Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Albania Północna & Kosovo, Albania Płd 2015

Wycieczki objazdowe to świetny sposób na zwiedzenie kilku miejsc w jednym terminie. Można podróżować przez kilka krajów lub zobaczyć kilka miast w jednym państwie. Dla wielu osób wycieczki objazdowe są najlepszym sposobem na poznawanie świata. Zdecydowanie warto z nich korzystać.
Melkart
Cromaniak
Posty: 683
Dołączył(a): 02.11.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) Melkart » 15.06.2016 12:18

Ponieważ Serbia została przez nas jakoś ogarnięta w przeszłości, pozostają do odwiedzenia miejsca z dala od głównych szlaków przejazdu tranzytowego

Obrazek

Zamiast na północ, ruszamy na wschód Serbii

Obrazek

Obrazek

„Urokliwy” Knjazevac

Obrazek

Obrazek

Kladovo -przełom Dunaju

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Panuje tutaj specyficzny mikroklimat. Do gorącej atmosfery odparowuje zimny Dunaj, tak więc panuje tutaj zwykle pogoda na pograniczu opadów deszczu

Obrazek

Obrazek

Instalacje stoczni rzecznej w rumuńskim mieście Turnu Severin

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Miejscowość Sip - zapora wodna Djerdap I, o łącznej długości 1278 mi wysokości 60 m. Wybudowana wspólnie przez Jugosławię i Rumunię w 1972 r. Niestety zapora jest pilnowana i obowiązuje bezwzględny zakaz robienia zdjęć

Obrazek


Tylko jedno zdjęcie ale za to jaka historia !


Obrazek

W mieścinie Kostol nad brzegiem spiętrzonego Dunaju oglądamy pozostałość jednego z 20 istniejących kiedyś filarów „Mostu Trajana”
Jest to dzieło starorzymskiej sztuki inżynierskiej zaprojektowane przez słynnego ówcześnie architekta Apollodorosa z Damaszku a pobudowane na rozkaz cesarza rzymskiego Trajana.
Most został uroczyście otwarty w czasach Imperium Rzymskiego w 105 r.n. e., po zaledwie dwóch latach budowy. Łączył Górną Mezję z rzymską prowincją Dacją.
Zbudowany z kamiennych bloków, posiadał wykonane z cegieł i cementu przęsła. Łączna długość mostu wynosiła ok. 1100 m przy szerokości Dunaju w tym miejscu ok. 800 m. Naziemna wysokość 10 m.

I teraz moim zdaniem najważniejsze. Był to najdłuższy tego typu obiekt na świecie a rekord ten nie został pobity przez następne TYSIĄC lat ! Dopiero w średniowieczu zbudowano mosty nad Rodanem w Awinion i most Karola w Pradze.

W 1856 r przy rekordowo niskim Dunaju widać było jeszcze 20 przęseł. W 1906 r zniszczono dwa filary zagrażające nawigacji. W 1932 r widać było jeszcze 16 szt a po kolejnych 50 latach - 12 szt. 4 szt zostały uszkodzone przez rzekę.
Obecnie po stronie serbskiej widać jeden filar, po rumuńskiej stronie jeden. Na piaszczystym dnie Dunaju podobno jest 7 przęseł.
Niestety most postał jedno stulecie i został zburzony na polecenie innego rzymskiego cesarza, Aureliana aby zablokować możliwość najazdu na imperium.

Ciekawe czy miejsce wzbudzi jeszcze u kogoś zainteresowanie poza moją skromną osobą :?: Hm, pozostali współtowarzysze wyprawy jakoś, tak delikatnie mówiąc bez entuzjazmu wspominają Kostol :cry:
Pudelek
Cromaniak
Posty: 1974
Dołączył(a): 06.03.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) Pudelek » 15.06.2016 12:32

u mnie wzbudzi, bo w sierpniu planuję też tam zajrzeć :) Te zdjęcie zapory robiłeś z którego miejsca, że nikt się nie czepiał? :)
Melkart
Cromaniak
Posty: 683
Dołączył(a): 02.11.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) Melkart » 15.06.2016 12:59

u mnie wzbudzi, bo w sierpniu planuję też tam zajrzeć :) Te zdjęcie zapory robiłeś z którego miejsca, że nikt się nie czepiał? :)


Uff, ulżyło, jest mi raźniej, na prawdę, miejsce trochę wyczesane jednak było :D
Z drogi zrobione, blisko zapory jest punkt niezadrzewiony i znak zakazu, dobry punkt obserwacyjny na policyjne auta :)
Pudelek
Cromaniak
Posty: 1974
Dołączył(a): 06.03.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) Pudelek » 15.06.2016 22:13

ooo, to aż tak pilnują?? Lekka przesada w dobie satelitów i wszechobecnych smartfonów. Ciekawe czy od rumuńskiej strony też tak ostro??

A ruiny mostu są daleko od zapory? I czy je można fotografować swobodnie, czy to też podejrzane? :D
Melkart
Cromaniak
Posty: 683
Dołączył(a): 02.11.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) Melkart » 16.06.2016 09:23

ooo, to aż tak pilnują?? Lekka przesada w dobie satelitów i wszechobecnych smartfonów. Ciekawe czy od rumuńskiej strony też tak ostro??

A ruiny mostu są daleko od zapory? I czy je można fotografować swobodnie, czy to też podejrzane? :D


Tama jest nie w kij dmuchał, co do wielkości piątą konstrukcją na świecie. Budowano ją w latach 1964- 1972 wydając za czasów komuny ok. 500 mln USD co musiało wtedy „zaboleć”, zwłaszcza Rumunię i myślę, że to przyświeca do dnia dzisiejszego aby nadal chronić to dzieło.

Most jest na południu, poza miejscowością Kostol. Do tamy w Novi Sip należy przejechać przez Kladovo, czyli miejsca dzieli ok. 18 km. Nie tylko możesz dowoli fotografować ale my podjechaliśmy autami pod samo przęsło :)
Pudelek
Cromaniak
Posty: 1974
Dołączył(a): 06.03.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) Pudelek » 16.06.2016 12:33

dzięki za informacje :)

a przęsło widać z drogi czy są jakieś tabliczki?
Melkart
Cromaniak
Posty: 683
Dołączył(a): 02.11.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) Melkart » 16.06.2016 12:46

a przęsło widać z drogi czy są jakieś tabliczki?


Nie widać, jadąc wzdłuż Dunaju na południe skręcisz z głównej drogi w lewo, w dół do rzeki i będziesz miał to po lewej stronie, asfalt i tabliczka jest. Dojedziesz pod samą rzekę.
wkrak
Odkrywca
Posty: 86
Dołączył(a): 06.02.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) wkrak » 16.06.2016 14:24

Melkart napisał(a):
Ciekawe czy miejsce wzbudzi jeszcze u kogoś zainteresowanie poza moją skromną osobą :?: Hm, pozostali współtowarzysze wyprawy jakoś, tak delikatnie mówiąc bez entuzjazmu wspominają Kostol :cry:


Też byłem - chyba 6 lat temu.
Melkart
Cromaniak
Posty: 683
Dołączył(a): 02.11.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) Melkart » 16.06.2016 15:35

Też byłem - chyba 6 lat temu.


W takim razie zrobiło mi się raźniej :)
piotrf
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 18269
Dołączył(a): 26.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) piotrf » 16.06.2016 15:44

Pudelek napisał(a):u mnie wzbudzi, bo w sierpniu planuję też tam zajrzeć :)


Nie w sierpniu , ale w planach też jest to miejsce - ostatnio czasu brakowało . . . :roll: nie tylko na to . . .


Pozdrawiam
Piotr
Pudelek
Cromaniak
Posty: 1974
Dołączył(a): 06.03.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) Pudelek » 17.06.2016 10:46

Melkart napisał(a):
a przęsło widać z drogi czy są jakieś tabliczki?


Nie widać, jadąc wzdłuż Dunaju na południe skręcisz z głównej drogi w lewo, w dół do rzeki i będziesz miał to po lewej stronie, asfalt i tabliczka jest. Dojedziesz pod samą rzekę.


znalazłem sobie na mapce satelitarnej :) Wygląda na to, że z rumuńskiej strony też coś jest :)
Melkart
Cromaniak
Posty: 683
Dołączył(a): 02.11.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) Melkart » 17.06.2016 15:29

Nie w sierpniu , ale w planach też jest to miejsce - ostatnio czasu brakowało . . . :roll: nie tylko na to . . .


Pozdrawiam
Piotr


No to Piotrze czekam na relację :)

Pozdrawiam
Melkart
Cromaniak
Posty: 683
Dołączył(a): 02.11.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) Melkart » 17.06.2016 15:30

znalazłem sobie na mapce satelitarnej :) Wygląda na to, że z rumuńskiej strony też coś jest :)


Jest i to więcej :)
Melkart
Cromaniak
Posty: 683
Dołączył(a): 02.11.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) Melkart » 17.06.2016 15:37

Park Narodowy Djerdap to niezwykle malownicze miejsce :)

Obrazek

Derdap czyli Żelazne Wrota lub Porta Ferea - nazwa nadana przez Rzymian lub w jęz. rumuńskim Porţile de Fier. Szkoda, że w wyższych partiach parku jest pochmurno

Obrazek

ŻELAZNE WROTA - najdłuższy przełom rzeczny w Europie !

Obrazek

Obrazek

Szosa wspina się na 300 m ponad poziom wody i można sobie popodziwiać panoramę przełomu

Obrazek

Najciekawsze do oglądania są kaniony Veliki kazan (Wielki Kocioł) i Mali kazan

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Głównym hitem po stronie rumuńskiej a widzianym przez wodę ze strony serbskiej jest Pomnik Decebala

Decebal był władcą Daków, który w 87 r. utworzył państwo na północ od Dunaju, które dawało nawet radę przeciwstawiać się Rzymianom

Obrazek

Jest to 55 metrowej wysokości głowa, wykuta w skale. Szerokość też nie mała - 25 m

Obrazek

Jest to najwyższa w Europie wykuta rzeźba w kamieniu !

Obrazek

Bardzo sympatycznie się tutaj jedzie, widoki pierwsza klasa :)

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Zawieszony nad wodą rumuński Klasztor Mraconia, którego historia sięga 1453 r.

Obrazek

Obrazek

i tenże monastir widziany od drugiej, zamglonej strony

Obrazek

Drogę wykutą w skałach zbudowano w latach 1956 – 1961, długość wąwozu to 134 km

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Na jednym z forów historycznych przeczytałem ciekawą historię odnośnie Żelaznych Wrót.
W 1941 r. specjalne brytyjskie komando próbowało zablokować ten przełom Dunaju poprzez zatopienie statków, tak aby tankowce z rumuńską ropą nie mogły płynąć w górę Dunaju.
Melkart
Cromaniak
Posty: 683
Dołączył(a): 02.11.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) Melkart » 20.06.2016 12:44

Kontynuujemy podróż naszą malowniczą drogą, na północ Serbii

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


GOLUBAC

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Ruiny średniowiecznego zamku nad Dunajem z 1335 r.

Obrazek

Obrazek

Zakaz fotografowania na wjeździe do zamku to chyba lekka przesada...?

Obrazek

W roku 1939 przebito przez teren zamku drogę co stanowi dodatkową atrakcję :)

Obrazek


Obrazek

Obrazek

Ruiny zostały zabezpieczone i powoli coś się tutaj dzieje

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Twierdza składa się z trzech baszt i cytadeli

Obrazek

Obrazek

A oto i polski akcent na zamku !

Obrazek

Pamiątkowa tablica poświęcona polskiemu rycerzowi Zawiszy Czarnemu z Grabowa, który w służbie króla węgierskiego szturmował zamek w 1428 r. w wojnie z Turkami i tutaj poległ, podobno został ścięty

Niespiesznie podążamy w kierunku noclegu

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Relacje wielokrajowe - wycieczki objazdowe


  • Podobne tematy
    Ostatni post

cron
Albania Północna & Kosovo, Albania Płd 2015 - strona 36
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone