Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Na Greckie Wyspy i nie tylko 2008-2022.

Do Grecji przynależy około 2500 wysp, ale tylko nieco ponad 150 jest zamieszkana przez ludzi. Grecja słynie z produkcji marmuru, który jest eksportowany do innych państw. Grecja posiada aż 45 lotnisk. Językiem greckim posługiwano się już cztery tysiące lat temu - to jeden z najstarszych języków w Europie.
KOL
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1794
Dołączył(a): 15.07.2003

Nieprzeczytany postnapisał(a) KOL » 01.02.2013 18:44

Podczas naszej zimowej wizyty w Ohrid odwiedzaliśmy oczywiście restauracje, a najczęściej te znajdujące się w tureckiej dzielnicy, jakoś najbardziej przypadły nam do gustu. Turecka ulica z restauracjami znajduje się blisko targowiska, jedzenie jest tam smaczne, a ceny przystępne.

Lokalny fasolowy przysmak Tavce Gravce z „wkładką”.

Obrazek
Obrazek

Degustacja Mastiki, macedońskiego odpowiednika ouzo.

Obrazek

Nieodłączny „towarzysz” wszystkich potraw.

Obrazek

Raz udało nam się trafić w restauracji blisko starego miasta na mini recital miejscowego zespołu.

Obrazek

Nauka gry na kontrabasie :).

Obrazek
Obrazek
CDN
Ostatnio edytowano 24.05.2018 15:42 przez KOL, łącznie edytowano 1 raz
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Grecja przez Albanię i nie tylko 2008-2012+zima Ohrid 20

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 01.02.2013 20:46

Jako że ten temat stał się skarbnicą mocno przydatnych informacji także w temacie Macedonii, może dorzucę jeszcze jedną, że tak powiem "z ostatniej chwili" , która może komuś się przyda.

29 stycznia 2013 doszczętnie spłonęło schronisko "Kopanki" w górach Baba , najpopularniejszy punkt startu na ich najwyższy szczyt Pelister.

LINK

Swego czasu pod tym schroniskiem także my zostawiliśmy samochód, by zdobyć tę górę :roll:

:(
KOL
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1794
Dołączył(a): 15.07.2003

Nieprzeczytany postnapisał(a) KOL » 05.02.2013 21:32

Pomimo tego, że okres w którym odwiedziliśmy Macedonię obfitował w dni świąteczne, a jak wiadomo świętowanie nie sprzyja samochodowym podróżom, udało nam się jednak odwiedzić sąsiednią Albanię. Z przejścia granicznego Tushemist blisko jest do Korcy, miasta., które podczas wakacji dwa lata temu minęliśmy tylko bez zatrzymywania się. Nadarzyła się więc okazja, żeby choć trochę je sobie pooglądać. Dodatkowo w Korcy znajduje się najstarszy (i produkujący chyba najlepsze piwo) w Albanii browar, który postanowiliśmy sobie obejrzeć. Pojechaliśmy więc wzdłuż jeziora Ohridskiego w kierunku macedońsko-albańskiej granicy, minęliśmy Pogradec i dobrą szeroką drogą dotarliśmy do Korcy.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Przez typowy dla albańskich miast chaos panujący na ulicach dojeżdżamy do centrum, a tam z pomocą policjantów znajdujemy Biuro Informacji Turystycznej gdzie odbieramy voucher konieczny do zwiedzenia browaru. Wizytę w browarze rezerwowaliśmy kilka miesięcy wcześniej, a kosztowała nas ona 25 euro za nasze dwie rodziny.
Z biura już bez problemu bulwarem Fan Noli docieramy pod sam browar.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Przed główną bramą strażnik zabiera nasz voucher, gdzieś dzwoni i po chwili możemy już wjechać na teren browaru. Na nasze przywitanie wychodzi Pani, która ma nas oprowadzić po browarze, niestety okazuje się, że informacji możemy posłuchać tylko w języku albańskim, pozostało nam więc tylko iść za Panią i rozglądać się wokoło.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Piwo Korca jest znane, można je kupić w całej Albanii i chyba nie tylko, dlatego myślałem, że browar jest o wiele większy. Wydaje się być za to bardzo nowoczesny, w środku prawie nie widać pracowników.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Odwiedziliśmy też laboratorium. Jak można załatwić sobie taką piękną pracę :?: :!: :D

Obrazek
Obrazek
Obrazek

Na koniec niestety nie miała miejsca degustacja produktu finalnego, musieliśmy więc zaopatrzyć się w niego w mieście sami.
CDN
Ostatnio edytowano 25.05.2018 11:38 przez KOL, łącznie edytowano 2 razy
piter83pl
Cromaniak
Posty: 651
Dołączył(a): 16.07.2009
Re: Grecja przez Albanię i nie tylko 2008-2012+zima Ohrid 20

Nieprzeczytany postnapisał(a) piter83pl » 05.02.2013 23:36

Ooooo :) mam prawie identyczne fotki - mi się udało napić piwa sprzed filtracji, kto was odprowadzał? My mieliśmy Oriete z informacji turystycznej i Duńczyka który jest tam szefem i głównym technologiem - facet z niesamowita wiedzą o piwie. Czekam na wiecej zimowej Korczy !

P.s piliscie ciemną Korcze? Trudno ją kupić ale jest świetna

Pozdrawiam
KOL
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1794
Dołączył(a): 15.07.2003
Re: Grecja przez Albanię i nie tylko 2008-2012+zima Ohrid 20

Nieprzeczytany postnapisał(a) KOL » 06.02.2013 16:40

piter83pl napisał(a):Ooooo :) mam prawie identyczne fotki - mi się udało napić piwa sprzed filtracji, kto was odprowadzał? My mieliśmy Oriete z informacji turystycznej i Duńczyka który jest tam szefem i głównym technologiem - facet z niesamowita wiedzą o piwie. Czekam na wiecej zimowej Korczy !

P.s piliscie ciemną Korcze? Trudno ją kupić ale jest świetna

Pozdrawiam


Orieta z informacji turystycznej tylko wydała nam voucher i wytłumaczyła jak dojechać do browaru. Ciemnego piwa Korca nie piliśmy, zrobiliśmy mały zapas tradycyjnego, jasnego do domu (niestety pozostało już tylko wspomnieniem). Nie zabawiliśmy w Korczy zbyt długo, mam w sumie tylko kilka zdjęć, jutro zamieszcze je na forum, a że w było wtedy dosyć ciepło (ja nie zakładałem tam nawet kurtki) są raczej mało zimowe.

Pozdrawiam
KOL
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1794
Dołączył(a): 15.07.2003
Re: Grecja przez Albanię i nie tylko 2008-2012+zima Ohrid 20

Nieprzeczytany postnapisał(a) KOL » 13.02.2013 16:55

Z browaru pojechaliśmy pochodzić trochę po Korczy. Samochód zaparkowaliśmy pod prawosławną katedrą, którą w pierwszej kolejności poszliśmy pooglądać.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

W Korczy (jak już wspominałem) nie zabawiliśmy zbyt długo. Nasza obecność tam ograniczyła się, oprócz wizyty w browarze, do spaceru położonym naprzeciw katedry deptakiem, gdzie zrobiliśmy trochę zakupów i zjedliśmy kilka byrków.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Korcza (przynajmniej z tego co widzieliśmy) wywarła na nas dosyć średnie wrażenie. Oczywiście cieszymy, że tam byliśmy, bo odwiedziliśmy kolejne albańskie miasto, ale w porównaniu z innymi miastami, które widzieliśmy w Albanii, nie wypada jakoś rewelacyjnie. Dodatkowo trochę irytujące było częste nagabywanie nas przez romskie dzieci, przez to nawet wspomnianych wcześniej byrków nie mogliśmy zjeść w spokoju (może gdyby nie to, to zabawilibyśmy tam trochę dłużej). Generalnie miasto można odwiedzić, ale jeśli ktoś wybiera się do Albanii z pierwszą wizytą to nie wiem czy Korcza jest najlepszym wyborem.

Z Korczy pojechaliśmy jeszcze do Pogradec wydać resztę wymienionych w kantorze leków, a po drodze zatrzymaliśmy się na jednej z dziesiątek myjni, gdzie za mycie samochodu zapłaciliśmy zawrotną sumę 6 złotych, w przeliczeniu na nasze pieniądze.

Obrazek
Obrazek
Obrazek

Jak widać na zdjęciach, Pogradec przywitało nas trochę inna aurą niż Korcza.
Poniżej zamknięte poza sezonem „nawodne” restauracje.

Obrazek

Zrobiliśmy znowu trochę zakupów, ceny dużo korzystniejsze niż w Korczy. Zaopatrzyliśmy się m.in. w obowiązkowe dżemy figowe, kasztany jadalne, piwo (udało nam się kupić oprócz piwa Korca, kosowskie Peja) i jeszcze kilka innych rzeczy.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Samochód jakiegoś albańskiego patrioty.

Obrazek

Na parkingu, w pobliżu samochodu, przeżyliśmy jeszcze mały atak „sympatycznych” romskich dzieci, po czym udaliśmy się w kierunku macedońskiej granicy. Niestety zapadał już zmrok i nie starczyło czasu żeby zatrzymać się w Driloni.
Przejazd przez granicę zajął nam więcej czasu niż przypuszczaliśmy. Najpierw albański celnik wpadł na „interesujący” pomysł odkręcenia podłogi w naszym środku lokomocji (na szczęście jego przełożony, widząc polską rejestrację szybko wyleczył go z tego dosyć oryginalnego pomysłu), a potem miała miejsce awaria szlabanu na macedońskiej stronie.
Dalej już bez przeszkód dotarliśmy do Ohrid.

Jeszcze jedna dosyć ważna myślę informacja. Nie wiem czy tak jest przez cały czas, czy tylko w okresie noworoczno-świątecznym, ale przynajmniej wtedy kiedy my tam byliśmy, w sklepach w Ohrid od godziny 19:00 obowiązywała prohibicja i żaden alkohol nawet piwo nie umknął po tej godzinie czujnemu oku kasjerek.
W restauracjach sprzedaż była przez cały czas prowadzona normalnie.
CDN
Ostatnio edytowano 25.05.2018 11:51 przez KOL, łącznie edytowano 2 razy
Maciekssss
Globtroter
Posty: 51
Dołączył(a): 27.02.2012
Re:

Nieprzeczytany postnapisał(a) Maciekssss » 15.02.2013 08:57

[quote="KOL"]Podczas naszej zimowej wizyty w Ohrid odwiedzaliśmy oczywiście restauracje, a najczęściej te znajdujące się w tureckiej dzielnicy, jakoś najbardziej przypadły nam do gustu. Turecka ulica z restauracjami znajduje się blisko targowiska, jedzenie jest tam smaczne, a ceny przystępne.

Lokalny fasolowy przysmak Tavce Gravce z „wkładką”.

Witam,

Pamiętasz ceny z tych knajpa ,mniej więcej chociaż?
Chcemy jechać na początku czerwca na Lefkadę ,a potem wracając do Polski wstąpić na kilka dni do Ochrydu...gdzie szukać noclegów...?

pozdrawiam
Maciek
KOL
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1794
Dołączył(a): 15.07.2003
Re: Re:

Nieprzeczytany postnapisał(a) KOL » 16.02.2013 13:47

Maciekssss napisał(a):Witam,

Pamiętasz ceny z tych knajpa ,mniej więcej chociaż?
Chcemy jechać na początku czerwca na Lefkadę ,a potem wracając do Polski wstąpić na kilka dni do Ochrydu...gdzie szukać noclegów...?

pozdrawiam
Maciek


Ilość knajp i rozpiętość cen w nich jest w Ohrid dosyć duża, można napisać, że na każdą kieszeń. Dokładnych cen nie pamiętam, ale tam gdzie my chodziliśmy(przeważnie do tureckiej knajpy) to za obiad mieściliśmy spokojnie w kilkunastu złotych za osobę. Pamiętam też, że w ostatni dzień jedliśmy blisko portu zupę rybną, która kosztowała na nasze jakieś 5 zł. Pamiętam też, że ceny w pizzeri w której byliśmy rozpoczynały się od 180 denarów, a kończyły się coś koło 400 (euro to 60 denarów).

Noclegów znajdziesz w internecie bardzo dużo na przykład tu i tu. My byliśmy w Ohrid już piąty raz i chyba najbardziej podobało nam się na kwaterach, które odwiedziliśmy w 2011 roku. Wcześniej w tym wątku są namiary i trochę zdjęć.

Pozdrawiam
Maciekssss
Globtroter
Posty: 51
Dołączył(a): 27.02.2012
Re: Grecja przez Albanię i nie tylko 2008-2012+zima Ohrid 20

Nieprzeczytany postnapisał(a) Maciekssss » 16.02.2013 13:56

Ok,dzięki za info;plan mam taki,żeby szukać na miejscu "w ciemno"-jeśli jest sporo kwater ,to nie powinno być problemu.
Będziemy tam pod koniec czerwca na 2-3 dni.
pozdrawiam
Maciek
KOL
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1794
Dołączył(a): 15.07.2003

Nieprzeczytany postnapisał(a) KOL » 16.02.2013 21:09

Na naszą następną wycieczkę udaliśmy się do położonego w pobliżu miejscowości Pestani muzeum Bay Of Bones, czyli zrekonstruowanej na podstawie podwodnych wykopalisk osady. Wykopaliska pochodzą z lat 1200-700 p.n.e. Trochę więcej o muzeum można poczytać sobie m.in. tutaj i tutaj.
Do Pestami z Ohrid nie jest daleko więc szybko dojechaliśmy do dobrze oznakowanego, położonego przy głównej drodze parkingu.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

U góry ośnieżone szczyty Parku Narodowego Galicica, a na dole widać już Bay Of Bones.

Obrazek
Obrazek
Obrazek

Za wejście na teren muzeum zapłaciliśmy po 100 denarów od osoby dorosłej, czyli coś około 7 złotych.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Po zejściu na „stały ląd” poszliśmy jeszcze na spacer na położone nieopodal wzgórze. Przedtem były tam chyba jakieś militarne fortyfikacje. Po drodze mijamy podwodną choinkę.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Podczas powrotu na parking mijamy coś dla miłośników kempingów.

Obrazek
Obrazek

Zadowoleni z udanej wycieczki odbytej przy pięknej jak na tę porę roku pogodzie, mogliśmy wrócić do Ohrid.

Obrazek
Obrazek
CDN
Ostatnio edytowano 26.05.2018 13:47 przez KOL, łącznie edytowano 3 razy
Melkart
Cromaniak
Posty: 683
Dołączył(a): 02.11.2011
Re: Grecja przez Albanię i nie tylko 2008-2012+zima Ohrid 20

Nieprzeczytany postnapisał(a) Melkart » 19.02.2013 17:29

Kontrast idealny, brak mgiełki ale zdjęcia chmur w białych szczytach gór, szczególnie zasługują na wyróżnienie. No i wcześniej ten Polski Fiat na klimatycznej uliczce w Ohrid, nie wspominając o browarze.

A z informacji Albania przed sezonem.
Po zaplanowanych na czerwiec 2013 wyborach w Albanii ma zostać wprowadzony płatny przejazd autostradą z Durrës do Kukës. Wstępnie opłata ma wynosić 5 EUR za auto osobowe.

http://gazeta-shqip.com/lajme/2013/01/18/rruga-e-kombit-me-takse-pas-zgjedhjeve/

Pozdrawiam
KOL
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1794
Dołączył(a): 15.07.2003
Re: Grecja przez Albanię i nie tylko 2008-2012+zima Ohrid 20

Nieprzeczytany postnapisał(a) KOL » 19.02.2013 18:34

Melkart napisał(a):
A z informacji Albania przed sezonem.
Po zaplanowanych na czerwiec 2013 wyborach w Albanii ma zostać wprowadzony płatny przejazd autostradą z Durrës do Kukës. Wstępnie opłata ma wynosić 5 EUR za auto osobowe.

http://gazeta-shqip.com/lajme/2013/01/18/rruga-e-kombit-me-takse-pas-zgjedhjeve/

Pozdrawiam


Ja mam zamiar jechać tą drogą 29 kwietnia, więc opłata mnie ominie.
Dzięki za informację i pozdrawiam.
smok01
Autostopowicz
Posty: 2
Dołączył(a): 20.02.2013
Re: Grecja przez Albanię i nie tylko 2008-2012+zima Ohrid 20

Nieprzeczytany postnapisał(a) smok01 » 20.02.2013 04:13

Witam wszystkich. "Kol" uduszę Ciebie :) :) :) bo przez Twoje rewelacyjne opisy ,zdjecia siedzę i czytam od kilku godzin (jest 3 nad ranem) a wstać do pracy trzeba. Zaraziłeś mnie Albanią,MacedoniąCzarnogórą,Bośnią. Planowałem w maju-czerwcu wyjazd autem z małżonką do Chorwacji ale coś czuję,że trasa się wydłuży o Twoje kraje.
Dzięki za to serdeczne.
KOL
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1794
Dołączył(a): 15.07.2003
Re: Grecja przez Albanię i nie tylko 2008-2012+zima Ohrid 20

Nieprzeczytany postnapisał(a) KOL » 20.02.2013 14:00

smok01 napisał(a):Witam wszystkich. "Kol" uduszę Ciebie :) :) :) bo przez Twoje rewelacyjne opisy ,zdjecia siedzę i czytam od kilku godzin (jest 3 nad ranem) a wstać do pracy trzeba. Zaraziłeś mnie Albanią,MacedoniąCzarnogórą,Bośnią. Planowałem w maju-czerwcu wyjazd autem z małżonką do Chorwacji ale coś czuję,że trasa się wydłuży o Twoje kraje.
Dzięki za to serdeczne.


Cieszę się, że przyczyniłem się do wydłużenia Waszej wakacyjnej trasy.

Pozdrawiam
KOL
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1794
Dołączył(a): 15.07.2003
Re: Grecja przez Albanię i nie tylko 2008-2012+zima Ohrid 20

Nieprzeczytany postnapisał(a) KOL » 20.02.2013 14:58

Niestety 2 stycznia z żalem musieliśmy opuścić już Ohrid. Jedno jest pewne, nie była to nasza ostatnia tam wizyta. Z powrotem pojechaliśmy tą samą drogą, która tu przyjechaliśmy, czyli przez Gostivar, Skopje, Kumanovo, potem kierunek Belgrad i ponownie nocleg tranzytowy w Villi Mondo na przedmieściach serbskiej stolicy.

Ostatni rzut oka w turecką ulice Ohrid, gdzie spędziliśmy dosyć dużo czasu.

Obrazek

I dalej w drogę.
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
CDN
Ostatnio edytowano 26.05.2018 14:00 przez KOL, łącznie edytowano 1 raz
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Grecja - Ελλάδα



cron
Na Greckie Wyspy i nie tylko 2008-2022. - strona 42
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone