Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Albania Północna & Kosovo, Albania Płd 2015

Wycieczki objazdowe to świetny sposób na zwiedzenie kilku miejsc w jednym terminie. Można podróżować przez kilka krajów lub zobaczyć kilka miast w jednym państwie. Dla wielu osób wycieczki objazdowe są najlepszym sposobem na poznawanie świata. Zdecydowanie warto z nich korzystać.
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59006
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 05.04.2016 15:50

Melkart napisał(a):Wąwóz Gryka e Kelcyres leży u podnóża mało znanego pasma gór Nemercke - no, Franz pewnie tutaj był :)

Nie. Też tylko dołem przejeżdżałem.

Pozdrawiam,
Wojtek
Melkart
Cromaniak
Posty: 683
Dołączył(a): 02.11.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) Melkart » 06.04.2016 16:20

to nieuniknione

Albania przestała kojarzyć się z bandytyzmem i wojną (choć żadnej wojny od 1945 roku tam nie było), więc przybyło turystów "wymagających". Przymkną oko na syf, pasące się kozy i dzikich kierowców (zwłaszcza gdy przyjadę autobusem albo samolotem), ale spać i wypoczywać muszą "na poziomie". Jest popyt na zagospodarowane plaże, więc powstają.

Inna sprawa, że zwolennicy "dzikości" mają swoje na sumieniu. Tak jak pisałem niedawno w temacie "podwieszonym" - co z tego, że idę w upale na dziką plażę, gdzie nie ma infrastruktury, skoro stoi tam kilka terenówek na polskich blachach, z których jedna zaczyna nagle piąć się pod górę hałasując i smrodząc? Albo ci "cywilizowani dzicy" bezceremonialnie wyrzucą śmieci w krzaki, bo przecież to Albania?



Muszą zakazać jazdę terenówkami po plażach, wystarczy szlaban lub parkingowi, którzy już są prawie wszędzie. Jeśli jest to jeszcze jakiś kamper to można zboleć. Zastanawiam się, znając zamiłowanie Albańczyków do aut :) czy nastąpi to przed regulacją trudnej kwestii odpadów w Albanii czy po ? Choć Twój przykład dotyczy rodaków, którzy "odważni" są jak widać poza UE
Melkart
Cromaniak
Posty: 683
Dołączył(a): 02.11.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) Melkart » 06.04.2016 16:24

Nie. Też tylko dołem przejeżdżałem.

Pozdrawiam,
Wojtek



Jak czytałem relacje z owych gór, i że nie ma tam szlaków i Nasi tam byli... to przyjąłem jak nic, że to Ty tutaj przecierałeś albańskie bezdroża :) Jak Cię znam to co się odwlecze to...

http://geociekawostki.blogspot.com/2012 ... ercke.html

Pozdrawiam
Melkart
Cromaniak
Posty: 683
Dołączył(a): 02.11.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) Melkart » 07.04.2016 12:19

Najbardziej rozpoznawalnym zabytkiem w Himarze jest malowniczy zamek

Wchodzimy kamiennymi schodami do zabudowań zamkowych

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Zamek jest częściowo zamieszkały co nadaje dodatkowego smaczku :)

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Zamek stoi ok. 1 km od północnych plaż miejskich

Obrazek

Zamek wzniesiono na wzgórzu o nazwie Barbakase

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Całość ruin otaczają iliryjskie mury obronne

Obrazek

Obrazek

Obrazek

W VI w zamek został naprawiony przez Justyniana, który nakazał przebudowę zamku po barbarzyńskich atakach Gotów i Hunów

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Zabudowania pochodzą z XIV – XVII w.

Obrazek

Domy powstały z dużych kamiennych bloków bez używania zaprawy

Obrazek

Pełno tutaj klimatycznych zaułków :D

Obrazek

Obrazek

Badania archeologiczne potwierdziły, iż dawne miasto zamieszkane było już ponad 3.5 tys. lat temu

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Jak widać cały kompleks ruin wyposażono w stylowe latarnie a więc warto tu przyjść także po zmroku :)

Obrazek

Przy takim słońcu należy pomyśleć też o wypoczynku :)

Obrazek
Pudelek
Cromaniak
Posty: 1975
Dołączył(a): 06.03.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) Pudelek » 07.04.2016 23:29

Melkart napisał(a):
to nieuniknione

Albania przestała kojarzyć się z bandytyzmem i wojną (choć żadnej wojny od 1945 roku tam nie było), więc przybyło turystów "wymagających". Przymkną oko na syf, pasące się kozy i dzikich kierowców (zwłaszcza gdy przyjadę autobusem albo samolotem), ale spać i wypoczywać muszą "na poziomie". Jest popyt na zagospodarowane plaże, więc powstają.

Inna sprawa, że zwolennicy "dzikości" mają swoje na sumieniu. Tak jak pisałem niedawno w temacie "podwieszonym" - co z tego, że idę w upale na dziką plażę, gdzie nie ma infrastruktury, skoro stoi tam kilka terenówek na polskich blachach, z których jedna zaczyna nagle piąć się pod górę hałasując i smrodząc? Albo ci "cywilizowani dzicy" bezceremonialnie wyrzucą śmieci w krzaki, bo przecież to Albania?



Muszą zakazać jazdę terenówkami po plażach, wystarczy szlaban lub parkingowi, którzy już są prawie wszędzie. Jeśli jest to jeszcze jakiś kamper to można zboleć. Zastanawiam się, znając zamiłowanie Albańczyków do aut :) czy nastąpi to przed regulacją trudnej kwestii odpadów w Albanii czy po ? Choć Twój przykład dotyczy rodaków, którzy "odważni" są jak widać poza UE


gierojów nie brakuje. Na kempingu w Ksamil spotkałem bohatera, który zarzekał się, że po takim Kosowie by jeździł bez ubezpieczenia, bo ma to w d..e. Bo niby w Uzbekistanie jeżdżą i żyją. Ale jakoś ZK przy sobie miał... to był typ w stylu "wszystko wiem, wszystko widziałem, jestem najmądrzejszy" - dość częsty przypadek. Mieliśmy z niego niezły ubaw, jak rzucał sumami które musiał wydawać na bramkach w bałkańskich krajach - wyszło, że albo kompletnie ściemniał, albo go obsługa kasowała dodatkowo, pewno za cwaniactwo :D
Melkart
Cromaniak
Posty: 683
Dołączył(a): 02.11.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) Melkart » 08.04.2016 15:31

gierojów nie brakuje. Na kempingu w Ksamil spotkałem bohatera, który zarzekał się, że po takim Kosowie by jeździł bez ubezpieczenia, bo ma to w d..e. Bo niby w Uzbekistanie jeżdżą i żyją. Ale jakoś ZK przy sobie miał... to był typ w stylu "wszystko wiem, wszystko widziałem, jestem najmądrzejszy" - dość częsty przypadek. Mieliśmy z niego niezły ubaw, jak rzucał sumami które musiał wydawać na bramkach w bałkańskich krajach - wyszło, że albo kompletnie ściemniał, albo go obsługa kasowała dodatkowo, pewno za cwaniactwo


Cwaniaków niestety nie brakuje. Osobiście "rozgrzeszam" kampery, zwiedzacze z zamiłowania.
Temat samych „wynalazków” drogowych na albańskiej plaży w ogóle może być arcyciekawy :)

https://woollywanderers.files.wordpress ... t-2014.jpg

http://4-wheel-nomads.de/wp-content/upl ... G_4548.jpg
Pudelek
Cromaniak
Posty: 1975
Dołączył(a): 06.03.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) Pudelek » 08.04.2016 17:59

ten bez szyb będzie miał dobrą wentylację :P
Melkart
Cromaniak
Posty: 683
Dołączył(a): 02.11.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) Melkart » 11.04.2016 11:49

ten bez szyb będzie miał dobrą wentylację :P


Przerobią na bistro plażowe :)
Melkart
Cromaniak
Posty: 683
Dołączył(a): 02.11.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) Melkart » 11.04.2016 11:54

W Himare, w ramach zamku warto odwiedzić sympatyczny kościółek z 1775 r.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Na koniec popatrzyliśmy z punktu widokowego /szerokim okiem/ na plażę Livadhi

Obrazek

Obrazek

Wygodny dojazd do samej plaży

Obrazek

Obrazek

Sama plaża, z charakterystyczną skałką wystającą z wody

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Melkart
Cromaniak
Posty: 683
Dołączył(a): 02.11.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) Melkart » 14.04.2016 13:28

Jeśli zobaczymy szerokie i długie plaże to najprawdopodobniej dotarliśmy do ... Dhermi

Obrazek

Obrazek

Tu znajduje się zresztą największa plaża w tym regionie

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Nad miastem góruje zewsząd widoczny klasztor św. Marii

Obrazek

Odnajdujemy też kilka bardziej współczesnych zabytków

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Kurort jest całkiem fajnie położony, wśród gór i wzniesień

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Możemy tutaj zauważyć mieszankę starej i nowej zabudowy

Obrazek

Obrazek

W centrum Dhermi, jak widać życie toczy się powoli

Obrazek

Obrazek
Melkart
Cromaniak
Posty: 683
Dołączył(a): 02.11.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) Melkart » 18.04.2016 14:03

Spojrzenie w tył na plaże w Dhermi

Obrazek

Plaża Drymades w Gjileke

Obrazek

Obrazek

Dzikie plaże w Palase. Obecnie można zjechać do nich wyasfaltowaną drogą

Obrazek

Palase jest jednym z najstarszych terenów Albanii. Do plaży prowadzi droga Përroi i Rrugëve të Bardha. Białe kamienie odbijane w świetle księżyca podobno pomogły płynąć samemu Juliuszowi Cezarowi (bitwa o Pompeje)

Obrazek

Obecnie planowany jest oto takowy projekt zagospodarowania plaży
http://www.greencoast.al/en/calculate-loan-en

A mogłoby pozostać tak…

Obrazek

Wybrzeże Riviery Jońskiej

Obrazek

Obrazek

Kręta droga malowniczego wybrzeża pnie się do góry

Obrazek

Obrazek

Kilka chwil przy historycznym budynku posterunku wojskowego

Obrazek

Jeszcze kilka zakrętów i serpentyn

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

I można popodziwiać widoki :)

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Kawa na szlaku musi być :)

Obrazek

Widać wypłaszczenie, czyli zbliżamy się do przełęczy

Obrazek

Obrazek

Dawno niewidziana soczysta zieleń lasu

Obrazek
Melkart
Cromaniak
Posty: 683
Dołączył(a): 02.11.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) Melkart » 21.04.2016 10:25

Osiągamy Przełęcz Llogara

Obrazek

Można sobie popatrzeć na plaże Morza Jońskiego, ok 1 km w dół...

Obrazek

No właśnie, w przybliżeniu widać lepiej, gdzie mieliśmy postój na posterunku

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Park Krajobrazowy Llogara

Warto tutaj się zatrzymać i pospacerować, choćby po to aby zobaczyć taki oto widok :)

Obrazek

Oprócz miłego górskiego powietrza ucieszyły nas wielowiekowe drzewa lasu piniowego

Obrazek

Obrazek

Obrazek

„Oddychanie” skończyło się odwiedzinami restauracji z regionalną kuchnią :)

Obrazek

Oprócz jadła, atutem restauracji jest panoramiczny, dwupoziomowy taras widokowy

Obrazek

Obrazek

Bezleśny wierzchołek Athanaz (1496 m) w paśmie gór Rreza e Kanalit, z posadowionymi nań masztami anten telekomunikacyjnych :(

Obrazek

Zbocza są porośnięte sosnowym lasem a zakosy posiadają miejsca do postoju

Obrazek

Część skarpy lesisto – kamienistej ulega degradacji :(

Obrazek

Obrazek

Rezerwat żegna nas ciekawym kanionem

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Kluczymy po nadmorskich stokach szukając wybranej plaży

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Melkart
Cromaniak
Posty: 683
Dołączył(a): 02.11.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) Melkart » 25.04.2016 15:02

Wybrana przez nas plaża znajduje się u ujścia do morza Kanionu Gjipe

Obrazek

Obrazek

Kanion Gjipe ma ok. 800 m dł. i od 10 – 20 m szerokości

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Asfaltową drogą, ok. 2.5 km jazdy od drogi głównej docieramy do płatnego parkingu

Obrazek

Obrazek

Spacer w dół, na plażę trwa ok. 20 minut

Obrazek

Obrazek

Gjipe to czysta i przede wszystkim piaszczysta plaża

Obrazek

Spokój, piękne morze i cudowne widoki, nic tylko zalegnąć na dłużej

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Prawdziwa dzikość natury i bez tłumów w sezonie :)

Obrazek

Obrazek

Cisza, czasem delikatnie zakłócana przybijaniem do brzegu jachtów i łodzi

Obrazek
Idylliczna plaża, chciałoby się zostać tutaj jeszcze dłużej

Obrazek

Obrazek

Po kąpieli niektórzy opadli z sił :( , wobec czego powrót na parking umówiłem z właścicielem wypożyczalni sprzętu wodnego na plaży

Obrazek

Terenówka podczas podjazdu zawisała kilka razy nad urwiskiem morskim na dwóch kołach a ze środka dobiegały nawet jakieś piski kobiet, zupełnie tego nie rozumiem :) :) :)

Obrazek

Właściciel podwiózł nas i nasze bagaże bezpiecznie na parking

Obrazek
Pudelek
Cromaniak
Posty: 1975
Dołączył(a): 06.03.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) Pudelek » 25.04.2016 17:06

widzę, że zdążyłem w ostatnim momencie, aby obejrzeć w miarę dziką Gjipe w 2014 - bez leżaków, parasoli, boiska do siatki i jakiś konstrukcji...
Melkart
Cromaniak
Posty: 683
Dołączył(a): 02.11.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) Melkart » 26.04.2016 10:25

widzę, że zdążyłem w ostatnim momencie, aby obejrzeć w miarę dziką Gjipe w 2014 - bez leżaków, parasoli, boiska do siatki i jakiś konstrukcji...


Zdążyłeś. Jeszcze fajnie ale plaża staje się powoli, przepraszam za wyrażenie publiczną. Wspomniana przez Ciebie konstrukcja… to gastronomia plażowa. Coraz mniej dzikich plaż w Albanii. Jak wcześniej wspominałem z Sarandy na północ dowożą turystów statki w mniej dostępne miejsca do plażowania -okolice Kakome. Jak też pisałem pozostaje jeszcze dziewiczy okręg Shen Vasil - m.in. plaża Krorzes
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Relacje wielokrajowe - wycieczki objazdowe


  • Podobne tematy
    Ostatni post

cron
Albania Północna & Kosovo, Albania Płd 2015 - strona 32
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone