Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Dalmacja: jachtem (2007,2008, 2009)

Nasze relacje z wyjazdów do Chorwacji. Chcesz poczytać, jak inni spędzili urlop w Chorwacji? Zaglądnij tutaj!
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
dangol
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12706
Dołączył(a): 29.06.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) dangol » 10.10.2009 18:16

Prirovo - urokliwy półwysep w zachodniej części zatoki Viška luka. Znajduje się tu XVI-wieczny klasztor franciszkański św. Hieronima oraz (bezpośrednio nad brzegiem morskim) kościół pod wezwaniem tegoż świętego.
Fajny widok na półwysep mieliśmy już podczas dopływania do portu.

1-P9054506.JPG


Obchodzimy półwysep dookoła, przy okazji oglądając Lukę i Kut z innej perspektywy.

2-IMG_3043.JPG


3a-IMG_1191.JPG


Zanim zbudowano klasztor, na półwyspie mieścił się rzymski teatr (I w.) na 3,5 tysięcy miejsc dla widzów. Ponoć jego fragmenty do dziś można zobaczyć w klasztornych podziemiach.

3-PIC_0018.JPG


Na półwyspie warto wstąpić także na przyklasztorny cmentarz założony około 1830 r., w związku z tym sporo tu pięknych wiekowych nagrobków. Jeden z nich to dzieło zaprojektowane przez mistrza Ivana Rendića.
Jest tu również "Viški lav" - zbiorowy grób austriackich marynarzy poległych w czasie bitwy morskiej z 1866, o której napomknęłam przy okazji opowieści o fortecach. Było to pierwsze na świecie starcie eskadr składających się z okrętów pancernych i jedyna licząca się wygrana marynarki austriackiej dowodzonej przez admirała Wilhelma von Tegetthoffa. W bitwie zginęło około 700 marynarzy. Pomnik postawiono w rocznicę bitwy (z tym, że natknęłam się na dwie :? różne daty: 1906 i 1876). Podczas włoskiej okupacji na pomniku pojawił się dodatkowy napis: ''Italia vincentrice-Novembre 1918''. W 1947 r. oryginalny pomnik został przez Włochów zabrany z Visu do portu w Livorno i umieszczony na dziedzińcu Morskiej Akademii, po uzupełnieniu o kolejny napis... A na przyklasztornym cmentarzu na Prirovie dzisiaj jest kopia pomnika.

Do klasztoru wejść się nie dało, za to kościółek był otwarty :). Właśnie trwała tam niedzielna msza, więc zwiedzania i tak nie było, ale chwila pobytu pozwoliła na stwierdzenie, że wewnątrz jest ładnie :) , a śpiewy wiernych jeszcze wzmacniały urok tego miejsca 8).

4a-IMG_1186.JPG


4 -PIC_0019.JPG


5-IMG_1190.JPG


6-IMG_1189.JPG


7-IMG_3049.JPG
Ostatnio edytowano 18.02.2020 10:22 przez dangol, łącznie edytowano 2 razy
dangol
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12706
Dołączył(a): 29.06.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) dangol » 10.10.2009 21:52

Podczas zwiedzania Prirova słońce poszło spać za pagórki, a my w tym czasie dojrzeliśmy do obiadokolacji :). Wracamy więc do Luki, ażeby poszukać sobie jakiegoś sympatycznego miejsca na dzisiejszy wieczór.

1-IMG_3053.JPG


2-IMG_3047.JPG


3-IMG_3051.JPG


4-IMG_3061.JPG


Restauracji w Visie nie brakuje, do wyboru jest ich kilka w Luce jak również w Kut, ale tak daleko zapuszczać się dziś nie będziemy, lepiej mieć zagwarantowany w miarę bliski powrót na łódkę :wink: .
Ponieważ zaczęło dość mocno wiać, nie usiądziemy przy nabrzeżu, ale w jakimś przytulnym zaułku.
Długo szukać nie musimy - na placyku tuż w pobliżu jachtu jest drogowskazik do "Limoncello".

5-IMG_3064.JPG


Lokalizacja "Limoncello" odpowiada nam w stu procentach :D . Piękny duży dziedziniec z ogródkiem i fontanną otoczony dookoła murami starych domów... Stoliki na dziedzińcu są rozstawione w taki sposób, że można znaleźć dla siebie ustronne miejsce i czuć się tak, jakby poza naszą załogą nikogo dookoła nie było... Pod murkiem wiatr już nie doskwiera, a temperatura powietrza jest jeszcze na tyle wysoka, że nie ma potrzeby zaszywania się wewnątrz budynku restauracji.
Wymarzone miejsce na pierwsze w tym roku dalmatyńskie danie :P . Do tego winko i jest po prostu bosko!

6-IMG_3066.JPG


7-IMG_3068.JPG


Oprócz nas, z kolacyjki zadowolone są będą również kotki :wink: .

8-PIC_0054.JPG


Po uczcie dla podniebienia, wracamy do naszej noclegowni, żeby całe ciało odpoczęło po dzisiejszym intensywnym dniu. Ale zanim pogrążymy się w błogim śnie, trzeba zadbać o komfort sypialni, bowiem w międzyczasie wiatr stężał i wchodząca do portu fala :roll: szarpie cumy naszej Talithy, próbując cisnąć rufą o nabrzeże... Korekta cum, trap :idea: na górę, żeby nam się przypadkiem nie połamał, albo co najmniej nie utopił w wodzie! Pomysł z trapem okazał się strzałem w dziesiątkę :) , rano niejedna załoga musiała wyławiać swoją wygodną dróżkę do nabrzeża :lol:.

Przed zaśnięciem jeszcze rzut oka na oświetlony półwysep z klasztorem... Uwierzcie :arrow: widok z dziobu mamy nastrojowy 8) ! Nawet ja nie mam oporów, żeby sobie stamtąd popatrzeć i pomarzyć o tym, jak pięknie będzie jutro.

A teraz .... LAKU NOĆ!
Ostatnio edytowano 18.02.2020 10:39 przez dangol, łącznie edytowano 2 razy
Tymona
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2140
Dołączył(a): 18.02.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Tymona » 10.10.2009 22:18

Danusiu - chłopaki wraz z Tobą tak zawyżyli poziom literackich komentarzy :D że chcąc Wam dorównać, biedzę się i biedzę nad tym, jakby tu jakiś rym wymyślić - i okazuje się, że w moim przypadku to ciężka sprawa i się nie da :D Dlatego cierpliwie poczekam jak Ci "co potrafią" pokażą "co potrafią", a tymczasem stwierdzę, że Vis - niby taka mała wyspa, a tyle w niej można odkryć historycznych ścieżek :D No i ta knajpka.... :hearts:
Ja tam wiem, że ten Vis kiedyś odwiedzę :D
... a tymczasem milknę i jako fanka czekam na komentarze w bardziej poetyckim stylu :wink:

pozdrawiam
:D
piotrf
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 18196
Dołączył(a): 26.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) piotrf » 10.10.2009 22:56

Danusiu , biję się zmyślami
Na cienkiej nitce w CRO.pli wiszę
Ale po drugiej lampce wina
Rymy się tłoczą - więc napiszę

Północ już blisko , więc zaczynam
By nie doczekać tu poranka
Sprowokowała mnie do tego
Gdynianko / poznanianka

Ona zdradziecki rekonesans
Pięknie okrasza fotografią
I opisuje jak w Stambule
Po drogach jeżdzić nie potrafią

A ja w tym roku bez urlopu
Pomimo , że się człowiek stara
I całą wiosnę planowałem
A pojechałem do du . - na . - ra . . :wink:
dangol
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12706
Dołączył(a): 29.06.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) dangol » 11.10.2009 21:37

Poniedziałek, 07.09.

Rano wiatr wieje dalej, ale na szczęście nie aż tak, żeby palmy przy nabrzeżu kłaniały nam się w pas... A słoneczko mocno grzeje od samego świtu - będzie piękny dzień :D !

1-P9074516.JPG


Riva zaczyna tętnić życiem, to i my dołączamy.

2-P9074518.JPG


2a-P9074558.JPG


Tylko kapitan musi czekać na speca od GPS-a (ma się tu rano pojawić), w związku z czym jest prawie uziemiony na wodzie :lol: . Prawie, bo na szczęście obok są kafejki, może przysiąść przy porannym espresso (a może przy piwku? - poszliśmy dalej i nie kontrolowaliśmy kapitana :wink: ) i nie przegapi oczekiwanego na łódce gościa...

3a-P9074561.JPG


No to kapitan sobie siedzi, a my ruszamy (tym razem nie całą załogą, lecz rodzinnymi dwójkami) pooglądać Vis o poranku 8) .
Na początek Hrvatski Dom, który już Wam pokazałam w popołudniowych odcinkach. Rano wygląda lepiej, bo jest fajnie oświetlony słoneczkiem.

3b-P9074559.JPG


3-P9074562.JPG


4-P9074564.JPG


Teraz pogoń za burkiem i kozicami :!: Nie było łatwo, ale akcja zakończona sukcesem :P . No, połowicznym... bo burka dopadliśmy dopiero w Kucie i był to na dodatek burek ostatni!
Z kozicami też było troszkę zachodu :( .

5-P9074519.JPG


Pobliskie owocowo-warzywne targowisko nie było w stanie zaspokoić naszego apetytu na owoce morza :). Na szczęście znaleźliśmy inne źródło :D .

6a-P9074525.JPG


6b-P9074526.JPG


Kozicom się nie upiekło, ale ... usmażyło. :P

6-P9074566.JPG
Ostatnio edytowano 18.02.2020 11:33 przez dangol, łącznie edytowano 3 razy
maslinka
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 14750
Dołączył(a): 02.08.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) maslinka » 11.10.2009 21:46

Danusiu, piękny ten Vis :D Wyspa oddalona, to i bardziej egzotyczna :D
Rybki wyglądają bardzo apetycznie! Dzisiaj jedliśmy taką właśnie doradę (po hrvatsku: komarčę) na kolację :D
ines
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2304
Dołączył(a): 20.06.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) ines » 11.10.2009 22:53

Danusiu, Vis wygląda bardzo pięknie na twoich fotkach...ciekawe czy kiedys tam dotrę.. :)
dangol
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12706
Dołączył(a): 29.06.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) dangol » 12.10.2009 07:12

Agnieszki (Maslinka i Ines), Vis w realu jest jeszcze ładniejszy. Kiedy w 2007 przypłynęliśmy do Komiży, wiedziałam że trzeba na wyspę powrócić. W tym roku było po drodze (gdyśmy nie dotarli na początku rejsu, najpewniej trafilibyśmy w drodze powrotnej) do naszego Celu. Szkoda, że tylko jeden dzionek, ale tygodniowa trasa nie bardzo nadaje się na więcej. Koniecznie trzeba tu przyjechać :idea: co najmniej na dni kilka i najlepiej z własnym środkiem lokomocji umożliwiającym zwiedzenie także wnętrza Visu.
Myślę, że każda z Was prędzej czy później wyspę spenetruje - przecież drzemie w Was natura Odkrywcy :). Kto wie, czy nie poznacie Visu dokładniej ode mnie :idea: dużo szybciej, niż ja sama... U nas już wstępnie została zaplanowana zdrada (perfidnie, no nie?) Cro w 2010. Jest ryzyko, że może to nie być przelotny romans, ale nowa miłość, równie wielka jak do Cro...
Ostatnio edytowano 16.02.2020 18:58 przez dangol, łącznie edytowano 1 raz
Lidia K
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3519
Dołączył(a): 09.10.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) Lidia K » 12.10.2009 09:15

Bardzo ciekawy i fajny odcinek. Jakoś mnie pływanie jachtem nie ciekawi i podobnie jak Ty nie miałabym odwagi rzucać się na głęboką wodę wiedząc, że pode mna jest ponad 1,60 m morskiej toni.
Ale trzeba przyznać, że jak już wydostaniesz się na ląd żaden kościółek ani stary murek ani archelogiczny kamień nie pozostanie przez Ciebie nie zauważony. 8O :D
Czuję się jak po wspólnym miłym spacerze po wąskich uliczkach w Visie. Tyle jest tam do zobaczenia.
dangol
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12706
Dołączył(a): 29.06.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) dangol » 12.10.2009 21:02

Żebyście nabrali większej ochoty na wakacje na Visie - za moment dalszy ciąg spaceru po porcie. Tu trafią wszyscy zwiedzający Vis za pomocą naziemnych środków lokomocji - promy na wyspę przypływają właśnie do Luki!
Ostatnio edytowano 16.02.2020 18:58 przez dangol, łącznie edytowano 1 raz
michalk
Globtroter
Avatar użytkownika
Posty: 38
Dołączył(a): 18.02.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) michalk » 12.10.2009 21:11

Fantastyczne relacje - suuuuuper! Wspaniała kopalnia praktycznej wiedzy dla mnie - dopiero zaczynam zwiedzać Cro od strony morza :)))))

pozdrawiam :)
dangol
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12706
Dołączył(a): 29.06.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) dangol » 12.10.2009 21:30

michalk napisał(a):Wspaniała kopalnia praktycznej wiedzy dla mnie - dopiero zaczynam zwiedzać Cro od strony morza :)))))


Nie tak dopiero :wink:. Z pokazanych przez Ciebie fotek wynika, że masz za sobą już dwa cro-rejsy, a więc prawie tyle co ja :) . Ty na dodatek nie pływasz jako balast :lol:.

Ucieszy mnie niezmiernie, jeśli coś z tego, co piszę, przyda Ci się w praktyce :D. Przecież między innymi po to jest ta relacja :D
dangol
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12706
Dołączył(a): 29.06.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) dangol » 12.10.2009 21:43

1-IMG_1194.JPG


Kolej na uliczki Luki, bo wczoraj jakoś tak wyszło, że nie zapuszczaliśmy się w nie, za wyjątkiem krótkiego poszukiwania jadło-wino-dajni :wink:.
A uliczki są urokliwe i senne :) nawet wtedy, gdy na rivie kipi...

2-P9074520.JPG


W pobliżu placyku z palmami w zachodnim narożu zatoki stoi kościółek św. Ducha z początku XVII w..

3-IMG_3070.JPG


Po przeciwległej stronie Luki, w środkowej części zatoki, można zobaczyć kościół Wniebowzięcia Matki Boskiej z około 1500r., znany głównie pod nazwa Gospe od Spilice, gdyż zbudowany został na miejscu istniejącej tu wcześniej groty. Według legendy, jaskinia ta była miejscem pochówku greckiego bohatera Diomedesa (inne opowieści umiejscawiają jego grób na wysepce Palagruža).
Pierwotnie gotycki kościół, podczas kolejnych przebudowań nabrał także cech renesansowych i barokowych.

5-IMG_3073.JPG


6-P9074537.JPG


Niestety, kościół zamknięty :( . Muszę zadowolić się wysłuchaniem bicia kościelnych dzwonów. Niedostępne pozostaje wnętrze kryjące groby dawnych właścicieli miasteczka oraz XVI-wieczny poliptyk "Madonna ze Świętymi" będący dziełem Girolamo de Santacroce.
Naprzeciw wejścia do kościoła stoi zamurowana kamienna brama - wejście na dawny cmentarz. Z kościelnego dziedzińca można podziwiać widoki na zatokę i półwysep z klasztorem.

7a-IMG_3072.JPG


7b-P9074538.JPG


Lubię takie spacery po pustych :) uliczkach, bo łatwiej jest wtedy skupić się na detalach. Z daleka stary dom wygląda często nieciekawie, a z bliska można odkryć perełki - kartusz herbowy, piękne ornamenty przy balkonie czy drzwiach wejściowych... O ileż to ciekawsze od nudnych współczesnych domów!
W Visie ciekawych starych domów można znaleźć sporo :D . Są to zarówno budynki zamieszkałe ongiś przez zwykłych mieszkańców, jak i renesansowe czy barokowe pałacyki właścicieli miasteczka albo innych znakomitości, które sobie Vis upodobały na letnią siedzibę. Niestety na planie miasteczka nie ma naniesionych informacji, który pałacyk do kogo należał, a na budowli też najczęściej nie ma żadnych oznaczeń :( . Podczas krótkiej przechadzki po miasteczku nie sposób zgłębić tematu - kogóż spytać, żeby uzyskać odpowiedź? Zresztą, nawet w necie dane na ten temat skąpe! Co najwyżej wymienione nazwy pałaców: Mardešićev, Radosijev, Vukašinović -Dojmi de Lupis, Tramontana, Gazarović, Jakša, Petrinović, Marinković, Prdvarićev, Burićev, Garibaldi ... Nazw sporo, ale :? który z tych pałaców jest którym? Pozostaje podziwiać to, co się zobaczy, tylko w nielicznych przypadkach mając więcej danych o wcześniejszych właścicielach pięknych, aczkolwiek często dość zniszczonych domów... Na wielu z nich są umieszczone herby i gdyby się wiedziało, czyje one, to i pałac można byłoby zidentyfikować.

Najmłodszy z wyżej wymienionych pałaców (na dodatek łatwy :) do zidentyfikowania nazwy) to neorenesansowa Tramontana z 1911 r. umiejscowiona na placyku Klapavica przylegającym do rivy w centrum Luki.

9-P9074522.JPG


10-IMG_3069.JPG


11-P9074524.JPG


12-P9074523.JPG


W jednej z wyżej położonych uliczek Luki, równoległej do nabrzeża, stoi letni pałac Vukašinović - Dojmi de Lupis ozdobiony wspaniałymi balkonami. Przedłużeniem budowli balkonowej jest kolejny pałacyk(a może to tylko druga część tego poprzedniego?), w którym po balkonie pozostały już tylko ozdobne podpórki...

13a-P9074521.JPG


13-P9074529.JPG


14-P9074530.JPG


Otwarte drzwi, więc zaglądam do sieni...

15-P9074531.JPG


Chętnie zagłębiłabym się bardziej w to domostwo, ale Grzesiek gdzieś mi uciekł (chyba go starocie zupełnie nie interesują :wink: ), toteż ruszam czym prędzej za nim :!:

16-P9074528.JPG
Ostatnio edytowano 18.02.2020 12:19 przez dangol, łącznie edytowano 2 razy
michalk
Globtroter
Avatar użytkownika
Posty: 38
Dołączył(a): 18.02.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) michalk » 12.10.2009 21:49

Fakt - żegluje od dawna, ale wcześniej na śródlądziu.
Rok temu pierwszy raz popłynąłem w rejs w Chorwacji - fantastyczna przygoda, zresztą wiesz o tym doskonale sama - zrobiłem uprawnienia morskie i teraz już sam planuję przyszłoroczny rejs - oglądając Twoją relację i naszych przyjaciół CROmaniaków wodniaków szkicuję trasę ;)

Ahoj :)
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 12.10.2009 21:54

Ja z kolei bladego pojęcia o żegludze nie mam, ale szczegółowy opis miejsc w których się zatrzymaliście to kopalnia wiedzy i gotowy, bogato ilustrowany przewodnik.
Na wyspię Vis i w mieście Vis to już przeszłaś samą siebie :wink: .
Niezwykle praktyczna ale i urokliwa relacja.

Dzięki wielkie.
Pozdrawiam.
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Nasze relacje z podróży



cron
Dalmacja: jachtem (2007,2008, 2009) - strona 58
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone