Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

BAŁKANY 2007 & 2008 & 2019 & 2020 & 2021 & 2022 ...

Wycieczki objazdowe to świetny sposób na zwiedzenie kilku miejsc w jednym terminie. Można podróżować przez kilka krajów lub zobaczyć kilka miast w jednym państwie. Dla wielu osób wycieczki objazdowe są najlepszym sposobem na poznawanie świata. Zdecydowanie warto z nich korzystać.
U-la
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2268
Dołączył(a): 10.11.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) U-la » 12.01.2009 16:49

Kiedy zobaczyłam ten cały spodek to miałam odczucia podobne jak Marsylia - paskudztwo. Ale jak zaczęłam czytać i zobaczyłam, jak bardzo szczegółowo o tym pisałeś, to pomyślałam, że... fajnie się to czyta :lol: I przeczytałam jeszcze raz :lol: Z ciekawości to bym na pewno wlazła - skoro powiedziało się A to i powie się B.

Okropne to to, ale przecież warto odkrywać nie tylko ładne rzeczy, choćby dla samej wiedzy :D
jacky6
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 893
Dołączył(a): 14.12.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) jacky6 » 13.01.2009 00:27


Po kilkunastodniowym rozbracie z internetem i kompem ( wypad na Słowację - Velky Meder ) - powracam i od razu:
1. gratulacje OBYDWOJGU - bo do "tanga" trzeba" ...
choć gdy czytałem o pierwszych "objawach", to wielkiego zaniepokojenia wyczuć się nie dało...
2. po Bukareszcie wędrowałem z Wami odświeżając swoje spacery po tych bulwarach, alejach, uliczkach, placach - z lat 76 - 88, nie byłem tam od 1995 roku ale chyba wtedy przed laty lepiej znałem centrum stolicy Rumunii aniżeli Warszawy...
a było tam fantastyczne muzeum - jedyne w swoim typie na świecie ( coś podobnego być może tylko w krainie KIM Ir Sena ) a mianowicie "Darów - Prezentów - jakie Słońce Karpat otrzymał od delegacji zagranicznych i swoich podwładnych - był tam kawałek skały księżycowej ( z USA ) a także "piękne" landszafty pokazujące Nicolae w stroju koronacyjnym z berłem w ręku i koronie na głowie tudzież jako naczelnego anioła z autentycznymi skrzydłami i aureolą nad głową lecącego w niebiosach w otoczeniu cherubinów...
Muzeum owe przyćmiło swoją ekspozycją sąsiadujące muzeum narodowe, gdzie oglądałem wyjątkowe bogactwa Skarbca Państwowego...
w obydwu muzeach byliśmy jedynymi zwiedzającymi naśmiewającymi się w kułak z darów ale raczej w pewnej tajemnicy, bo wiadomo - pracownicy muzeum byli funkcjonariuszami Securitate...
miejsce obecnego Pałacu Narodu - było wielkim placem wyburzeń...
obok placu Unirii był placyk targowy - mizerne resztówki owoców i jarzyn...
wspomnień mnóstwo ale zacierają się...
3. potem "pojechałem" z Wami do Wielkiego Trnova, tam też byłem z marylą nieco wcześniej - niestety zabrakło mi owej godziny dla zwiedzenia twierdzy...
ale spacer uliczkami - kto wie - czy nie tymi samymi nadal mi tkwi... ja tam się wrócę - to miasto jest na skrzyżowaniu wielu szlaków bałkańskich...
moje skromne - pierwsze fotki to potwierdzą...
http://www.travelforum.pl/bu-garia/4958 ... ski-4.html
4. na zakończenie dzisiejszych dywagacji - pytanie - dlaczego ominęliście skansen w Etyrze ?
PAP
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1372
Dołączył(a): 21.08.2007
Re: Czytam

Nieprzeczytany postnapisał(a) PAP » 13.01.2009 11:03

Hetera napisał(a):Czytam Waszą relację już od ponad 2 miesięcy - jestem w połowie - ale muszę przyznać , że jest świetna. Jesteście wspaniałą rodzinką i szczerze WAM zazdroszczę tych przygód zwłaszcza, że macie 2 małych dzieci. Sami byliśmy w Chorwacji 7 razy, ale zawsze zwiedzaliśmy tylko okoliczne miejsca i miejscowości. Mój mąż nie nadaje się do większych wojaży a ja chętnie bym sobie tak pozwiedzała, każdy dzień gdzie indziej - a ile można zobaczyć. Naprawdę szczerze podziwiam a Wasza relacja jest moją ulubioną lekturą.

Gorące pozdrowienia.


Hetera,

Wielkie dzięki za słowa uznania :D ... miło, że lektura dostarcza Ci przyjemności :D :D ...

Co do Męża twego ... może jemu też zasugeruj lekturę, to może go przekona, żeby choć część urlopu spędzać 'w drodze' :roll: :D ... przecież to można łączyć i robić tak, aby w drodzę 'do' i 'z' coś pozwiedzać, a na miejscu beztrosko poleniuchować :idea: :) ...

Pozdrawiam,

PAP
PAP
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1372
Dołączył(a): 21.08.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) PAP » 13.01.2009 11:14

shtriga napisał(a):Kiedy zobaczyłam ten cały spodek to miałam odczucia podobne jak Marsylia - paskudztwo. Ale jak zaczęłam czytać i zobaczyłam, jak bardzo szczegółowo o tym pisałeś, to pomyślałam, że... fajnie się to czyta :lol: I przeczytałam jeszcze raz :lol: Z ciekawości to bym na pewno wlazła - skoro powiedziało się A to i powie się B.

Okropne to to, ale przecież warto odkrywać nie tylko ładne rzeczy, choćby dla samej wiedzy :D


shtriga,

Nie będę już powtarzał tego co pisałem Lidii i marsylii :papa: ... ale dodam jeszcze jedno ... wyobraź sobie tą absolutną pustkę i spokój, ciszę i poczucie, że prawdopodobnie w promieniu kilkusetmetrów nie ma ani jednej żywej duszy, a cały budynek jest tylko dla Ciebie :roll: :D :D ...

Pozdrawiam,

PAP

P.S. A na naszej Śnieżce to jakieś cudo architektoniczne mamy :roll: :?: :?
PAP
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1372
Dołączył(a): 21.08.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) PAP » 13.01.2009 11:28

jacky6 napisał(a):
Po kilkunastodniowym rozbracie z internetem i kompem ( wypad na Słowację - Velky Meder ) - powracam i od razu:
1. gratulacje OBYDWOJGU - bo do "tanga" trzeba" ...
choć gdy czytałem o pierwszych "objawach", to wielkiego zaniepokojenia wyczuć się nie dało...
2. po Bukareszcie wędrowałem z Wami odświeżając swoje spacery po tych bulwarach, alejach, uliczkach, placach - z lat 76 - 88, nie byłem tam od 1995 roku ale chyba wtedy przed laty lepiej znałem centrum stolicy Rumunii aniżeli Warszawy...
a było tam fantastyczne muzeum - jedyne w swoim typie na świecie ( coś podobnego być może tylko w krainie KIM Ir Sena ) a mianowicie "Darów - Prezentów - jakie Słońce Karpat otrzymał od delegacji zagranicznych i swoich podwładnych - był tam kawałek skały księżycowej ( z USA ) a także "piękne" landszafty pokazujące Nicolae w stroju koronacyjnym z berłem w ręku i koronie na głowie tudzież jako naczelnego anioła z autentycznymi skrzydłami i aureolą nad głową lecącego w niebiosach w otoczeniu cherubinów...
Muzeum owe przyćmiło swoją ekspozycją sąsiadujące muzeum narodowe, gdzie oglądałem wyjątkowe bogactwa Skarbca Państwowego...
w obydwu muzeach byliśmy jedynymi zwiedzającymi naśmiewającymi się w kułak z darów ale raczej w pewnej tajemnicy, bo wiadomo - pracownicy muzeum byli funkcjonariuszami Securitate...
miejsce obecnego Pałacu Narodu - było wielkim placem wyburzeń...
obok placu Unirii był placyk targowy - mizerne resztówki owoców i jarzyn...
wspomnień mnóstwo ale zacierają się...
3. potem "pojechałem" z Wami do Wielkiego Trnova, tam też byłem z marylą nieco wcześniej - niestety zabrakło mi owej godziny dla zwiedzenia twierdzy...
ale spacer uliczkami - kto wie - czy nie tymi samymi nadal mi tkwi... ja tam się wrócę - to miasto jest na skrzyżowaniu wielu szlaków bałkańskich...
moje skromne - pierwsze fotki to potwierdzą...
http://www.travelforum.pl/bu-garia/4958 ... ski-4.html
4. na zakończenie dzisiejszych dywagacji - pytanie - dlaczego ominęliście skansen w Etyrze ?


jacky,

Cieszę się, że Cię widzę, bo już się chciałem bać, że jakiś spisek czy cóś cię dopadł :wink: :lol: :lol: ...

Co do Bukaresztu ... no właśnie, fajnie miałeś że widziałeś to miasto za dawnych lat ... mnie tego obrazu brakuje, aby pełniej zrozumieć jak się ono zmieniało ... i to muzeum też brzmi ciekawie, ale jak rozumiem, to już zostało dawno zlikwidowane :roll: :?:

Co do Veliko Tarnovo ... spojrzałem w twóją relację ... myślę, że dużo mniej od nas nie zobaczyliście ... brakuje Wam faktycznie ino twierdzy ... a swoją drogą, przyznam się bez bicia, teraz nie za bardzo mam czas wczytywać się dokładniej w twoje relacje, ale przed 2010 z pewnością się w nie wgryzę, aby lepiej przygotować się do zachodniej BG :roll: :D ...

Co do Etyru ... rozumiem, że mówimy o tym http://www.etar.org/index-en.htm ... no cóż, ewidentnie moje przeoczenie :oops: :oops: ... jakoś nie natknąłem się na to podczas ptrzygotowań, ale z drugiej strony ten etap miałem już w głowie po pobycie w 2006 i teraz zbyt dużo nowego nie doczytywałem na temat tego regionu :oops: :( ... ale będę o tym pamiętał przy kolejnym razie :) ...

Pozdrawiam,

PAP
K2
Croentuzjasta
Posty: 217
Dołączył(a): 30.07.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) K2 » 14.01.2009 15:39

kulka53 napisał(a):PAP,

dla mnie bardzo ciekawy odcinek, od czasu do czasu lubię też pochodzić i pozwiedzać i duże miasto, w niedzielę musiało to być z pewnością przyjemniejsze i łatwiejsze :roll:
Na Twoich zdjęciach Bukareszt wygląda naprawdę zachęcająco :D , bardzo ładnie wyglądają zwłaszcza fontanny wzdłuż bulwaru :D

PAP napisał(a): Obrazek
nowe na starym


A to już całkowicie odjęło mi mowę 8O :D

:papa:


Cześć,
Miły człowiek z Bukaresztu napisał mi o tym co następuje:

"The building you point at used to host one of the Communist intelligence units (the Securitate), in Bucharest's Piata Revolutiei. During the 1989 Revolution, people stormed to it and set it on fire. Afterwards it was not renovated for a while, then it was given to the Union of Architects in Romania, which needed a headquarter. They restored it as one can see, trying to express the revival through the old, communist shell. Nowadays it hosts the heaquarter of the Union of Architects and a few other offices, as well as a fancy bar."

Przepraszam za dygresję, ale może kogoś zainteresuje.

Pzdr
K2
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 14.01.2009 15:53

K2,

Dzięki za tę wyjaśniającą informację o historii budynku, to faktycznie ciekawe :!:

Pozdrawiam
plavac
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4893
Dołączył(a): 11.02.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) plavac » 14.01.2009 22:42

Też przeczytałem z zainteresowaniem o historii tego niezwykłego budynku.
Grudzień 1989 w Bukareszcie ... do dzisiaj przechodzą dreszcze.
jacky6
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 893
Dołączył(a): 14.12.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) jacky6 » 14.01.2009 23:14


jeszcze nie sumując, ale stwierdzić należy, że PAP jest pierwszym turystą, który z całą perfidią zaprojektował pobyt w Bukareszcie...
to imponuje...
bo pozostali tranzytowicze trafiają do środka tego miasta jeśli przegapią zjazd z obwodnicy, słynny widok Carefoura na trasie dojazdowej z autostrady od Pitesti...
rzecz jasna Bukareszt za dnia może zdawać się strasznym, atmosferę głównych ulic znakomicie odmalował słownie i graficznie PAP, wiadomo, zabrakło mu czasu, znamy ten ból, ale innym "tranzytowiczom" przez to miasto stołeczne powiedzieć mogę, że atmosfera bocznych uliczek i osiedli może być bardzo frapująca...
choć głównie pamiętam ją z czasów słynnego tworu o nazwie RWPG ( małolatom translatuję skrót według ojca wapniaka - "ruscy wszystko polacy gówno" ) to boczne uliczki rządzą się swoimi prawami...
raczej pozytywnymi, choć przypadki negatywne też się zdarzają, dla mnie już sam Bukareszt jawił się atmosferą architektury w stylu italiańskim, pretorianie Nicolae zdecydowanie wyburzyli sporą dzielnicę w centrum miasta ażeby PAP i nie tylko on mógł podziwiać rumuński Pentagon...
a były tam uliczki jak kiedyś ... eee.... tam... innym razem... bo chodzili tam tacy ludzie jak dozorca z filmu "Dom" - "koniec świata"...

a na dobranoc - czy ktoś zauważył, że tranzytując do Bułgarii, po prostu na Bałkan, unikając "slonecznikowej trasy W-Z", jedziemy, jedziemy - przez Rumunię i za każdym razem coś tam spostrzegamy ?

takie głębsze "zaliczenie" Rumunii - tej stołecznej i prowincjonalnej może
nam mocno ułatwić zrozumienie mentalności ludzi z tego regionu...

może i pozwoli odróżnić w ramach "prostowania" stereotypów, że nie każdy Rumun, Bułgar et cetera to Cygan ?

i tym akcentem kończąc "na dzisiaj" - prowokuję do kolejnych "skojarzeń"...
PAP
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1372
Dołączył(a): 21.08.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) PAP » 15.01.2009 00:20

K2 napisał(a):Cześć,
Miły człowiek z Bukaresztu napisał mi o tym co następuje:

"The building you point at used to host one of the Communist intelligence units (the Securitate), in Bucharest's Piata Revolutiei. During the 1989 Revolution, people stormed to it and set it on fire. Afterwards it was not renovated for a while, then it was given to the Union of Architects in Romania, which needed a headquarter. They restored it as one can see, trying to express the revival through the old, communist shell. Nowadays it hosts the heaquarter of the Union of Architects and a few other offices, as well as a fancy bar."

Przepraszam za dygresję, ale może kogoś zainteresuje.

Pzdr
K2


K2,

Już nie wnikam ja Ty tego gościa zczaiłeś i jak mu wyjaśniłeś. o który budynek chodzi, ale wstawka rewelacyjna :D :D :D ...

Ja mam zaś pytanie czy widziałbyś opcję aby go poprosić o podesłanie (o ile będzie coś takiego w stanie wskazać :? ) jakiegoś linka do stronki ze zdjęciami ukazującymi Bukareszt za dawnego systemu, przed tymi dużymi projektami, w trakcie ich budowy, i po :roll: :?:

Dzięki za oddolną inicjatywę :wink: :D :D ...

Pozdrawiam,

PAP
PAP
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1372
Dołączył(a): 21.08.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) PAP » 15.01.2009 00:32

jacky6 napisał(a):
jeszcze nie sumując, ale stwierdzić należy, że PAP jest pierwszym turystą, który z całą perfidią zaprojektował pobyt w Bukareszcie...
to imponuje...

... pretorianie Nicolae zdecydowanie wyburzyli sporą dzielnicę w centrum miasta ażeby PAP i nie tylko on mógł podziwiać rumuński Pentagon...
a były tam uliczki jak kiedyś ... eee.... tam... innym razem... bo chodzili tam tacy ludzie jak dozorca z filmu "Dom" - "koniec świata"...

a na dobranoc - czy ktoś zauważył, że tranzytując do Bułgarii, po prostu na Bałkan, unikając "slonecznikowej trasy W-Z", jedziemy, jedziemy - przez Rumunię i za każdym razem coś tam spostrzegamy ?

takie głębsze "zaliczenie" Rumunii - tej stołecznej i prowincjonalnej może
nam mocno ułatwić zrozumienie mentalności ludzi z tego regionu...

może i pozwoli odróżnić w ramach "prostowania" stereotypów, że nie każdy Rumun, Bułgar et cetera to Cygan ?

i tym akcentem kończąc "na dzisiaj" - prowokuję do kolejnych "skojarzeń"...


jacky,

Cóż ja na to mogę, że tak mam :wink: :lol: :lol: :lol: ...

Co do wyburzeń to zgoda ... ale chyba taka już kolej rzeczy :? :roll: ... żeby zbudować szerokie aleje Paryża też to i owo musieli zrównać z ziemią :roll: ... a i rodzimy Pałac Kultury też pochłonął sporą część starej Warszawy ...

Co do Rumunii ... pełna zgoda ... zaryzykowałbym nawet stwierdzenie, że to fascynujący kraj :o, póki co jeszcze autentyczny, bez plastikowej powłoki dla turystów, gdzie czujny obserwator może masę rzeczy podpatrzeć, co skutecznie zniweczy obiegowy stereotyp na temat tego kraju ... ale o tym będzie więcej w podsumowaniu na koniec relacji :) ...

Pozdrawiam,

PAP
PAP
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1372
Dołączył(a): 21.08.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) PAP » 15.01.2009 00:42

Uwaga, ogłoszenie parafialne będzie :wink: :lol: :lol: ...

Wszystkich zniecierpliwionych oczekiwaniem na kolejne odcinki, dla umilenia i złagodzenia tego stanu ducha, zapraszam do nowego wątku autorskiego 'Z muzycznej szaf-y PAP-y' :D ... o czym tam będzie to już przeczytacie we wprowadzeniu :) ... forum/viewtopic.php?t=21673

Koniec ogłoszenia ...

PAP
jacky6
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 893
Dołączył(a): 14.12.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) jacky6 » 15.01.2009 01:27

PAP napisał(a):Uwaga, ogłoszenie parafialne będzie :wink: :lol: :lol: ...

Wszystkich zniecierpliwionych oczekiwaniem na kolejne odcinki, dla umilenia i złagodzenia tego stanu ducha, zapraszam do nowego wątku autorskiego 'Z muzycznej szaf-y PAP-y' :D ... o czym tam będzie to już przeczytacie we wprowadzeniu :) ... forum/viewtopic.php?t=21673

Koniec ogłoszenia ...

PAP


mało, ze słuchamy, więcej, że tańczymy...
K2
Croentuzjasta
Posty: 217
Dołączył(a): 30.07.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) K2 » 15.01.2009 01:33

PAP napisał(a):
K2,

Już nie wnikam ja Ty tego gościa zczaiłeś i jak mu wyjaśniłeś. o który budynek chodzi, ale wstawka rewelacyjna :D :D :D ...

Ja mam zaś pytanie czy widziałbyś opcję aby go poprosić o podesłanie (o ile będzie coś takiego w stanie wskazać :? ) jakiegoś linka do stronki ze zdjęciami ukazującymi Bukareszt za dawnego systemu, przed tymi dużymi projektami, w trakcie ich budowy, i po :roll: :?:

Dzięki za oddolną inicjatywę :wink: :D :D ...

Pozdrawiam,

PAP


PAP,

Znajomy z czasów mojego wyjazdu do Rumunii. Po prostu wysłałem mu to zdjęcie (mam nadzieję że nie masz nic na przeciwko) i zapytałem co to za zwierz. Sam byłem ciekawy.
Co do reszty to zapytam, aczkolwiek się tego trochę obawiam bo jest bardzo miły i uczynny i gotów sam taką stronę napisać w odezwie na rosnące zapotrzebowanie z Polski ;-)

Pzdr
K2
K2
Croentuzjasta
Posty: 217
Dołączył(a): 30.07.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) K2 » 15.01.2009 01:38

PAP napisał(a):
Co do wyburzeń to zgoda ... ale chyba taka już kolej rzeczy :? :roll: ... żeby zbudować szerokie aleje Paryża też to i owo musieli zrównać z ziemią :roll: ... a i rodzimy Pałac Kultury też pochłonął sporą część starej Warszawy ...


Pozdrawiam,

PAP


Jak dla mnie to była zbrodnia na tym mieście. Nie wiem czy wiesz, ale do procesu jak to nazywali "systematyzacji" przeznaczone były też następne starówki - Sybin i chyba Kluż. Na szczęście nie zdążyli.

K2
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Relacje wielokrajowe - wycieczki objazdowe


  • Podobne tematy
    Ostatni post

cron
BAŁKANY 2007 & 2008 & 2019 & 2020 & 2021 & 2022 .....
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone