Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Buongiorno! Benvenuti! Trenitalią przez Toskanię i Umbrię.

We Włoszech znajduje się najstarszy na świecie uniwersytet, jest nim założony w 1088 roku Uniwersytet Boloński. Na terenie Włoch znajdują się 2 słynne wulkany: Etna i Wezuwiusz. We Włoszech trzykrotnie odbywały się igrzyska olimpijskie w latach 1956, 1960 i 2006. We Włoszech znajduje się 50 obiektów światowego dziedzictwa kultury UNESCO. Modena we Włoszech to prawdziwa stolica samochodów sportowych, mieści się w niej 5 fabryk luksusowych samochodów sportowych: Ferrari, Maserati, Lamborghini, Pagani i De Tomasso.
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15664
Dołączył(a): 30.06.2010
Re: Buongiorno! Benvenuti! Trenitalią przez Toskanię (i Umbr

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 02.11.2017 14:46

Tak miałam w Podgorze.... teraz zawsze sprawdzam najbliższe kościoły, kapliczki...muszę też wieże zegarowe do listy dopisać.... ale czekam na rozwinięcie jak często bimbał....
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8665
Dołączył(a): 12.08.2010
Re: Buongiorno! Benvenuti! Trenitalią przez Toskanię (i Umbr

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 02.11.2017 14:55

Wieczór w Orvieto


Piazza della Repubblica i Chiesa S. Andrea

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Uliczki 8) .

Obrazek

Obrazek


Piazza del Popolo i Palazzo del Popolo

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Nie mogło zabraknąć JEJ :!:

Obrazek


Duomo di Orvieto - La cattedrale di Santa Maria Assunta

Obrazek

(...)
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8665
Dołączył(a): 12.08.2010
Re: Buongiorno! Benvenuti! Trenitalią przez Toskanię (i Umbr

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 02.11.2017 14:55

Katedrę budowano od 1290 roku przez około 300 lat. Pracowało przy niej trzydziestu kilku architektów, stu pięćdziesięciu rzeźbiarzy, siedemdziesięciu malarzy, blisko stu specjalistów od mozaik, ale największy wpływ na kształt świątyni wywarł na początku XIV w. architekt i rzeźbiarz ze Sieny Lorenzo Maitani.

Efekt jest zachwycający.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek



Rozeta otoczona wianuszkiem świętych.

Obrazek

Obrazek



Misternie rzeźbione kolumienki.

Obrazek

Obrazek



To co w całej tej bogatej fasadzie robi na nas największe wrażenie to umieszczone w dolnej części fasady cztery cykle płaskorzeźb, które przedstawiają kolejno sceny ze Starego Testamentu, drzewo Jessego, życie Jezusa i Sąd Ostateczny.
Niezwykle delikatne, stanowią jedno z największych osiągnięć XIV-wiecznej rzeźby włoskiej.


Sceny z Księgi Rodzaju.

Obrazek

Obrazek

Obrazek



Sceny z życia Chrystusa.

Obrazek

Obrazek



Drzewo Jessego czyli artystyczne wyobrażenie drzewa genealogicznego Chrystusa.

Obrazek



Wyobrażenie Sądu Ostatecznego.

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Genialne :!:
Naprzeciwko katedry, wzdłuż kamienicy stoją kamienne ławy. Można usiąść i podziwiać fasadę do woli. My wrócimy tu oczywiście następnego dnia :).


(...)
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8665
Dołączył(a): 12.08.2010
Re: Buongiorno! Benvenuti! Trenitalią przez Toskanię (i Umbr

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 02.11.2017 14:56

Na razie wracamy do hotelu. Torre widać i co gorsza słychać :roll: w każdym miejscu zabytkowego Orvieto.

Obrazek

Obrazek


Wrócę więc do porzuconego wcześniej wątku ... Najgorsze co mogło się nam w Hotelu Posta przytrafić to pokój widokiem na Torre del Moro.

Wieża ma dwa różnie brzmiące dzwony wybijające czas co kwadrans. Jeden dzwon wybija pełną godzinę, a drugi liczbę kwadransów, która od owej godziny upłynęła.
Oczywiście czytaliśmy na google i booking narzekania, że zegar bije całą noc nie dając spać, ale wierzyć mi się nie chciało, że dosłownie całą 8O .
Optymistycznie założyłam, że w środku nocy, kiedy ulice pustoszeją na pewno jednak milknie :? . Otóż nie milknie :evil: .

Początkowo łudziłam się jeszcze, że zegar pobimba do północy. Nastała północ i torre wydała z siebie 12 donośnych bim bamów. Z pełnym przekonaniem mówię do Pawła - na tym koniec, można iść spać. Tymczasem minął kwadrans, a torre do 12 bimbamów dorzuciła jeszcze jeden obwieszczając, że oto mięła 00.15. Niedobrze :? . Myślę sobie, że trzeba zasnąć między 00.45, a 01.00, bo ewentualny jeden tylko bimbam wybijający pierwszą w nocy może nie zdoła postawić mnie na nogi. Nic z tego, te upiorne bimbamy liczyłam do 2.45. Więcej bimbamów nie pamiętam, w końcu zasnęłam :mrgreen: .

Dziś wspominamy ten zegar na Torre del Moro ze śmiechem, ale wtedy przewracając się z boku na bok klęłam na czym świat stoi :lol: .

:papa:
mysza73
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13066
Dołączył(a): 19.07.2006
Re: Buongiorno! Benvenuti! Trenitalią przez Toskanię (i Umbr

Nieprzeczytany postnapisał(a) mysza73 » 02.11.2017 15:10

marze_na napisał(a):
Efekt jest zachwycający.

Obrazek
:hearts: :hearts: :hearts: :hearts: :hearts: :hearts:



marze_na napisał(a):Na razie wracamy do hotelu. Torre widać i co gorsza słychać :roll: w każdym miejscu zabytkowego Orvieto.
Obrazek

Fajnie ten zegar na niebie wygląda :oczko_usmiech:


marze_na napisał(a):Myślę sobie, że trzeba zasnąć między 00.45, a 01.00, bo ewentualny jeden tylko bimbam wybijający pierwszą w nocy może nie zdoła postawić mnie na nogi. Nic z tego, te upiorne bimbamy liczyłam do 2.45. Więcej bimbamów nie pamiętam, w końcu zasnęłam :mrgreen: .
Dobre ... :lol: :smo:
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15664
Dołączył(a): 30.06.2010
Re: Buongiorno! Benvenuti! Trenitalią przez Toskanię (i Umbr

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 02.11.2017 15:51

Bimbały są masakryczne....do której Wam się udało pospać? Bo jakby mnie rano wybudziły, to potem byłby już problem, a ja lubie pospać rano...

A uliczki, wiadomo.... cudo...
tony montana
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13781
Dołączył(a): 14.01.2012
Re: Buongiorno! Benvenuti! Trenitalią przez Toskanię (i Umbr

Nieprzeczytany postnapisał(a) tony montana » 02.11.2017 19:00

Civita di Bagnoregio jest cudne, gdy będziemy kiedyś jeszcze w okolicach - nie odpuszczę!
Pytanie, czy będziemy....
Orvieto jest dla mnie miejscem niezapomnianym, piękna katedra to jedno, ale te uliczki i klimat!

W Cortonie nie byłem - chętnie popatrzyłem

:boss: :papa:
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8665
Dołączył(a): 12.08.2010
Re: Buongiorno! Benvenuti! Trenitalią przez Toskanię (i Umbr

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 02.11.2017 20:09

mysza73 napisał(a): :hearts: :hearts: :hearts: :hearts: :hearts: :hearts:

Orvieto też masz już chyba od dawna na liście? Ponoć nawet z wykrzyknikami :smo: .


piekara114 napisał(a):Bimbały są masakryczne....do której Wam się udało pospać?

Po siódmej znowu mogłam zacząć liczyć bimbamy :mrgreen: .
Ale nie ma tego złego ... dużo rzeczy do obejrzenia mieliśmy w Orvieto :oczko_usmiech: .


tony montana napisał(a):Orvieto jest dla mnie miejscem niezapomnianym, piękna katedra to jedno, ale te uliczki i klimat!

Ma w sobie coś wyjątkowego 8) .


tony montana napisał(a):Civita di Bagnoregio jest cudne, gdy będziemy kiedyś jeszcze w okolicach - nie odpuszczę!
Pytanie, czy będziemy....

Życzę :D . Coś byś tam jeszcze w okolicy znalazł :hut: .
maslinka
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 14802
Dołączył(a): 02.08.2008
Re: Buongiorno! Benvenuti! Trenitalią przez Toskanię (i Umbr

Nieprzeczytany postnapisał(a) maslinka » 02.11.2017 20:15

Współczuję bimbamów, ja bym pewnie wcale nie zasnęła. Mnie nawet tykający zegar denerwuje i jeśli jest takowy na kwaterce, zawsze wynoszę go do innego pomieszczenia, ewentualnie proszę męża, żeby wyjął baterie :P

Orvieto boskie! Zwłaszcza katedra.
mysza73
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13066
Dołączył(a): 19.07.2006
Re: Buongiorno! Benvenuti! Trenitalią przez Toskanię (i Umbr

Nieprzeczytany postnapisał(a) mysza73 » 02.11.2017 20:15

marze_na napisał(a):
mysza73 napisał(a): :hearts: :hearts: :hearts: :hearts: :hearts: :hearts:

Orvieto też masz już chyba od dawna na liście? Ponoć nawet z wykrzyknikami :smo: .

No mam, mam ... tylko kiedy ja tam pojadę :? :roll:
walp
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13437
Dołączył(a): 22.12.2008
Re: Buongiorno! Benvenuti! Trenitalią przez Toskanię (i Umbr

Nieprzeczytany postnapisał(a) walp » 02.11.2017 20:21

marze_na napisał(a):Efekt jest zachwycający.

Fasada i jej misterne elementy - splendido, fantastico :!: :wink:
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8665
Dołączył(a): 12.08.2010
Re: Buongiorno! Benvenuti! Trenitalią przez Toskanię (i Umbr

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 02.11.2017 23:45

maslinka napisał(a):Współczuję bimbamów

Druga noc była już nieco lepsza :D . Niewyspanie i zmęczenie wzięło w końcu górę.


maslinka napisał(a):Orvieto boskie! Zwłaszcza katedra.

walp napisał(a):Fasada i jej misterne elementy - splendido, fantastico :!: :wink:

Katedry będzie jeszcze w relacji całe mnóstwo :mrgreen: .


mysza73 napisał(a):... tylko kiedy ja tam pojadę :? :roll:

No tak, znalazłaś w Grecji kolejną (czwartą już :roll: :? :?: ) miłość :smo: .
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8665
Dołączył(a): 12.08.2010
Re: Buongiorno! Benvenuti! Trenitalią przez Toskanię (i Umbr

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 02.11.2017 23:54

Orvieto - Podziemne Miasto

Torre del Moro budzi nas nieprzyzwoicie wcześnie. Ziewając niemal bez przerwy jakoś się ogarniamy i idziemy na śniadanie. W piekarni kupujemy torbę lokalnych wypieków i udajemy się na Piazza del Duomo, by zjeść w cieniu katedry 8) .


W niedziele duomo otwiera się dla turystów dopiero o 13.00 dlatego najpierw obejrzymy sobie inną orvietańską atrakcję, Orvieto Underground - Podziemne Miasto.
Bilety kupuje się w punkcie przy Piazza del Duomo 23. Wstęp dla osoby dorosłej kosztuje 6€. Zapisujemy się na zwiedzanie w grupie anglojęzycznej i czekamy na przewodnika.


Podziemne miasto skrywa ok. 1200 jaskiń, grot, chodników, tuneli, etruskich studni i średniowiecznych cystern.
Człowiek drążył je w miękkiej skale tufowej przez ponad 2500 lat :roll: . Pierwsze tunele i jaskinie drążyli już Etruskowie, którym zapewniały one ochronę i dla których stanowiły naturalne spichlerze. Dwa tysiące lat później każdy właściciel kopał już pod swoim domem piwnice, a niektóre miały nawet po kilka pięter.

Obejrzymy tylko niewielki fragment podziemi, który znajduje się we władaniu miasta. Większość jaskiń i piwnic pozostaje w rękach prywatnych.

Obrazek

Obrazek

Obrazek



Jesteśmy w średniowiecznej tłoczni oliwy. Z pomocą młynka i prasy wytwarzano tu oliwę wykorzystywaną potem w lampach.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Etruska studnia. Głęboko 8O .

Obrazek


W tych pomieszczeniach mieszkańcy zakładali gołębniki. Dobry interes. Ptaki stanowiły pożywienie, a jednocześnie same nie wymagały karmienia.

Obrazek

Obrazek

Obrazek



Zwiedzanie trwa krócej niż godzinę. Czy warto? Jak się ma trochę czasu to tak. Na wariata niekoniecznie. Duży wpływ na wrażenia z wycieczki będzie miał na pewno przewodnik. "Nasza" babeczka mówiła interesująco, a za razem bardzo przystępnie.


Teraz możemy już wrócić do katedry.

:papa:
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Buongiorno! Benvenuti! Trenitalią przez Toskanię (i Umbr

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 03.11.2017 08:16

marze_na napisał(a):Czy warto? Jak się ma trochę czasu to tak.

Dokładnie takie same odczucia. Te 6 euro to wg mnie max ile to miejsce jest warte. Coś tam zobaczyć i dowiedzieć się jednak można :)
mysza73
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13066
Dołączył(a): 19.07.2006
Re: Buongiorno! Benvenuti! Trenitalią przez Toskanię (i Umbr

Nieprzeczytany postnapisał(a) mysza73 » 03.11.2017 10:02

marze_na napisał(a):
mysza73 napisał(a):... tylko kiedy ja tam pojadę :? :roll:

No tak, znalazłaś w Grecji kolejną (czwartą już :roll: :? :?: ) miłość :smo: .

CZWARTĄ 8O 8O 8O ,
eeeee, księgowa, coś słabo liczysz :roll: :smo:
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Włochy - Italia



cron
Buongiorno! Benvenuti! Trenitalią przez Toskanię i Umbrię. - strona 8
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone