Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Na Greckie Wyspy i nie tylko 2008-2022.

Do Grecji przynależy około 2500 wysp, ale tylko nieco ponad 150 jest zamieszkana przez ludzi. Grecja słynie z produkcji marmuru, który jest eksportowany do innych państw. Grecja posiada aż 45 lotnisk. Językiem greckim posługiwano się już cztery tysiące lat temu - to jeden z najstarszych języków w Europie.
KOL
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1794
Dołączył(a): 15.07.2003
Re: Grecja przez Albanię i nie tylko+Aż na koniec Europy 201

Nieprzeczytany postnapisał(a) KOL » 27.06.2014 15:08

13 Maj c.d.

Drugie miejsce, które chcieliśmy tego dnia odwiedzić to Paleokastro. Z klasztoru to jakieś 20 minut marszu.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Droga na miejsce jest dosyć dobrze oznakowana. Dalej idzie się taką ścieżką.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Paleokastro z VII w p.n.e. według przewodnika: „Wielu uważa za jeden z najbardziej niedocenionych zabytków Grecji starożytnej”. Fakt, że muru fortecy są bardzo dobrze zachowane.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek


Pospacerowaliśmy trochę wzdłuż murów i trochę po nich. Wewnątrz fortecy raczej nie ma zbyt wiele do oglądania. Oprócz nas nikogo tam nie było. Według cytowanego wyżej przewodnika, wstęp do ruin jest wolny, jednak przy wejściu jest szlaban i cennik, może w sezonie są pobierane opłaty.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Dookoła jest porozstawianych dosyć dużo tablic informacyjnych.

Obrazek
Obrazek

Klasztor Panagia Spiliani, który odwiedziliśmy wcześniej, jak widać na zdjęciu, wkomponowany jest w ruiny zamku Joannitów.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Do Mandraki wróciliśmy inną, nieco dłuższą drogą. W tle wysepka Giali, gdzie wydobywa się pumeks.

Obrazek
Obrazek
Obrazek

CDN
Ostatnio edytowano 15.07.2018 11:51 przez KOL, łącznie edytowano 1 raz
KOL
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1794
Dołączył(a): 15.07.2003
Re: Grecja przez Albanię i nie tylko+Aż na koniec Europy 201

Nieprzeczytany postnapisał(a) KOL » 27.06.2014 15:42

13 Maj c.d.

Jeszcze kilka słów o miejscu, w którym spaliśmy, czyli o hotelu Porfyris.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Jedyną w zasadzie wadą tego miejsca była dla nas wielkość pokoju. O ile dla dwóch, ewentualnie dwóch osób z dzieckiem, jeden pokój może wystarczyć. Jednak dla naszej czteroosobowej rodzinki miejsca było trochę za mało, po dwóch nocach przyzwyczailiśmy się ale kiedy tam dotarliśmy był to duży kontrast w porównaniu z kwaterą na Kastellorizo.
Poza tym nie ma się do czego przyczepić. Cena 45 euro za noc ze śniadaniem, myślę, że jest dosyć atrakcyjna.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Na Nissyros nie ma zbyt wielkiego wyboru miejsc noclegowych, także pomimo, że byliśmy tam poza sezonem w hotelu spało trochę ludzi. Były to głównie grupy turystów w dosyć podeszłym wieku i nie wszystkim podobała się obecność naszych nie zawsze cichych dzieci, no ale tym raczej specjalnie się nie przejmowaliśmy.
Zaletą hotelu był basen, największa radość naszych pociech. Dzięki niemu mieliśmy czasem nawet kilka godzin względnego spokoju.

Obrazek
Obrazek
Obrazek

Po męczącym dniu pewne rzeczy są po prostu nieodzowne.

Obrazek

CDN
Ostatnio edytowano 15.07.2018 11:56 przez KOL, łącznie edytowano 1 raz
longtom
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12172
Dołączył(a): 17.02.2010
Re: Grecja przez Albanię i nie tylko+Aż na koniec Europy 201

Nieprzeczytany postnapisał(a) longtom » 27.06.2014 16:35

KOL napisał(a):Cena 45 euro za noc ze śniadaniem, myślę, że jest dosyć atrakcyjna.


My u "Trzech braci" dwójkę utargowaliśmy do 25E. Ale ani basenu, ani śniadania nie było.
Było, za to, też ciasno. :)
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Grecja przez Albanię i nie tylko+Aż na koniec Europy 201

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 27.06.2014 18:26

Niby Dodekanez, a stolica wypisz wymaluj cykladzka :)

Ładnie. Spacer uliczkami sympatyczny i oba miejsca, klasztor i Paleokastro pięknie widokowo położone. Podoba mi się :)

Jestem pod wrażeniem, i to dużym, cen kwater. Wcześniej jakoś nie zwracałem na nie uwagi, a może były wyższe więc stwierdzałem że to normalne. Nie wiem czy masz może jakieś wyjątkowe umiejętności negocjacyjne (jeśli takie jak logistyczne, to nie mam więcej pytań :wink: ), ale koszty noclegów które podajesz są bardzo atrakcyjne, zwłaszcza za to, co w zamian się otrzymuje. Anglicy na Anafi też płacili 25 euro za dwójkę, ja rozumiem że to wczesny przedsezon, ale jeszcze kiedy wynajmowaliśmy apartamenty w Chorwacji (koniec września) czy gdzieś indziej, też zawsze płaciliśmy 20-30 euro. Jeśli dla nas to cena do przeżycia, to dla przybyszy z "zachodu" to chyba już zupełnie za darmo :roll: .

Co prawda teraz nie bardzo sobie to wyobrażam, ale jeszcze parę lat i może "zdziadziejemy" :wink: na tyle, że przy takich cenach znów będziemy coś tu i ówdzie wynajmować :lol:

Pozdrawiam.
KOL
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1794
Dołączył(a): 15.07.2003
Re: Grecja przez Albanię i nie tylko+Aż na koniec Europy 201

Nieprzeczytany postnapisał(a) KOL » 27.06.2014 19:31

longtom napisał(a):A że tradycyjnie na drzwiach nie było żadnej informacji kiedy jest otwarte...


Jakie to greckie :).

longtom napisał(a):My u "Trzech braci" dwójkę utargowaliśmy do 25E. Ale ani basenu, ani śniadania nie było.
Było, za to, też ciasno. :)


Do "Trzech braci" też pisałem, ale ostatecznie śniadanie i basen zwyciężyły :).

Pozdrawiam


kmichal napisał(a):Przyznam się, że jak byliśmy w fazie planowania wakacji to oprócz wybranej w końcu Lefkady były jeszcze dwie opcje: Cyklady lub klika innych wysepek takich jak Nissyros, Patmos i Astipalea.
Fajnie, że będę mógł poczytać i pooglądać Wasze opinie na temat tych miejsc co zapewne ułatwi nam wybór za rok ... :D
Pozdrawiam.


Astipalea jest jednym z faworytów mojej Żony więc też pewnie tam kiedyś zawitamy.

Pozdrawiam


kulka53 napisał(a):Niby Dodekanez, a stolica wypisz wymaluj cykladzka :)


Żebyś wiedział, różnic praktycznie nie widać.

kulka53 napisał(a):Jestem pod wrażeniem, i to dużym, cen kwater. Wcześniej jakoś nie zwracałem na nie uwagi, a może były wyższe więc stwierdzałem że to normalne. Nie wiem czy masz może jakieś wyjątkowe umiejętności negocjacyjne (jeśli takie jak logistyczne, to nie mam więcej pytań :wink: ), ale koszty noclegów które podajesz są bardzo atrakcyjne, zwłaszcza za to, co w zamian się otrzymuje. Anglicy na Anafi też płacili 25 euro za dwójkę, ja rozumiem że to wczesny przedsezon, ale jeszcze kiedy wynajmowaliśmy apartamenty w Chorwacji (koniec września) czy gdzieś indziej, też zawsze płaciliśmy 20-30 euro. Jeśli dla nas to cena do przeżycia, to dla przybyszy z "zachodu" to chyba już zupełnie za darmo :roll: .

Co prawda teraz nie bardzo sobie to wyobrażam, ale jeszcze parę lat i może "zdziadziejemy" :wink: na tyle, że przy takich cenach znów będziemy coś tu i ówdzie wynajmować :lol:

Pozdrawiam.


Może nie umiejętności, trochę szczęścia i dużo wysłanych maili. Akurat na Nissyros negocjacje w przypadku hotelu, w którym spaliśmy nie były potrzebne, skończyło się na cenie wywoławczej, tutaj to akurat zasługa tego przedsezonu. Jednak prawdę mówiąc to Porfyris był moim numerem dwa na Nissyros, tam gdzie najbardziej chciałem spać, nawet po negocjacjach cena była nie do przyjęcia. Na Anafi generalnie, przynajmniej poza sezonem, są niskie ceny kwater (wyjątek Apollon nad Klisidi), my też płaciliśmy mało, 30 lub 35 euro za 4 osoby w właściwie w pełni wyposażonym mieszkaniu. Przeciwieństwem jest teraz Folegandros, jak widzę niektóre ceny w nowych hotelach to porażają nawet poza sezonem. Na Kastellorizo też tanio nie jest, ale tam wyszło tak, że kwatera, którą miałem od początku upatrzoną była też najbardziej korzystna cenowo. 60 Euro za studio z kuchnią może wydawać się, że nie jest jakąś okazją ale jeśli porówna się to ze 120 za pokój hotelowy to nawet nie ma o czym mówić.

Pozdrawiam
Lidia K
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3519
Dołączył(a): 09.10.2007
Re: Grecja przez Albanię i nie tylko+Aż na koniec Europy 201

Nieprzeczytany postnapisał(a) Lidia K » 27.06.2014 20:30

Wygląda na to, że Nisiros to najbardziej zielona wyspa w maju. I podobne jak na Anafi białe kwiaty rosną. Jeszcze nie wiadomo jak zielone będą wyspy zwiedzone przez Tomka miesiąc później.

Już mi się na wyspie podoba, starożytne mury rzeczywiście w dobrym stanie, bizantyjska świątynia, stolica w cykladzkim stylu. Jest gdzie się przespacerować.
KOL
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1794
Dołączył(a): 15.07.2003
Re: Grecja przez Albanię i nie tylko+Aż na koniec Europy 201

Nieprzeczytany postnapisał(a) KOL » 01.07.2014 15:33

14 Maj

Prawie punktualnie o dziesiątej, tak jak się wcześniej umówiliśmy, pod hotel przyjechał po nas właściciel Eagle’s Nest Car&Bike Rental.
Wsiedliśmy do samochodu i pojechaliśmy do Pali gdzie firma ma swoją siedzibę, załatwić formalności związane z wypożyczeniem samochodu.

Obrazek

Pali to bardzo sympatyczna spokojna miejscowość, jeśli jeszcze kiedyś przyszło by nam odwiedzić Nissyros, to chyba zatrzymalibyśmy się właśnie tam. Jest tam hotel, jakieś studia na wynajem, także nie byłby to problem.

Obrazek
Obrazek

Wypożyczyliśmy na trzy dni Fiata Pandę, koszt to 25 euro za dobę. Właściciel Eagle’s Nest dokładnie wytłumaczył nam jak dojechać do wszystkich atrakcji, co trzeba zobaczyć w pierwszej kolejności, dostaliśmy mapy, a także płytę z muzyką z Nissyros. Moim zdaniem wypożyczalnia z Pali naprawdę godna jest polecenia, muszę też wspomnieć o świetnym kontakcie przez Internet przed naszym przyjazdem na Nissyros (jeszcze konta na facebooku 1, 2).

Zanim odjechaliśmy zwiedzać wyspę, mieliśmy jeszcze przymusowy postój na placu zabaw.

Obrazek

Właściciel Eagle’s Nest poradził nam żebyśmy już w ten dzień nie odwiedzali głównej atrakcji Nissyros, czyli kraterów wulkanów, ponieważ możemy tam spotkać dużo turystów, najlepiej wybrać się tam rano, żeby kratery mieć tylko dla siebie. Było to zresztą zbieżne z naszymi planami. Kratery więc poczekały do następnego dnia, a my pojechaliśmy poleconą nam trasą. Najpierw miejscowość Emborios.

Obrazek
Obrazek
Obrazek

Jakieś dwieście metrów przed parkingiem w Emborios, atrakcja, naturalna sauna. Ja wszedłem tam tylko na chwileczkę, długo nie mogłem wytrzymać.

Obrazek

Emborios

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek


Co jakiś czas można było popatrzeć sobie z daleka na dolinę wulkanów. W ten dzień obejrzeliśmy sobie ją niemal z każdej strony.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek


Emborios to miejscowość prawie całkowicie opuszczona, jednak były tam czynne dwie tawerny, wiadomo, że nastawione na turystów, z tym, że tych nie było zbyt wiele.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Na wizytę w tawernie się nie zdecydowaliśmy, trochę się wahaliśmy, ładny był z niej widok, zamiast tego wróciliśmy do „naszej” Pandy i pojechaliśmy odkrywać następne atrakcje Nissyros.

Obrazek
CDN
Ostatnio edytowano 22.07.2018 13:03 przez KOL, łącznie edytowano 1 raz
KOL
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1794
Dołączył(a): 15.07.2003
Re: Grecja przez Albanię i nie tylko+Aż na koniec Europy 201

Nieprzeczytany postnapisał(a) KOL » 01.07.2014 17:45

14 Maj c.d.

Następnym celem był punkt widokowy przed miejscowością Nikia. Tu trzeba przyznać, że gdyby nie właściciel Eagle’s Nest, nie odwiedzilibyśmy tego miejsca. Niedaleko przed Nikią przy drodze po lewej stronie leży niewielka łódź, jakieś trzysta metrów za nią trzeba skręcić w prawo i podjechać trochę pod górę.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Droga kończy się parkingiem pod kaplicą Profitis Illias.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Widoki były piękne, szkoda tylko trochę mgły unoszącej się nad morzem.
Emborios, stamtąd przyjechaliśmy.

Obrazek
Obrazek

Zawieszona nad kraterami Nikia.

Obrazek
Obrazek

Jeden z placów Nikii jest sztandarowym widoczkiem z Nissyros, nie pozostało nam więc nic innego jak o urokach tego miasteczka przekonać się na własne oczy.
CDN
Ostatnio edytowano 22.07.2018 13:19 przez KOL, łącznie edytowano 2 razy
longtom
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12172
Dołączył(a): 17.02.2010
Re: Grecja przez Albanię i nie tylko+Aż na koniec Europy 201

Nieprzeczytany postnapisał(a) longtom » 01.07.2014 18:05

KOL napisał(a):Pali, Emborios, sauna,

KOL napisał(a):,Nikia, pod kaplicą Profitis Illias.

Qurcze, ktoś opisuje nasze wakacje :!:
I do tego w jakimś obcym wątku. :D

cuda :D
margaret-ka
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2622
Dołączył(a): 05.12.2013
Re: Grecja przez Albanię i nie tylko+Aż na koniec Europy 201

Nieprzeczytany postnapisał(a) margaret-ka » 01.07.2014 18:57

KOL napisał(a):14 Maj

Jakieś dwieście metrów przed parkingiem w Emborios, atrakcja, naturalna sauna. Ja wszedłem tam tylko na chwileczkę, długo nie mogłem wytrzymać.



W 2009 tej białej tablicy nie było. To znaczy, że w międzyczasie znalazł się prawowity właściciel. Tylko patrzeć, jak pojawią się drzwi wejściowe i kłódka :wink:
Jest tam napisane, że jest tu żyła wulkanu-miejsce to zostało znalezione przez ks. Ioanni D.Diakogiorgo w 1925 roku i zostało przez niego zabudowane . Dzisiaj należy do Pandeli i Sofii Kokkinou.
Dobrze, ze udało nam się wtedy skorzystać. Zdjęcia było ciężko zrobić bo obiektyw szybko zaparowywał.


IMG_2246 (Kopiowanie).JPG

IMG_2245 (Kopiowanie).JPG
Siedzisko wewnątrz
margaret-ka
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2622
Dołączył(a): 05.12.2013
Re: Grecja przez Albanię i nie tylko+Aż na koniec Europy 201

Nieprzeczytany postnapisał(a) margaret-ka » 01.07.2014 19:09

Jeszcze znalazłam ten sam sznurek z ośmiornicami, tylko w gustownym opakowaniu


IMG_2260 (Kopiowanie).JPG



Jak miło powspominać z Wami te miejsca! Przewiezienie tu swojego auta z Kos (na Diagorasie) kosztowało nas wtedy całe 9€
longtom
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12172
Dołączył(a): 17.02.2010
Re: Grecja przez Albanię i nie tylko+Aż na koniec Europy 201

Nieprzeczytany postnapisał(a) longtom » 02.07.2014 10:47

margaret-ka napisał(a):Jak miło powspominać z Wami te miejsca!

Kółko fanów Nisyrosa rośnie w siłę :!: :)
Lidia K
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3519
Dołączył(a): 09.10.2007
Re: Grecja przez Albanię i nie tylko+Aż na koniec Europy 201

Nieprzeczytany postnapisał(a) Lidia K » 02.07.2014 12:29

longtom napisał(a):
KOL napisał(a):Pali, Emborios, sauna,

KOL napisał(a):,Nikia, pod kaplicą Profitis Illias.

Qurcze, ktoś opisuje nasze wakacje :!:
I do tego w jakimś obcym wątku. :D

cuda :D

Cuda, tylko czy jest na Nissiros jakaś cudowna plaża. Bez tawerny i dzika. :?:
KOL
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1794
Dołączył(a): 15.07.2003
Re: Grecja przez Albanię i nie tylko+Aż na koniec Europy 201

Nieprzeczytany postnapisał(a) KOL » 02.07.2014 14:52

Lidia K napisał(a):Jest gdzie się przespacerować.


Lidia K napisał(a):Cuda, tylko czy jest na Nissiros jakaś cudowna plaża. Bez tawerny i dzika. :?:


Zdecydowanie jest gdzie się przespacerować, no i właśnie spacer można z plażą bez tawerny połączyć. Będzie o tym za kilka odcinków.

Pozdrawiam

margaret-ka napisał(a):Dobrze, ze udało nam się wtedy skorzystać. Zdjęcia było ciężko zrobić bo obiektyw szybko zaparowywał.



Ja znalazłem jeszcze takie zdjęcie, niestety niewyraźne. Uciekłem stamtąd szybko, raz, że zaraz byłem cały mokry, dwa, że bałem się o telefon i o aparat właśnie. Super Twoje zdjęcie z ośmiornicami.

Pozdrawiam

Obrazek


longtom napisał(a):Qurcze, ktoś opisuje nasze wakacje :!:
I do tego w jakimś obcym wątku. :D
cuda :D


longtom napisał(a):Kółko fanów Nisyrosa rośnie w siłę :!: :)


To dopiero zbieg okoliczności, że osoby piszące na tym samym forum znalazły się w tym samym miejscu w niewielkim odstępie czasu, szczególnie biorąc pod uwagę liczbę greckich wysp. Fajnie, bo nie dość, że będzie możliwość do wspomnień to jeszcze porównam Wasze wrażenia z wyspy z naszymi. Jeśli piszesz o cudach i o kole fanów, myślę, że podobnie jak nam miejsce to przypadło Wam do gustu. Może dzięki naszym relacjom koło fanów jeszcze się zwiększy.

Pozdrawiam
Ostatnio edytowano 29.03.2020 23:15 przez KOL, łącznie edytowano 2 razy
KOL
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1794
Dołączył(a): 15.07.2003
Re: Grecja przez Albanię i nie tylko+Aż na koniec Europy 201

Nieprzeczytany postnapisał(a) KOL » 02.07.2014 16:35

14 Maj c.d.

Z punktu widokowego do Nikii jest tylko chwila jazdy.

Obrazek

Z parkingu poszliśmy w kierunku placu Porta, tak często uwiecznianego na zdjęciach z Nissyros.

Po prawej mini-market, chcieliśmy wstąpić, ale niestety był zamknięty.

Obrazek
Obrazek

W tle kaplica przy punkcie widokowym, z którego przyjechaliśmy.

Obrazek

Skojarzenie z Cykladami nasuwa się samo.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Jak widać jazda „na baranka” jednemu z uczestników naszego wyjazdu bardzo przypadła do gustu. „Pasażera” moich pleców ciężko było namówić do samodzielnych spacerów.

Obrazek
Obrazek


Co kilka metrów znaki kierowały do punktów widokowych skąd można oglądać dolinę kraterów.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Niewielki plac Porta to bardzo urokliwe miejsce.

Obrazek
Obrazek

Mieliśmy wielką ochotę posiedzieć trochę w jednej z dwóch otwartych tam tawern, obawiam się jednak, że nasze pociechy mogły dosyć brutalnie zaburzyć panujący tam błogi spokój.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Na kratery też oczywiście poszliśmy sobie popatrzeć.

Obrazek
Obrazek
Obrazek

Trzeba było wracać, do odwiedzenia pozostało nam jeszcze jedno miejsce.

Obrazek
Obrazek
CDN
Ostatnio edytowano 22.07.2018 14:22 przez KOL, łącznie edytowano 1 raz
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Grecja - Ελλάδα



cron
Na Greckie Wyspy i nie tylko 2008-2022. - strona 77
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone