Chorwacja Online..........odkryj Chorwację na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków

Hvar + Mostar - czy to ma sens ?

Którędy jechać? Ile zajmuje pokonanie trasy? Na jakich odcinkach drogi są płatne? Gdzie przekraczać granice? Nocować po drodze czy nie? A jeśli tak, to gdzie? Co zabrać w podróż, na co uważać, jak się zachowywać, jak radzić sobie w sytuacjach kryzysowych. Gdzie nie warto tankować i co z LPG.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
carolin7
Podróżnik

Nieprzeczytany postnapisał(a) carolin7 » 08.06.2018 12:37

malinero napisał(a):Dodatkowym plusem wycieczki z Hvaru do Mostaru jest możliwość zrobienia tanich zakupów w Bośni. Jeśli pojedziecie tam na początku pobytu na Hvarze, np. po 3-4 dniach, to można obkupić się na resztę wczasów - alkohol, napoje sery, wędliny, papierosy, nawet owoce na 2-3 dni, bo są znacznie tańsze niż w Chorwacji.

Z Bośni do Chorwacji nie można wwozić wyrobów mięsnych oraz nabiału,a ilość alkoholu też jest dość ograniczona, np. można tylko 1 litr alkoholu powyżej 22%,trzeba mieć też recepty na wszystkie leki jakie ma się ze sobą. Oczywiście, rzadko aż tak dokładnie na granicy sprawdzają,ale może się zdarzyć,już słyszałam o kilku przypadkach, szczególnie jeśli podróżuje się autobusem,a kary są bardzo wysokie.
mchrob
Croentuzjasta

Nieprzeczytany postnapisał(a) mchrob » 08.06.2018 13:09

carolin7 napisał(a):
malinero napisał(a):Dodatkowym plusem wycieczki z Hvaru do Mostaru jest możliwość zrobienia tanich zakupów w Bośni. Jeśli pojedziecie tam na początku pobytu na Hvarze, np. po 3-4 dniach, to można obkupić się na resztę wczasów - alkohol, napoje sery, wędliny, papierosy, nawet owoce na 2-3 dni, bo są znacznie tańsze niż w Chorwacji.

Z Bośni do Chorwacji nie można wwozić wyrobów mięsnych oraz nabiału,a ilość alkoholu też jest dość ograniczona, np. można tylko 1 litr alkoholu powyżej 22%,trzeba mieć też recepty na wszystkie leki jakie ma się ze sobą. Oczywiście, rzadko aż tak dokładnie na granicy sprawdzają,ale może się zdarzyć,już słyszałam o kilku przypadkach, szczególnie jeśli podróżuje się autobusem,a kary są bardzo wysokie.

Martwy przepis, chyba że ktoś ma ciemniejszy odcień skóry bo tylko takich widziałem że kontrolują. Przejeżdżałem granicę Cro/BIH kilkanaście razy i zawsze wystarczyło tylko machnięcie dokumentami przez okno.
elfik44
Croentuzjasta

Nieprzeczytany postnapisał(a) elfik44 » 08.06.2018 13:43

Różnie bywa z tym sprawdzaniem co kto wiezie. My mieliśmy taką sytuację że mnie nikt nie sprawdzał ani na przejściu ani policja w Bośni. A kuzyna auto za mną sprawdzali dwa razy. W moim przypadku to chyba urok blondynki zadziałał :D
Arek
Cromaniak

Nieprzeczytany postnapisał(a) Arek » 08.06.2018 14:05

Nie piszesz kiedy jedziesz...
Jak dla mnie te 3 godziny to czas zbyt optymistyczny. Z Jelsy do Sucuraju to już godzina jazdy, z Drvenika do Mostaru 1,5 godz. A gdzie czas na przeprawę promową ? Gratuluję optymizmu jeśli sądzisz, że z marszu wjedziesz na prom w ciągu 30 minut będziesz no drugiej stronie. A co będzie jak się nie załapiesz ? W sezonie promy pływają średnio co 1,5 godz.

Nie wiem jak z oblężeniem przepraw jest obecnie, ale kilka lat temu w sierpniu przyjechaliśmy do Drvenika przed 15. Było tak dużo chętnych do przeprawy do Sucuraju, że mieliśmy już wizję noclegu w samochodzie. Na szczęście udało nam się dostać na ostatni prom, który odpływał chyba ok godz. 19.30
malinero
zbanowany

Nieprzeczytany postnapisał(a) malinero » 08.06.2018 17:55

carolin7 napisał(a):

Ja ci tam nie bronię jeździć z receptami :)
jolcix
Croentuzjasta

Nieprzeczytany postnapisał(a) jolcix » 08.06.2018 18:04

byłam w Mostarze właśnie wracając z Hvaru, ale miałam tam nocleg, warto, bardzo polecam
carolin7
Podróżnik

Nieprzeczytany postnapisał(a) carolin7 » 15.06.2018 12:24

malinero napisał(a):Ja ci tam nie bronię jeździć z receptami :)

Już sobie wolę wziąć potwierdzenie czy receptę od lekarza niż płacić kilkaset euro.:)
carolin7
Podróżnik

Nieprzeczytany postnapisał(a) carolin7 » 15.06.2018 12:33

mchrob napisał(a):
carolin7 napisał(a):

Martwy przepis, chyba że ktoś ma ciemniejszy odcień skóry bo tylko takich widziałem że kontrolują. Przejeżdżałem granicę Cro/BIH kilkanaście razy i zawsze wystarczyło tylko machnięcie dokumentami przez okno.

To miałeś szczęście, a z resztą turystów za bardzo nie nękają. Ja już jechałam sporo razy i tylko raz przejście przez granicę poszło bardzo sprawnie, aczkolwiek nigdy większych problemów nie miałam. Natomiast z opowieści rodziny i znajomych wiem, że takie kontrole się zdarzają, szczególnie właśnie jak się jeździ autobusami. Przeglądają bagaż,czasem się każą rozbierać, i wtedy przejście przez granicę trochę trwa.
corrina
Cromaniak

Nieprzeczytany postnapisał(a) corrina » 26.06.2018 10:19

Ostatecznie zdecydowaliśmy się na nocleg w Mostarze w drodze powrotnej :)
Potem w połowie drogi, jakiś drugi nocleg. Pierwotnie myślałam o Budapeszcie lub okolicach, ale bez przymusu, bo nawet do miasta nie chcemy wjeżdżać, chodzi wyłącznie o tranzytowy nocleg.
Nie mam pomysłu na miejsce, pierwsze co mi przyszło do głowy, to Oekotel koło Budapesztu, ale może jest coś w lepszej cenie i typowo na trasie.
Sęk w tym, że trasy też na razie jeszcze nie opanowałam :( Google z uporem maniaka z Mostaru pcha mnie przez Zagrzeb, ale cel nocowania w Mostarze jest też taki, aby potem przejechać przez Bośnię, kawałeczek Chorwacji, Węgry i Słowację. Wracamy do Warszawy i w 2 przypadkach Google zaleca jeszcze kawałek przez Czechy (przez Brno-Ostrawę, lub tylko kawałeczek za Cadcą do Cieszyna). Czy po Węgrzech jadąc przez Słowację + Czechy - konieczna jest winieta na ten mały kawałek czeski?

Może ktoś cierpliwy zlituje się i wytłumaczy jak blondynce.. ? ;) Z góry pięknie dziękuję! :papa:
Raphael
Croentuzjasta

Nieprzeczytany postnapisał(a) Raphael » 28.06.2018 17:45

W mapach gogla użyj punktów pośrednich: https://goo.gl/maps/F54cta68PD32
Nie wypowiem się co ciekawego byłoby na Węgrzech do zwiedzania, bo nie wiem. Na Słowacji Trnawa (max. 1 godz.) albo Trenczyn lub jakieś zamki po drodze (ale to już więcej czasu zejdzie).

A co do samego "sensu ogólnego". Jak najbardziej Mostar ma sens, ale nie jako wycieczka z Hvaru, ale z dodatkowym noclegiem gdzieś po drodze via BiH-Węgry.
Poprzednia strona

Powrót do Samochodem - trasy, noclegi, przepisy, uwagi

Hvar + Mostar - czy to ma sens ? - strona 2
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Serwis Cro.pl Chorwacja Online wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja serwisu Cro.pl Chorwacja Online nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

chorwacja online - cro.pl 1999-2019