Chorwacja online..........odkryj Chorwację na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków

Istria 2008 - powrót do źródeł.

Nasze relacje z wyjazdów do Chorwacji. Chcesz poczytać, jak inni spędzili urlop w Chorwacji? Zaglądnij tutaj!
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
Lidia K
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3519
Dołączył(a): 09.10.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) Lidia K » 28.02.2009 11:48

I myśmy tam byli, a że nasze pierwsze spotkanie z cro to był jednodniowy wypad na Istrię podczas pobytu w Koperze(Słowenia) to właśnie Rowinj był tym pierwszym miejscem, które się nam w Chorwacji baaaaaardzo spodobało.

Obrazek

To zdjęcie z Rovinjem w tle przez kilka lat wisiało oprawione w ramkę na ścianie u mojej mamy.
mirko
Rezydent
Avatar użytkownika
Posty: 3633
Dołączył(a): 06.04.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) mirko » 28.02.2009 13:11

Może warto wiedzieć, że każde miejsce na Istrii oficjalnie ma podwojne nazwe: Chorwacke / Włoske

Rovinj - Rovigno
Poreč - Parenzo
Pula - Pola
Vrsar - Orsera
Novigrad - Cita nova
Labin - Albona
Vodnjan - Dignano

:wink:
Janusz Bajcer
Moderator globalny
Avatar użytkownika
Posty: 107150
Dołączył(a): 10.09.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) Janusz Bajcer » 02.03.2009 02:29

WAKACYJNA OFERTA TURYSTYCZNA MIASTA ROVINJ

Miasto Rovinj śmiało można polecić na spędzenie w nim i w jego okolicach wakacji.
Każdy znajdzie tu lokal dla siebie - apartament, hotel lub kemping. Czyli co kto lubi.

Jest tu wiele kwater prywatnych
zarówno na Starówce jak i w innych częściach miasta. Raczej mało jest kwater w pierwszej linii brzegowej (jak np. w południowej Dalmacji) ale kilka się znajdzie
np. Villa Figarola z pokojami ze śniadaniem na tarasie w cenie.

Obrazek

Jest też apartament dla turystów z Polski 300 m od morza

Obrazek

Dla bardziej wymagających są hotele

Dla miłośników spędzania wakacji pod namiotem jest kilka kempingów

Oprócz tych wymienionych do których prowadzą linki na stronie, podaję linki do dwóch kempingów

Porto Biondi duży i blisko morza

Ulika - mały , ale do morza 600 m

Są też dwa duże ośrodki turystyczne

Wybrzeże wokół Rovinj ma wiele plaż w mieście i jego okolicach.

Urokowi wybrzeża dodaje Archipelag wysp i skał

Obrazek

Te wyspy i skały to: wyspa Figarola, skała Figarolica , wyspa św. Katarina (129.789 m2), wyspa Banjol, skała Muntrav, wyspa Samer, wyspa Magareći , wyspa Sv. Andrzeja i Maskin (233.429 m2), wyspa Sturag, wyspa św. Jana, skała św. Ivana na pučini (z latarnią morską, skała Velika i skała Mala, wyspa Piruzi, wyspa Pulari, skała Revera , wyspa Veštar, wyspa Dvije sestrice - Mala i Velika, wyspa Pisulj, wyspa Guštinja.
Powyższa lista ma 16 wysp i 6 skał , są one częściowo zamieszkane, częściowo dziewicze, do kilku regularnie kursują taksówki wodne.

Obrazek

Na wyspach "Dvije Sestrice" (Dwie Siostrzyczki) jest rezerwat ornitologiczny, w którym można podziwiać wiele fascynujących gatunków ptaków.

Wyspa Magareći (Osłów) zwana też jest "Wyspą miłości", a legenda mówi, że na ta wysepkę przewożono stare osły, które tam miały dokończyć żywota, dlatego nazwano ją wyspą Osłów.

Na skale Sveti Ivan na pučini jest latarnia morska

Obrazek

*****

Szczególnie warte polecenia są wyspa św. Andrzeja i Maskin nazywane też jako kompleks "Czerwoną Wyspą"

Obrazek

Obie wyspą oferują dobre warunki do uprawiania windsurfingu, nurkowania, wodnych sportów motorowych oraz wypoczywania na wspaniale przygotowanych plażach i kąpieli w krystalicznie czystej wodzie. Wyspa Maskin połączona groblą z wyspa św. Andrzeja i jest wydzielona dla naturystów.

Wyspa św. Andrzeja była prawdopodobnie zasiedlona już w 6. wieku, natomiast w 13 wieku benedyktyni wzniesiono pierwszy kościół i założył pierwszy klasztor, trochę później, w połowie 15 wieku, opuszczone obiekty zostały przekazane franciszkanom, dzięki którym klasztor i kościół zostały całkowicie odnowione. Franciszkanie pozostali tam aż do przybycia francuskiej w 1809, po czym budynki na wyspie św. Andrzeja zaczęły popadać w ruinę. W 1891 roku rodzina Huetterott kupiła wyspę św. Andrzeja i Maskin zamieniając zabudowania klasztorne w rodzinną letnią rezydencję.
Na wyspie dzięki baronowi Huetterott powstał park, który został obsadzony roślinami z różnych zakątków świata. Obecnie ponad 180 różnych rodzajów roślin rośnie powodzeniem na wyspie. Ogród na wyspie był najbardziej ulubionym miejscem gości z Austro-Węgier.

Obrazek

W centralnej części kościoła z okresu benedyktynów dzisiaj mieści się ma małe muzeum morskie posiadające w zbiorach modele starych statków w skali i kopie fresków z całej Istrii. Muzeum jest otwarte na żądanie, wystarczy poprosić o klucz w recepcji hotelu Istria znajdującego się w pobliżu klasztoru. Niestety, w połowie czerwca 2002, wyspa została dotknięta tzw. pijavicą, która okazała swą moc i wtedy duża część stuletnich starych sosen i innych drzew uległo zniszczeniu, tak że naturalne piękno wyspy św.Andrzeja, a zwłaszcza Maskin zostało uszkodzone. Na zdjęciu poniżej wyspa Maskin po przejściu pijavicy

Obrazek

Niedawno został odnowiony hotel Istria gdzie znajduje się snack-bar, restauracja, pizzeria, fitness-center, jeden kryty i odkryty basen, fryzjer, TV-room.

Obrazek

*****

Drugą ciekawą turystycznie wyspą w archipelagu jest wyspa św. Katarzyny (polski akcent w historii)

Obrazek

Obrazek

Na tej pięknej wyspie, naprzeciwko zabytkowego centrum Rovinj, drugiej pod względem wielkości w archipelagu położony jest hotel Katarina, który został wkomponowany w pozostałości po starym zamku. Do wyspy z nadbrzeża portowego lub z parkingu przy hotelu Delfin kursują taksówki wodne. Jazdy zajmuje tylko 5 minut , w sezonie pływają one co pół godziny.
Na wyspie rośnie bujna, śródziemnomorska roślinność i jest tu wiele promenad oraz XIX-wiecznych parków, z których roztaczają się wspaniałe widoki na miasto, las Zlatni Rat i pozostałą część Archipelagu Rovinj.

Obrazek

Wyspa św. Katarzyny została kupiona w 19 wieku przez austriackiego arcyksięcia Carla Stevena, który przebywała tam krótko, bo w 1905 roku wyspa stała się własnością
polskiego hrabiego Ignacego Korwina Milewskiego.

Hrabia Milewski (podobnie jak baron Huetterott na wyspie św. Andrzeja), rozpoczął budowę letniej rezydencji na wyspie oraz piękne ogrody i parki, i tym samym była to w jakiś sposób konkurencja z właścicielem sąsiedniej wyspy w zakresie organizowania wyspy.
W 1926 roku hrabia umiera, a po jego śmierci, ze względu na szereg burzliwych wydarzeń z jego życia, wyspa zmieniła właścicieli ponownie kilka razy, po II wojnie światowej własność wyspy należy do miasta Rovinj.

Kolekcja obrazów czyli skarb hrabiego Ignacego Korwina Milewskiego posłużyła pisarzowi Arkadiuszowi Niemirskiemu (autorowi książek dla młodzieży z serii Pan Samochodzik i ....) jako temat do książki "Pan Samochodzik .... i europejska przygoda"

Obrazek

Streszczenie: Kontynuacja "Amerykańskiej przygody" w Europie. Akcja przenosi się do Anglii, Francji, Austrii i do słonecznej Chorwacji. Przebiegły osobnik o stu twarzach interesuje się jednym jedynym obrazem z zaginionej kolekcji obrazów. Kto pierwszy odczyta zaszyfrowaną na nim wiadomość - ten zdobędzie niezwykły skarb ukryty na malowniczej wyspie nad Adriatykiem. Tomasz wraca do Europy na pokładzie transatlantyku "Explorer of the Oceans", a Paweł Daniec zmierza do Londynu, gdyż ślady skarbu hrabiego Ignacego Korwin-Milewskiego prowadzą do Biblioteki Uniwersytetu Oksfordzkiego. Kluczem do skarbu okazuje się zapis w egzemplarzu starego wydania "Hamleta". Jednocześnie konkurentów przybywa. Wszystkich interesują głównie dzieła Rogera Bacona. Pan Samochodzik dopływa do Southampton, a Paweł jedzie z Londynu przez Francję i Niemcy do Wiednia, a stamtąd do chorwackiego Rovinja, dokąd przybywa też pan Tomasz. Na zdjęciu zrobionym przez Pawła na wiedeńskim cmentarzu pan Tomasz dostrzega w tle Jerzego Baturę, odwiedza grób hrabiego na wyspie i rozszyfrowuje wskazówkę hrabiego dotyczącą skarbu.

Nie tylko nasz rodak, hrabia Milewski odkrył piękno Istrii - Samo Anđeli znaju kako je u raju

C.D. Limski Fjord - w przygotowaniu.
Ostatnio edytowano 19.03.2009 15:47 przez Janusz Bajcer, łącznie edytowano 2 razy
Jo_Anna
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 274
Dołączył(a): 27.05.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Jo_Anna » 03.03.2009 21:27

Ależ tu się można u Ciebie, Januszu, dowiedzieć! Po moim pobycie w Rowinij (z przewodnikiem i wydawałoby się świadomym zwiedzaniem), wiedziałam może 5% z tego, co tu zaserwowałeś! Jesteś Wielki! :) Czekam na Limski Kanał, pewnie znów okaże się, że płynęłam jak głupia i niczego nieświadoma ;)
Janusz Bajcer
Moderator globalny
Avatar użytkownika
Posty: 107150
Dołączył(a): 10.09.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) Janusz Bajcer » 03.03.2009 22:32

Jo_Anna napisał(a):Jesteś Wielki! :)


Jaki tam wielki , to internet jest wielkim przewodnikiem, sam byłem zaskoczony, jak wyszperałem informację na temat losów naszego hrabiego.
Okazuje się, że to taki "mały" Casanova :wink:
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 04.03.2009 20:14

ale "Pan Samochodzik" to tylko niestety Zbigniewa Nienackiego,

żeby nie robić bałaganu w tym poście odpiszę, tak wiem ale te pierwsze "samochodziki są najlepsze, niestety...
Ostatnio edytowano 04.03.2009 21:17 przez Użytkownik usunięty, łącznie edytowano 1 raz
Janusz Bajcer
Moderator globalny
Avatar użytkownika
Posty: 107150
Dołączył(a): 10.09.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) Janusz Bajcer » 04.03.2009 20:34

lubelski napisał(a):ale "Pan Samochodzik" to tylko niestety Zbigniewa Nienackiego


Obaj pisarze, Nienacki i Niemirski pisali książki z serii "Pan Samochodzik" :lol:

Za życia Zbigniew Nienacki a po jego śmierci Arkadiusz Niemirski i to On napisał wyżej przytaczaną książkę.

Pozdrav.
Janusz Bajcer
Moderator globalny
Avatar użytkownika
Posty: 107150
Dołączył(a): 10.09.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) Janusz Bajcer » 05.03.2009 00:06

lubelski napisał(a):ale "Pan Samochodzik" to tylko niestety Zbigniewa Nienackiego,

żeby nie robić bałaganu w tym poście odpiszę, tak wiem ale te pierwsze "samochodziki są najlepsze, niestety...


Nie ma żadnego bałaganu :lol:
Te pierwsze "samochodziki" kiedyś czytałem, te drugie nie, więc nie mam porównania.
kw
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 932
Dołączył(a): 31.05.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) kw » 05.03.2009 09:46

Na Katerinie spędziliśmy urlop w 1999 roku.
Trochę zdjęć jest na stronie:
http://home.agh.edu.pl/~wilk/istria99.html


Pozdrawiam,
Krzysztof
Janusz Bajcer
Moderator globalny
Avatar użytkownika
Posty: 107150
Dołączył(a): 10.09.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) Janusz Bajcer » 05.03.2009 21:02

Limski kanał

Nazwa Limskiego kanału pochodzi od łacińskiego słowa limes - granica, jako że kiedyś przechodziła tędy granica zarządu miast Porec i Pula.

Obrazek

Limski kanał jest częścią 35 kilometrowej Limskiej doliny, biorącej początek niemal w centrum Istrii, od miasta Pazin.

Obrazek

W jej początku płynie rzeka Pazinčica,

Obrazek

która w końcowej części przekształca się w kanał mający ujście przy morzu.

Obrazek

Obrazek

Nad limską doliną w 1991 roku zbudowano wiadukt Limska Draga w ciągu głównej drogi na Istrii - tzw. Istarski Ypsilon

Obrazek

Mapa z satelity

Sam kanał ma ok. 11 km długości, jego największa głębokość wynosi 30 metrów a w największa szerokość to około 600 metrów. Z obu stron otoczony jest bardzo stromymi zboczami, w niektórych częściach ich wysokość sięga 100 metrów.

Obrazek

Większość zboczy kanału porośnięta jest lasami, ale są też zbocza skaliste

Obrazek

w których znajdują się jaskinie, były w nich odkryte resztki człowieka z neolitu.

Obrazek

W latach 1000 - 1005 w jaskini na zboczach limskiego kanału żył pustelnik Romuald

Obrazek

Obrazek

Na północnym brzegu kanału można zobaczyć pozostałości klasztoru benedyktynów Św. Michała z 11 wieku..

Obrazek

Skaliste zbocza limskiego kanału są dobrym miejscem do uprawiania wspinaczki skałkowej

Obrazek

Woda morska w kanale jest wymieszana z wodą słodką, wypływającą z licznych podwodnych źródeł, jest w związku z tym bogata w tlen i tym samym nadaje się do hodowli ryb i skorupiaków.

Obrazek

Potrawy z tych ryb i skorupiaków można zjeść np. w restauracji zlokalizowanej w Grocie Winnetou

Obrazek

Sceneria limskiego kanału posłużyła do nakręcenia kilku scen do filmów o przygodach Winnetou, kręcono też tu zdjęcia do filmu "Długie łodzie wikingów" z Kirkiem Douglasem w roli głównej.

Obrazek

Mój pierwszy kontakt z Limskim Kanałem miał miejsce 1998 roku, podczas drugiego pobytu w Chorwacji i na Istrii. Wtedy widziałem cały kanał , jako że wpłynąłem do niego statkiem.

Obrazek

Trasa wycieczki była podobna jak na mapce powyżej, wypłynęliśmy z Vrsar do Rovinj, gdzie był krótki postój w porcie, zwiedziliśmy wtedy akwarium (ze względu na dzieci), potem statek popłynął na Crveny Otok gdzie była godzina przerwy na kąpanie, a następnie wpłynął do Limskiego Kanału.

Obrazek

kończąc rejs przy jego końcu

Obrazek

A to rodzinka i znajomi w Limskim Kanale fotka skan z 1998 r.

Obrazek

W drodze powrotnej na statku podano rybę i napoje, statek ok.18 - tej zawinął do portu Vrsar.

W 2006 roku Limski Kanał odwiedził mój syn Maciej, będąc przez tydzień na Istrii w okolicach Puli.

Obrazek

W 2008 roku wracając z Rovinj, wraz ze znajomymi zatrzymaliśmy się na końcu Limskiego Kanału.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

W 1998 roku nie było tu takich straganów z różnymi istarskimi specjałami

Obrazek

Zrobiliśmy odpowiednie zakupy, opuszczając kanał z punktu widokowego przy drodze do Vrsaru zrobiłem jeszcze kilka fotek

Obrazek

Obrazek

A takie zrobił ktoś inny

Obrazek

Obrazek

W oczekiwaniu na kolejny: plażowanie, pływanie, wędkowanie, kolory morza i zachody słońca
słuchamy piosenki w wykonaniu zespołu Berekini DIŽEN SIDRO
Ostatnio edytowano 05.03.2009 23:46 przez Janusz Bajcer, łącznie edytowano 1 raz
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 05.03.2009 21:22

LIMSKI KANAŁ..fajna knajpka, w miarę niedroga....Panie Januszu już uciekam.......
Obrazek
widok z tarasu restauracji FJORD

Obrazek
Janusz Bajcer
Moderator globalny
Avatar użytkownika
Posty: 107150
Dołączył(a): 10.09.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) Janusz Bajcer » 05.03.2009 21:37

lubelski napisał(a):Panie Januszu już uciekam.......


....... a gdzie to Panie Andrzeju uciekacie :wink: :lol:
Vjetar
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 45308
Dołączył(a): 04.06.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Vjetar » 05.03.2009 21:47

Wzbogacę Twoją relację troszku :wink: wstawiając linka
Jako ciekawostkę dodam, że warto zobaczyć na własne oczy przypływ-odpływ.
kw
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 932
Dołączył(a): 31.05.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) kw » 05.03.2009 22:37

Janusz,
wychodzi na to, że w 1998-mym deptaliśmy sobie po piętach ;-)
http://www.metal.agh.edu.pl/~wilk/Novigrad/

Krzysztof
Janusz Bajcer
Moderator globalny
Avatar użytkownika
Posty: 107150
Dołączył(a): 10.09.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) Janusz Bajcer » 05.03.2009 23:58

JacYamaha napisał(a):Wzbogacę Twoją relację troszku :wink: wstawiając linka
Jako ciekawostkę dodam, że warto zobaczyć na własne oczy przypływ-odpływ.


Jacku, w którym miejscu kanału można zobaczyć przypływ-odpływ :?:

kw napisał(a):Janusz,
wychodzi na to, że w 1998-mym deptaliśmy sobie po piętach ;-)
http://www.metal.agh.edu.pl/~wilk/Novigrad/

Krzysztof


Jeśli byłeś w II połowie lipca, to pewnie tak :lol:
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Nasze relacje z podróżycron
Istria 2008 - powrót do źródeł. - strona 18
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2023 Wszystkie prawa zastrzeżone