Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Albania Północna & Kosovo, Albania Płd 2015

Wycieczki objazdowe to świetny sposób na zwiedzenie kilku miejsc w jednym terminie. Można podróżować przez kilka krajów lub zobaczyć kilka miast w jednym państwie. Dla wielu osób wycieczki objazdowe są najlepszym sposobem na poznawanie świata. Zdecydowanie warto z nich korzystać.
Melkart
Cromaniak
Posty: 683
Dołączył(a): 02.11.2011
Albania Północna & Kosovo, Albania Płd 2015

Nieprzeczytany postnapisał(a) Melkart » 07.11.2013 13:18

W tym roku nastąpił długo oczekiwany powrót z przyjaciółmi zarówno do Albanii Północnej oraz Kosova. Organizacja wyjazdu jak co roku - tradycyjnie własna, czyli z pominięciem wszelakich pośredników.
Nadmienię, iż postanowiłem spróbować zrelacjonować wyjazd również spojrzeniem żony, poprzez obiektyw Jej aparatu. Niestety jak zwykle ogromna ilość zdjęć wymagała dogłębnej ich selekcji ale mam nadzieję, iż wyjdzie to tylko na dobre relacji, bo być może Was nie zanudzę.
Wyruszamy popołudniową porą na dwa auta z Warszawy, z planem jazdy na noc, co ucieszyło dzieci.
Ponieważ na nowej autostradzie Świerklany - Gorzyczki (po stronie polskiej) nie ma ani jednej stacji benzynowej, toteż konieczny z niej zjazd spowodowany nieużytecznością słynnego już nowego mostu w Mszanie rekompensujemy sobie kawą na BP na przedmieściach Jastrzębia - Zdr.
Jeszcze tylko techniczny przystanek na zakup winiety na stacji Shell przed czeską Ostravą, dzieci idą spać a my możemy jechać jeszcze płynniej.
Rano, mimo sierpniowego weekendu, bez żadnego oczekiwania przekraczamy nowo otwarte węgiersko - serbskie przejście graniczne Ašothalom-Bački Vinogradi (pomiędzy przejściami Roszke a Tompa), czynne dla obywateli EU od godz. 7 do 19.
Obrazek
Praktycznie z jednego podejścia od wyjazdu z domu dojeżdżamy do miejsca noclegu w Popeljevac w Serbii, czyli ok 30 km od przejścia granicznego z Kosovem w Merdare, miejsca strategicznego dla nas ok. 30 km od pierwszego miejsca zwiedzania.
Realizujemy wcześniej obrany kierunek na południowy zachód Serbii
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Przez Prokuplje
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Wreszcie zwiedzamy jedynego zgłoszonego przez Serbię kandydata do 7 cudów natury a więc Đavolja Varoš w górach Radan. Pętla do przejścia z parkingu liczy 9 oznaczonych punktów. Nowością tego roku jest zwiedzanie Miasta Diabła po zmroku, przy akompaniamencie muzyki i oświetleniu 28 kolorami ponad 200 skalnych piramid. Niektóre mają do 15 m wys.
Obrazek
Obrazek
Źródło mineralne Crveno vrelo
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Jeszcze rzut oka na okolice
Obrazek
Obrazek
Przydatna mapa gór nabyta w kraju
http://www.mapsofbalkan.com/shop/images ... untain.jpg

Rano, wyspani, choć kosztowaliśmy w motelu, oj niejedno piwo :D - dojazd na granice z Kosovem w Merdare.
Naprawdę pech, złapać gumę w taczce na granicy, która posłużyła do transportu silnika…
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Poprzednim razem jak jechaliśmy przez to przejście, nie było tu jeszcze tej wypasionej kafejki…
Obrazek
CDN
Ostatnio edytowano 16.11.2015 13:46 przez Melkart, łącznie edytowano 1 raz
jerry.ie
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 219
Dołączył(a): 08.02.2011
Re: Albania Północna & Kosovo – aktywny urlop

Nieprzeczytany postnapisał(a) jerry.ie » 07.11.2013 14:41

Będę śledził z ciekawością
KarKoz
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 759
Dołączył(a): 26.06.2012
Re: Albania Północna & Kosovo – aktywny urlop

Nieprzeczytany postnapisał(a) KarKoz » 07.11.2013 20:34

Ja również zostawiam tu swój ślad.
adikos
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 286
Dołączył(a): 25.05.2009
Re: Albania Północna & Kosovo – aktywny urlop

Nieprzeczytany postnapisał(a) adikos » 07.11.2013 23:50

jestem gotow na ciag dalszy , niecierpliwie czekam :papa:
jesion
Globtroter
Posty: 45
Dołączył(a): 23.05.2013
Re: Albania Północna & Kosovo – aktywny urlop

Nieprzeczytany postnapisał(a) jesion » 08.11.2013 11:58

Również czekam z niecierpliwością na dalszy ciąg.
K2
Croentuzjasta
Posty: 217
Dołączył(a): 30.07.2004
Re: Albania Północna & Kosovo – aktywny urlop

Nieprzeczytany postnapisał(a) K2 » 08.11.2013 13:36

Cześć,

Masz może namiar na ten nocleg w Serbii? Szczerze mówiąc nie mogę znaleźć tej miejscowości Popeljevac :-(
Kolejka na granicy Kosowa wygląda na sporą, ile Wam tam zeszło i jak szła odprawa?

Pzdr
K2
Lidia K
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3519
Dołączył(a): 09.10.2007
Re: Albania Północna & Kosovo – aktywny urlop

Nieprzeczytany postnapisał(a) Lidia K » 08.11.2013 13:53

Melkart napisał(a):zwiedzamy jedynego zgłoszonego przez Serbię kandydata do 7 cudów natury a więc Đavolja Varoš w górach Radan.

Piramidy i czerwone źródełko zatrzymały mnie w Twojej relacji.
Podobne widzieliśmy w Bułgarii
Obrazek

Obrazek
Stob

Ale te serbskie wydają mi się (tak po zdjęciach) znacznie ciekawsze. :D
Melkart
Cromaniak
Posty: 683
Dołączył(a): 02.11.2011
Re: Albania Północna & Kosovo – aktywny urlop

Nieprzeczytany postnapisał(a) Melkart » 08.11.2013 16:33

Masz może namiar na ten nocleg w Serbii? Szczerze mówiąc nie mogę znaleźć tej miejscowości Popeljevac :-(
Kolejka na granicy Kosowa wygląda na sporą, ile Wam tam zeszło i jak szła odprawa?


Witaj

Motel we wsi Pepeljevac http://www.kursumlija.org/motel.html
Polecam po śniadaniu wyruszyć prosto na granicę. Kolejka to ok. dwie godziny oczekiwania, gdyż wszystkie ciężarówki stają na przeciwnym do kierunku jazdy poboczu i czekają tam na cynk smsem z granicy, następnie ruszają na nią pod prąd. Ponadto każde zagapienie się osobówki z ruszeniem, to od razu wjazd w lukę tubylca z końca kolejki, z pobocza, z boku. Są też tacy co negocjują bezpośredni przejazd z policją…
Czasami w sezonie robi się tu medialne akcje rozładowania zatorów http://www.kosovapress.com/sq/arkiva/lo ... 067/?old=1
Jechaliśmy kiedyś tutaj w przeciwną stronę i było znacznie lepiej. W Merdare planowany jest końcowy odcinek budowanej sprawnie autostrady R7,
http://i482.photobucket.com/albums/rr18 ... erdare.jpg
może to coś wtedy usprawni?

Pozdrawiam
Melkart
Cromaniak
Posty: 683
Dołączył(a): 02.11.2011
Re: Albania Północna & Kosovo – aktywny urlop

Nieprzeczytany postnapisał(a) Melkart » 08.11.2013 16:34

Witaj,
Podobne widzieliśmy w Bułgarii


Również bardzo sympatyczne, bliźniacze twory natury.
Tutaj można też popatrzeć na galerię z oficjalnej strony DV
http://www.djavoljavaros.com/gallery-big.php

Pozdrawiam
K2
Croentuzjasta
Posty: 217
Dołączył(a): 30.07.2004
Re: Albania Północna & Kosovo – aktywny urlop

Nieprzeczytany postnapisał(a) K2 » 08.11.2013 23:10

Melkart napisał(a):
Masz może namiar na ten nocleg w Serbii? Szczerze mówiąc nie mogę znaleźć tej miejscowości Popeljevac :-(
Kolejka na granicy Kosowa wygląda na sporą, ile Wam tam zeszło i jak szła odprawa?


Witaj

Motel we wsi Pepeljevac http://www.kursumlija.org/motel.html
Polecam po śniadaniu wyruszyć prosto na granicę. Kolejka to ok. dwie godziny oczekiwania, gdyż wszystkie ciężarówki stają na przeciwnym do kierunku jazdy poboczu i czekają tam na cynk smsem z granicy, następnie ruszają na nią pod prąd. Ponadto każde zagapienie się osobówki z ruszeniem, to od razu wjazd w lukę tubylca z końca kolejki, z pobocza, z boku. Są też tacy co negocjują bezpośredni przejazd z policją…


Dzięki. Stara Vrba, nocowaliśmy tam w sierpniu, myślałem że wyczaiłeś jakiś nowy nocleg w okolicy. Był chyba jeszcze motel w Kastrat, nie mam namiarów. Ruch w stronę granicy wydawał się mały, my byliśmy w Davolja Varos i zawróciliśmy. Granicy nie widzieliśmy. Może w 2014 odwiedzimy Kosowo, zastanawiam się cały czas którą drogę wybrać. To przejście chyba najbardziej zatłoczone.
marek suwa
Podróżnik
Posty: 23
Dołączył(a): 15.02.2009
Re: Albania Północna & Kosovo – aktywny urlop

Nieprzeczytany postnapisał(a) marek suwa » 10.11.2013 08:21

Zostawiam ślad i czekam z niecierpliwością na dalszy ciąg. Pamiętając wpisy autora relacji w innych wątkach przekonany jestem,ze tekst nafaszeruje pysznosciami.
TJL
Croentuzjasta
Posty: 207
Dołączył(a): 04.01.2013
Re: Albania Północna & Kosovo – aktywny urlop

Nieprzeczytany postnapisał(a) TJL » 10.11.2013 11:28

Rano, mimo sierpniowego weekendu, bez żadnego oczekiwania przekraczamy nowo otwarte węgiersko - serbskie przejście graniczne Ašothalom-Bački Vinogradi (pomiędzy przejściami Roszke a Tompa), czynne dla obywateli EU od godz. 7 do 19.
Obrazek
Widzę, że podobnie jak podczas mojego przekraczania granicy w Baćki Vinogradi w niedzielę rano sporo Serbów na wjazd do Węgier, których później się widzi na basenach Morahalom. Ja stałem na granicy na wjazd na Węgry ok . 1 h w niedzielę przed południem. Z zainteresowaniem czytam dalszy ciąg relacji!
Pozdrawiam,
Tomek
piotrf
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 18196
Dołączył(a): 26.07.2009
Re: Albania Północna & Kosovo – aktywny urlop

Nieprzeczytany postnapisał(a) piotrf » 10.11.2013 11:31

Kierunek bardzo dobry , bardzo mi odpowiadający 8)
Po interesującym wstępie czekam na kolejne odcinki Twojej opowieści


Pozdrawiam
Piotr
truskawka30r
Globtroter
Avatar użytkownika
Posty: 47
Dołączył(a): 05.08.2013
Re: Albania Północna & Kosovo – aktywny urlop

Nieprzeczytany postnapisał(a) truskawka30r » 10.11.2013 11:40

Relacja z dużą ilością zdjęć to i ja zapisuję się do czytelni , aby jej nie przegapić :lol:
Melkart
Cromaniak
Posty: 683
Dołączył(a): 02.11.2011
Re: Albania Północna & Kosovo – aktywny urlop

Nieprzeczytany postnapisał(a) Melkart » 12.11.2013 17:50

Zaraz za granicą w Kosovie zbaczamy w prawo ze znanej już nam głównej trasy na Prisztinę i jedziemy do mniej ruchliwego jak na Kosovo miasta o nazwie Podujevo.
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Dalej mijamy pomnik miejscowych gierojów i kierujemy się w tereny mniej uczęszczane. Kończy się tu nawigacja w telefonie, w „Automapie Eu” oraz w „NavNGo IGO 8” a papierowa mapa mimo, że nowa i dokładna nie odzwierciedla do końca wytyczonej drogi.
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Na początku jedziemy wąską asfaltową ścieżką o szerokości najwyżej jednego auta, zupełnie nie wiedząc czy coś jedzie z przeciwnej strony, tuż za górą. Brak znaków powszechny. Następnie podążamy samotnie do góry po położonym dopiero co do przełęczy asfalcie.
Obrazek
Jedyny problem to to, iż przed każdym wjazdem i zjazdem z mostku asfalt jest obniżony o literę „u” co oznacza, iż droga nigdzie nie trafiła w konstrukcję a my za każdym razem robimy autem kangura.
Obrazek
Docieramy w malownicze pasmo gór Kapaonik.
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Chcemy poznać trochę miejscowego folkloru zatrzymując się na chwilę na góralskie wesele. Gospodarze zapraszają nas do stołu a my kierowcy nie możemy wypić nic mocniejszego no i czas nie pozwala aby zagościć tu dłużej.
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Po zjeździe z gór atrakcja dla dzieci, czyli słynny w Kosovie „Krowi Tunel” (Tuneli i Pare). Znany z tego, że służy odpoczynkowi krów przed słońcem. Leżą one tam gdzie popadnie lub alternatywnie wyłaniają się w nim z nieoświetlonej czeluści wprost przed zderzakiem.
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Dojeżdżamy na peryferie Kosovskiej Mitrovicy. Amerykańskie wojsko każe nam przyspieszyć przejazd z powodu bomby, której szukają nerwowo wykrywaczem w zaśmieconym rowie, tuż obok bramy swej bazy i co gorsza pół metra od drogi, którą musimy przejechać… Udało się żonie zrobić jedno zdjęcie.
Obrazek
Kolejnym celem zwiedzanie Kosovskiej Mitrovicy.
Obrazek
CDN
Następna strona

Powrót do Relacje wielokrajowe - wycieczki objazdowe


  • Podobne tematy
    Ostatni post

cron
Albania Północna & Kosovo, Albania Płd 2015
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone