Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Na Greckie Wyspy i nie tylko 2008-2022.

Do Grecji przynależy około 2500 wysp, ale tylko nieco ponad 150 jest zamieszkana przez ludzi. Grecja słynie z produkcji marmuru, który jest eksportowany do innych państw. Grecja posiada aż 45 lotnisk. Językiem greckim posługiwano się już cztery tysiące lat temu - to jeden z najstarszych języków w Europie.
Melkart
Cromaniak
Posty: 683
Dołączył(a): 02.11.2011
Re: Grecja przez Albanię i nie tylko 2009-2012+zima Ohrid 20

Nieprzeczytany postnapisał(a) Melkart » 24.01.2013 17:48

W części Twych zdjęć, tam gdzie niebo niebieskie, zimowy Ohrid wygląda niczym jak w sezonie. Oczywiście czekam na Wasz zimowy wjazd do Albanii.

Urlop zaplanowany, dostępna w kraju mapa zakupiona http://www.mapfox.de/9788645901661.php i wychodzi, że wypada zanocować tranzytem w znanym Tobie Motelu Stara Vrba ale zniknął z jedynej ich strony http://www.kursumlija.org/motel.html adres mailowy, na jaki adres korespondowałeś? Znają jakiś inny cywilizowany język?

Pozdrawiam
KOL
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1794
Dołączył(a): 15.07.2003
Re: Grecja przez Albanię i nie tylko 2009-2012+zima Ohrid 20

Nieprzeczytany postnapisał(a) KOL » 24.01.2013 18:39

Melkart napisał(a):W części Twych zdjęć, tam gdzie niebo niebieskie, zimowy Ohrid wygląda niczym jak w sezonie. Oczywiście czekam na Wasz zimowy wjazd do Albanii.

Urlop zaplanowany, dostępna w kraju mapa zakupiona http://www.mapfox.de/9788645901661.php i wychodzi, że wypada zanocować tranzytem w znanym Tobie Motelu Stara Vrba ale zniknął z jedynej ich strony http://www.kursumlija.org/motel.html adres mailowy, na jaki adres korespondowałeś? Znają jakiś inny cywilizowany język?

Pozdrawiam


Chyba też sobie kupię tą mapę, a do Starej Vrby napisz najlepiej sms-a (taki kontakt im najbardziej odpowiada) na numer: +381 646703300. Właściciel nie zna angielskiego, ale odpisze Ci jego syn. Zarówno my jak i nasi Przyjaciele rezerwowaliśmy tam nocleg w ten sposób. Napisz potem czy Ci odpowiedzieli.

Pozdrawiam
Melkart
Cromaniak
Posty: 683
Dołączył(a): 02.11.2011
Re: Grecja przez Albanię i nie tylko 2009-2012+zima Ohrid 20

Nieprzeczytany postnapisał(a) Melkart » 25.01.2013 11:55

Dziękuję, oczywiście napiszę do Ciebie. Mapa w Polsce kosztuje 51 zł.

Wczoraj wróciłem z otwarcia targów turystycznych, wystawiała się Macedonia, zapytałem kiedy uruchomią kolejkę gondolową na Popovą Sapkę zniszczoną w 2001 r działaniami wojennymi, tutaj pocztówka z kolejką z 1984 roku http://www.delcampe.net/page/item/id,84702443,var,Tetovo-Popova-Sapka-Cable-Car-1984,language,E.html a Oni mi mówią, właśnie szukamy inwestora…

Pozdrawiam
KOL
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1794
Dołączył(a): 15.07.2003

Nieprzeczytany postnapisał(a) KOL » 26.01.2013 15:17

Poniżej trochę zdjęć z naszych spacerów po starym mieście Ohrid i jego okolicach, miejsca dobrze znane z tego forum czy nawet z tego wątku ale jednak ze względu na porę roku w trochę innej scenerii.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Poranne ćwiczenia rozciągające :).

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Cerkiew św. Zofii.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Najbardziej chyba znany symbol Ohrid, cerkiew św. Jovana Kaneo.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Jeszcze trochę wyżej na wzgórzu Plaosnik cerkiew św. Pantelejmona, zwana też klasztorem św. Kliementa i wykopaliska w jej pobliżu, niestety tym razem nie można było oglądać mozaik pod dachem.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Twierdza cara Samuela.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Teatr antyczny. Pani sprzedająca w sklepie spożywczym znajdującym się obok teatru spytała się nas czy nie chcemy wypić sobie piwa na jego widowni co oczywiście spotkało się z naszą aprobatą, a że tego dnia akurat pogoda wyjątkowo nam sprzyjała, mogliśmy to zrobić w nietypowych jak na ta porę roku strojach.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

W pobliżu antycznego teatru znajduje się cerkiew św. Bogurodzicy Perivlepty (jedna z najstarszych w Ohrid) z pięknymi freskami w środku, niestety robienie zdjęć wewnątrz jest zabronione.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
CDN
Ostatnio edytowano 24.05.2018 14:29 przez KOL, łącznie edytowano 3 razy
Hary66
Autostopowicz
Posty: 4
Dołączył(a): 20.09.2011
Re: Grecja przez Albanię i nie tylko 2008-2012+zima Ohrid 20

Nieprzeczytany postnapisał(a) Hary66 » 28.01.2013 16:36

Oglądając te piękne fotki pomyślałem, że czas poważnie pomyśleć o wakacjach. Strasznie spodobał mi się pomysł z samochodem na pociągu : Beograd - Bar. Nawet założyłem sobie konto na ich stronie, ale mam jedną, poważną wątpliwość. KOL napisał, że dopuszczalna wysokość auta wynosi 155 cm, a moje toczydełko ma 161 ...
Czy ten parametr jest gdzieś napisany na stronie przewoźnika, czy tylko dzięki informacjom forumowiczów nie pocałuję pociągu w klamkę??? Na swój koszt oczywiście.
Melkart
Cromaniak
Posty: 683
Dołączył(a): 02.11.2011
Re: Grecja przez Albanię i nie tylko 2008-2012+zima Ohrid 20

Nieprzeczytany postnapisał(a) Melkart » 28.01.2013 17:52

Napisz potem czy Ci odpowiedzieli.


Dzięki Tobie nocleg został sprawnie i skutecznie zabookowany.

Dziękuję i zapraszam na birra!

Pozdrawiam
KOL
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1794
Dołączył(a): 15.07.2003

Nieprzeczytany postnapisał(a) KOL » 28.01.2013 18:19

Hary66 napisał(a):Oglądając te piękne fotki pomyślałem, że czas poważnie pomyśleć o wakacjach. Strasznie spodobał mi się pomysł z samochodem na pociągu : Beograd - Bar. Nawet założyłem sobie konto na ich stronie, ale mam jedną, poważną wątpliwość. KOL napisał, że dopuszczalna wysokość auta wynosi 155 cm, a moje toczydełko ma 161 ...
Czy ten parametr jest gdzieś napisany na stronie przewoźnika, czy tylko dzięki informacjom forumowiczów nie pocałuję pociągu w klamkę??? Na swój koszt oczywiście.


Tutaj masz informacje od przewoźnika.

Pozdrawiam
KOL
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1794
Dołączył(a): 15.07.2003
Re: Grecja przez Albanię i nie tylko 2008-2012+zima Ohrid 20

Nieprzeczytany postnapisał(a) KOL » 28.01.2013 18:22

Melkart napisał(a):
Dzięki Tobie nocleg został sprawnie i skutecznie zabookowany.

Dziękuję i zapraszam na birra!

Pozdrawiam


Cieszę się, że pomogłem, a z zaproszenia może kiedyś skorzystam.

Pozdrawiam
janusz.w.
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1672
Dołączył(a): 21.07.2005
Re: Grecja przez Albanię i nie tylko 2008-2012+zima Ohrid 20

Nieprzeczytany postnapisał(a) janusz.w. » 29.01.2013 00:20

Ależ egzotyczny :wink: termin urlopu w tych rejonach :)
Aura jakoś tak bardziej z jesienią mi się kojarzy. Może przez te zamglenia...?

pozdr
Hary66
Autostopowicz
Posty: 4
Dołączył(a): 20.09.2011
Re: Grecja przez Albanię i nie tylko 2008-2012+zima Ohrid 20

Nieprzeczytany postnapisał(a) Hary66 » 29.01.2013 00:26

KOL, bardzo Ci dziękuję. Czytałem opis, a tego fragmentu nie znalazłem.
Samochód ma 4 lata i jak go doładuję na drogę, to może na styk się zmieści. Albo założę jakieś ściągacze na sprężyny na czas przejazdu pociągiem.
Z opisu rozumiem (jeżeli mogę grzecznie zapytać), że rezerwację można zrobić nie wcześniej niż na 2 miesiące przed odjazdem?
KOL
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1794
Dołączył(a): 15.07.2003
Re: Grecja przez Albanię i nie tylko 2008-2012+zima Ohrid 20

Nieprzeczytany postnapisał(a) KOL » 29.01.2013 17:23

janusz.w. napisał(a):Ależ egzotyczny :wink: termin urlopu w tych rejonach :)
Aura jakoś tak bardziej z jesienią mi się kojarzy. Może przez te zamglenia...?

pozdr



Te zamglenia to tylko z samego rana miały miejsce, potem było już dużo lepiej. Termin dosyć egzotyczny, ale nie dla wszystkich, spore tłumy się do Ohrid zjechały w sylwestra. Sądząc po tablicach rejestracyjnych, to z cudoziemców najwięcej było Bułgarów. Główny deptak wypełnił się wtedy dosyć szczelnie, spotakaliśmy nawet dwoje turystów z Polski.

Pozdrawiam


Hary66 napisał(a):KOL, bardzo Ci dziękuję. Czytałem opis, a tego fragmentu nie znalazłem.
Samochód ma 4 lata i jak go doładuję na drogę, to może na styk się zmieści. Albo założę jakieś ściągacze na sprężyny na czas przejazdu pociągiem.
Z opisu rozumiem (jeżeli mogę grzecznie zapytać), że rezerwację można zrobić nie wcześniej niż na 2 miesiące przed odjazdem?



Ja mam auto o wysokości tak właśnie około tych 155 cm z relingami i jeszcze trochę luzu było, ale ile dokładnie to Ci nie powiem.
Dokładnie tak jak piszesz, rezerwację zrobisz 2 miesiące przed wyjazdem.

Pozdrawiam
Hary66
Autostopowicz
Posty: 4
Dołączył(a): 20.09.2011
Re: Grecja przez Albanię i nie tylko 2008-2012+zima Ohrid 20

Nieprzeczytany postnapisał(a) Hary66 » 29.01.2013 23:41

Kol, tak niezobowiązująco. Tego luzu nad autem to było tak na grubość kanistra chociaż? To już by mnie zupełnie urządzało. To ktoś mierzy przed wjazdem na lorę, jest jakaś bramka, czy jak się uda to się wepchnie?
ttmm
Turysta
Posty: 13
Dołączył(a): 20.06.2012
Re: Grecja przez Albanię i nie tylko 2008-2012+zima Ohrid 20

Nieprzeczytany postnapisał(a) ttmm » 30.01.2013 13:07

Ochryd piękny nawet zimą :-)
KOL
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1794
Dołączył(a): 15.07.2003
Re: Grecja przez Albanię i nie tylko 2008-2012+zima Ohrid 20

Nieprzeczytany postnapisał(a) KOL » 30.01.2013 15:36

Hary66 napisał(a):Kol, tak niezobowiązująco. Tego luzu nad autem to było tak na grubość kanistra chociaż? To już by mnie zupełnie urządzało. To ktoś mierzy przed wjazdem na lorę, jest jakaś bramka, czy jak się uda to się wepchnie?


Niestety nie mam pojęcia ile tego luzu nad autem było, przez to, że ja wjechałem bez problemu, nie zwóciłem na to większej uwagi.
Przed wjazdem na lorę nikt nie mierzy samochodu, dopiero wewnątrz jest ktoś kto pomorze Ci ustwić samochód.

ttmm napisał(a):Ochryd piękny nawet zimą :-)


Zgadzam się w 100%.
KOL
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1794
Dołączył(a): 15.07.2003

Nieprzeczytany postnapisał(a) KOL » 30.01.2013 15:38

Tak jak pisałem wcześniej z naszej kwatery bardzo blisko było do głównego deptaka Ohrid, który nazywa się Sv. Kliment Ohridski. Dzięki temu przemierzaliśmy go w obu kierunkach kilka razy dziennie.

Tutaj w oparach porannej mgły.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Tu podczas deszczowego poranka(na szczęście taki był chyba tylko jeden).

Obrazek
Obrazek
Obrazek

No i przy nieco bardziej sprzyjających warunkach atmosferycznych. Na kilku zdjęciach widać jak na sylwestra zwiększyła się liczba spacerowiczów.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Wizyta w mięsnym sklepie.

Obrazek

I jeszcze spacery wieczorne.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Czasem nie było łatwo :D.

Obrazek
Obrazek

Całe Ohrid oklejone było plakatami wykonawcy, który miał dać koncert w sylwestrową noc. Choć nie mieliśmy oczywiście pojęcia o Jego twórczości to plakat na tyle nam się spodobał, że nie mogliśmy się powstrzymać od sesji zdjęciowej. Warto też zwrócić uwagę na „oryginalną” nazwę zespołu na plakacie obok - „Kiss Me”.:D

Obrazek
Obrazek

Od razu po powrocie do pokoju sprawdziliśmy w Internecie i okazało się, że Funky G to serbski wykonawca siermiężnego disco (czego należało się zresztą spodziewać już po zdjęciu), którego wszędzie, także i u nas, niestety pełno.

Niektórzy z Funky G nie potrafili się rozstać do samego rana.:D

Obrazek

Muszę też napisać, że nie pozbawiliśmy tej lokalnej gwiazdy publiczności, bo plakat został zerwany już po Jego występie.


Podczas naszych codziennych spacerów nie ominęliśmy oczywiście targowiska w Ohrid gdzie zaopatrzyliśmy się w przyprawy, sery, herbatę, miód i rakiję (spod lady), wszystko w dosyć dużej ilości.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Sklep z serami poniżej odwiedził też, z tego co pamiętam, Pan Makłowicz podczas jednej ze swoich podróży.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Hmm, co tu jeszcze kupić?

Obrazek

Może Eci Peci? :D

Obrazek
CDN
Ostatnio edytowano 24.05.2018 15:32 przez KOL, łącznie edytowano 1 raz
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Grecja - Ελλάδα



cron
Na Greckie Wyspy i nie tylko 2008-2022. - strona 41
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone