Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Cypr - po obu stronach zielonej linii

Cypr jest trzecią co do wielkości wyspą na Morzu Śródziemnym. Hymn państwa nosi tytuł „Imnos is tin Eleftherian, co oznacza „Hymn do Wolności”. Jest to jednocześnie hymn Grecji. Z tego powodu jest nieakceptowany przez Turków zamieszkujących wyspę. Znajdują się tu trzy obiekty, które zostały wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Należą do nich zabytki archeologiczne w regionie Pafos, zdobione kościoły regionu Trodos oraz stanowisko neolityczne Chirokitia. Charakterystycznym dla Cypru gatunkiem fauny jest muflon, który znajduje się tu pod ścisłą ochroną.
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59015
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 01.12.2011 16:25

mahadarbi napisał(a):Ładnie :D

I znowu w tym samym czasie piszemy :wink:

Bo Ty szybciej czytasz, niż ja piszę. ;)

Pozdrawiam,
Wojtek
mahadarbi
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2247
Dołączył(a): 31.07.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) mahadarbi » 01.12.2011 16:28

Uff! :lol: To dobra wiadomość :wink:

Pozdrawiam,
Anka
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59015
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 01.12.2011 17:48

mahadarbi napisał(a):Uff! :lol: To dobra wiadomość :wink:

W zasadzie tak. :P
Ale czasem mi się udaje. Na białych klifach w innym wątku podłożyłem się ostatnio już z dwiema parami nóg o skarpetkowej opaleniźnie, czego nie zdążyłaś skomentować. Ale może postanowiłaś już tematu nie eksploatować. ;)

Pozdrawiam,
Wojtek
mahadarbi
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2247
Dołączył(a): 31.07.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) mahadarbi » 01.12.2011 17:56

Franz napisał(a):Na białych klifach w innym wątku podłożyłem się ostatnio już z dwiema parami nóg o skarpetkowej opaleniźnie, czego nie zdążyłaś skomentować. Ale może postanowiłaś już tematu nie eksploatować. ;)


Tak właśnie postanowiłam, żeby nie wyjść na zbyt dosłowną, kiedy wokół inne widoki :wink:

Pozdrawiam,
Anka
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59015
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 10.12.2011 17:47

Wracamy do samochodu i ruszamy w dalszą podróż. Od Pafos dzieli nas już niewielki odcinek drogi, wkrótce też pojawiają się jego przedmieścia, które w ostatnich latach wchłonęły wioskę Geroskipou (Yeroskipou). Nazwa pochodzi od rosnących tu niegdyś gajów, poświęconych bogini miłości i urody - Hieros Kipos oznacza Święte Ogrody. W przewodniku znajdujemy informację, że dzisiejszymi atrakcjami wioski są niezłe restauracje oraz miejscowe wyroby rękodzieła. Zjeżdżamy z szosy do centrum. Nie, nie z wymienionych powodów; nas przyciąga tu coś zupełnie innego. Przy głównym placu stoi kościół Agia Paraskevi.

Pochodząca z IX wieku świątynia posiada unikatową architekturę. Wzniesiona na planie krzyża greckiego, posiada pięć charakterystycznych dla budownictwa bizantyjskiego sklepionych stożkowo mini-wieżyczek w kształcie walca - najwyższa na skrzyżowaniu nawy głównej z transeptem, dwie odrobinę niższe w ciągu głównym i dwie jeszcze niższe w ramionach bocznych - ale jest dodatkowo wzbogacona o szóstą, zamykającą relikwiarz w południowo-wschodnim rogu budowli. Nieco później dobudowano w tylnej części galerię dla kobiet, zaś w XIX wieku zeszpecono kompaktową strukturę nie pasującym do całości narteksem. Również wtedy wzniesiona została dzwonnica na planie kwadratu, nieznacznie wystająca poza południowy mur kościoła, ta jednak - naszym skromnym zdaniem - nie wpływa nazbyt negatywnie na wygląd całości, raczej traktujemy ją jako interesujące urozmaicenie struktury.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
mahadarbi
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2247
Dołączył(a): 31.07.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) mahadarbi » 10.12.2011 19:57

Franz napisał(a):Obrazek
Obrazek


Moja bajka :D
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59015
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 11.12.2011 15:58

mahadarbi napisał(a):Moja bajka :D

Byłem spokojny o to, że Ci się spodoba. :)

Pozdrawiam,
Wojtek
mahadarbi
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2247
Dołączył(a): 31.07.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) mahadarbi » 12.12.2011 23:46

Dziwnym trafem przeczuwałam, że i na Cyprze znajdę coś u Ciebie dla siebie :wink:

Pozdrawiam,
Anka
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59015
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 13.12.2011 11:14

mahadarbi napisał(a):Dziwnym trafem przeczuwałam, że i na Cyprze znajdę coś u Ciebie dla siebie :wink:

Jak widzę, już tylko Ty jedna towarzysz mi w tej podróży. Tym bardziej postaram się, byś jeszcze wielokrotnie znalazła tu coś miłego oku. :)

Pozdrawiam,
Wojtek
mahadarbi
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2247
Dołączył(a): 31.07.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) mahadarbi » 13.12.2011 11:17

Paradoksalnie chyba, bo Cypr z reguły omijałam wielkim łukiem a tu proszę :wink:

Pozdrawiam,
Anka
weldon
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 39917
Dołączył(a): 08.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) weldon » 13.12.2011 11:18

Franz napisał(a):Jak widzę, już tylko Ty jedna towarzysz mi w tej podróży.

Hola, hola ... Nie chciałem przeszkadzać w takiej miłej konwersacji, ale jak tak ... ;)


Nie wiem czemu, ale ten ostatni kościół, skojarzył mi się ... z kuchniami w królewskim pałacu w Stambule :D

Tam też takie kopuły były :)
Lidia K
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3519
Dołączył(a): 09.10.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) Lidia K » 13.12.2011 11:46

Fakt rzadko tu zaglądam ale to z nadmiaru innych wątków w których czas jakby szybciej płynął więc straty z powodu nie zaglądania byłyby niedoodrobienia.

Mnie się skojarzył z budowlą, która dopiero pokażemy w naszej relacji - z Kościołem Agios Dimitrios na Kithirze. Budowla jest również unikatowa bo składająca się z 4 kościołów.
Agios Dimitrios z góry - fotka z netu

Obrazek
Vjetar
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 45308
Dołączył(a): 04.06.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Vjetar » 13.12.2011 11:53

Franz napisał(a):Jak widzę, już tylko Ty jedna towarzysz mi w tej podróży.


A kto wcześniej mobilizował do pisania, he?

Wojtek - przestań się mazać - przecież Wiesz (po liczniku wyświetleń).
Ja ogólnie rzadko się wypowiadam...
:D :wink:

Pozdrawiam
helen
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2045
Dołączył(a): 08.02.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) helen » 13.12.2011 12:45

Ja też towarzyszę, czytam ... oglądam, ale nie piszę. Ostatnio mam przesyt mówienia, co przekłada się i na pisanie. Teraz jestem na zwolnieniu i nadrabiam zaległości. Pozdrawiam serdecznie
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59015
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 13.12.2011 13:48

mahadarbi napisał(a):Paradoksalnie chyba, bo Cypr z reguły omijałam wielkim łukiem a tu proszę :wink:

Obiecuję Ci całą garść kościółków! :P

weldon napisał(a):Hola, hola ... Nie chciałem przeszkadzać w takiej miłej konwersacji, ale jak tak ... ;)

Wiesz, gdyby nam zależalo na utrzymaniu prywatności, przeszlibyśmy na wymianę maili. ;)

weldon napisał(a):Nie wiem czemu, ale ten ostatni kościół, skojarzył mi się ... z kuchniami w królewskim pałacu w Stambule :D

Tam też takie kopuły były :)

Architektura muzułmańska czerpała wzory w początkowym okresie z Persji, a póżniej również bogato z Bizancjum. Nota bene, sklepienia kopułowe pochodzą z wczesnochrześcijańskich budowli syryjskich.

Lidia K napisał(a):Fakt rzadko tu zaglądam ale to z nadmiaru innych wątków w których czas jakby szybciej płynął więc straty z powodu nie zaglądania byłyby niedoodrobienia.

Wielokrotnie spotykałem się z twierdzeniani, że trudno za mną nadążyć, więc staram się zostawiać odrobinę czasu na zapoznanie się z kolejnymi odcinkami, przyspieszając jedynie tam, gdzie się większe zainteresowanie ujawnia.
Przeciętnie uaktualniam dziennie dwa tematy, więc zgadzam się, że szybko zmiany następują. Zakładam jednak, że nie każdego wszystko interesuje, więc de facto trochę czasu jest.

Lidia K napisał(a):Mnie się skojarzył z budowlą, która dopiero pokażemy w naszej relacji - z Kościołem Agios Dimitrios na Kithirze. Budowla jest również unikatowa bo składająca się z 4 kościołów.

Bo to również bizantyjska świątynia.
A kościoły na Cyprze, to dzieło Greków.

Jacek S napisał(a):A kto wcześniej mobilizował do pisania, he?

Ba! Ty! :D

Pamiętam, gdy wróciłem z Cypru, napisałem Ci w ówcześnie bieżącym odcinku mojej tureckiej relacji, że będę miał dla Ciebie sporo fresków. To właśnie w niniejszej relacji.
(Chociaż i w rumuńskiej będzie ich sporo.)

Jacek S napisał(a):Wojtek - przestań się mazać - przecież Wiesz (po liczniku wyświetleń).

Wręcz przeciwnie - z radością, podkreśloną dołączonym uśmiechem, doceniłem stałą obecność Ani. Uważam, że warto.

Liczniki... te akurat świadczą o niskim zainteresowaniu. Ale jak już to nieraz zostało udowodnione, one rosną zupełnie niezależnie od wartości merytorycznej relacji.

Jacek S napisał(a):Ja ogólnie rzadko się wypowiadam...
:D :wink:

I tę postawę adoptuję. ;)

helen napisał(a):Ja też towarzyszę, czytam ... oglądam, ale nie piszę. Ostatnio mam przesyt mówienia, co przekłada się i na pisanie.

Helen przyniosła usprawiedliwienie. Uwzględniam.
;)

helen napisał(a):Teraz jestem na zwolnieniu i nadrabiam zaległości.

Życzę Ci szybkiego powrotu do zdrowia, a w międzyczasie odpoczynku i - mam nadzieję - relaksu.

Pozdrawiam,
Wojtek
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Cypr - Kýpros



cron
Cypr - po obu stronach zielonej linii - strona 13
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone