Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Na Greckie Wyspy i nie tylko 2008-2022.

Do Grecji przynależy około 2500 wysp, ale tylko nieco ponad 150 jest zamieszkana przez ludzi. Grecja słynie z produkcji marmuru, który jest eksportowany do innych państw. Grecja posiada aż 45 lotnisk. Językiem greckim posługiwano się już cztery tysiące lat temu - to jeden z najstarszych języków w Europie.
armar
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 764
Dołączył(a): 28.05.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) armar » 10.06.2011 12:19

Muszę powiedzieć że tak jak poprzednia relacja , opisy Kola i miejsca przez niego odwiedzane sa dla mnie inspirujące a więc z ciekawością czekam na c.d.

Pozdrawiam i przyłączam się do grona osób które Was podziwiają za taka śmiała podróż z małym dzieciaczkiem :D
KOL
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1794
Dołączył(a): 15.07.2003

Nieprzeczytany postnapisał(a) KOL » 10.06.2011 15:38

armar napisał(a):Muszę powiedzieć że tak jak poprzednia relacja , opisy Kola i miejsca przez niego odwiedzane sa dla mnie inspirujące a więc z ciekawością czekam na c.d.

Pozdrawiam i przyłączam się do grona osób które Was podziwiają za taka śmiała podróż z małym dzieciaczkiem :D


Dzięki Wielkie, a następny odcinek już prawie gotowy.
Pozdrawiam
KOL
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1794
Dołączył(a): 15.07.2003

Nieprzeczytany postnapisał(a) KOL » 10.06.2011 15:40

7 Maj

Rano robię kilka zdjęć z okien naszego pokoju, niestety okna nie da się otworzyć na oścież i zdjęcia trzeba robić przez szybę.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

W hotelu działają trzy sieci bezprzewodowe Internetu, można więc sprawdzić stan swoich finansów, a także co też się ciekawego u nas w kraju wydarzyło.
Opuszczamy nasze pokoje i udajemy się na śniadanko, które przychodzi nam zjeść w takiej oto scenerii.

Obrazek
Obrazek
Obrazek

Widok na restauracje Balkoni Dajtit.

Obrazek
Obrazek
Obrazek

Po śniadaniu krótki spacerek przed hotelem i podziwianie widoków. Potem ładujemy się do wagonika i jazda na dół do Tirany.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Postanawiamy dzisiaj dać odpocząć naszemu Passatowi, a do centrum udajemy się zatrzymaną na parkingu taksówką. Taksówkarz początkowo chce 800 leków ale od razu przystaje na moją propozycje czyli 600. Konsternacje mojego syna wywołuje obdarowanie go przez taksówkarza soczystym całusem w policzek.
Pakujemy się wszyscy do taksówki i ruszamy w kierunku Placu Skanderbega.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Wysiadamy w pobliżu Placu i umawiamy się z taksówkarzem w tym samym miejscu za kilka godzin, niepotrzebnie zresztą bo taksówek jest wszędzie pełno.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Niestety okazuje się, że praktycznie cały Plac Skanderbega jest remontowany. Kiedyś na pewno będzie tu ładnie.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Idziemy dalej bulwarem Deshmoret e Kombit czyli Męczenników Narodu.

Obrazek
Obrazek

Po prawej tzw. Sky Tower z obrotową restauracją na dachu.

Obrazek
Obrazek

"Rzeka" Lana.

Obrazek

Dochodzimy do najbardziej chyba charakterystycznego budynku Tirany, czyli piramidy, dawnego mauzoleum Envera Hodży. Ponoć było tam też centrum kulturalno-konferencyjne, ale przedstawia to raczej opłakany stan.
Dzwon Pokoju widoczny przed piramidą, jak pisze przewodnik, został wytopiony z łusek pocisków wystrzelonych podczas rozruchów w 1997 roku.

Obrazek
Obrazek
Obrazek

Udaje mi się zajrzeć do środka, widać, że żadnego centrum kulturalnego raczej tu już nie ma.

Obrazek
Obrazek

Nie możemy sobie odmówić wejścia na piramidę.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Przed piramidą dajemy synkowi podszkolić się w prowadzeniu pojazdu.

Obrazek
Obrazek

Idziemy dalej obok budynku Rady Ministrów.

Obrazek

A po drugiej stronie dawna siedziba Komitetu Centralnego.

Obrazek
Obrazek

Dochodzimy do Placu Matki Teresy gdzie znajduje się Uniwersytet.

Obrazek
Obrazek
Obrazek

Idziemy z powrotem w kierunku Placu Skanderbega.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Spacerujemy jeszcze trochę i na Plac wychodzimy tym razem z drugiej strony naprzeciw wierzy zegarowej i meczetu Ethem Beja.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Idziemy na drugą stronę Placu. Za meczetem kupujemy jeszcze kilka byrków z różnym nadzieniem, bardzo smacznych zresztą. Znajomy taksówkarz już na nas czeka. Jedziemy więc do dolnej stacji kolejki linowej, którą ponownie wjeżdżamy na górę.

Po krótkim odpoczynku odwiedzamy obrotowy bar w naszym hotelu. Podłoga porusza się bardzo wolno i gdyby tak człowiek chciał przejechać się dookoła to trochę tych szklaneczek lub kieliszków trzeba by było osuszyć :D .

Obrazek
Obrazek
Obrazek

Spacerujemy jeszcze po okolicach Dajti Tower, a wieczorem decydujemy się iść na kolację do Balkoni Dajtit. Pani w recepcji hotelu poleca nam jaką potrawe z albańskiej kuchni mamy spróbować i okazuje się, że był to strzał w dziesiątkę, palce lizać. Potrawa jest przyrządzana z mielonej jagnięciny, a nazywa się Qofte Korce, polecam.
Trochę dziwne, sobota wieczór, a my jesteśmy w restauracji jedynymi gośćmi. Kosztujemy jeszcze miejscowej raki oglądając zachód słońca i światła Tirany.

Piękne zakończenie dnia, a jutro jedziemy na Albańską Riwierę.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

CDN
Ostatnio edytowano 20.03.2013 00:51 przez KOL, łącznie edytowano 1 raz
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59006
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 10.06.2011 15:56

No cóż, Tirana urodą nie grzeszy. Na szczęście jest wiele innych, pięknych miejsc w Albanii. :)

Pozdrawiam,
Wojtek
maslinka
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 14779
Dołączył(a): 02.08.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) maslinka » 10.06.2011 16:02

Piękne warunki hotelowe! Bo o Tiranie faktycznie nie można powiedzieć, że piękna :wink:
Jestem teraz ciekawa wybrzeża...
carnivalka
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1242
Dołączył(a): 17.05.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) carnivalka » 10.06.2011 16:12

Miejmy nadzieję,że Plac Skandenberga będzie extra zrobiony ,już w tamtym roku był rozkopany ,a postępy w odnawianiu nikłe. :?
telepol
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1544
Dołączył(a): 03.08.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) telepol » 10.06.2011 16:20

fantastyczna relacja, skąd wy bierzecie tyle siły i energii !!! Ja szczerze mówiąc miałbym już dość :)
KOL
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1794
Dołączył(a): 15.07.2003

Nieprzeczytany postnapisał(a) KOL » 10.06.2011 16:22

Franz napisał(a):No cóż, Tirana urodą nie grzeszy. Na szczęście jest wiele innych, pięknych miejsc w Albanii. :)
Pozdrawiam,
Wojtek


maslinka napisał(a):Piękne warunki hotelowe! Bo o Tiranie faktycznie nie można powiedzieć, że piękna :wink:
Jestem teraz ciekawa wybrzeża...


Nie jest tak źle z tą Tiraną, biorąc pod uwagę przeszłość Albanii, oczywiście nie ma tam za wiele zabytków, ale jak skończą remonty, to centrum może być całkiem sympatyczne. Juz teraz jest trochę odnowionych ulic, zielonych skwerów, place zabaw dla dzieci, są muzea.
Warunki hotelowe faktycznie super i jest to na pewno miejsce do którego chcielibyśmy wrócić.
Pozdrawiam
KOL
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1794
Dołączył(a): 15.07.2003

Nieprzeczytany postnapisał(a) KOL » 10.06.2011 16:25

telepol napisał(a):fantastyczna relacja, skąd wy bierzecie tyle siły i energii !!! Ja szczerze mówiąc miałbym już dość :)


Dzięki.
Ta energia znika po powrocie do domu :D
Pozdrawiam
KOL
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1794
Dołączył(a): 15.07.2003

Nieprzeczytany postnapisał(a) KOL » 10.06.2011 16:32

carnivalka napisał(a):Miejmy nadzieję, że Plac Skandenberga będzie extra zrobiony ,już w tamtym roku był rozkopany ,a postępy w odnawianiu nikłe. :?


Widziałem, że na środku układają już trawę także może niedługo będzie wyglądał bardziej okazale.
Pozdrawiam
carnivalka
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1242
Dołączył(a): 17.05.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) carnivalka » 10.06.2011 16:56

Przypuszczam,że po remoncie będzie tam okazały plac.A co do Tirany to też uważam,że nie jest tak żle .W tym całym chaosie można odnależć sympatyczne miejsca a będzie ich coraz więcej.
Zauważyliście również ,że jest w centrum dużo restauracyjek ale w prawie żadnej nie serwują jedzenia tylko napoje ?
Ale za to rzeczywiście pyszne i tanie burki w małych kramach.

Pozdrawiam.
KOL
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1794
Dołączył(a): 15.07.2003

Nieprzeczytany postnapisał(a) KOL » 10.06.2011 17:27

carnivalka napisał(a):Zauważyliście również ,że jest w centrum dużo restauracyjek ale w prawie żadnej nie serwują jedzenia tylko napoje ?
Ale za to rzeczywiście pyszne i tanie burki w małych kramach.
Pozdrawiam.


Nie, niestety nie byliśmy w żadnej z restauracyjek w Tiranie, a napoje kupowałem u ulicznych sprzedawców.
Pozdrawiam
telepol
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1544
Dołączył(a): 03.08.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) telepol » 10.06.2011 17:34

KOL napisał(a):

Obrazek





i te wszechobecne Mercedesy, wiedzą co jest dobre :P
PAP
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1363
Dołączył(a): 21.08.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) PAP » 10.06.2011 17:58

KOL,

Ja się nie odzywam, bo jestem pod ciężkim wrażeniem waszej pomysłowości w planowaniu trasy i noclegów 8O :D, a przyznam że to się baaaaardzo sporadycznie zdarza (żebym był pod takim wrażeniem :) ... jak rozumiem z kontekstu, inspirowałeś się w jakimś stopniu przewodnikiem National Geographic, czyli znaczy się, że dobry jest :) ... też posiadam, ale jeszcze nie testowałem ... ale mimo wszystko, przewodnik przewodnikiem, a wykonanie wasze i wyrazy uznania za to :D ... tak trzymać :D ...

Na marginesie ... na stronie hotelu Belvedere wyczytałem, że tam też można dojechać by car, tyle że to dłużej trwa, co raczej zrozumiałe :wink: ... potwierdzasz, że taka opcja istnieje w rzeczywistości :?:

Pozdrawiam,

PAP
KOL
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1794
Dołączył(a): 15.07.2003

Nieprzeczytany postnapisał(a) KOL » 10.06.2011 19:33

PAP napisał(a):KOL,

Ja się nie odzywam, bo jestem pod ciężkim wrażeniem waszej pomysłowości w planowaniu trasy i noclegów 8O :D, a przyznam że to się baaaaardzo sporadycznie zdarza (żebym był pod takim wrażeniem :) ... jak rozumiem z kontekstu, inspirowałeś się w jakimś stopniu przewodnikiem National Geographic, czyli znaczy się, że dobry jest :) ... też posiadam, ale jeszcze nie testowałem ... ale mimo wszystko, przewodnik przewodnikiem, a wykonanie wasze i wyrazy uznania za to :D ... tak trzymać :D ...

Na marginesie ... na stronie hotelu Belvedere wyczytałem, że tam też można dojechać by car, tyle że to dłużej trwa, co raczej zrozumiałe :wink: ... potwierdzasz, że taka opcja istnieje w rzeczywistości :?:

Pozdrawiam,

PAP


Wielkie Dzięki PAP
Przewodnik National Geographic jest dosyć dobry, lepszego o Albanii u nas nie ma, ale też zdaża mu się podawać informacje nieaktualne i niekompletne, zresztą tam zmienia się tak szybko, że ciężko żeby było inaczej. Inspirowałem się głównie informacjami znalezionymi w necie, m.in Twoją relacją (będzie o tym później). Hotel Belvedere znalazłem przez przypadek. Najpierw była informacja o kolejce linowej, potem wpadłem na pomysł noclegu w rejonie góry Dajti, miał być inny hotel, no i jakoś tak przez przypadek znalazłem Belvedere.
Pod hotel da się podjechać samochodem, stało ich kilka. Też początkowo miałem tak zrobić, potem jednak wybrałem kolejkę. Raz, że jest to atrakcja sama w sobie, dwa że jest wliczona w cenę hotelu, a trzy to wspomniany przez Ciebie czas jazdy.
Przy wjeździe samochodem do Parku Narodowego Góry Dajti, pobierana jest jakaś opłata, ale tym akurat bym się nie przejął bo pewnie jest symboliczna.

Pozdrawiam
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Grecja - Ελλάδα



cron
Na Greckie Wyspy i nie tylko 2008-2022. - strona 7
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone