamenjaka zasługuje.

Ale po kolei. Po śniadaniu pakujemy plażowy majdan do lwa i ruszamy w stronę Premantury. Niespecjalnie nam się spieszy, więc rezygnujemy z jazdy autostradą. Z dróg lokalnych widać przecież więcej. Niestety, pomysł okazał się z gatunku tych kiepskich, bo przejazd przez Pulę nie dość, że zajął dużo czasu to widoki zza szyby w żaden sposób tego nie rekompensowały. Premanturę mijamy już sprawnie i stajemy w ogonku przed szlabanem.

Wjazd samochodem na Kamenjak jest płatny, w 1996 roku utworzono tu rezerwat przyrody. Całodzienna opłata za samochód osobowy wynosi 35 kun bez względu na liczbę podróżujących nim osób. Per pedes i rowerem można natomiast przemierzać przylądek do woli i za darmo. Po uiszczeniu opłaty dostajemy bilet, mapkę i worek na śmieci (serce rośnie, bo turyści zdają się robić właściwy użytek z otrzymywanych worków - na Kamenjaku jest czysto).

Mapka, którą biorę do ręki, nieco rozczarowuje.

Obrazek


Całe szczęście korzystając z niezliczonych zasobów sieci zapoznałam się wcześniej z zatoczkami Kamenjaka. Na podstawie zdjęć w internecie wiedziałam, że koniecznie musimy zobaczyć klify na Kolombaricy, a potem rozłożyć się wygodnie w uvali Polje, Njive lub Plovanije. Kolejność przypadkowa, zobaczymy co jako pierwsze uda się wypatrzeć;) Zatoczek jest tu jednak zdecydowanie więcej.

Obrazek


Zaraz za szlabanem kończy się asfalt. Dalej jedziemy równym szutrem wzbijając w górę tumany kurzu.
Droga wygląda tak. W tle widać Premanturę.

199.
Obrazek



Wzdłuż głównej drogi ustawione są drewniane tabliczki, kierujące do poszczególnych zatoczek. Zdecydowanie wygodniej poruszać się tutaj rowerem, tylko ten kurz :? . Parkujemy auto (o zacienione miejsce niełatwo) i udajemy się w stronę klifowego krańca półwyspu.

200.
Obrazek

201.
Obrazek

202.
Obrazek

203.
Obrazek



Czytałam gdzieś w sieci, że w tej latarni można wynająć dwa apartamnety :roll:

204.
Obrazek



Największa atrakcja uvali Kolombarica to skoki do krystalicznej wody z wysokiego klifu. Kibicujących jest jednak więcej niż skaczących.

205.
Obrazek

206.
Obrazek

207.
Obrazek

208.
Obrazek

209.
Obrazek

210.
Obrazek

211.
Obrazek

212.
Obrazek

213.
Obrazek



Po małym spacerze i obowiązkowej sesji foto postanawiamy poszukać bardziej spokojnego miejsca. Płonne to nadzieje :lol:. Po drodze robimy jeszcze zdjęcia zatoki Portič ...

214.
Obrazek

215.
Obrazek


... i skręcamy za drogowskazem w stronę uvala Njive. Miejsce do prakowania znajdujemy z trudem, miejsce do rozłożenia materca i karimaty już trochę łatwiej. Ładnie tu. Baaaaaardzo ładnie. Mimo dużego zagęszczenia turystów zostajemy. Szkoda czasu na poszukiwania, a sądząc po liczbie przemierzających Kamenjak samochodów i rowerów misja ta zdaje się być z gatunku tych impossible.
To zdecydowanie najbardziej gorący dzień od naszego przyjazdu, a krystalicznie czysta woda kusi...

216.
Obrazek

217.
Obrazek

218.
Obrazek


Parę godzin na Kamenjaku mija szybko. Po 15stej z żalem zwijamy plażowy ekwipunek. Pula czeka.

CDN
walp
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13437
Dołączył(a): 22.12.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) walp » 01.10.2013 23:52

Super fotki.
My nie dotarliśmy na ten zachwycajacy przylądek Istrii, žao mi je. Młody nie domagał i musieliśmy wracać z Puli do bazy.
No i gratuluję logistyki w rozpracowaniu zatoczek. :wink:
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 01.10.2013 23:55

Ekstra Kamenjak :wink:

Teraz za mną chodzi odnośnie planów na 2014 :roll:
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Nasze relacje z podróży


  • Podobne tematy
    Ostatni post

cron
Istria i Brač - dwie twarze Chorwacji - strona 5
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone