Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Bankomaty na wyspie Hvar

Jacy są Chorwaci, ile co kosztuje w Chorwacji, czy warto jadać w restauracjach, co zabrać ze sobą z Polski, czym najlepiej płacić, na co szczególnie uważać oraz wszystkie inne pytania i uwagi związane z wyjazdami, także te nietypowe czy specjalistyczne, powinny znaleźć się w tym miejscu.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
joanna000
Bankomaty na wyspie Hvar

Nieprzeczytany postnapisał(a) joanna000 » 22.06.2003 11:28

Witam!
Już za tydzień będę z rodzinką odpoczywała na wyspie Hvar (miejscowość o tej samej nazwie). To nasz pierwszy wyjazd do Chorwacji. Z przyczyn technicznych będę zmuszona skorzystać z bankomatu. Liczę, że ktoś tam wypoczywał i odpowie mi czy bez problemu znajdę w Hvarze bankomat akceptujący Visę Elektron? Czy lepiej wypłacic jednorazowo większą gotówkę?Jak wygląda sprawa prowizji?
Pozdrawiam. :papa:
Joanna
DarekJ

Nieprzeczytany postnapisał(a) DarekJ » 23.06.2003 11:10

joanna000 napisał(a):Witam!
Już za tydzień będę z rodzinką odpoczywała na wyspie Hvar (miejscowość o tej samej nazwie). To nasz pierwszy wyjazd do Chorwacji. Z przyczyn technicznych będę zmuszona skorzystać z bankomatu. Liczę, że ktoś tam wypoczywał i odpowie mi czy bez problemu znajdę w Hvarze bankomat akceptujący Visę Elektron? Czy lepiej wypłacic jednorazowo większą gotówkę?Jak wygląda sprawa prowizji?
Pozdrawiam. :papa:
Joanna


Nie ma problemu bankomatów w Chorwacji.
Na Hvarze widziałem bankomaty w Hvarze, Jelsie i Starim Gradzie.
Jak jest bankomat to na pewno akceptuje VISA Elektron,Visa Classic, Maestro i Master Card.
Nie jest ważne w jakim bankomacie pobierasz, ale w jakim banku masz tę kartę i jaką prowizję ma za wypłatę tą kartą za granicą (najczęściej jest to 3% ale jakimś minimalną kwotą np 10zł czyli warto raz wybrać a dużo a nie kilka razy mniej; niektóre banki mają 2% a inne 4%). Do tego ważne jest po jakim kursie przeliczają. Okazało się np że mbank mając prowizję 2% w sumie więcej zabierał niż ten co pobierał 3% prowizji.
Oczywiście trzeba zwrócić uwagę, jak ktoś ma kartę dosłownie kredytową (nie dotyczy to Visy Elektron) np niektóre karty VISA Classic lub Mastercard, którą opłaca się płacić a wyjątkowo niekorzystnie wypłaca się z bankomatu.
andriej
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 121
Dołączył(a): 06.06.2002

Nieprzeczytany postnapisał(a) andriej » 23.06.2003 13:34

DarekJ napisał(a):
joanna000 napisał(a):Do tego ważne jest po jakim kursie przeliczają. Okazało się np że mbank mając prowizję 2% w sumie więcej zabierał niż ten co pobierał 3% prowizji.

Nie wyciągnij jednak wniosku,że mBank przelicz po jakimś kosmicznie wysokim kursie. Wielokrotnie pobierałem pieniądze kartą mBanku i przelicznik był 2-3 gr wyższy na kunę, niż gdybym wziął euro. Nie miałem innej karty więc nie mam porównania.W tym roku biorę kartę VW Bank więc sobie porównam.
joanna000
Odkrywca
Avatar użytkownika
Posty: 60
Dołączył(a): 22.06.2003
Bankomaty

Nieprzeczytany postnapisał(a) joanna000 » 23.06.2003 17:41

Dziękuję za informacje. Trochę mnie uspokoiliście, choć...??? Im więcej czytam na temat pieniędzy, które lepiej zabrać ze sobą, tym bardziej głupieję 8O . Sama już nie wiem co lepiej zabrać euro, złotówki, kuny..??? A może najlepiej kartę i tam wypłacić gotówkę? Mam dylemat zwłaszcza, że jadę do Chorwacji po raz pierwszy. Wyjazd już za 5 dni!!!!!!
Pozdrawiam.
DarekJ
Odkrywca
Posty: 110
Dołączył(a): 24.06.2003

Nieprzeczytany postnapisał(a) DarekJ » 24.06.2003 07:47

andriej napisał(a):Nie wyciągnij jednak wniosku,że mBank przelicz po jakimś kosmicznie wysokim kursie. Wielokrotnie pobierałem pieniądze kartą mBanku i przelicznik był 2-3 gr wyższy na kunę, niż gdybym wziął euro. Nie miałem innej karty więc nie mam porównania.W tym roku biorę kartę VW Bank więc sobie porównam.

Nie używałem karty mBanku, ale podałem opinie ludzi z jakiejś grupy dyskusyjnej, którzy porównywali opłaty pobierane przez banki w takich przypadkach i stwierdzili, że mimo mBank posiada niższą prowizję (2%) za wypłatę z bankomatu, to używał dużo gorszych kursów przeliczeń walut co w sumie powodowało, że wypłata takiej samej kwoty z kartą innego banku z prowizją 3% kosztowała w sumie mniej. Aby dojść do takich wniosków to trzeba przeanlizować kursy walut z dnia wypłaty tylko komu się będzie chciało tym bardziej, że to mogą być nieduże różnice 8)
DarekJ
Odkrywca
Posty: 110
Dołączył(a): 24.06.2003
Re: Bankomaty

Nieprzeczytany postnapisał(a) DarekJ » 24.06.2003 08:11

joanna000 napisał(a):Dziękuję za informacje. Trochę mnie uspokoiliście, choć...??? Im więcej czytam na temat pieniędzy, które lepiej zabrać ze sobą, tym bardziej głupieję 8O . Sama już nie wiem co lepiej zabrać euro, złotówki, kuny..??? A może najlepiej kartę i tam wypłacić gotówkę? Mam dylemat zwłaszcza, że jadę do Chorwacji po raz pierwszy. Wyjazd już za 5 dni!!!!!!
Pozdrawiam.

Z pieniędzmi jest zawsze problem choć mniejszy niż wiele lat temu kiedy nie było kart i bankomatów. Z gotówką nie płacimy prowizji i przeliczeń ale musimy jej pilnować.
Ja zawsze mam przy sobie żelazną rezerwę (którą można pod koniec uszczuplić) jakieś 100-200Euro + kwotę który oceniam że od razu wydam. Gdzie tylko mogę płacę kartą. Jeżeli kogoś ta prowizja za bankomat nie boli to resztę na wydatki niech wypłaca z bankomatu. Można też wziąć trochę gotówki, ale tylko euro i potem wymieniać w kantorach na kuny. Z bankomatów wtedy korzystamy tylko jak zabraknie kasy.
andriej
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 121
Dołączył(a): 06.06.2002

Nieprzeczytany postnapisał(a) andriej » 24.06.2003 13:37

Oczywiscie nie należy wyciągać z bankomatu po 50 kun bo wtedy bardzo zaboli. W mBanku prowizja wynosi 2% minimum 10 zł. Wybierałem więc po około1000 kun, dzięki czemu płaciłem 10-12zl prowizji. Jakbym wybierał po 500 kun to zaapłaciłbym 20 zł.Gdyby wybierać po 100 kun to prowizja wyniosłaby 100zł.
aneczka
Turysta
Posty: 11
Dołączył(a): 16.07.2003

Nieprzeczytany postnapisał(a) aneczka » 17.07.2003 09:05

cześć
pytanie było postawione na początku sezonu pozwolę sobie je powtórzyć, może ktoś potwierdzi, ze wypłacał w Hvarze kuny z bankomatu dzięki karcie visa elektron?

Powrót do Ceny, usługi, przepisy, porady różne



cron
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone