Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

BoraviŚna Karta

Wszystkie rozmowy na tematy turystyczne nie związane z wcześniejszymi działami mogą trafiać tutaj. Zachowanie się naszych rodaków za granicą, wybór kraju wakacyjnego wyjazdu, czy korzystać z biur podróży.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
Waldemar Knapiński
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 228
Dołączył(a): 28.04.2002
BoraviŚna Karta

Nieprzeczytany postnapisał(a) Waldemar Knapiński » 04.06.2002 14:33

:D A hoy to ja Waldek ,nad Bałtykiem upał przynajmniej u mnie, ale nie o tym chciałem. Czy ktoś z miłych gości będących w Chorwacji miał kiedykolwiek kłopoty z zameldowaniem. Teraz dokładniej - kazdy obcokrajowiec przebywający w Chorwacji dłużej niż dobę formalnie musi być zameldowanym. Kierownik obiektu powinien tego dokonać i oddać nam dokument stwierdzający zameldowanie. Jest to tak zwana boraviśna karta (potvrda o prijavi boraviśta ) Jest to maly kawałek papieru na którym znajduje się informacja o okresie pobytu,adres i pieczatka obiektu.
Niektórzy celnicy życzą sobie tego papierka.Robią to bardzo ,powtarzam bardzo rzadko.O papierek może Was równięż poprosić policja.(przekroczyliśmy predkość).Nie posiadając boraviśnej karty trzeba zapłacić karę w wysokości ok.50 DM ( teraz nie wiem ile Euro?)uwaga ---dziennie.Dni liczą od stempla wjazdowego , jak go nie macie to przyjmuje się zwykle 10 dni. Jeżeli coś w tej materii się zmieniło a ktokolwiek wiedziłby o tym to byłbym bardzo,wdzięczny.Wakacje tuż tuż- warto to mieć na względzie.Pozdrawiam Waldek.
Mariusz
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 316
Dołączył(a): 19.04.2002

Nieprzeczytany postnapisał(a) Mariusz » 05.06.2002 06:48

Waldemar Knapiński napisał(a)::D A hoy to ja Waldek ,nad Bałtykiem upał

Gdzie ??? U mnie nad Bałtykiem zimno jak... (piiiiiiii)
Waldemar Knapiński napisał(a):kazdy obcokrajowiec przebywający w Chorwacji dłużej niż dobę formalnie musi być zameldowanym. Kierownik obiektu powinien (...) oddać nam dokument stwierdzający zameldowanie. Jest to tak zwana boraviśna karta

Nie wiem, czy tak to się nazywa, ale generalnie masz rację :)
Waldemar Knapiński napisał(a):Jeżeli coś w tej materii się zmieniło a ktokolwiek wiedziłby o tym to byłbym bardzo,wdzięczny

Z tego co wiem nic się nie zmieniło. Nadal jest obowiązek meldowania turystów i nadal jest obowiązek dawania owego "kartonika".
Nie zmieniło się również to, że praktycznie prawie nikt tego nie przestrzega.
Chyba, że się mylę - ale tu proszę o ewentualne uwagi bardziej światłych forumowiczów...
Tomek
Cromaniak
Posty: 558
Dołączył(a): 04.02.2002
Zameldowanie

Nieprzeczytany postnapisał(a) Tomek » 05.06.2002 07:38

Mariusz napisał(a):Z tego co wiem nic się nie zmieniło. Nadal jest obowiązek meldowania turystów i nadal jest obowiązek dawania owego "kartonika".
Nie zmieniło się również to, że praktycznie prawie nikt tego nie przestrzega.

W zeszłym roku wynajmowałem apartamenty oficjalnie przez biuro turystyczne, płaciłem tax turystyczny - żadnego potwierdzenia nie otrzymałem. Miałem niestety także do czynienia z policją (mandat za przekroczenie prędkości) - nie pytali o nic z wyjątkiem prawa jazdy, dowodu rejestracyjnego i ubezpieczenia - czyli standard.

Pozdrawiam
Tomek
Arek
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8749
Dołączył(a): 15.03.2002

Nieprzeczytany postnapisał(a) Arek » 05.06.2002 09:24

W trakcie pobytu w ubiegłym roku wymyśliliśmy, że pojedziemy na wycieczkę do Dubrovnika. Rano dostaliśmy od naszych gospodarzy kartę meldunkową - mówili, że w razie kontroli drogowej policja jej wymaga, może jej również zarządać służba graniczna przy przejeżdżaniu przez terytorium BiH.
Natomiast jak już wyjeżdżaliśmy z Chorwacji całkowicie o tej karcie zapomnieliśmy, gospodarze nie dali nam jej (być może też zapomnieli) . Na szczęście nikt od nas jej nie chciał.
Pozdrawiam :lol:
Arek
Tomek
Cromaniak
Posty: 558
Dołączył(a): 04.02.2002
Służba graniczna

Nieprzeczytany postnapisał(a) Tomek » 05.06.2002 10:04

Arek napisał(a):...może jej również zarządać służba graniczna przy przejeżdżaniu przez terytorium BiH...

Nie wiem jak u Ciebie ale w moim wypadku przy przejeździe do Dubrovnika na granicy nie chcieli zobaczyć nawet paszportów - wystarczył rzut oka na tablice rejestracyjne.

Pozdrawiam
Tomek
Arek
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8749
Dołączył(a): 15.03.2002

Nieprzeczytany postnapisał(a) Arek » 05.06.2002 10:47

Tomku

Tak nam powiedzieli gospodarze, a że byliśmy w Chorwacji pierwszy raz, wzięliśmy to za pewnik.
Od nas też nikt nie chciał paszportów, a tym bardziej karty meldunkowej. Nawet się nie zatrzymaliśmy, tylko powoli przejechaliśmy. Z tego co zaobserwowałem to zatrzymywano tylko Bośniaków i Chorwatów.
Specjalnie nas takie postępowanie nie zdziwiło, bo odkąd wyjechaliśmy z Austrii to ani przy wjeździe do Słowenii, ani Chorwacji nie dawaliśmy paszportów.

Pozdrawiam :lol:
Arek
Tomek
Cromaniak
Posty: 558
Dołączył(a): 04.02.2002

Nieprzeczytany postnapisał(a) Tomek » 05.06.2002 10:57

Arek napisał(a): Z tego co zaobserwowałem to zatrzymywano tylko Bośniaków i Chorwatów.

W naszym wypadku było zupełnie tak samo - dlatego wspomniałem o spojrzeniu na tablice.

Tomek
Waldemar Knapiński
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 228
Dołączył(a): 28.04.2002
BoraviŚna Karta

Nieprzeczytany postnapisał(a) Waldemar Knapiński » 05.06.2002 17:56

:D A hoy tu z tratwy Waldek, serdecznie dziękuję Wszystkim za podjęcie tematu.Wszystkie uwagi skrzętnie odczytuję i zapisuję. Mam nadzieję,że Leon jak zawinie do portu to będzie mógł zabrać ważący głos w sprawie "kartonika".Jeszcze raz serdecznie pozdrawiam.A hoy z tratwy pisał Waldek.
Łukasz
Cromaniak
Posty: 1088
Dołączył(a): 03.04.2002

Nieprzeczytany postnapisał(a) Łukasz » 10.06.2002 09:44

Może rezydent by powiedział jak to z tym naprawdę jest.
Waldemar Knapiński
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 228
Dołączył(a): 28.04.2002
BoraviŚna Karta

Nieprzeczytany postnapisał(a) Waldemar Knapiński » 10.06.2002 20:53

:D Mam nadzieję,że to zrobi.A hoy Waldek.[/i]
Lukasz

Nieprzeczytany postnapisał(a) Lukasz » 11.06.2002 06:50

Drogi rezydencie nie daj sie prosić i coś nam opowiedz o tych kartach.
z formalnego punktu widzenia to ja wszystko wiem ale interesuje mnie praktyka
Waldemar Knapiński
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 228
Dołączył(a): 28.04.2002
BoraviŚna Karta

Nieprzeczytany postnapisał(a) Waldemar Knapiński » 11.06.2002 15:24

:D A hoy Kochani -Admin zbiera zapewne dane aby odpowiedzieć nam dokładnie i rzeczowo na temat. troche cierpliwości.Temat jest ogromny jak wieloryb.a wieloryba sie je - jak?????........... po kawałku.A hoy waldek.
AsiaJ
Globtroter
Posty: 49
Dołączył(a): 29.04.2002
Boravisna Karta

Nieprzeczytany postnapisał(a) AsiaJ » 12.06.2002 07:04

W Chorwacji byłam 2 razy, zawsze na campingach, zaliczyłam ich chyba z 8 wzdłuż całego wybrzeża i tylko raz dostaliśmy te "kartoniki" - na campingu Borik w Zadarze. Nie pytał o nie nikt, ani przy przejeździe przez Neum, ani przy wyjeździe do BiH (jednodniowa wycieczka do Medjugorie i Mostaru). Za 3 tygodnie jadę po raz kolejny i nie zamierzam sie tymi kartonikami za bardzo przejmować. :wink: Pozdrawiam.
bybus
Croentuzjasta
Posty: 286
Dołączył(a): 29.04.2002
Re: Zameldowanie

Nieprzeczytany postnapisał(a) bybus » 16.06.2002 10:21

.....Miałem niestety także do czynienia z policją (mandat za przekroczenie prędkości).......

Pozdrawiam
Tomek

Tomek , tak z ciekawosci jak wysokie sa tam mandaty :? ,mam niestety sklonnosci do szybkiej jazdy ( :oops: ) i jak sie ma sprawa z antyradarami 8O , czy policja sie ich czepia ?
bybus
adres e-mail widoczny tylko dla zalogowanych na cro.pl
stary admin
Cromaniak
Posty: 2963
Dołączył(a): 26.01.2002

Nieprzeczytany postnapisał(a) stary admin » 16.06.2002 19:09

Nie spotkałem sie nigdy z karaniem turysty za nieposiadanie dokumentu stwierdzającego zameldowanie. 99% z nich niczego takiego nie posiada, a już na pewno nie przy sobie. Jeżeli ktoś jest pociągany do odpowiedzialności, to zwykle jest to osoba, która miała papier wystawić (można zawsze ją wskazać). Generalnie turyści najwyżej są napominani, kiedy łamią przepisy (co nie znaczy, że można je bazkarnie łamać), ewentualnie płacą mandat. Natomiast kontrole skarbowe dość ostro kontrolują właścicieli.
Następna strona

Powrót do Rozmowy o turystyce i nie tylko



cron
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone