Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Małe i duże bałkańskie podróże :-)

Do Grecji przynależy około 2500 wysp, ale tylko nieco ponad 150 jest zamieszkana przez ludzi. Grecja słynie z produkcji marmuru, który jest eksportowany do innych państw. Grecja posiada aż 45 lotnisk. Językiem greckim posługiwano się już cztery tysiące lat temu - to jeden z najstarszych języków w Europie.
weldon
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 39917
Dołączył(a): 08.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) weldon » 07.12.2011 13:58

Swoją drogą, tutaj jest źródło, z tego, co się zorientowałem, to, skądinąd, bardzo smaczna, biokowska woda, transportowana jest, zdaje się, rurociągami na wyspy, a jak Grecy dają sobie z tym radę na innych wyspach?

Nie przypuszczam, żeby omijali możliwość osiedlania się w jakichś uroczych miejscach, tylko dlatego, że jest tam utrudniony dostęp do wody?

Coś mi się też z informacji o Chorwacji przypomina, że też są miejsca, na wyspach, nie tylko pozbawione prądu, ale również uzależnione od stałych dostaw z lądu drogą morską i wody i wszelkich innych produktów, bez możliwości dostania się tam od strony lądu?

To pytanie, chyba, bardziej do Danusi, ale korzystam z okazji, że Mariusz też poznał, chyba, wyspy od tej strony?

Pozdrawiam
mariusz-w
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8375
Dołączył(a): 22.04.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) mariusz-w » 07.12.2011 14:10

weldon napisał(a):To pytanie, chyba, bardziej do Danusi, ale korzystam z okazji, że Mariusz też poznał, chyba, wyspy od tej strony?

Pozdrawiam

O wodzie na wyspach to Leon w swojej książce pisał ... o Kornatach.
Z moich chorwackich doświadczeń ... to i na Istrii tam gdzie byliśmy to mają problemy.
Właściciele naszego apartamentu mieli wymurowaną cysternę (podziemną) ... a i tak narzekali na okresowe z wodą kłopoty.
Na szczęście nie w czasie naszych pobytów.
W marinach (wyspy) natomiast nigdy problemu nie było.

Pozdrawiam.
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 07.12.2011 18:36

Greckie wyspy z reguły są bardziej górzyste niż chorwackie, tzn ich wysokość n.p.m. jest większa, no i nie są zbudowane z wapieni....
Przez wapienie, wiadomo, woda przesiąka jak przez gąbkę, tworzą się zjawiska krasowe stąd z reguły nie ma na ich obszarze jezior i rzek, a jak już, to podziemne.

Z tego co wiem, wodę transportować trzeba na Dugi Otok, pewnie też na inne mniejsze wysepki. Jak byliśmy na Pagu, nasza gospodyni mówiła, że na wyspę woda dostarczana jest podmorskim rurociągiem z Velebitu. Cres ma swój zbiornik słodkiej wody - Vransko Jezero

W Grecji z tego co czytałem na wielu wyspach są źródła, także mineralne i termalne - na Cykladach, Sporadach. Z wysokich gór płyną potoki, tworząc nawet wodospady, np na Lefkadzie i na Samotrace.

Nie wiem jak na innych wyspach... np tych pochodzenia wulkanicznego :? , skąd tam woda. Jeszcze tam nas nie było :wink:
weldon
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 39917
Dołączył(a): 08.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) weldon » 07.12.2011 21:35

Dzięki. Książkę Leona teściowi pożyczyłem, a, na razie, zniknął on gdzieś pomiędzy Łebą, a ... chyba Zakopcem :)
Chyba, bo dokładnie nie wiem gdzie teraz przebywa :?

Cóż. Przywilej emeryta :D

Coś mi się z tymi wodociągami kojarzyło, ale, jako że mnie jeszcze wyspy nie wciągnęły,
nie do końca byłem pewien tego.

To aż taka jest różnica w geologicznej budowie pomiędzy wyspami Chorwacji i Grecji?
Wydawało mi się, że Greckie są tylko wyższe, bo dość podobnie niby wyglądają.
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 07.12.2011 22:50

weldon napisał(a):To aż taka jest różnica w geologicznej budowie pomiędzy wyspami Chorwacji i Grecji?

Jakaś tam różnica jest... co prawda wiadomo że cały ten obszar jest młody geologicznie, z czasów fałdowań alpejskich, ale Chorwację, a przynajmniej jej zachodnią część i wyspy budują głównie skały osadowe, czyli wapienie stąd tyle zjawisk krasowych na tym terenie. Natomiast góry i zachodnie wybrzeże Grecji z wyspami Jońskimi to także wapienie (np w Epirze i na Peloponezie również występują zjawiska krasowe, jaskinie), ale głównie skały krystaliczne, magmowe i piaskowce. Stąd nieco inny wygląd często klifowego wybrzeża... i plaż :wink: .

Wnętrze Bałkanów ukształtowało się nieco wcześniej, w czasie fałdowań hercyńskich i budują je prekambryjskie skały krystaliczne... stąd mówi się że jeziora Ochrydzkie i Prespańskie to najstarsze jeziora Europy, leżą one w zapadliskach tektonicznych. Takim zapadliskiem jest też górzysty teren zalany przez morze Trackie i Egejskie, a wyspy na tym obszarze to przeważnie pozostałości po dawnych wulkanach, ale też masywy i łańcuchy górskie, które były na tym terenie i po jego obniżeniu i zalaniu przez morze pozostały na powierzchni.

Myślę, że geolog miałby tu znacznie więcej do powiedzenia.... :cool:
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 08.12.2011 08:30

Niedziela, 11 września c.d.

Jedziemy główną drogą na południe. Kithirska droga główna wygląda mniej więcej jak polska droga gminna :cool: , nawierzchnia taka sobie i zakrętów sporo, dlatego z rzadka można rozpędzić się do 60 km/h. No ale nam się nigdzie nie spieszy :D

Mniej więcej w połowie długości wyspy w prawo odbija droga do Milopotamos. Wygląda mniej więcej tak :D

Obrazek

Zanim jednak dojedziemy do tej jednej z bardziej znanych miejscowości, na chwile zatrzymujemy się w Araioi. Zobaczyliśmy tam..... nie, nic nie piliśmy :wink: , tam naprawdę są dwa jednakowe kościoły 8O :roll: .

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

No, prawie jednakowe... ale podobne do złudzenia :D .

Grecki domek we wiosce :D

Obrazek

Obrazek
Ostatnio edytowano 23.02.2012 11:49 przez kulka53, łącznie edytowano 1 raz
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 08.12.2011 08:34

Po chwili jesteśmy już w Milopotamos. Ta miejscowość wywodzi się z czasów weneckich kiedy to została założona i stanowiła trzecie co do wielkości miasto na wyspie. Ówcześnie jego centrum stanowił zamek Kato Chora obecnie znajdujący się na zachód od wioski. Obecnie życie koncentruje się na platii z ogromnymi platanami i ładnym kościołem tuż obok.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Wsiadamy do auta i po chwili widzimy na drewnianej tabliczce drogowskaz kierujący do jakiegoś wodospadu i starych młynów. Co nam szkodzi... zobaczymy, o ile nie trzeba będzie jakoś daleko iść, o tej porze upał jest już jak dla nas straszny. Kawałek dalej znów tabliczka, do wodospadu trzeba w dół, jak się okazuje Milopotamos też leży nad dużą doliną a my właśnie jesteśmy po jednej z jej stron. Zostawiam auto przy drodze i ścieżeczką wiodącą przez jakieś zrujnowane zabudowania i zapuszczone, dzikie ogrody wolno schodzimy na dno doliny. Tam, podobnie jak w Karavas, płynie strumyczek, rosną wielkie drzewa, jest ciemno, wilgotno.... jak w innym świecie....

Obrazek

Tuż obok jest i wodospad :D

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Okazuje się, że to miejsce jest dość popularne, zresztą nic dziwnego, bo całkiem tu ładnie. Kiedyś były tu zapewne jakieś tawerny, świadczą o tym opuszczone budynki, właściwie już zrujnowane. Okazuje się też, że do wodospadu można dostać się z drugiej strony Milopotamos, z drugiej strony doliny, ale nie bardzo wiemy skąd. W każdym razie właśnie stamtąd z góry schodzi całkiem spora wycieczka starszych ludzi. My wracamy do samochodu.

Obrazek

c.d.n.
Ostatnio edytowano 23.02.2012 11:49 przez kulka53, łącznie edytowano 1 raz
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59006
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 08.12.2011 10:55

kulka53 napisał(a):Tuż obok jest i wodospad :D

Obrazek

Obrazek

I można sobie wybrać wariant kolorystyki! ;)

Pozdrawiam,
Wojtek
longtom
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12172
Dołączył(a): 17.02.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) longtom » 08.12.2011 11:10

Franz napisał(a):I można sobie wybrać wariant kolorystyki! ;)

Wariant kolorystyczny zależy od tego, do którego kościoła w Araioi chodzisz :!: 8O :D

pzdr :wink:
Lidia K
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3519
Dołączył(a): 09.10.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) Lidia K » 08.12.2011 11:20

Franz, zaręczam Ci że Ty byś wyszedł z tego miejsca z jeszcze innym kolorystycznym wariantem. Warunki dla aparatu były trudne, zbyt ciemno - głeboki cień samego wodospadu i zbyt dużo światła słonecznego rzucanego miejscowo na liście. A że mamy zdjęcia z dwóch bardzo różniących się aparatów cyfrowych (hybryda i lustrzanka) to taki jest efekt automatycznego balansu bieli. Mnie się z automatu zimne zdjęcia nie podobały i zmieniłam na balans bieli "słoneczny dzień" - wyszły cieplejsze. Tak to widzi aparat. A my :? - człowiek widzi inaczej. Po czasie zapamięta tak jak wyszło na zdjęciach :wink:
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59006
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 08.12.2011 11:27

Lidia K napisał(a):Franz, zaręczam Ci że Ty byś wyszedł z tego miejsca z jeszcze innym kolorystycznym wariantem.

Mnie się z automatu zimne zdjęcia nie podobały i zmieniłam na balans bieli "słoneczny dzień" - wyszły cieplejsze. Tak to widzi aparat. A my :? - człowiek widzi inaczej. Po czasie zapamięta tak jak wyszło na zdjęciach :wink:

Znam ten ból. Program do korekcji zdjęć często z automatu daje takie wyniki, że muszę ręcznie kombinować. Od czasu, gdy mi zwróciłaś uwagę na przesadne zaniebieszczenie fotek, zdarza mi się czasem zanadto w zieleń wchodzić. Tiaaa...

Pozdrawiam,
Wojtek
Lidia K
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3519
Dołączył(a): 09.10.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) Lidia K » 08.12.2011 11:45

Franz napisał(a):
Lidia K napisał(a):Franz, zaręczam Ci że Ty byś wyszedł z tego miejsca z jeszcze innym kolorystycznym wariantem.

Mnie się z automatu zimne zdjęcia nie podobały i zmieniłam na balans bieli "słoneczny dzień" - wyszły cieplejsze. Tak to widzi aparat. A my :? - człowiek widzi inaczej. Po czasie zapamięta tak jak wyszło na zdjęciach :wink:

Znam ten ból. Program do korekcji zdjęć często z automatu daje takie wyniki, że muszę ręcznie kombinować. Od czasu, gdy mi zwróciłaś uwagę na przesadne zaniebieszczenie fotek, zdarza mi się czasem zanadto w zieleń wchodzić. Tiaaa...

Pozdrawiam,
Wojtek


Na szczęście w przypadku zdjęć z pentaxa nie używam automatycznej korekcji i nie muszę niczego poprawiać poza kadrowaniem, zmniejszeniem, wyostrzeniem i usuwaniem plamek. Dużo ode mnie zależy w chwili robienia zdjęcia. Czasem jest trudno wybrać balans bieli jak w tym wypadku. Jeśli przyjrzymy się w jakim kolorze jest na zdjęciu wodospad to wydaje się, że lepszy balans jest na drugim zdjęciu bo na pierwszym woda spływa w kolorze niebiesko-fioletowym. Ale z kolei na drugim zdjęciu widać nadmiar żółci. Tylko że tak słonecznie tam było.
mariusz-w
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8375
Dołączył(a): 22.04.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) mariusz-w » 08.12.2011 11:48

Lidia K napisał(a): Warunki dla aparatu były trudne, zbyt ciemno - głeboki cień samego wodospadu i zbyt dużo światła słonecznego rzucanego miejscowo na liście.

Fakt ... w takich miejscach łatwo nie jest.
Tak samo w lesie ... raz za ciemno, to znów za jasno ... borykam się z tym nie tylko na wakacjach.

... ad rem ... nieustająco pięknie ! ... i bardzo wakacyjnie. 8)

Pozdrawiam.
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 09.12.2011 08:34

mariusz-w napisał(a): ... nieustająco pięknie ! ... i bardzo wakacyjnie. 8)

Wszak na wakacjach jesteśmy... jak zwykle spędzając je tak, jak lubimy najbardziej :cool:

A że trafiliśmy w takie, piękne, naszym zdaniem, miejsca... teraz jest co wspominać... :D



Niedziela, 11 września c.d.

Znów podjeżdżamy zaledwie kawalątek wąziutką asfaltową drogą i widzimy drogowskaz kierujący do młynów.

Obrazek

Nie ma tu żadnego odpowiedniego drzewa, czy budynku, który dawałby dawałoby cień dla naszego auta, cóż, tym razem pozostanie na dużym placu nieopodal smażąc się w promieniach słońca. Zawsze zostawiamy uchylone szyby, jednak przy takich temperaturach niewiele to pomaga :roll: .

Nie mamy pojęcia jak długo nas nie będzie, co to są za młyny i jak daleko trzeba do nich iść. Idziemy kamienistą ścieżeczką poprzez trawy i kolczaste zarośla, coraz niżej i niżej, znów na dno doliny.

To chyba jeden z tych młynów :roll: :?

Obrazek

Obrazek

Przez gęsto zarastającą dno doliny plątaninę drzew czasem prześwituje płynący potok.

Obrazek

Obrazek

Jeszcze trochę niżej odnajdujemy skalną kapliczkę 8O

Obrazek

W międzyczasie słyszeliśmy jakieś głosy, po chwili dogoniliśmy trójkę starszych osób schodzących w dół. Oni, podobnie jak i my, nie bardzo wiedzieli dokąd trzeba iść, czasem napotykaliśmy na jakieś boczne ścieżki. Ostatecznie tą, która wydawała się nam odpowiednia, zeszliśmy na sam o dno doliny.

A tam... znów jakby inny świat, chłodny, wilgotny....woda, skały, ziemia, rośliny, wszystko to ze sobą wymieszane, poplątane.....Od razu się nam tu podoba, dzikie tereny, tajemnicze ścieżki, cisza zmącona tylko przez szum jakiegoś wodospadu i odgłosy wydawane przez ptaki...

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Ostatnio edytowano 23.02.2012 11:50 przez kulka53, łącznie edytowano 1 raz
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 09.12.2011 08:37

Spośród tego gąszczu wyłania się jakaś budowla, to musi być ten młyn...

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Zaglądamy do środka

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Trasa doliną, wzdłuż młynów i wodospadów jest oznakowana:

Obrazek

Po kamieniach i konarach drzew docieramy do wodospadu. Ten obrazek to jedna z najpiękniejszych rzeczy jakie kiedykolwiek w życiu widzieliśmy...

Obrazek

Obrazek

To miejsce fascynuje i przyciąga... już wcześniej sprawdzałem jaką temperaturę ma płynąca w potoku woda, tak na dotyk :wink: nie było to więcej niż 20 stopni. Ale skoro trafiliśmy na takie miejsce, na takie cudowne jeziorko.... koniecznie muszę w nim chociaż zamoczyć nogi :roll: .

Obrazek

Obrazek
Ostatnio edytowano 23.02.2012 11:51 przez kulka53, łącznie edytowano 1 raz
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Grecja - Ελλάδα



cron
Małe i duże bałkańskie podróże :-) - strona 209
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone