Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Dalmacja - wiatr

Wybieracie się do Chorwacji, ale macie wątpliwości odnośnie pogody? Czy nie będzie za zimno lub za gorąco? Jak inni znieśli chorwacki klimat?
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
rodzynpatryk
Croentuzjasta
Posty: 166
Dołączył(a): 27.05.2015
Dalmacja - wiatr

Nieprzeczytany postnapisał(a) rodzynpatryk » 21.08.2023 00:09

Witajcie!
Od tygodnia jestem w Mimicach i już w pierwszą noc obudził nas bardzo silny wiatr (chowaliśmy wszystko z balkonu :glupek: ), który pojawia się każdej nocy. Poprzednio (tj. 08.2015 Makarska, 08.2016 Mimice) nie przypominam sobie, aby w nocy tak wiało. Wczoraj z ciekawości zacząłem czytać i nie znalazłem jednoznacznej odpowiedzi, czy jest to jakieś "normalne" zjawisko w tym rejonie. Internet przytoczył pełno artykułów na temat wiatrów w tej części Europy, ale nie znam się na tym za bardzo i niewiele mi to dało. Poza tym, nie potrafię określić kierunku tego wiatru więc opis mało mi daje... :? jedyne informacje, jakie mi pasują, że może to być "wiatr dobrej pogody" lub "nocne wiatry", ale nie wiem czy coś takiego w ogóle występuje. :roll:

Dlatego przychodzę do Was, drodzy Forumowicze i myślę, że ktoś z Was będzie mi w stanie odpowiedzieć - co to jest za wiatr w Dalmacji? :)
stachan
Koordynator forum
Avatar użytkownika
Posty: 3167
Dołączył(a): 16.02.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) stachan » 21.08.2023 04:49

Pierwsze wyniki z Google :mg:

Bura wraz z sirocco, jest głównym wiatrem na Adriatyku od września do maja. Jest to zimny i suchy wiatr, wiejący z północnego wschodu. Zaczyna się nagle i wieje porwiście w kierunku morza. Ogólnie bora jest tworzona przez układy ciśnienia atmosferycznego zlokalizowane w Europie Środkowej i nad Morzem Śródziemnym.


Bura w Chorwacji (Bora) to silny wiatr północny. Chłodny, suchy i porywisty wiatr katabatyczny. Bura może osiągać bardzo duże prędkości, sięgając nawet do 200 km/h, co powoduje poważne zagrożenie dla żeglugi i bezpieczeństwa na wodzie.


Bura jest suchym, zimnym wiatrem schodzącym z gór. Wieje z północnego wschodu Chorwacji w stronę Adriatyku. Jej imponujące podmuchy z jednej strony budzą grozę, z drugiej zaś zachwyt i fascynację; regulują rytm dnia mieszkańców i, co ciekawe, odgrywają istotną rolę w lokalnej kuchni.


Silniejsza jest wieczorem - kiedyś spaliśmy w namiotach w Biogradzie n.m. i muszę przyznać było... czujnie :lol:

Wersja ekstremalna bury:



rodzynpatryk
Croentuzjasta
Posty: 166
Dołączył(a): 27.05.2015

Nieprzeczytany postnapisał(a) rodzynpatryk » 21.08.2023 06:16

Dzięki za odpowiedź :D Czyli to jest słynna chorwacką bora? Przyznam, że pierwsze co to powiedziałem o niej żonie, ale jak przeczytałem opis to odrzuciłem. :) W jednym z opisów przeczytałem, że jest to wiatr zimowy, zimny i suchy - dlatego stwierdziłem "to nie bora" :roll: Trudno mi określić czy jest zimny bo przy tym upale robi się przyjemnie wieczorem jak wieje :lool:

Tak z drugiej strony to jak u nas tak wieje w nocy, to kolejnego dnia rano co drugie drzewo połamane, powyrywane z korzeniami, dachy pozrywane, a tutaj spokój :)
te kiero
Mistrz Ligi Narodów UEFA
Posty: 10886
Dołączył(a): 27.08.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) te kiero » 21.08.2023 07:30

Będąc w Omisiu a więc stosunkowo blisko Mimic, takie nocne mocne wiatry były często.
Jak macie markizę lub inny żagiel, to lepiej na noc zwijać, bo można zapłacić.
Kapitańska Baba
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12178
Dołączył(a): 16.12.2016

Nieprzeczytany postnapisał(a) Kapitańska Baba » 21.08.2023 09:25

Te Twoje nocne wiatry to zwykła bora czyli kalsyczny wiatr katabatyczny :D To nie prawda, że ona wieje tylko zimą. Zimą jest dłuższa i silniejsza ale pojawia sie przez cały rok. Latem potrafi wiać bardzo miejscowo i bardzo krótko - zdarza się, że powieje pół godziny i znika. Nie osiąga tez pełni swojej mocy - raczej nie przekracza 8-9B, zimą bywa 12B. Są miejsca na chorwackim wybrzeżu szczególnie narażone na ten wiatr ze względu na ukształtowanie terenu i Omiś oraz okolice właśnie do nich należą - bora dmucha w kotlinach, ujściach rzek - czyli miejscach gdzie zimne powietrze zza gór ma możliwość przedostania się na drugą ich stronę. W Chorwacji wieje z kierunku północno-wschdniego, jest chłodna, doskonale poprawia przejrzystość powietrza. Jej uderzenie potrafi być bardzo nagłe - niewprawione oko zwłaszcza z lądu może nie wychwycić oznak jej nadejścia.
rodzynpatryk
Croentuzjasta
Posty: 166
Dołączył(a): 27.05.2015

Nieprzeczytany postnapisał(a) rodzynpatryk » 25.08.2023 00:19

te kiero napisał(a):Jak macie markizę lub inny żagiel, to lepiej na noc zwijać, bo można zapłacić.


Dzięki za radę, na szczęście mieliśmy na balkonie tylko suszarkę z ręcznikami i mokrymi rzeczami z plaży, które ściągałem w środku nocy (przyzwyczajony do wieszania prania u siebie na balkonie, zawsze solidnie przyczepiam klamerkami). :)

Kapitańska Baba napisał(a):Te Twoje nocne wiatry to zwykła bora czyli kalsyczny wiatr katabatyczny :D To nie prawda, że ona wieje tylko zimą.


Dzięki za Wasze opisy i wyjaśnienia, teraz nie mam wątpliwości 8) szukając informacji o wietrze, bore skreśliłem przez opis, że występuje zima i od września. :oczy:
komaciek
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 351
Dołączył(a): 27.03.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) komaciek » 27.02.2024 22:00

W lipcu 2021r. mieliśmy borę przez kilka dni każdej nocy. Lokalizacja to Rovanjska. Więc latem również wieje.
Bidon
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 271
Dołączył(a): 21.11.2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) Bidon » 01.03.2024 10:11


Powrót do Pogoda i klimat



cron
Dalmacja - wiatr
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone