Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Istria i Brač - dwie twarze Chorwacji

Nasze relacje z wyjazdów do Chorwacji. Chcesz poczytać, jak inni spędzili urlop w Chorwacji? Zaglądnij tutaj!
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8647
Dołączył(a): 12.08.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 23.09.2013 08:24

Janusz Bajcer napisał(a):Na Istrii byłem cztery razy - nigdy we wrześniu, więc z ciekawością zobaczę i poczytam :lol:


Czytałam relacje :D .

Trochę bałam się o pogodę we wrześniu, ale zupełnie niepotrzebnie. Zdarzało się nam zwiedzać w niemal 30 stopniowym upale. Tłumy ludzi przeciskające się uliczkami Poreca czy Rovinja, problemy ze znalezieniem wolnego stolika, kolejki samochodów do wjazdu na parkingi, autokary turystów wjeżdżające do Grožnjan czy Motovun ... w ogóle nie czuliśmy, że jest wrzesień i teoretycznie "po sezonie".

walp napisał(a):Tej perełki nie udało nam się zobaczyć, niestety, zabrakło czasu.


My też nie zobaczyliśmy wszystkiego co byśmy chcieli. Tydzień to zdecydowanie za krótko, bez względu w jaki rejon by nie pojechać.
Na podstawie lektury przewodników i forumowych relacji zrobiliśmy jakiś tam własny ranking "must-see" a i tak wszystkich punktów nie odhaczyliśmy.

wlap napisał(a):Zauroczyły mnie już wcześniej, kiedy zwiedzałem włoskie miasteczka.


Oj tak. Istria nie wyprze się swojej włoskiej przeszłości. Czuć to, widać i słychać na każdym kroku :D .
Iwona75
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1288
Dołączył(a): 15.02.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) Iwona75 » 23.09.2013 08:34

Chętnie poczytam i pooglądam, mimo że Istria to miejsce które zniechęciło moją Mamę do odwiedzenia Chorwacji na kilka lat.
Dopiero Dalmacja "odczarowała" Jej spojrzenie na ten kraj, z czego bardzo się cieszę. :lol:
walp
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13436
Dołączył(a): 22.12.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) walp » 23.09.2013 08:54

Iwona75 napisał(a):Chętnie poczytam i pooglądam, mimo że Istria to miejsce które zniechęciło moją Mamę do odwiedzenia Chorwacji na kilka lat.

Ciekawią mnie podobne głosy na temat zniechęcenia Chorwacją właśnie przez Istrię. :? Przyznam, że długo odkładałem wyjazd na ten półwysep właśnie ze względu na różne negatywne opinie, także znajomych.
Ponieważ tak mam, że jeśli ktoś długo i uporczywie coś mi odradza, muszę w końcu to zobaczyć.
Kiedy dotarliśmy tam i zwiedziliśmy Riwierę Opatijską, pomyślałem - byli w zmowie. :wink:
Jedyną negatywną rzeczą było to, że na początku sierpnia nie było na Istrii fig. Na pytanie: "Imate li smokve", ciągle słyszałem, że nie. W końcu jedna pani wyjaśniła, że figi na Istrii pojawiają się później niż w Dalmacji.
Ale za to woda była cieplejsza niż na Riwierze Omiskiej w ubiegłym roku. :wink:
Oczywiście nie oceniam i nie zamierzam oceniać, który region jest lepszy, turystycznie atrakcyjniejszy, bo to nie ma sensu. Każdy jest inny, każdy piękny i warty zwiedzenia.
woka
Koneser
Posty: 5458
Dołączył(a): 20.07.2003

Nieprzeczytany postnapisał(a) woka » 23.09.2013 09:28

walp napisał(a): Oczywiście nie oceniam i nie zamierzam oceniać, który region jest lepszy, turystycznie atrakcyjniejszy, bo to nie ma sensu. Każdy jest inny, każdy piękny i warty zwiedzenia.

Pełna zgoda.
Polaków na wczasach zagranicznych jest w roku kilka milionów. Chorwację wybiera nieliczna grupa. Są tacy dla których Chorwacja to "obciach" ,.... za biednie.
Ja nie wybieram Dalmacji z jednego prostego powodu, .... rozpadliny,urwiska, przepaście, mam w Kvarnerze ( np. droga z Rijeki na KRK). To mi wystarczy a resztę chciałbym w "cywilizowanych" warunkach. Z poziomu plaży jest wszędzie równo, widoki "boczne" z całą pewnością w Dalmacji są nieporównywanie lepsze - " góry w morzu" ale to mam, w małym wydaniu na KRK.
Nie jestem w tym sam. Nasycenie turystami na Istrii i Kvarnerze jest wielokroć większe niż w Dalmacji. Coś "na rzeczy" musi w tym być ....
----------------
Marzena ..... podglądam gdzie miłośniczka Bieszczad spędziła wakacje :D
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 23.09.2013 09:33

marze_na napisał(a):

Oj tak. Istria nie wyprze się swojej włoskiej przeszłości. Czuć to, widać i słychać na każdym kroku :D .


Istria nie była włoska poza okresem 1919-1945
Należała długo do Wenecji
i żyła oraz żyje tam mniejszość
włoska.
Jednak zawsze dominowali tam liczebnie Słowianie.
Włoskie miasteczka na Istrii były otoczone przez słowiańskie wioski
walp
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13436
Dołączył(a): 22.12.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) walp » 23.09.2013 09:47

Lednice napisał(a):Istria nie była włoska poza okresem 1919-1945
Należała długo do Wenecji

Dokładnie to chyba do roku 1947. Sadzę, że marze_na brała pod uwagę Italię w szerszym, dzisiejszym znaczeniu, bez wnikania w podział na państwa historyczne, wchodzące w skład Królestwa Włoch, do którego Wenecja w XIX w. została włączona. :wink:
Fatamorgana
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 6257
Dołączył(a): 08.09.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Fatamorgana » 23.09.2013 09:49

woka napisał(a): Nasycenie turystami na Istrii i Kvarnerze jest wielokroć większe niż w Dalmacji. Coś "na rzeczy" musi w tym być ....

No i jest.
Znacznie większe tradycje turystyczne wynikające z ucywilizowania tego regionu na potrzeby przyjezdnych.
Gdy na Istrii byli pierwsi kuracjusze- w Omiśu jeszcze grasowali piraci.... :lol: :wink: a na wybrzeżu mieszkali tylko rybacy.
Dalmacja poza Splitem i Dubrovnikiem (ale każde w innym wydaniu) nie miała takich tradycji.
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8647
Dołączył(a): 12.08.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 23.09.2013 10:09

woka napisał(a):Nasycenie turystami na Istrii i Kvarnerze jest wielokroć większe niż w Dalmacji. Coś "na rzeczy" musi w tym być ....


I tu się zgadzam. Byliśmy szczerze zdziwieni liczbą turystów na Istrii, bo takich tłumów się nie spodziewałam. Zdecydowana większość to Niemcy. Dużo Włochów, poza tym Austriacy. Holendrzy, Szwajcarzy. Wokół rozbrzmiewał głównie język niemiecki, w zasadzie wszędzie witało nas Guten Tag / Guten Abend albo sprechen Sie Deutsch.

woka napisał(a):podglądam gdzie miłośniczka Bieszczad spędziła wakacje :D


Miło mi :D . W Bieszczady ciągnie, ale w tym roku kontuzjowane kolano nie pozwoliło :cry: .


Lednice napisał(a):
Istria nie była włoska poza okresem 1919-1945 ...


Ale właśnie to widać i słychać na ulicach istryjskich miasteczek. Nadal mieszkają tu tysiące Włochów, tu założyli rodziny i tu prowadzą turystyczne biznesy.
A weneckie wpływy w architekturze również nasuwają skojarzenia z Włochami. Podobnie jak miejscami nieco "toskańskie" plenery.

wlap napisał(a):Sadzę, że marze_na brała pod uwagę Italię w szerszym, dzisiejszym znaczeniu, bez wnikania w podział na państwa historyczne, wchodzące w skład Królestwa Włoch, do którego Wenecja w XIX w. została włączona.


Mniej więcej. Taki skrót myślowy, chociaż zamiast "włoskiej przeszłości" bardziej precyzyjnie zabrzmiałoby "wspólnej z dzisiejszymi Włochami przeszłości".
Czesiek63
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 658
Dołączył(a): 20.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Czesiek63 » 23.09.2013 15:19

Witam i zasiadam do oglądania i czytania z dwóch powodów , moje pierwsze wakacje w Chorwacji były koło Poreca i ostatnie wakacje były w Sutivanie do obu miejsc mam sentyment wiec zobaczę co tam się zmieniło pozdrawiam i czekam na c.d
Aldonka
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4237
Dołączył(a): 07.07.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Aldonka » 23.09.2013 15:26

Brač mnie zaciekawił, bardzo. Istria jakoś nie bardzo, tam mnie nie ciągnie nic, a nic, ale zdjęcia macie tak piękne, że z nieukrywaną przyjemnością i po Istrii z Wami popodróżuję :D
mysza73
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13058
Dołączył(a): 19.07.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) mysza73 » 23.09.2013 15:34

Oczywiście jestem z Wami i ja ,
przeca będzie Brač :P :papa: .
agata26061
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3616
Dołączył(a): 04.07.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) agata26061 » 23.09.2013 15:58

Jestem również i ja. Miło wspominam nasz zeszłoroczny pobyt na Istrii :D
husband
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 813
Dołączył(a): 24.06.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) husband » 23.09.2013 16:11

woka napisał(a):
walp napisał(a): Oczywiście nie oceniam i nie zamierzam oceniać, który region jest lepszy, turystycznie atrakcyjniejszy, bo to nie ma sensu. Każdy jest inny, każdy piękny i warty zwiedzenia.

Pełna zgoda.
Polaków na wczasach zagranicznych jest w roku kilka milionów. Chorwację wybiera nieliczna grupa. Są tacy dla których Chorwacja to "obciach" ,.... za biednie.
Ja nie wybieram Dalmacji z jednego prostego powodu, .... rozpadliny,urwiska, przepaście, mam w Kvarnerze ( np. droga z Rijeki na KRK). To mi wystarczy a resztę chciałbym w "cywilizowanych" warunkach. Z poziomu plaży jest wszędzie równo, widoki "boczne" z całą pewnością w Dalmacji są nieporównywanie lepsze - " góry w morzu" ale to mam, w małym wydaniu na KRK.
Nie jestem w tym sam. Nasycenie turystami na Istrii i Kvarnerze jest wielokroć większe niż w Dalmacji. Coś "na rzeczy" musi w tym być ....
----------------
Marzena ..... podglądam gdzie miłośniczka Bieszczad spędziła wakacje :D



Nie zgodzę się z Tobą. To nieprawda, że Chorwację odwiedza nieliczna grupa Polaków. Stanowimy jedną z liczniejszych grup w tym kraju w okresie wakacyjnym. Co do tego, że Chorwacja to "obciach i za biednie" - ja osobiście się z tym nie spotkałem. Wszyscy moi znajomi, którzy odwiedzili Chorwację są zachwyceni tym krajem.

Pozdrawiam
walp
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13436
Dołączył(a): 22.12.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) walp » 23.09.2013 19:56

husband napisał(a):Nie zgodzę się z Tobą. To nieprawda, że Chorwację odwiedza nieliczna grupa Polaków. Stanowimy jedną z liczniejszych grup w tym kraju w okresie wakacyjnym. Co do tego, że Chorwacja to "obciach i za biednie" - ja osobiście się z tym nie spotkałem. Wszyscy moi znajomi, którzy odwiedzili Chorwację są zachwyceni tym krajem.

To prawda, że Chorwacja stała się ulubionym celem (destynacją, jak mówią w branży turystycznej :) ) wakacyjnych podróży Polaków. Z zestawień, które podaje branża turystyczna wynika, że na 6 mln Polaków, którzy wyjechali na saksy zagraniczne ok. 14% udało się w tym roku do Chorwacji i to był podobno rok wyjątkowy pod tym względem.
Czy te 840 tys. to dużo, czy mało, można by dalej porównywać, ale nie będziemy zaśmiecać relacji marze_ny i czekamy na dalszy ciąg relacji. :wink:
woka
Koneser
Posty: 5458
Dołączył(a): 20.07.2003

Nieprzeczytany postnapisał(a) woka » 23.09.2013 20:12

husband napisał(a):Nie zgodzę się z Tobą. To nieprawda, że Chorwację odwiedza nieliczna grupa Polaków. Stanowimy jedną z liczniejszych grup w tym kraju w okresie wakacyjnym. ..

Przykro mi ale fakty i dane statystyczne stanowią co innego. Poczytaj. :(
Jak pisze "Walp" ... 14 % .... czyli 86 % rodaków wybiera inne szlaki.
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Nasze relacje z podróży


  • Podobne tematy
    Ostatni post

cron
Istria i Brač - dwie twarze Chorwacji - strona 2
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone