Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Dalmacja: jachtem (2007,2008, 2009)

Nasze relacje z wyjazdów do Chorwacji. Chcesz poczytać, jak inni spędzili urlop w Chorwacji? Zaglądnij tutaj!
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
dangol
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12745
Dołączył(a): 29.06.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) dangol » 12.10.2009 22:56

michalk napisał(a): planuję przyszłoroczny rejs - oglądając Twoją relację i naszych przyjaciół CROmaniaków wodniaków szkicuję trasę ;)


Myślę, że kolejne dni "trwającego" właśnie mojego ostatniego rejsu mogą się przyczynić do tego, abyś i na swojej przyszłorocznej trasie umieścił Cel, jaki my sobie obraliśmy :D. Postaram się udowodnić, że warto 8)
dangol
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12745
Dołączył(a): 29.06.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) dangol » 12.10.2009 22:59

Interseal napisał(a): Na wyspię Vis i w mieście Vis to już przeszłaś samą siebie :wink:


A to jeszcze nie koniec :wink: , cóś z Visu-Visu jeszcze mam "pod pokładem" :) :!:
Vjetar
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 45308
Dołączył(a): 04.06.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Vjetar » 13.10.2009 07:53

Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 13.10.2009 08:12

dangol napisał(a):A to jeszcze nie koniec :wink: , cóś z Visu-Visu jeszcze mam "pod pokładem" :) :!:


Cieszę się, gdyż coraz bardziej podoba mi się to miejsce.
Znam je jeszcze trochę z innych, dużo wcześniejszych opowieści i myślę, że kiedyś tam popłynę - promem oczywiście. :)

Pozdrawiam!
dangol
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12745
Dołączył(a): 29.06.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) dangol » 13.10.2009 10:35

Interseal napisał(a): i myślę, że kiedyś tam popłynę - promem oczywiście. :)


I o to chodzi :D , bo dzięki temu poznasz wyspę lepiej ode mnie!
To, co zobaczyłam na Visie, staram się pokazać w miarę dokładnie, bo na forum zbyt dużo o wyspie nie ma. Najwięcej informacji (i fotki :) ) dostarczył mirek111 w temacie: https://www.cro.pl/forum/viewtopic.php?t ... ca&start=0

Pokazał tam sporo fajnych miejsc, do których warto trafić, jak się już na Visie znajdzie. Myślałam, że Tymona w tym roku rozwinie temat, bo przecież miała już rezerwację :) , ale wybrała "zdradę" ... zresztą bardzo pociągającą :wink:
Ostatnio edytowano 16.02.2020 20:00 przez dangol, łącznie edytowano 1 raz
zawodowiec
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3461
Dołączył(a): 17.01.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) zawodowiec » 13.10.2009 11:12

Nocleg w porcie, wielka radość!
Więc wypili Karlovačka
I tradycji czyniąc zadość
Nakarmili mačka

Kościół, balkon, cmentarzysko
Takie tempo narzucone
Że aż Grzesiek biedaczysko
Poszedł w inną stronę!

Danusiu, tak ciekawie opowiadasz że nawet zupełny nieuk z tej dziedziny taki jak ja czyta i ogląda z zainteresowaniem :D A fota głodnego kota z poprzedniego odcinka wymiata :lol:
Vjetar
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 45308
Dołączył(a): 04.06.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Vjetar » 13.10.2009 11:39

I choć byłem Ci vis a vis
Bo w Omisu suchą nogą
To oglądam bunkry Vis
Myśląc o historii z trwogą

Teraz czekam na nowości
co pod pokładem czyhają
Wejdę, powiem dobrodosli
i rodacy się zbratają.
dangol
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12745
Dołączył(a): 29.06.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) dangol » 13.10.2009 20:20

Dzięki za kolejną rymów :D. Poetów przybywa 8) :!:

zawodowiec napisał(a): A fota głodnego kota z poprzedniego odcinka wymiata :lol:


Czasem uda się ustrzelić jakąś interesującą mačkę :lol:. Z tą było o tyle łatwo, że długo i wyraźnie sygnalizowała głód, zanim jeszcze na stole pojawiło się coś, czym można byłoby się z nią podzielić... Chyba że miała ochotę na czaszę vina :wink: :?:. Bo najpierw było wino, potem kolejne wino... a potem dopiero cała reszta. Jedyny problem z fotą był taki, że oplimusik mi się rozładował w trakcie spaceru, a awaryjnie miałam w plecaczku tylko jakiegoś :roll: przedpotopowego starocia, który robi gorsze zdjęcia niż większość telefonów... Widocznie jednak ten kot zasługiwał na portrecik, bo jakimś cudem zdjęcie wyszło :D
Ostatnio edytowano 16.02.2020 20:01 przez dangol, łącznie edytowano 1 raz
dangol
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12745
Dołączył(a): 29.06.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) dangol » 13.10.2009 20:52

Pora na Kut (a jednak :wink: !) czyli Róg - dziś część Visu, dawniej samodzielna osada umiejscowiona we wschodnim narożniku Viškiej Luki.

1-IMG_3075.JPG


Z Luki do Kut wiedzie nadmorska promenada, toteż spacerek jest pełen widoczków na zatokę :) .

2-P9074545.JPG


3a-P9074541.JPG


3-P9074554.JPG


Po drodze mijamy austriacką twierdzę Baterija zbudowaną w 1830 r. Twierdza odegrała ważną rolę w czasie bitwy morskiej 1866, potem mieścił się tam szpital, następnie muzeum wojskowe sławiące dokonania armii Tity, obecnie muzeum miejskie i archeologiczne. Godzina jest jednak zbyt wczesna, żeby wstapić do muzeum i obejrzeć to, co znaleziono po greckiej i rzymskiej Issie.

4-P9074539.JPG


W Kut jest sporo bardzo starych domów, może są nawet :idea: ciekawsze niż te w Luce? W plątaninie wyłożonych kamiennymi płytami uliczek jest sporo dawnych letnich rezydencji osobistości z Hvaru. Na misternie zdobione balkony i szczyty okien można patrzeć godzinami ... o ile się tyle czasu ma!
Jest kilka domów ozdobionych herbem rodziny Jakša ( z głową wołu), do której przez wiele lat Kut należał.

Mój olismpusik dał znać, że jest już :? przepełniony (ciekawe, jak mi kiedyś te 256 MB wystarczało na całe wakacje?). I tak trzeba było zrobić drobną czystkę, aby uwiecznić kościół ... Pałace poczekają na inną okazję, bo z pewnością któraś wyprawa do Cro znów zaprowadzi mnie do Visu :D .

Następny odcinek będzie ostatnim w tym uroliwym miasteczku...

5-P9074555.JPG
Ostatnio edytowano 18.02.2020 13:31 przez dangol, łącznie edytowano 2 razy
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 13.10.2009 23:54

dangol napisał(a): Następny odcinek będzie ostatnim w tym uroliwym miasteczku...


Szkoda, gdyż Vis naprawdę jest ciekawy i w dodatku ciekawie go pokazujesz.


Dużo okiennic wydaje się na stałe zamkniętych. Dużo jest starych domów, które wydają się być nie zamieszkane. Dużo uliczek wydaje się pustych... Tak tam było? Tak tam jest?
dangol
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12745
Dołączył(a): 29.06.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) dangol » 14.10.2009 09:25

Interseal napisał(a):
dangol napisał(a): Dużo okiennic wydaje się na stałe zamkniętych. Dużo jest starych domów, które wydają się być nie zamieszkane. Dużo uliczek wydaje się pustych... Tak tam było? Tak tam jest?


Uliczki równoległe do nabrzeża puły :roll: naprawdę puste! Na tej "górnej" uliczce w Luce, przy której są pałace z balkonami, nie spotkaliśmy zupełnie nikogo (nawet kotów :wink: ), chociaż wcale nie jest to jakiś króciutki zaułek, ale ulica ciągnąca się równolegle do nabrzeża niemalże przez całą długość Luki po tej stronie, co marina. Inne uliczki w zasadzie też były bez życia. Chyba wszyscy, którzy już nie spali, zeszli do portu :lol: .

Część domów faktycznie sprawiała wrażenie opuszczonych, ale w większości toczyło normalne, aczkolwiek bardzo spokoje :) życie. Co do tych domów z zamkniętymi okiennicami... Niektóre z nich pewnie są od lat nie zamieszkane, ale część z nich z pewnością jest przez kogoś wykupiona na letniskowy domek na wyspie. Na fotkach takich domów pokazałam dużo, bo właśnie te mnie ujęły jakoś szczególnie :). Ae chyba nieco :? zaciemniłam obraz życia w Visie. Nie ma tam aż tak dużego wyludnienia! Tyle, że po gwarnych miasteczkach na lądowym wybrzeżu oraz po niektórych wyspiarskich perełkach obleganych przez turystów, tu naprawdę była błoga cisza 8) . Być może w pełni lata wygląda to nieco inaczej?
Vis jest urokliwy, ale przed dwoma laty większe wrażenie niż stolica wyspy, wywarła na mnie :idea: Komiža (trochę fotek jest na początku moich jachtowych przygód). Być może dlatego, że to było pierwsze miejsce z takim klimatem? Tam wówczas było także niemal bezludnie, ale z innych opowieści wiem, że po prostu szczęśliwie trafiliśmy. Musiałabym porównać miasteczka bedąc w obu z nich w krótkim odstępie czasu, może wtedy Vis by wygrał z Komižą? Teraz wśród załogi która była na obu rejsach, zdania są podzielone. Mój małżonek myśli to co ja :wink: , ale u kapitana zwyciężył Vis.

A co do spokojnych wyspiarskich miasteczek :arrow: królestwo ciszy jest jeszcze przed nami!
Ostatnio edytowano 16.02.2020 20:02 przez dangol, łącznie edytowano 1 raz
Lidia K
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3519
Dołączył(a): 09.10.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) Lidia K » 14.10.2009 11:10

dangol napisał(a):Vis był zamieszkany już około III tysiąclecia p.n.e., a Ilirowie przybyli na wyspę w II tysiącleciu p.n.e. Grecka kolonia na Visie założona została dopiero w 397 r. p.n.e., a miasto Issa jest najstarszym miastem Dalmacji.

Kula Perasti - pozostałości po weneckiej twierdzy zbudowanej (1615-17)

Za płotem są pozostałości rzymskich term z I -II w.

Zanim zbudowano klasztor, na półwyspie mieścił się rzymski teatr (I w.) na 3,5 tysięcy miejsc dla widzów.

Po drodze mijamy austriacką twierdzę Baterija zbudowaną w 1830 r.

renesansowe czy barokowe pałacyki właścicieli miasteczka albo innych znakomitości,
.....nazwy pałaców: Mardešićev, Radosijev, Vukašinović -Dojmi de Lupis, Tramontana, Gazarović, Jakša, Petrinović, Marinković, Prdvarićev, Burićev, Garibaldi ...


Twoja relacja z Visu to porządny przewodnik bogato ilustrowany. Wielu z nas zachęciłaś do zwiedzenia miasteczka. Trzeba przyznać, że Twoich króciutkich historycznych informacji układa się długa i zawiła historia wyspy.


Zapytam z innej beczki.
Czy wyspę nawiedzały jakieś trzęsienia ziemi?
dangol
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12745
Dołączył(a): 29.06.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) dangol » 14.10.2009 18:02

Trzęsień CHYBA nie było...
dangol
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12745
Dołączył(a): 29.06.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) dangol » 14.10.2009 18:28

Na zakończenie zwiedzania Visu :arrow: kościół św. Cypriana położony w Kut. Na szczęście Szwestki też tu pogoniły, dzięki temu oprócz moich nielicznych fotek można było wkleić coś jeszcze :) .

Świątynia jest łatwa do znalezienia :wink: dzięki wysokiej wieży. Kościół zbudowano w stylu gotyckim na początku XV w., w 1742 r. nastąpiła barokowa przebudowa świątyni.

1-IMG_3084.JPG


2-IMG_3079.JPG


3-P9074551.JPG


Oczywiście wnętrze zamknięte na cztery spusty :( . Może gdybyśmy dotarli tu wczoraj, to trafilibyśmy na niedzielna mszę, tak jak na Prirovie... No cóż, trzeba zadowolić się oglądnięciem zewnętrznych dekoracji...

5 -IMG_3081.JPG


6-IMG_3080.JPG


7-IMG_3082.JPG


8-P9074550.JPG


9-P9074547.JPG


10-P9074548.JPG


Chętnie zostalibyśmy w Visie jeszcze troszkę, ale trzeba ruszać, bo nie zdążymy przed nocą do kolejnego, dość odległego portu.

11-P9074563.JPG


Co prawda poświęcenie kapitana i związana z tym rezygnacja z porannego spaceru po miasteczku, na nic się zdały! Nikt do naprawy naszego GPS-a :mrgreen: nie dotarł, musimy dalej sobie sami radzić :!: Na szczęście widoczność dziś wspaniała, to nie zabłądzimy gdzieś we mgle... A serwis z Adriatic Charter będzie musiał przebyć jeszcze dłuższą drogę do nas, żeby ich łódka była w stanie dotrzeć do celu :wink: , gdy już nadejdzie pora. Kolejny umówiony kontakt w sprawie nawigacji :idea: Lastovo!

Jako przedsmak nadpływających :) odcinków :arrow: kolejne zwrotki "Morskich Opowieści":
Odyseusz by rozpaczał
Że GPS byle jaki
Z przerażenia by se wyrwał
Ze łba wszystkie kłaki

My przyrządy mamy w d...
Świetnie sobie poradzimy
Nie będziemy Odysami
I nie pobłądzimy!
Ostatnio edytowano 18.02.2020 16:43 przez dangol, łącznie edytowano 3 razy
piotrf
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 18320
Dołączył(a): 26.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) piotrf » 14.10.2009 19:04

Od portu , do portu
Morskie Wilki goni
"Bavaria" pomyka
Po Jadrana toni

Następne będzie Lastovo
A to dobrze wróży
Dowiemy się to i owo
O dalszej podróży
Ostatnio edytowano 14.10.2009 20:57 przez piotrf, łącznie edytowano 1 raz
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Nasze relacje z podróży



cron
Dalmacja: jachtem (2007,2008, 2009) - strona 59
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone