Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Gdzieś na Mazowszu i nie tylko ...

W Polsce znajduje się największy ceglany zamek świata - pokrzyżacki zamek w Malborku. Radom ma znacznie większą powierzchnię niż stolica Francji – Paryż. Pierwszą polską książkę kucharską, która zachowała się do dnia dzisiejszego wydano w 1698 roku. Polska posiada drugi najstarszy uniwersytet w Europie - Uniwersytet Jagielloński został założony przez króla Kazimierza Wielkiego w 1364 roku. Polska konstytucja była pierwszą w Europie i drugą na świecie - powstała zaraz po konstytucji Stanów Zjednoczonych.
Gandalfinek
Podróżnik
Posty: 16
Dołączył(a): 02.11.2018
Gdzieś na Mazowszu i nie tylko ...

Nieprzeczytany postnapisał(a) Gandalfinek » 03.03.2019 15:22

Mazowiecka wieś
Załączniki:
Kapliczka 1a.jpg
Ostatnio edytowano 04.03.2019 12:20 przez Gandalfinek, łącznie edytowano 1 raz
Ural
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2987
Dołączył(a): 13.03.2015
Re: Gdzieś na Mazowszu

Nieprzeczytany postnapisał(a) Ural » 03.03.2019 16:14

Lubię takie wiejskie plenery. Młodzież tego teraz nie nie czuje.
elka21
Mistrz Europy UEFA
Posty: 9101
Dołączył(a): 20.08.2015
Re: Gdzieś na Mazowszu

Nieprzeczytany postnapisał(a) elka21 » 03.03.2019 16:45

Gdzieś na Mazowszu, czyli u mnie :D , popatrzę :papa:
dangol
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12742
Dołączył(a): 29.06.2007
Re: Gdzieś na Mazowszu

Nieprzeczytany postnapisał(a) dangol » 03.03.2019 16:57

Moi rodzice pochodzili z Mazowsza, jako dziecko bardzo często spędzałam wakacje u babci, w ich rodzinnej wsi. Niestety, tego drewnianego domu i ogródka pełnego malw :roll: dawno już nie ma...
Gandalfinek
Podróżnik
Posty: 16
Dołączył(a): 02.11.2018
Re: Gdzieś na Mazowszu

Nieprzeczytany postnapisał(a) Gandalfinek » 03.03.2019 20:14

Ural napisał(a):Lubię takie wiejskie plenery. Młodzież tego teraz nie nie czuje.


Witaj .
Masz rację dlatego warto takie obrazy pokazywać ...
Będzie tego trochę bo lubię nosić aparat zw sobą ;))
Pozdrawiam :))
Gandalfinek
Podróżnik
Posty: 16
Dołączył(a): 02.11.2018
Re: Gdzieś na Mazowszu

Nieprzeczytany postnapisał(a) Gandalfinek » 03.03.2019 20:18

dangol napisał(a):Moi rodzice pochodzili z Mazowsza, jako dziecko bardzo często spędzałam wakacje u babci, w ich rodzinnej wsi. Niestety, tego drewnianego domu i ogródka pełnego malw :roll: dawno już nie ma...


Witaj . Takich domów już jest niewiele a jeśli to tylko w skansenach i te są zachowane doskonale bo od nowa je zrekonstruowano.
Czasem na Podlasiu częściej takowe występują ale i one znikną bo w nich już tylko starsi mieszkańcy żyją i to są najczęściej Białorusini .
Miłego wieczoru ...;))
Gandalfinek
Podróżnik
Posty: 16
Dołączył(a): 02.11.2018
Re: Gdzieś na Mazowszu

Nieprzeczytany postnapisał(a) Gandalfinek » 03.03.2019 20:20

elka21 napisał(a):Gdzieś na Mazowszu, czyli u mnie :D , popatrzę :papa:

Miło mi to także i moje klimaty ...
Zapraszam bo będzie troszkę podobnych klimatycznych rzeczy :))
Pozdrawiam . :papa:
Ural
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2987
Dołączył(a): 13.03.2015
Re: Gdzieś na Mazowszu

Nieprzeczytany postnapisał(a) Ural » 03.03.2019 20:33

Taka kapliczka była u moich dziadków. Ksiądz przyjeżdżał i świecił przy niej jajka na Wielkanoc oraz wodę w wielkiej bali od prania. Ludzie nabierali wodę do butelek. Ach co to była za wieś. Dziś pusta bez babć i dziadków siedzących na ławeczkach przed domami. Gdzież te domy ze strzechami, obórki, stodoły, spichlerze, wodne młyny - no gdzie ?
Gandalfinek
Podróżnik
Posty: 16
Dołączył(a): 02.11.2018
Re: Gdzieś na Mazowszu

Nieprzeczytany postnapisał(a) Gandalfinek » 03.03.2019 20:37

Ural napisał(a):Taka kapliczka była u moich dziadków. Ksiądz przyjeżdżał i świecił przy niej jajka na Wielkanoc oraz wodę w wielkiej bali od prania. Ludzie nabierali wodę do butelek. Ach co to była za wieś. Dziś pusta bez babć i dziadków siedzących na ławeczkach przed domami. Gdzież te domy ze strzechami, obórki, stodoły, spichlerze, wodne młyny - no gdzie ?


Masz rację tak było i nadal jest choć w bardzo okrojonym zakresie
Mój dawno nie żyjący dziadek takich kilka postawił w tym tą ...
Ural
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2987
Dołączył(a): 13.03.2015
Re: Gdzieś na Mazowszu

Nieprzeczytany postnapisał(a) Ural » 03.03.2019 20:46

W Maju zbierały się kobity i śpiewały pieśni kościelne. Śpiewały i rozmawiały ze sobą. Było to miejsce spotkań po pracy w gospodarstwie i jednocześnie stanowiło rozrywkę.
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15663
Dołączył(a): 30.06.2010
Re: Gdzieś na Mazowszu

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 03.03.2019 21:48

Są jeszcze takie miejsca....
gusia-s
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5861
Dołączył(a): 15.01.2013
Re: Gdzieś na Mazowszu

Nieprzeczytany postnapisał(a) gusia-s » 03.03.2019 22:27

U mnie na mazowieckiej wsi podobna kapliczka też stoi, tylko wstążeczki wyblakły :(
Pamiętam jeszcze wieś z drewnianymi płotami, przy nich drewniane ławki na posiadówki, wydeptaną ścieżkę wzdłuż drogi zamiast chodnika z kostki, w ogródkach warzywa, kwiaty, krzewy bzu, drzewa wiśni i jabłonek. Krowy wracające z łąki, mi - wtedy "miastowej" pachniały świeżym mlekiem, miejscowym koleżankom oborą :mrgreen:
Konie stukały podkowami w kocie łby na drodze, ciągnąc za sobą wozy drewniane załadowane plonami.
Teraz płoty są metalowe lub murowane, bramy na pilota, wszystko szczelnie obsadzone tujami i innymi zimozielonymi roślinami, nikt pod domem nie siedzi. Nie ma też babć opartych na parapetach w oknie :D One chodzą na kursy komputerowe i udzielają się kulturalnie ;) Po asfalcie jeżdżą maszyny rolnicze i pędzą auta a po jajka i mleko muszę chodzić do marketu, który to się pobudował :mrgreen: Teraz to wszystko wygląda inaczej i żeby poczuć tą wieś, trzeba się wypuścić na pola i łąki z dala od zabudowań.
IMG_20190303_212216.jpg
Gandalfinek
Podróżnik
Posty: 16
Dołączył(a): 02.11.2018
Re: Gdzieś na Mazowszu

Nieprzeczytany postnapisał(a) Gandalfinek » 03.03.2019 22:41

Ural napisał(a):W Maju zbierały się kobity i śpiewały pieśni kościelne. Śpiewały i rozmawiały ze sobą. Było to miejsce spotkań po pracy w gospodarstwie i jednocześnie stanowiło rozrywkę.


To są tzw majówki jeszcze można je spotkać w tej okolicy ale jak mówisz tylko starszych i może małe dzieci jednak młodzieży już to nie interesuje .
To focia jest zrobiona kilka km od Zwolenia :D
Gandalfinek
Podróżnik
Posty: 16
Dołączył(a): 02.11.2018
Re: Gdzieś na Mazowszu

Nieprzeczytany postnapisał(a) Gandalfinek » 03.03.2019 22:44

piekara114 napisał(a):Są jeszcze takie miejsca....


Witaj
Oczywiście choć moim zdaniem a trochę poruszam sie po kraju tylko w pobliżu niewielkich miast im bliżej tych duzych inaczej to już wyglada :((
Pozdrawiam . :papa:
Gandalfinek
Podróżnik
Posty: 16
Dołączył(a): 02.11.2018
Re: Gdzieś na Mazowszu

Nieprzeczytany postnapisał(a) Gandalfinek » 03.03.2019 22:51

gusia-s napisał(a):U mnie na mazowieckiej wsi podobna kapliczka też stoi, tylko wstążeczki wyblakły :(
Pamiętam jeszcze wieś z drewnianymi płotami, przy nich drewniane ławki na posiadówki, wydeptaną ścieżkę wzdłuż drogi zamiast chodnika z kostki, w ogródkach warzywa, kwiaty, krzewy bzu, drzewa wiśni i jabłonek. Krowy wracające z łąki, mi - wtedy "miastowej" pachniały świeżym mlekiem, miejscowym koleżankom oborą :mrgreen:
Konie stukały podkowami w kocie łby na drodze, ciągnąc za sobą wozy drewniane załadowane plonami.
Teraz płoty są metalowe lub murowane, bramy na pilota, wszystko szczelnie obsadzone tujami i innymi zimozielonymi roślinami, nikt pod domem nie siedzi. Nie ma też babć opartych na parapetach w oknie :D One chodzą na kursy komputerowe i udzielają się kulturalnie ;) Po asfalcie jeżdżą maszyny rolnicze i pędzą auta a po jajka i mleko muszę chodzić do marketu, który to się pobudował :mrgreen: Teraz to wszystko wygląda inaczej i żeby poczuć tą wieś, trzeba się wypuścić na pola i łąki z dala od zabudowań.
IMG_20190303_212216.jpg


Teraz już mieszkańcy mleko kupują w Biedronce i wszystko inne nawet ziemniaki które od zawsze rosły za domem
W zeszłym roku wiosną byłem na Podlasiu i dwa razy przejechałem przez wieś a raczej kolonię stało tam kilkanaście domostw wszystkie identyczne i jak piszesz przed każdym ławeczka a na niej jak dawniej starszy pan lub babcia z chustką na głowie ... Poważnie tak było a moje dwa razy przemieszczające auto zwbudziło niemałe zainteresowanie a droga przezeń to sam piach :)))
Pozdrawiam . :papa:
Następna strona

Powrót do Polska


  • Podobne tematy
    Ostatni post

cron
Gdzieś na Mazowszu i nie tylko ...
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone