Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Albania Północna & Kosovo, Albania Płd 2015

Wycieczki objazdowe to świetny sposób na zwiedzenie kilku miejsc w jednym terminie. Można podróżować przez kilka krajów lub zobaczyć kilka miast w jednym państwie. Dla wielu osób wycieczki objazdowe są najlepszym sposobem na poznawanie świata. Zdecydowanie warto z nich korzystać.
Melkart
Cromaniak
Posty: 683
Dołączył(a): 02.11.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) Melkart » 10.03.2016 15:51

:)
heja heja,
my tu gadu gadu, o Albanii, którą jestem zachwycona, ze zawsze mogę odkryć coś nowego, spotkać życzliwych ludzi mimo kłopotów językowych, ale jak widać na cromaniakach jest nas więcej
fajnie, że ze nas jest więcej możemy wymieniać doświadczenia a dla innych obalać stereotypy
ostatnio zauważyłam że nawet na FB powstała chyba niedawno grupa o Albanii
Albania na wakacje i nie tylko -
info dla tych może tam się podzielimy również swoimi doświadczeniami i może kogoś zarazimy naszą Albanią


Witaj,

Oczywiście każdy pomysł propagowania i obalania stereotypów jest istotny i cenny. Wymiana doświadczeń także.
W mojej opinii, co podkreślam w mojej, Albania nadrobiła już czas zapóźnienia i zbliża się do dla mnie niebezpiecznego poziomu gremialnego najazdu masowego turysty. O tym fakcie ale nie tylko świadczą nowe grupy, fora etc. Osobiście jestem zwolennikiem Albanii naturszczykowskiej z dala od mas (o co coraz bardziej trudno) i poszukuje takich właśnie miejsc. Jeśli mogę się w tym kierunku przydać i kogoś jak to określiłaś zarazić, jestem otwarty :)
Melkart
Cromaniak
Posty: 683
Dołączył(a): 02.11.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) Melkart » 10.03.2016 15:52

Źródła znajdują się w miejscowości Benje

Obecnie prowadzi tu asfaltowa droga. Na miejscu jest parking, restauracyjki oraz punkt informacji turystycznej z dokładną mapą okolic przybitą do drzwi

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Małe jeziorka z ciepłą wodą zostały w sposób naturalny obłożone kamieniami

Obrazek

Obrazek

Wody mają charakter leczniczy. Nam generalnie chodziło raczej o sprawienie frajdy dzieciom :) :) :)

Obrazek

Obrazek

Temperatura wody oscyluje w przedziale pomiędzy 25 a 28 stopni

Obrazek

Osmański most Ali Paszy nad rzeką Lengarica zwany też Mostem Katiu, od nazwy budowniczego

Obrazek

W tym wypadku, pojęcie "pod mostem" nabiera zupełnie innego wymiaru :D

Obrazek

Kamienny most był budowany w latach 1760 – 1770

Obrazek

Obrazek

W takich okolicznościach przyrody można podelektować się widokiem okolicy, dość zdjęć zaraz wchodzimy :D

Obrazek

Przy jaskiniach jakiś historyczny mur kamienny ?

Obrazek

Wąwóz Lengarica

Obrazek

Nad rzeką ostał się "zbłąkany" bunkier

Obrazek

Podobno nie można nurkować ze względu na minerały i ich oddziaływanie na oczy ale Albańczycy... nurkują

Obrazek
mimi1
Globtroter
Posty: 52
Dołączył(a): 16.05.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) mimi1 » 10.03.2016 18:27

Melkart napisał(a)::)
heja heja,
my tu gadu gadu, o Albanii, którą jestem zachwycona, ze zawsze mogę odkryć coś nowego, spotkać życzliwych ludzi mimo kłopotów językowych, ale jak widać na cromaniakach jest nas więcej
fajnie, że ze nas jest więcej możemy wymieniać doświadczenia a dla innych obalać stereotypy
ostatnio zauważyłam że nawet na FB powstała chyba niedawno grupa o Albanii
Albania na wakacje i nie tylko -
info dla tych może tam się podzielimy również swoimi doświadczeniami i może kogoś zarazimy naszą Albanią


Witaj,

Oczywiście każdy pomysł propagowania i obalania stereotypów jest istotny i cenny. Wymiana doświadczeń także.
W mojej opinii, co podkreślam w mojej, Albania nadrobiła już czas zapóźnienia i zbliża się do dla mnie niebezpiecznego poziomu gremialnego najazdu masowego turysty. O tym fakcie ale nie tylko świadczą nowe grupy, fora etc. Osobiście jestem zwolennikiem Albanii naturszczykowskiej z dala od mas (o co coraz bardziej trudno) i poszukuje takich właśnie miejsc. Jeśli mogę się w tym kierunku przydać i kogoś jak to określiłaś zarazić, jestem otwarty :)


no to jest nas dwóch :D a może i więcej .. też kocham tą Albanie dziką nie zdeptaną turytom.... może właśnie coś ciekawego napiszesz na tym forum FB - cenne uwagi jakieś fotki
Melkart
Cromaniak
Posty: 683
Dołączył(a): 02.11.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) Melkart » 15.03.2016 12:59

no to jest nas dwóch :D a może i więcej .. też kocham tą Albanie dziką nie zdeptaną turytom.... może właśnie coś ciekawego napiszesz na tym forum FB - cenne uwagi jakieś fotki


Postaram się najpierw tutaj skończyć relację, jak widzisz tempo nie jest zbytnio dynamiczne :)
Melkart
Cromaniak
Posty: 683
Dołączył(a): 02.11.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) Melkart » 15.03.2016 13:03

Kanion Lengarica. Miejsce znane głównie miłośnikom canyoningu i raftingu.

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Latem pozostaje piesza wycieczka.

Obrazek

Wymaga ona dobrych butów. Wielokrotnie trzeba przechodzić rzekę pokrytą na dnie nieforemnymi kamulcami

Obrazek


Obrazek

Kanion ma 7 km długości i 80 metrów głębokości

Obrazek

Obrazek

Kanion posiada status pomnika przyrody

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

To źródło akurat okazało się z zimną wodą o czym przekonałem się po wskoczeniu :o

Obrazek

Obrazek

Kolejne źródło termalne z ciepłą wodą posadowione jest u ścian skalnych

Obrazek

Obrazek

Generalnie dobrze się znosi tutaj upał, co chwilę wchodząc do wody i to w takich okolicznościach przyrody :)

Obrazek

Obrazek

Widoczne warstwy skalne wykorzystywaliśmy jako naturalnych półek do przemieszczania się wzdłuż kanionu

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Po drodze jest wiele mniej widocznych baseników

Obrazek

Obrazek

W strefie termalnego kanionu, na wysokości ponad 400 m n.p.m., kilka km od rzeki Vjosa widoczna jest już budowa elektrowni wodnej z wykutym w skale 4 km tunelem
Melkart
Cromaniak
Posty: 683
Dołączył(a): 02.11.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) Melkart » 17.03.2016 13:23

Zaglądamy do miasta Permet

Obrazek

Obrazek

Jest to dawna osada iliryjska, podczas prac archeo odkryto tutaj ślady osadnictwa prehistorycznego
W Permet, w 1944 r odbył się kongres partii komunistycznej, na którym zadecydowano o losach powojennej Albanii (totalna izolacja)
Stary kamienny most na rzece Vjosa

Obrazek

W centrum miasta Pomnik Kongresu Komunistów z figurą partyzanta

Obrazek

Obrazek

Postkomunistyczny Hotel Permeti

Obrazek

Socrealistyczne bloki z czasów Envera Hodży, który sformował tutaj 6 Brygadę Partyzancką

Obrazek

Obrazek

My jednak zajrzeliśmy tutaj dla Skały Miejskiej.
Na skałę wchodzi się po metalowych schodach.
Schody podniosły nam jednak ciśnienie. Całkowicie zardzewiałe to detal ale ich mocowania nie trzymają się skały odchylając się z całą konstrukcją podczas wchodzenia… Na samym starcie brakuje kilku kluczowych schodów i na zejściu z nich także nie jest lekko

Obrazek

Obrazek

Ze Skały Miejskiej widać panoramę miasta, przełom rzeki i okoliczne góry

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Po prawo, Nowy meczet

Obrazek

Obrazek

Podążamy do górskiej atrakcji co mam nadzieje spodoba się całej ekipie :)

Obrazek

Obrazek

Obrazek
te kiero
Mistrz Ligi Narodów UEFA
Posty: 10862
Dołączył(a): 27.08.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) te kiero » 17.03.2016 19:37

Melkart napisał(a):Źródła znajdują się w miejscowości Benje
(...)
Małe jeziorka z ciepłą wodą zostały w sposób naturalny obłożone kamieniami
(...)
Osmański most Ali Paszy nad rzeką Lengarica zwany też Mostem Katiu, od nazwy budowniczego


Melkart napisał(a):Zaglądamy do miasta Permet
My jednak zajrzeliśmy tutaj dla Skały Miejskiej.


ciekawe i godne odwiedzenia miejsca, na kiedyś
Melkart
Cromaniak
Posty: 683
Dołączył(a): 02.11.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) Melkart » 18.03.2016 17:17

ciekawe i godne odwiedzenia miejsca, na kiedyś


Miejmy nadzieję, że budując tutaj elektrownie, nie zaburzy to w przyszłości stanów wód gruntowych.
Miejsca oczywiście polecam, dobre bo mokre. Lubię połączenie gór i wody.
Melkart
Cromaniak
Posty: 683
Dołączył(a): 02.11.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) Melkart » 23.03.2016 14:13

Kelcyre – wąwóz



Obrazek

Obrazek

Miejsce dobre bo mokre :) , po prostu trzeba tu przyjechać

Obrazek

Obrazek

Wąwóz położony nad rzeką Vjose

Obrazek

Wąwóz Gryka e Kelcyres leży u podnóża mało znanego pasma gór Nemercke - no, Franz pewnie tutaj był :)

Obrazek

Znajdują się tu punkty widokowe na wodospad - Ujevara ne piken turistike

Obrazek

Obrazek

Niezłych wrażeń słuchowych (metalowe podłoże rusza się :!: ) dostarcza przejechanie autem mostu na drugą stronę 8O

Obrazek

Obrazek

Są tutaj fajne knajpki posadowione na wodzie

Obrazek

Obrazek
Melkart
Cromaniak
Posty: 683
Dołączył(a): 02.11.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) Melkart » 29.03.2016 12:06

W poświątecznym jeszcze nastroju wstrzelił się temat jedzenia

Jadąc na wycieczki w kierunku wschodnim wypatrzyliśmy klika ciekawych z wyglądu knajpek, oczywiście posadowionych jak w Kelcyre czy Borsh ... na wodzie. Jeśli tylko kuchnia będzie smaczna to czegóż więcej trzeba :)

Pierwszą z nich odpuściliśmy ze względu na to, iż woda płynie co prawda po oknach restauracji ale całość jest zamknięta i trzeba siedzieć w sali restauracyjnej, katorga dla dzieci :(

Obrazek

Wybraliśmy dwie połączone ze sobą (jedynie drewnianą konstrukcją) knajpki oferujące kuchnie regionalną o różnych kartach

Obrazek

Pierwsza z nich charakteryzuje się tym, iż stoliki posadowione są w lesie, przy wodzie, na różnych wysokościach a kuchnia jak się okazało może być godna polecenia

Obrazek

Obrazek

W obydwu knajpach kelnerzy podają wodę w dzbanach uzupełnianych bezpośrednio z wodospadu przy stoliku klienta

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Popróbowaliśmy różnych lokalnych „wynalazków”. Z pierwszą knajpą wiąże się taka oto ciekawa historia, iż kolega” wszedł” w temat skosztowania ... łba pieczonej owcy. Smakosz zjadł prawie wszystko ale ... dyskusja toczy się do dziś, czemu nie zjadł… oczu :!: Policzki podobno były wyborne a temat pieczonych oczu pozostaje cały czas kwestią otwartą :D

Obrazek

Sąsiednia zaś knajpa, jako atrakcję posiada wodę ściekającą bezładnie z dachu obok jedzących na piętrze klientów.
Kuchnia naszym zdaniem jest deko mniej smaczna

Obrazek

Obrazek

Na dole znajdują się ponadto kramy z różnymi specjałami do kupienia, jak zioła etc. Całość okraszona oczywiście spadającą z góry wodą

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Zakup miodu z archaicznego pojazdu

Obrazek

Już dość o jedzeniu na ten czas :)
Melkart
Cromaniak
Posty: 683
Dołączył(a): 02.11.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) Melkart » 31.03.2016 14:58

Zamek SOPOT

Dojazd dość trudny, drogą bez asfaltu, z kilkoma większymi żwirowymi zakrętami

Obrazek

Obrazek

Parkujemy auta przed brązową tablicą informacyjną o zamku

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Do otwartych wrót zamku prowadzi „pachnące” jeszcze nowością szerokie dojście :)

Obrazek

Jednak nie jest to lekkie dojście, generalnie do góry, bez wiatru i w pełnym słońcu, zapas wody, plecaki i ruszamy

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Czy warto było tu się męczyć oceńcie sami?

Obrazek

Naszym zdaniem Sopot to jedna z bardziej ciekawych warowni na albańskiej riwierze

Obrazek

Zamek zbudowano w IV p. n. e. na miejscu iliryjskiej warowni , później przejętej przez Rzymian

Obrazek

Zamek stoi na wzgórzu o tej samej nazwie

Obrazek

Warownia była zrujnowany podczas najazdów w V i VI w n. e.

Obrazek

Z końcem XV w. zamek dostał się w ręce Turków i został przez nich odbudowany dla własnych celów

Obrazek

Oblegany był przez wenecką armię i flotę w 1570 r.

Obrazek

Opuszczony został w XVI i XVII w

Obrazek

Ruiny meczetu z zamkiem stanowią ciekawy koloryt :D

Obrazek

Same ruiny mają też jakiś swój urok

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Zamek został przebudowany w średniowieczu

Obrazek

Z zamku są ciekawe widoki na okoliczne góry

Obrazek

Obrazek

Obrazek

oraz dającą powiew riwierę
Obrazek

Obrazek

Obrazek
Melkart
Cromaniak
Posty: 683
Dołączył(a): 02.11.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) Melkart » 04.04.2016 16:34

Powoli oraz ostrożnie zjeżdżamy w dół i wracamy na główny szlak drogowy Riviery

Obrazek

Obrazek

Oddzielnego potraktowania wymaga Llamani, podobno najbardziej fotografowana plaża w Albanii :?: :)

Obrazek

Obrazek

Miejsce rzeczywiście widokowo super, z dobrym dojazdem i ... z lasem parasoli

Obrazek

Po niej, kolejna (ale nie jedyna) plaża Spile w Himare,

Obrazek

Obrazek

Himare to typowy kurort wakacyjny z wieloma hotelami

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Parkujemy auta poza centrum, w wyżej położonej części Himare , przy sympatycznym kościółku i udajemy się w na dłuższy spacer ku górze :)

Obrazek
Pudelek
Cromaniak
Posty: 1974
Dołączył(a): 06.03.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) Pudelek » 05.04.2016 01:04

hmm, ta plaża akurat nie zachęca swoim zagospodarowaniem... nigdy nie rozumiałem co to za radocha leżeć tak w rzędach obok siebie? :D
Melkart
Cromaniak
Posty: 683
Dołączył(a): 02.11.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) Melkart » 05.04.2016 10:17

hmm, ta plaża akurat nie zachęca swoim zagospodarowaniem... nigdy nie rozumiałem co to za radocha leżeć tak w rzędach obok siebie? :D


Właśnie, żaden fun tak leżeć w tłumie z muzyką rozkręconą na maxa, lepiej poszukać bardziej dzikich plaż, choć ich ilość z roku na rok drastycznie maleje :(
Pudelek
Cromaniak
Posty: 1974
Dołączył(a): 06.03.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) Pudelek » 05.04.2016 14:19

to nieuniknione :(

Albania przestała kojarzyć się z bandytyzmem i wojną (choć żadnej wojny od 1945 roku tam nie było), więc przybyło turystów "wymagających". Przymkną oko na syf, pasące się kozy i dzikich kierowców (zwłaszcza gdy przyjadę autobusem albo samolotem), ale spać i wypoczywać muszą "na poziomie". Jest popyt na zagospodarowane plaże, więc powstają.

Inna sprawa, że zwolennicy "dzikości" mają swoje na sumieniu. Tak jak pisałem niedawno w temacie "podwieszonym" - co z tego, że idę w upale na dziką plażę, gdzie nie ma infrastruktury, skoro stoi tam kilka terenówek na polskich blachach, z których jedna zaczyna nagle piąć się pod górę hałasując i smrodząc? Albo ci "cywilizowani dzicy" bezceremonialnie wyrzucą śmieci w krzaki, bo przecież to Albania?
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Relacje wielokrajowe - wycieczki objazdowe


  • Podobne tematy
    Ostatni post

cron
Albania Północna & Kosovo, Albania Płd 2015 - strona 31
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone