Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Na Greckie Wyspy i nie tylko 2008-2022.

Do Grecji przynależy około 2500 wysp, ale tylko nieco ponad 150 jest zamieszkana przez ludzi. Grecja słynie z produkcji marmuru, który jest eksportowany do innych państw. Grecja posiada aż 45 lotnisk. Językiem greckim posługiwano się już cztery tysiące lat temu - to jeden z najstarszych języków w Europie.
KOL
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1794
Dołączył(a): 15.07.2003
Re: Grecja przez Albanię i nie tylko 2008-2014 + Nowa 2015.

Nieprzeczytany postnapisał(a) KOL » 24.05.2015 12:21

29 kwiecień c.d.

Do Valbony (lub Valbone) chciałem pojechać już od dawna ale obawiałem się stanu drogi i pogody o tej porze roku. W końcu kiedy miałem pewność, że droga jest już cała pokryta asfaltem zdecydowaliśmy, że spędzimy tam jedną noc.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek


Droga pusta, widoki ładne, co chwilę więc zatrzymywaliśmy się żeby robić zdjęcia, no i w końcu zaczęło nam bardziej świecić słoneczko. Zrobiło się o wiele przyjemniej niż poprzedniego dnia.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek


O jakichkolwiek wysokogórskich wędrówkach ze względu na skład osobowy ale też ze względu na porę roku, nie było oczywiście mowy. Przeczytałem gdzieś jednak o małym jeziorku położonym zaledwie dwieście metrów od głównej drogi, postanowiliśmy zrobić tam sobie krótki postój.

Obrazek

Szlak jest dobrze oznakowany.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek


Jedziemy dalej.

Obrazek
Obrazek


Kiedyś chciałbym przejść z Valbone do Theth.

Obrazek


Minęliśmy nasze następne miejsce noclegowe i pojechaliśmy do końca asfaltowej drogi.

Obrazek


Asfalt kończy się w miejscu widocznym poniżej. Nie mam tego na zdjęciach, ale z drugiej strony stoi dosyć duży hotel a jego drugi budynek właśnie się buduje. Na pewno w niedalekim czasie zrobi się z Valbony popularne wśród turystów miejsce, obiektów noclegowych jest tam co raz więcej.

Obrazek


Wracamy kilka kilometrów do Bar Restorant-Hotel „Natyra”, gdzie zarezerwowałem dla nas nocleg.

Obrazek
Obrazek
Obrazek


Następne kilka godzin przeznaczamy na tzw. „Polaków rozmowy”, a że bar jest dosyć dobrze zaopatrzony, czas mija nam w bardzo dobrym nastroju.
Widok z tarasu restauracji, przy drodze „nasz” pojazd.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek


Wieczorem z pewnym trudem mobilizujemy się jeszcze na spacer po okolicy.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek


Po spacerze zdrożeni wędrowcy płci męskiej (oczywiście ci powyżej osiemnastego roku życia) odwiedzili jeszcze na chwilę to miejsce. Udany wieczór po bardzo ciekawym dniu.

Obrazek

Jeszcze kilka informacji o miejscu, w którym spaliśmy. Zapłaciliśmy za nocleg po 10 euro za osobę dorosłą ze śniadaniem, dzieci za darmo. Wiadomo, ze luksusów tam nie było, ale za tą cenę warto. Było czysto, hotelik i restaurację obsługiwał młody bardzo sympatyczny człowiek, czego chcieć więcej. Dodatkowo zrobiliśmy sobie pewien zapas miejscowych trunków.

Obrazek
CDN
Ostatnio edytowano 20.08.2018 09:22 przez KOL, łącznie edytowano 2 razy
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Grecja przez Albanię i nie tylko 2008-2014 + Nowa 2015.

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 24.05.2015 14:05

Nie sądziłem (bo nigdy mnie to nie interesowało), że wypożyczenie takiego wielkiego auta wcale nie wychodzi aż tak drogo... :roll:

Skocznie Olimpijskie niedawno widziałem gdzieś w sieci, rzeczywiście smutny widok, z tego co czytałem w Bośni skacze jedynie grupka zapaleńców gdzieś w zachodniej części przy granicy z Chorwacją.

Fajnie że się urlop udał, że jesteście zadowoleni i że relacja już w toku :) , dołączam :)
kmichal
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8459
Dołączył(a): 06.04.2006
Re: Grecja przez Albanię i nie tylko 2008-2014 + Nowa 2015.

Nieprzeczytany postnapisał(a) kmichal » 24.05.2015 14:27

... krajobrazowo jeszcze zima, ale zaczynam czuć, że już niedługo to się zmieni... :D...
Jak zwykle piękne miejsce na nocleg... :)...
Pozdrawiam.
ajdadi
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 21045
Dołączył(a): 04.09.2013
Re: Grecja przez Albanię i nie tylko 2008-2014 + Nowa 2015.

Nieprzeczytany postnapisał(a) ajdadi » 24.05.2015 14:36

Twoje zdjęcia...taka mieszanka zimowo-wiosenno-letnia...fajna sprawa

Pozdrawiam
KOL
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1794
Dołączył(a): 15.07.2003
Re: Grecja przez Albanię i nie tylko 2008-2014 + Nowa 2015.

Nieprzeczytany postnapisał(a) KOL » 24.05.2015 14:56

kulka53 napisał(a):Nie sądziłem (bo nigdy mnie to nie interesowało), że wypożyczenie takiego wielkiego auta wcale nie wychodzi aż tak drogo... :roll:

Skocznie Olimpijskie niedawno widziałem gdzieś w sieci, rzeczywiście smutny widok, z tego co czytałem w Bośni skacze jedynie grupka zapaleńców gdzieś w zachodniej części przy granicy z Chorwacją.

Fajnie że się urlop udał, że jesteście zadowoleni i że relacja już w toku :) , dołączam :)



Też myślałem do niedawna, że jest to dużo droższe, zresztą ceny i warunki w wypożyczalniach są dość zróżnicowane. Są też tacy, którzy chcą dwa razy więcej od tego co płaciliśmy my.

Z urlopu, fakt, wszyscy jesteśmy zadowoleni bardzo.

Pozdrawiam

kmichal napisał(a):... krajobrazowo jeszcze zima, ale zaczynam czuć, że już niedługo to się zmieni... :D...
Jak zwykle piękne miejsce na nocleg... :)...
Pozdrawiam.


Krajobrazowo tak, ale temperatura była już duużo przyjaźniejsza od tej w Czarnogórze.

Pozdrawiam

ajdadi napisał(a):Twoje zdjęcia...taka mieszanka zimowo-wiosenno-letnia...fajna sprawa

Pozdrawiam


Fajnie jest w krótkim rękawie oglądać ośnieżone szczyty.

Pozdrawiam
te kiero
Mistrz Ligi Narodów UEFA
Posty: 10883
Dołączył(a): 27.08.2012
Re: Grecja przez Albanię i nie tylko 2008-2014 + Nowa 2015.

Nieprzeczytany postnapisał(a) te kiero » 24.05.2015 18:14

jeszcze spore ilości tego śniegu na poboczach i górach, ale dodaje to uroku
KOL
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1794
Dołączył(a): 15.07.2003
Re: Grecja przez Albanię i nie tylko 2008-2014 + Nowa 2015.

Nieprzeczytany postnapisał(a) KOL » 25.05.2015 10:13

30 kwiecień

Pierwszy etap tego dnia, który mieliśmy do przejechania, to niewiele ponad 40 kilometrów, więc bez zbytniego pośpiech wstaliśmy rano, śniadanko i w drogę.
Jeszcze kilka zdjęć Doliny Valbony o poranku.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek


Tak Dolina Valbony się zaczyna.

Obrazek


Za Bajram Curri jedziemy w kierunku Fierze, droga cały czas bardzo dobra.

Obrazek
Obrazek
Obrazek


W pewnym momencie trzeba skręcić na Bregulum i przystań promową.

Obrazek


Mijamy przystań promową. Widać nie kursujący już prom „Jezerca X”, którym płynęliśmy w 2011 roku. Po lewej, ledwie widoczny na zdjęciu, ten, którym popłyniemy już za kilkadziesiąt minut.

Obrazek



Jedziemy dalej nową drogą prowadzącą do Lekbibaj, chcemy poogladac sobie trochę trasę promu Fierze-Koman z góry.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek



Do końca drogi jednak nie dojeżdżamy. Droga, widać, raczej nie jest zbyt uczęszczana i chyba, przynajmniej poza sezonem, niespecjalnie ktoś o nią dba. Czym dalej jechaliśmy tym więcej na nawierzchni leżało kamieni, zaczęliśmy trochę obawiać się o samochód. W końcu nie była to główna atrakcja tego dnia.
Zawracamy więc.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Czas na rejs promem.

Obrazek
CDN
Ostatnio edytowano 21.08.2018 16:34 przez KOL, łącznie edytowano 2 razy
kmichal
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8459
Dołączył(a): 06.04.2006
Re: Grecja przez Albanię i nie tylko 2008-2014 + Nowa 2015.

Nieprzeczytany postnapisał(a) kmichal » 25.05.2015 10:19

... ooo jak miło od rana pożegnać zimę i przywitać wiosnę ... :lol: ... temp. relacji wzrasta a to dopiero początek ... :mrgreen: ...
Pozdrawiam.
longtom
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12172
Dołączył(a): 17.02.2010
Re: Grecja przez Albanię i nie tylko 2008-2014 + Nowa 2015.

Nieprzeczytany postnapisał(a) longtom » 25.05.2015 11:31

[quote="kulka53"..., dołączam :)[/quote]

I ja też. :)
te kiero
Mistrz Ligi Narodów UEFA
Posty: 10883
Dołączył(a): 27.08.2012
Re: Grecja przez Albanię i nie tylko 2008-2014 + Nowa 2015.

Nieprzeczytany postnapisał(a) te kiero » 25.05.2015 11:32

świetna trasa, rzeka, nawisy... a byłem tak blisko ostatnio, po prostu nie wiedziałem, i jeszcze prom
KOL
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1794
Dołączył(a): 15.07.2003
Re: Grecja przez Albanię i nie tylko 2008-2014 + Nowa 2015.

Nieprzeczytany postnapisał(a) KOL » 25.05.2015 12:10

te kiero napisał(a):jeszcze spore ilości tego śniegu na poboczach i górach, ale dodaje to uroku


Niewątpliwie śnieg na zboczach gór dodaje uroku, ale fajnie jest kiedy na dole jest ciepło, dlatego w Albanii w tym roku było dużo przyjemniej niż w Czarnogórze.

kmichal napisał(a):... ooo jak miło od rana pożegnać zimę i przywitać wiosnę ... :lol: ... temp. relacji wzrasta a to dopiero początek ... :mrgreen: ...
Pozdrawiam.


Tak, z każdym dniem temperatura otoczenia rosła, a temperatura relacji, a może raczej tempo już raczej rosło nie będzie :), na początku trochę więcej pojeździliśmy, potem było już dużo spokojniej.

Pozdrawiam

longtom napisał(a):I ja też. :)


Zapraszam. Ja dopiero od niedawna jestem na bieżąco z Twoją relacją. Jakoś nie było czasu na forum.

Pozdrawiam

te kiero napisał(a):świetna trasa, rzeka, nawisy... a byłem tak blisko ostatnio, po prostu nie wiedziałem, i jeszcze prom


O ukończeniu drogi do Lekbibaj dowiedziałem się od Melkarta dopiero kilkanaście chyba dni przed wyjazdem, a wznowienie kursowania promu Fierze-Koman, można napisać, że trochę przyśpieszyliśmy, ale o tym w następnym odcinku.

Pozdrawiam
MARK1
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 456
Dołączył(a): 17.10.2012
Re: Grecja przez Albanię i nie tylko 2008-2014 + Nowa 2015.

Nieprzeczytany postnapisał(a) MARK1 » 25.05.2015 12:54

Witam,
ciekawe rejony - popatrzę :papa:
margaret-ka
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2622
Dołączył(a): 05.12.2013
Re: Grecja przez Albanię i nie tylko 2008-2014 + Nowa 2015.

Nieprzeczytany postnapisał(a) margaret-ka » 25.05.2015 13:46

Autorski program urlopu, konkretna relacja, z rodzaju "przewodnik". Podoba mi się bardzo, no może z wyjątkiem pory roku.
Wolę świat trochę już nagrzany, po sezonie a nie przed :wink:
Miken77
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 228
Dołączył(a): 08.02.2012
Re: Grecja przez Albanię i nie tylko 2008-2014 + Nowa 2015.

Nieprzeczytany postnapisał(a) Miken77 » 25.05.2015 18:49

Jak długi odcinek na trasie do Hum/Scepan Polje jest bez asfaltu?
KOL
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1794
Dołączył(a): 15.07.2003
Re: Grecja przez Albanię i nie tylko 2008-2014 + Nowa 2015.

Nieprzeczytany postnapisał(a) KOL » 25.05.2015 19:39

MARK1 napisał(a):Witam,
ciekawe rejony - popatrzę :papa:


Zapraszam


margaret-ka napisał(a):Autorski program urlopu, konkretna relacja, z rodzaju "przewodnik". Podoba mi się bardzo, no może z wyjątkiem pory roku.
Wolę świat trochę już nagrzany, po sezonie a nie przed :wink:


Dzięki. No widzisz, a ja jednak wolę wiosnę, wszystko takie, jakby to określić, świeże? :)

Pozdrawiam


Miken77 napisał(a):Jak długi odcinek na trasie do Hum/Scepan Polje jest bez asfaltu?


Maksymalnie kilka kilometrów, wydawało mi się nawet, że asfalt momentami był ale przykryty błotem. Przejazd tamtędy nie jest jakimś wielkim problemem. Może przy większym ruchu bo jest tam dosyć wąsko.

Pozdrawiam
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Grecja - Ελλάδα



cron
Na Greckie Wyspy i nie tylko 2008-2022. - strona 88
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone