Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Faktura lub rachunek za noclegi

Jacy są Chorwaci, ile co kosztuje w Chorwacji, czy warto jadać w restauracjach, co zabrać ze sobą z Polski, czym najlepiej płacić, na co szczególnie uważać oraz wszystkie inne pytania i uwagi związane z wyjazdami, także te nietypowe czy specjalistyczne, powinny znaleźć się w tym miejscu.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
janusz333g
Turysta
Posty: 10
Dołączył(a): 25.07.2007
Faktura lub rachunek za noclegi

Nieprzeczytany postnapisał(a) janusz333g » 06.03.2008 11:34

Witam
czy może mi ktoś powiedzieć jak jest z wystawianiem faktur(rachunku)
za apartement, czy wszyscy którzy wynajmują apartamenty je wystawiają.
Pozdrawiam
daisykf
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 763
Dołączył(a): 16.06.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) daisykf » 06.03.2008 13:31

Generalnie, tak jak w Polsce.
Jeśli jedziesz mając już rezerwacje to muszą Ci wystawic rachunek, robi to najczęściej agencja pośrednicząca. trzeba tylko poprosić.
Jeśli jedziesz i np. znajdyjesz kwaterę na miejscu to należy na początku zaznaczyc . że chcesz fakturę, jeśli gospodarz robi to oficjalnie nie ma problemu, jeśli nie to nie.
j_w
Croentuzjasta
Posty: 186
Dołączył(a): 21.01.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) j_w » 06.03.2008 13:51

januszowi333g chodziło pewnie o fakturę która pozwoli mu na zwrot kosztów za wczasy z funduszu socjalnego firmy. Takie faktury honorowane przez nasz system skarbowy są tylko wystawiana przez polskich pośredników :) który ma zarejestrowaną firme w Polsce i odprowadza podatki:D
janusz333g
Turysta
Posty: 10
Dołączył(a): 25.07.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) janusz333g » 08.03.2008 09:44

Witam
Dziękuje za odpowiedzi,tak chodzi mi o fakturę która pozwoli mi na zwrot kosztów z ZFS.W naszym zakładzie akceptują faktury(rachunki) imienne, wystawione w obcych językach tylko muszą być przetłumaczone przez tlumaczy z licencją,chodzi mi oto żeby faktura była wystawiona najlepiej
w języku angielski lub niemieckim.Chorwaci wystawiają takie fatury?
Pozdrawiam
krakuscity
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 7912
Dołączył(a): 11.08.2003

Nieprzeczytany postnapisał(a) krakuscity » 08.03.2008 10:32

W Chorwacji braliśmy rachunek imienny, był w języku chorwackim ( nie od wszystkich dostawaliśmy, zawsze jedziemy w ciemno) Jak spaliśmy po drodze w hotelu w północnej Chorwacji to rachunek był w języku chorwackim.
U żony w pracy każdy dostaje "wczasy pod gruszą" a Ci co udokumentują pobyt rachunkiem ( przynajmniej na jeden dzień) dostają pieniążków więcej.
Spicymir
Autostopowicz
Posty: 3
Dołączył(a): 14.05.2011
Rachunek za noclegi

Nieprzeczytany postnapisał(a) Spicymir » 18.05.2011 21:27

Będę potrzebował fakturę VAT za usługi noclegowe z pobytu w Chorwacji od właściciela apartamentu. Jak nazywa się po chorwacku taki rachunek? Czy mogę mieć jakieś trudności przy ubieganiu się o jego otrzymanie? Czy cena noclegu wzrasta w związku z tym? Miał ktoś do czynienia z taka sytuacją?
Katarzyna Głydziak Bojić
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5488
Dołączył(a): 11.07.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Katarzyna Głydziak Bojić » 18.05.2011 22:23

Rachunek to račun. Nie każdy wynajmujący apartamenty (a raczej rzadko który) jest płatnikiem PDV (hr odpowiednik VAT-u). Tylko Ci, którzy uzyskują z wynajmu rocznie dochód większy od 85 tys. kn. (oczywiście kwestia, kto taki dochód chce wykazać). Jeżeli koniecznie musi być faktura VAT, to trzeba skorzystać z usług agencji...
Pozdrawiam
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 19.05.2011 17:00

nawet na wakacjach chcą zarobić :P
Natko_
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 444
Dołączył(a): 23.02.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Natko_ » 19.05.2011 21:28

JackDaniels;) napisał(a):nawet na wakacjach chcą zarobić :P



niekoniecznie - jak się płaci przez dzieścia lat na fundusz socjalny, z którego wszyscy potem korzystają, to dlaczego samemu nic z tego nie mieć?
I uwierz mi, że "zarobić" się na tym nie da, najwyżej załatać nieco budżet po wywczasach ;)

z właścicielami jest problem, nie mogą dać rachunku, najwyżej papierek z opisanymi kwotami, czasem pobytu i ilością osób, ale u nas taki świstek nic nie wart bez pieczątek :(

Dlatego my w tym roku przez agencję - z rachunkiem, ze zwrotem - porównamy po wszystkim, czy lepiej na własną rękę szukac czegoś taniej, czy "zaszaleć" i dostać zwrotu coś z tego :)
2salamandra22
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 407
Dołączył(a): 26.05.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) 2salamandra22 » 20.05.2011 12:50

Koleżanka w zeszłym roku brała rachunek wlasnie dla załadu pracy (PKP).
Idż do działu socjalnego i poproś najlepiej na piśmie o wytyczne do tego rachunku, tzn. czy może być bez pieczątki (większość właścicieli kwater nie ma jej), czy musi by w dwóch językach, czy musi być wypisana z imienia i nazwiska ilośc i osoby nocujące, cena za cały nocleg czy muszą być wypisane kolejne dni itp.
Napisałam, żeby dali Ci to na piśmie, żeby po wakacjach nie okazało się, że coś im się w przepisach pozmieniało.
Tylko ta jedna rodzina potrzebowala rachunku a zajmowaliśmy trzy apartamenty i właścicielka wypisała go na kwotę za nie wszystkie.
Zakład pracy koleżanki rachunek uzwględnił. Pieczątka nie była potrzebna.
Spicymir
Autostopowicz
Posty: 3
Dołączył(a): 14.05.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) Spicymir » 21.05.2011 10:47

Natko_ napisał(a):
JackDaniels;) napisał(a):nawet na wakacjach chcą zarobić :P



niekoniecznie - jak się płaci przez dzieścia lat na fundusz socjalny, z którego wszyscy potem korzystają, to dlaczego samemu nic z tego nie mieć?
I uwierz mi, że "zarobić" się na tym nie da, najwyżej załatać nieco budżet po wywczasach ;)


Dokładnie tak. Więc dlaczego mam nie skorzystać?
pocztówka28
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 423
Dołączył(a): 25.10.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) pocztówka28 » 21.05.2011 10:58

Ja również w tym roku korzystam z dofinansowania z zakładu pracy, dlatego skorzystaliśmy z usług biura podróży Adriatyk - nocleg+2 posiłki. Faktura już czeka od stycznia :)

Jeśli jest taka możliwośc to czemu z tego nie skorzystać ;)
tosur
Odkrywca
Avatar użytkownika
Posty: 72
Dołączył(a): 16.05.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) tosur » 21.05.2011 12:36

Ja w zeszłym roku brałem raćun i moj zakład bez problemu dał mi na tej podstawie dofinansowanie
dokonałem tylko tłumaczeniana jezyk polski przez tłumacza przysięgłego ,
Fakt ze wziąłem z zakładu pracy informacje co ma byc na rachunku /fakturze
wikusia
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 190
Dołączył(a): 28.03.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) wikusia » 12.07.2011 21:26

Ja też zawsze korzystam z dobrodziejstw rach VAT :D . W tym roku app rezerwowane droga mejlową w biurze Perla w Pagu. Weźmiemy rachunek i na naszą rodzinę mamy ok 2 tys zwrotu! Z tym, że chorwacki rachunek panie z socjalnego życzą sobie przetłumaczyć;p
dopiero teraz zauważyłam, że w poście powyżej jest o tłumaczeniu :oops:
tommy_p
Turysta
Avatar użytkownika
Posty: 11
Dołączył(a): 29.08.2006
Prawidłowy rachunek za pobyt?

Nieprzeczytany postnapisał(a) tommy_p » 05.10.2012 12:50

Witam,

Mam pytanie dotyczące rachunku, który otrzymałem od właściciela apartamentu, w którym spędziełem tegoroczne wakacje.
Na rachunku nie ma uzupełnionej rubryki OIB/MB (porezni broj) - czy taki rachunek jest prawidłowy/ważny?
Kiedy po otrzymaniu rachunku zapytałem gospodarza dlaczego ta rubryka jest pusta (widziałem podziałkę na wpisanie cyfr, dlatego domyśliłem się, że to OIB/MB jest czymś w stylu naszego NIP-u), powiedział mi, że on nie posiada takiego numeru??
Czy taka sytuacja to naciągnięcie mojej osoby, czy rzeczywiście taki rachunek jest dobry?
Nadmienię, że wszystkie dane na rachunku są wpisane, dostaliśmy również potwierdzenie zameldowania, więc nie podejrzewałem żeby ktoś chciał mi utrudnić na siłę życie.

Rachunek muszę przedstawić w moim zakładzie pracy, aby otrzymać częściowy zwrot kosztów urlopu.

Z góry dziękuję bardzo za pomoc w tym temacie.

P.S.
Mam nadzieję, że umieściłem pytanie w odpowiednim dziale, jeżeli nie to proszę o przeniesienie :-))
Następna strona

Powrót do Ceny, usługi, przepisy, porady różne



cron
Faktura lub rachunek za noclegi
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone