Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Albania Północna & Kosovo, Albania Płd 2015

Wycieczki objazdowe to świetny sposób na zwiedzenie kilku miejsc w jednym terminie. Można podróżować przez kilka krajów lub zobaczyć kilka miast w jednym państwie. Dla wielu osób wycieczki objazdowe są najlepszym sposobem na poznawanie świata. Zdecydowanie warto z nich korzystać.
tompie68
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 293
Dołączył(a): 04.02.2013
Re: Albania Północna & Kosovo – aktywny urlop

Nieprzeczytany postnapisał(a) tompie68 » 23.11.2013 08:08

Podział całej Jugosławii nastąpił w bardzo przedziwny sposób. Przecież BiH też stanowi jakiś dziwny twór i mieszankę różnych nacji i kultur.
Pozdrawiam Tomek
te kiero
Mistrz Ligi Narodów UEFA
Posty: 10829
Dołączył(a): 27.08.2012
Re: Albania Północna & Kosovo – aktywny urlop

Nieprzeczytany postnapisał(a) te kiero » 23.11.2013 09:48

Bardzo chętnie tu zajrzałem, jak dla mnie to nieznana dzicz, trochę tak dziwnie żyć pomiędzy stacjonującym wojskiem lub brakiem pewności o jutro w kwestii stabilnej państwowości; od niemiłych doświadczeń z mołdawskiego Naddniestrza, unikam tego typu tworów organizacyjnych jak Kosovo (może z wyjątkiem BIH), dlatego tym bardziej dzięki za relację
typ
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 933
Dołączył(a): 27.03.2004
Re: Albania Północna & Kosovo – aktywny urlop

Nieprzeczytany postnapisał(a) typ » 23.11.2013 15:16

Dopisuję się do czytających. W końcu kierunek albański to mój ulubiony, mam nadzieję że jakieś górki też będą :-)

Smutne to.
To, że ludzie się tak nienawidzą. W sumie sytuacja bez wyjścia, tak jak napisaliście.
W tym sporze winne są chyba obydwie strony, choć media zazwyczaj wskazują tylko na jedną z nich. Żadne rozwiązanie niestety nie będzie sprawiedliwe.
Smutne to.
Melkart
Cromaniak
Posty: 683
Dołączył(a): 02.11.2011
Re: Albania Północna & Kosovo – aktywny urlop

Nieprzeczytany postnapisał(a) Melkart » 27.11.2013 17:03

Kierujemy się na południe Kosova.
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Podążamy do Gazimestan.
Miejsce jest mało oznaczone i jadąc z północy na południe należy zrobić nawrotkę na dwupasmówce do Prisztiny, wypatrując z drogi, po prawej stronie kamiennej wieży.
Obrazek

Meldujemy się u policjanta z UNMIK, zostawiamy jeden, w tym wypadku mój paszport i otrzymujemy zgodę na wejście na teren.

Na tablicy posterunku wyraźnie napisano aby bezwzględnie rozładować broń.

Obrazek
Nie ma tu napisów w języku albańskim bo Albańczycy, co jest zrozumiałe nigdy tutaj nie przychodzą.

Mieści się tu najsłynniejszy pomnik bohaterów Kosova, w kształcie średniowiecznej wieży zbudowanej w 1953 r.
Obrazek
Obrazek
Inskrypcja mówi o tym, iż każdy Serb powinien zawsze stanąć do walki o Kosovo.
Obrazek
Z góry widok na pole bitwy na Kosovym Polu.
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Jest tu też schemat bitwy o wielkim znaczeniu historycznym, jaka miała tu miejsce w 1389 roku. Po stronie serbskiej walczyło rycerstwo z Polski i podobno było to pierwsze w historii starcie sił polskich z siłami tureckimi.
Obrazek
Pod tym pomnikiem w 1989 r. wygłosił słynną nacjonalistyczną mowę do ok. 1 miliona zebranych Serbów - Slobodan Miloszevic, zapewniając ich, iż już nikt nigdy nie będzie ich bił.


Obrazek
Obrazek
Obrazek

Mijając odrutowaną bazę wojskową kierujemy się przedmieściami stolicy Prisztiny (Prisztinę pokażę dalej w relacji).
Obrazek
Nastroje panują w stolicy delikatnie mówiąc pro amerykańskie.
Obrazek
Choć jedzenie oferowane w korku raczej orientalne.
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Przejeżdżamy pasmo Gór Crnoljeva Planina.
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Po zjeździe z gór, w okolicach miasta Suva Reka wjeżdżamy na autostradę R7
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Zjeżdżamy z R7 aby zwiedzić uznawane za najpiękniejsze miasto Kosova, czyli Prizren.
Obrazek
W głębi, za Prizren Góry Sar Planina (Szar Płanina).
Obrazek
Obrazek
Skosztujemy też tam tradycyjnej kosovskiej kuchni, no trochę lepszej niż ta oferta :D .
Obrazek
CDN
Pudelek
Cromaniak
Posty: 1971
Dołączył(a): 06.03.2010
Re: Albania Północna & Kosovo – aktywny urlop

Nieprzeczytany postnapisał(a) Pudelek » 27.11.2013 23:48

zastanawiam się skąd musiało się zjechać w 1989 do Kosowa aż milion Serbów, bo tylu ich tam na pewno wtedy nie mieszkało...

co do kosowskich autostrad - rok temu jechałem z Prisztiny do Peću i nagle, ni stąd ni zowąd, pojawia się autostrada. Co prawda nie była tak oznaczona, ale dwa szerokie pasy, świetny asfalt, bezkolizyjne skrzyżowania i... wozy konne :) oczywiście na żadnej mojej mapie takiej jakości droga nie była zaznaczona
armar
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 764
Dołączył(a): 28.05.2008
Re: Albania Północna & Kosovo – aktywny urlop

Nieprzeczytany postnapisał(a) armar » 28.11.2013 11:38

Autostrade długości 130km od Prisztiny do granicy z Albania własnie oddano w całości
http://www.nezavisne.com/novosti/ex-yu/ ... 19855.html
Budowano raptem 3 lata jak na tak biedny kraj jest to niewątpliwie strategiczna inwestycja
Melkart
Cromaniak
Posty: 683
Dołączył(a): 02.11.2011
Re: Albania Północna & Kosovo – aktywny urlop

Nieprzeczytany postnapisał(a) Melkart » 28.11.2013 17:34

zastanawiam się skąd musiało się zjechać w 1989 do Kosowa aż milion Serbów, bo tylu ich tam na pewno wtedy nie mieszkało...


Szacunki mówią nawet o przybyciu tutaj dwóch milionów Serbów (ale większość źródeł mówi o milionie). Serbowie przejechali do Gazimestan setkami autokarów i specjalnymi pociągami zorganizowanymi przez Miloševića. Uczestnicy przyjechali nie tylko z Serbii, ale ze wszystkich terenów b. Jugosławii, tam gdzie Serbowie zamieszkiwali oraz z zagranicy. Na zaproszenie serbskiego Kościoła prawosławnego przybyło tu ok. siedmiu tysięcy diasporów serbskich z Australii, Kanady i USA.

co do kosowskich autostrad - rok temu jechałem z Prisztiny do Peću i nagle, ni stąd ni zowąd, pojawia się autostrada. Co prawda nie była tak oznaczona, ale dwa szerokie pasy, świetny asfalt, bezkolizyjne skrzyżowania i... wozy konne oczywiście na żadnej mojej mapie takiej jakości droga nie była zaznaczona


Autostrada R7 (będąca częścią Drogi Narodu łączącą się z autostradą w Albanii) nazywana jest częściej na mapach E851 a jej oficjalna nazwa to Rruga Dr Ibrahim Rugova, połączyła się z dawną dwupasmową drogą do lotniska M9 (9) wiodącą właśnie do Peć. Obecnie przebieg R7 wygląda na mapie tak:
http://www.openstreetmap.org/#map=11/42.4754/20.7865
Melkart
Cromaniak
Posty: 683
Dołączył(a): 02.11.2011
Re: Albania Północna & Kosovo – aktywny urlop

Nieprzeczytany postnapisał(a) Melkart » 28.11.2013 17:35

Budowano raptem 3 lata jak na tak biedny kraj jest to niewątpliwie strategiczna inwestycja


Strategiczna inwestycja wspierana przez Amerykanów aby zrealizować „ideę przybliżenia do siebie Albańczyków z Kosowa i Albanii”, choć jak niektórzy mówią, iż o co innego chodzi…
http://img.sadistic.pl/pics/826c864e8797.jpg
Nadmienię tylko, iż Eulex prowadził śledztwo antykorupcyjne tej inwestycji prowadzonej przez konsorcjum amerykańsko- tureckie
Z drugiej strony projekt autostrady otrzymał nagrodę za Globalne Osiągnięcia Drogowe (GRAA) w kategorii „Zarządzanie projektem”, przyznawaną co roku przez Międzynarodową Federację Drogową (International Road Federation, IRF).
KOL
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1794
Dołączył(a): 15.07.2003
Re: Albania Północna & Kosovo – aktywny urlop

Nieprzeczytany postnapisał(a) KOL » 29.11.2013 18:50

Bardzo ciekawe kolejne odcinki z miejsc, których w Kosovie nie odwiedziliśmy. Czekam na następne. Dobra wiadomością jest ukończenie w całości autostrady z Pristiny do Prizren, czyni to dojazd do Albanii jeszcze wygodniejszym. Ja już od kilku lat uważam, że jest to nieporównywalnie ciekawszy wariant niż preferowany na forum od jakiegoś czasu dojazd do Albanii przez Grecję.

Pozdrawiam
MWN
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1996
Dołączył(a): 18.02.2008
Re: Albania Północna & Kosovo – aktywny urlop

Nieprzeczytany postnapisał(a) MWN » 30.11.2013 10:32

Bardzo ciekawa relacja; tym bardziej że też zamierzam przynajmniej musnąć Kosovo za kilka miesięcy.
K2
Croentuzjasta
Posty: 217
Dołączył(a): 30.07.2004
Re: Albania Północna & Kosovo – aktywny urlop

Nieprzeczytany postnapisał(a) K2 » 30.11.2013 13:25

KOL napisał(a): Dobra wiadomością jest ukończenie w całości autostrady z Pristiny do Prizren, czyni to dojazd do Albanii jeszcze wygodniejszym.
Pozdrawiam


Zastanawia mnie tylko dlaczego na openstreetmap.org odcinek koło Prisztiny ciągle jest narysowany przerywaną linią, zwykle na tej stronie jest aktualizacja w przeciągu godziny :-)
Melkart
Cromaniak
Posty: 683
Dołączył(a): 02.11.2011
Re: Albania Północna & Kosovo – aktywny urlop

Nieprzeczytany postnapisał(a) Melkart » 03.12.2013 12:06

Podział całej Jugosławii nastąpił w bardzo przedziwny sposób. Przecież BiH też stanowi jakiś dziwny twór i mieszankę różnych nacji i kultur.


Co do dalszej przyszłości. Moim skromnym zdaniem północ Kosova pozostanie enklawą w jakiś sposób stowarzyszoną z Serbią a resztę terytorium wchłonie naturalnie Albania. Świadczą o tym alokacje inwestycji amerykańskich w południowej części kraju.
Melkart
Cromaniak
Posty: 683
Dołączył(a): 02.11.2011
Re: Albania Północna & Kosovo – aktywny urlop

Nieprzeczytany postnapisał(a) Melkart » 03.12.2013 12:09

Dopisuję się do czytających. W końcu kierunek albański to mój ulubiony, mam nadzieję że jakieś górki też będą


Górki oczywiście będą i w Albanii i później w Kosovie. Bardziej krajoznawczo niż trekkingowo, choć w serce gór też zajrzeliśmy.
Melkart
Cromaniak
Posty: 683
Dołączył(a): 02.11.2011
Re: Albania Północna & Kosovo – aktywny urlop

Nieprzeczytany postnapisał(a) Melkart » 03.12.2013 12:11

Ja już od kilku lat uważam, że jest to nieporównywalnie ciekawszy wariant niż preferowany na forum od jakiegoś czasu dojazd do Albanii przez Grecję.


Również (tradycyjnie) się z Tobą zgadzam, dojazd jest zdecydowanie szybszy, krótszy i wygodniejszy.

Pozdrawiam
Melkart
Cromaniak
Posty: 683
Dołączył(a): 02.11.2011
Re: Albania Północna & Kosovo – aktywny urlop

Nieprzeczytany postnapisał(a) Melkart » 03.12.2013 12:13

Zastanawia mnie tylko dlaczego na openstreetmap.org odcinek koło Prisztiny ciągle jest narysowany przerywaną linią, zwykle na tej stronie jest aktualizacja w przeciągu godziny


Taki quasi serbski sposób oznaczeń, tak jak przerywane linie na serbskich mapach, że Kosovo niby jest to prowincja ale nie niezależny kraj. Ale tak serio to po prostu jest klasyczny minus dla aktualizatorów.
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Relacje wielokrajowe - wycieczki objazdowe


  • Podobne tematy
    Ostatni post

cron
Albania Północna & Kosovo, Albania Płd 2015 - strona 3
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone