Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Albania Północna & Kosovo, Albania Płd 2015

Wycieczki objazdowe to świetny sposób na zwiedzenie kilku miejsc w jednym terminie. Można podróżować przez kilka krajów lub zobaczyć kilka miast w jednym państwie. Dla wielu osób wycieczki objazdowe są najlepszym sposobem na poznawanie świata. Zdecydowanie warto z nich korzystać.
Pudelek
Cromaniak
Posty: 1975
Dołączył(a): 06.03.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) Pudelek » 26.04.2016 13:27

tak przypuszczałem, że t o jakaś knajpka ;) W sumie ta się tam może przydać, ale już te leżaki i parasole psują wszystko :(
JoannaG
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 867
Dołączył(a): 08.11.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) JoannaG » 27.04.2016 08:47

My w 2014 r. nie zdążyliśmy na całkiem dziką plażę Gjipe, czym byłam trochę rozczarowana... Wtedy też już były i leżaki i knajpa... więc to raczej zależy od miesiąca, w którym się pojedzie. Sierpień zdecydowanie odradzam..
Melkart
Cromaniak
Posty: 683
Dołączył(a): 02.11.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) Melkart » 28.04.2016 12:36

My w 2014 r. nie zdążyliśmy na całkiem dziką plażę Gjipe, czym byłam trochę rozczarowana... Wtedy też już były i leżaki i knajpa... więc to raczej zależy od miesiąca, w którym się pojedzie. Sierpień zdecydowanie odradzam..


Mam nadzieję, iż uda się Tobie zajrzeć tutaj poza szczytem turystycznym :)
Generalnie miejsce i plaża godne polecenia, jeszcze...
Melkart
Cromaniak
Posty: 683
Dołączył(a): 02.11.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) Melkart » 28.04.2016 12:42

Opuszczamy Ilias i udajemy się do Vuno

Obrazek

Temat plaż w Albanii jest często dyskutowany na forum. W mojej opinii warta do „pochylenia się” jest jeszcze jedna plaża o nazwie Jale

Obrazek

Dojazd na dół do plaży prowadzi nowym asfaltem

Obrazek

Mimo, iż b. daleko jej do kategorii dziewiczych plaż ma to coś w sobie. Zarówno położenie, skały oraz zatoczki dają jej moim zdaniem miano godnej odwiedzenia

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Postanowiliśmy zajrzeć na nią w czasie kiedy cichnie już plażowy clubbing :D

Obrazek

Plaża składa się z plaży głównej Jale (większej i nieco mniejszej)

Obrazek

Obrazek

Obrazek

oraz zdecydowanie ciekawszej plaży w zatoczce zwanej Folie Marine Plazh :)

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Niestety działa tutaj m.in Marine Club co utwierdziło nas, iż miejsce warte jest jedynie krótszego rekonesansu :(

Obrazek

Oczywiście są tacy co lubią takową infrastrukturę plażową i rzecz jasna szanujemy to :)
JoannaG
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 867
Dołączył(a): 08.11.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) JoannaG » 28.04.2016 23:06

Melkart napisał(a):
My w 2014 r. nie zdążyliśmy na całkiem dziką plażę Gjipe, czym byłam trochę rozczarowana... Wtedy też już były i leżaki i knajpa... więc to raczej zależy od miesiąca, w którym się pojedzie. Sierpień zdecydowanie odradzam..


Mam nadzieję, iż uda się Tobie zajrzeć tutaj poza szczytem turystycznym :)
Generalnie miejsce i plaża godne polecenia, jeszcze...


Taki był plan na ten rok, jednak musimy mocno zmienić i czas i kierunek wakacji...

Pozdrawiam
Asia :)
Pudelek
Cromaniak
Posty: 1975
Dołączył(a): 06.03.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) Pudelek » 29.04.2016 11:02

JoannaG napisał(a):My w 2014 r. nie zdążyliśmy na całkiem dziką plażę Gjipe, czym byłam trochę rozczarowana... Wtedy też już były i leżaki i knajpa... więc to raczej zależy od miesiąca, w którym się pojedzie. Sierpień zdecydowanie odradzam..


ja byłem w sierpniu :) dokładnie 12-go

Obrazek

Jak teraz patrzę, to z boku stało tam faktycznie kilka parasoli, zupełnie ich wtedy nie zauważyłem. Ale knajpy nie było :D

O Jale czytałem wcześniej, przed wyjazdem i opinia była zdecydowanie negatywna - zatłoczona, zabudowana, otoczona architekturą. I ze zdjęć dokładnie to się wyłania, zresztą ją chyba widać z Gjipe :)
Melkart
Cromaniak
Posty: 683
Dołączył(a): 02.11.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) Melkart » 29.04.2016 14:01

Taki był plan na ten rok, jednak musimy mocno zmienić i czas i kierunek wakacji...


Wielka szkoda :( . Ale szukając pozytywów w tym co napisałaś, za rok w Albanii będą kolejne nowe drogi i kolejne plaże do odkrycia …

Pozdrawiam
Melkart
Cromaniak
Posty: 683
Dołączył(a): 02.11.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) Melkart » 29.04.2016 14:06

Jak teraz patrzę, to z boku stało tam faktycznie kilka parasoli, zupełnie ich wtedy nie zauważyłem. Ale knajpy nie było :D

O Jale czytałem wcześniej, przed wyjazdem i opinia była zdecydowanie negatywna - zatłoczona, zabudowana, otoczona architekturą. I ze zdjęć dokładnie to się wyłania, zresztą ją chyba widać z Gjipe :)


Nie jest tak źle, pomyśl ile by dali za taką ilość osób na plaży w sezonie, turyści z plaż Czarnogóry czy też Chorwacji :)

Tak widać ją, choć wodą z Gjipe do Jale wcale nie jest tak blisko, jak się wydaje. No i dobrze, głośnej muzy przynajmniej nie słychać :)
Melkart
Cromaniak
Posty: 683
Dołączył(a): 02.11.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) Melkart » 04.05.2016 15:00

ANTIGONEA

Z punktu widzenia historii, jedna z większych atrakcji południowej Albanii.
Starożytna Antigonea leży w paśmie górskim M. i Lunxherise blisko granicy z Grecją
Bardzo ciekawa jest sama podróż do parku położonego na wysokości 700 m n.p.m.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Droga jest kręta i wąska, pokryta niedawno asfaltem oraz posiada zabezpieczenia przed spadaniem skał na drogę

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Wspinamy się mozolnie ku górze oglądając górskie krajobrazy a także ...

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

zielonawe (kobiety powiedziałyby pewnie raczej turkusowe :) ) jeziorka górskie

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Dzieci stwierdziły, że skały są tutaj trochę jakby z innej planety :roll:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Docieramy do… pustego parkingu przed kompleksem. Wymalowano tu nawet stanowiska do parkowania

Obrazek

Kupujemy bilety u przewodnika i oglądamy tablicę z planem ruin miasta. Swoją drogą jak on się tu dostał niezmotoryzowany i jak wraca do domu :?: To kolejne miejsce, gdzie bileter nie posiada nawet budki aby skryć się przed słońcem. No ale w poprzednim parku miał szałas i motor a tutaj jest wersja hardcore. Na koniec wycieczki odwieźliśmy człowieka na dół, do domu :D

Obrazek

Ze względu na bezwietrzny upał, jako opcję wybieramy poruszanie się po parku... autami
Szlaban w górę a pan przewodnik wsiada do mego auta i będzie nam towarzyszyć przez całą wycieczkę. Objazd terenu samochodem to czasowo co najmniej godzinka - dwie do przodu. Teren jest trochę rozległy a poszczególne przystanki rozrzucone i oddalone od siebie

Obrazek
Melkart
Cromaniak
Posty: 683
Dołączył(a): 02.11.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) Melkart » 09.05.2016 12:00

Miasto Antigonea zostało założone przez króla Pyrrusa w 295 r. p.n.e.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

W tamtym czasie Antigonea należała do najważniejszych osad

Obrazek

Obrazek

Było to drugie miasto pod względem wielkości i wpływów na ziemiach dawnego Epiru

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Z miastem związany był m.in. Aleksander Wielki, Ptolemeusz

Obrazek

Nazwa Antigonea pochodzi od imienia pierwszej żony Pyrrusa

Obrazek

Obrazek

Z władcą związane jest słynne „Pyrrusowe zwycięstwo”

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Miasto zostało spustoszone przez Rzymian w II w p.n.e.

Obrazek

Antigonea zajmuje obszar 90 h, same mury obwodowe miały 4 km dł.

Obrazek

Każde miejsce zostało dokładnie opisane na tablicach i drewnianych drogowskazach

Obrazek

Obrazek

Oto droga, którą poruszaliśmy się po kompleksie

Obrazek

Pozostałości mozaik podłogowych robią wrażenie :)

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Miasto odznacza się charakterystycznym układem ulic - zespół willi z III w p.n.e. i kolumn

Obrazek

Obrazek
Pudelek
Cromaniak
Posty: 1975
Dołączył(a): 06.03.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) Pudelek » 10.05.2016 14:52

niby niewiele tego zostało (w sensie nad powierzchnią, a nie powierzchniowo ;)), ale przebywanie tam bez innych turystów to coś pięknego :) Przewodnik wam patrzył na palce? :>
Melkart
Cromaniak
Posty: 683
Dołączył(a): 02.11.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) Melkart » 11.05.2016 14:39

niby niewiele tego zostało (w sensie nad powierzchnią, a nie powierzchniowo ;)), ale przebywanie tam bez innych turystów to coś pięknego :) Przewodnik wam patrzył na palce?


Tak, coś pięknego, to miejsce to totalne turystyczne pustkowie :) .

Co do oka przewodnika. Koleś walnął coś mocniejszego na słońcu i był cały czas wyluzowany :) . Wszędzie można było chodzić, własnoręcznie ściągał przykrycie z mozaiki i cały czas do nas mówił, niestety jedynie w jęz. albańskim, było sympatycznie i wesoło.

A tak przy okazji, coraz więcej piechurów z plecakami porusza się starożytną drogą Via Egnatia - będą ją rewitalizować
Antigonea kontrolowała również cześć słynnego szlaku Via Egnatia biegnącego z Durrës do Konstantynopolu

http://www.ata.gov.al/me-pranveren-mber ... a-egnatia/
Pudelek
Cromaniak
Posty: 1975
Dołączył(a): 06.03.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) Pudelek » 11.05.2016 17:19

ja się aż boje co z tego rewitalizowania może wyniknąć...
Melkart
Cromaniak
Posty: 683
Dołączył(a): 02.11.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) Melkart » 12.05.2016 14:18

ja się aż boje co z tego rewitalizowania może wyniknąć...


Ważne aby mercedesy mogły jakoś tam pokonać drogę :)

A tak na poważnie, wrzucam prezentację turystyczną dot. tejże atrakcji zawierającą koordynaty GPS

http://www.albany.al/bregdeti02/wp-cont ... gnatia.pdf

Jakby nie było, jest ona w pierwszej 10 - tce historycznych szlaków świata
Melkart
Cromaniak
Posty: 683
Dołączył(a): 02.11.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) Melkart » 12.05.2016 14:29

Plan/folder Parku Archeologicznego ANTIGONEA

http://www.unesco.org/fileadmin/MULTIME ... nglish.pdf
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Relacje wielokrajowe - wycieczki objazdowe

cron
Albania Północna & Kosovo, Albania Płd 2015 - strona 33
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone