Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Albania i Czarnogóra - pytania, porady

Wycieczki objazdowe to świetny sposób na zwiedzenie kilku miejsc w jednym terminie. Można podróżować przez kilka krajów lub zobaczyć kilka miast w jednym państwie. Dla wielu osób wycieczki objazdowe są najlepszym sposobem na poznawanie świata. Zdecydowanie warto z nich korzystać.
lotnikwsk
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2214
Dołączył(a): 21.09.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) lotnikwsk » 16.01.2019 11:48

Nie trzeba żadnych paszportów,
jechałem z dziećmi od Dubrownika i przez
kanion wszędzie na dowody :D
Marianos
Odkrywca
Posty: 64
Dołączył(a): 20.05.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) Marianos » 16.01.2019 11:52

Dzięki za odpowiedź. Czyli przez Border crossing Karasovići nie przekraczałeś. A jest ktoś na forum co tamtędy przekraczał na dowód z dzieckiem.
Marianos
Odkrywca
Posty: 64
Dołączył(a): 20.05.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) Marianos » 16.01.2019 12:03

lotnikwsk napisał(a):Nie trzeba żadnych paszportów,
jechałem z dziećmi od Dubrownika i przez
kanion wszędzie na dowody :D


Dzięki. Więc nie wyrabiam. :D
wiolek_lp
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1712
Dołączył(a): 20.02.2016

Nieprzeczytany postnapisał(a) wiolek_lp » 16.01.2019 12:28

Ja też mam delikatne obawy czytając informacje na stronie, którą podał Janusz, tym bardziej, że starszy syn ma inne nazwisko niż my, ale mam nadzieję, że będzie ok, opieram się jeszcze na tej stronie :

https://podgorica.msz.gov.pl/pl/informa ... ki_wjazdu/

gdzie jest zapis:
dzieci i młodzież do 18. roku życia, będący obywatelami RP, wjeżdżają na terytorium Czarnogóry na takich samych warunkach, jak pełnoletni, czyli jak wyżej opisane - do 30 dni na podstawie dowodu osobistego, od 30 do 90 dni na podstawie paszportu, powyżej 90 dni na podstawie wizy *;

* warunek jest uregulowany przepisami prawa czarnogórskiego i co do zasady nie może być podważany. Niekiedy dochodzi do nieporozumień na granicy, kiedy funkcjonariusz policji granicznej Czarnogóry prosi o paszport osoby niepełnoletniej będącej obywatelem RP i legitymującej się tylko dowodem osobistym. Wynika to z dwóch przyczyn - brak znajomości konkretnego przepisu prawnego oraz brak świadomości, że niepełnoletni obcokrajowiec może mieć dowód osobisty (w Czarnogórze niepełnoletni mają tylko paszporty). W takiej sytuacji prosimy o spokojne wyjaśnienie funkcjonariuszowi sytuacji prawnej. Mimo tego, aby uniknąć niepotrzebnych nieporozumień, warto rozważyć przed podróżą do Czarnogóry wyrobienie osobie niepełnoletniej paszportu.

U nas wyrobienie paszportu było by problemem dla starszego, ale mam nadzieję, że z dowodem będzie ok :wink:
jolcix
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 418
Dołączył(a): 11.12.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) jolcix » 16.01.2019 12:36

wiolek_lp napisał(a):Ja też mam delikatne obawy czytając informacje na stronie, którą podał Janusz, tym bardziej, że starszy syn ma inne nazwisko niż my, ale mam nadzieję, że będzie ok, opieram się jeszcze na tej stronie :

https://podgorica.msz.gov.pl/pl/informa ... ki_wjazdu/

gdzie jest zapis:
dzieci i młodzież do 18. roku życia, będący obywatelami RP, wjeżdżają na terytorium Czarnogóry na takich samych warunkach, jak pełnoletni, czyli jak wyżej opisane - do 30 dni na podstawie dowodu osobistego, od 30 do 90 dni na podstawie paszportu, powyżej 90 dni na podstawie wizy *;

* warunek jest uregulowany przepisami prawa czarnogórskiego i co do zasady nie może być podważany. Niekiedy dochodzi do nieporozumień na granicy, kiedy funkcjonariusz policji granicznej Czarnogóry prosi o paszport osoby niepełnoletniej będącej obywatelem RP i legitymującej się tylko dowodem osobistym. Wynika to z dwóch przyczyn - brak znajomości konkretnego przepisu prawnego oraz brak świadomości, że niepełnoletni obcokrajowiec może mieć dowód osobisty (w Czarnogórze niepełnoletni mają tylko paszporty). W takiej sytuacji prosimy o spokojne wyjaśnienie funkcjonariuszowi sytuacji prawnej. Mimo tego, aby uniknąć niepotrzebnych nieporozumień, warto rozważyć przed podróżą do Czarnogóry wyrobienie osobie niepełnoletniej paszportu.

U nas wyrobienie paszportu było by problemem dla starszego, ale mam nadzieję, że z dowodem będzie ok :wink:


Wiola, nie moja sprawa i nie znam Twojej sytuacji, ale już któryś raz wspominasz , że syn ma inne nazwisko, wiec napiszę, myślę, ze problemem nie jest dowód czy paszport, spokojnie na dowód wjedziesz, ja jeżdżę z synem od 8 lat na dowód, Chorwacja, jak jeszcze w uni nie była, Czarnogóra, Bośnia , w tym roku, Serbia, Macedonia i Albania, nigdy problemów nie było, ale dużo czytałam na forum, i wiem, że niekiedy rodzice pisali, ze jak jedno z nich jechało z dzieckiem , to nie dokument (chodzi o kraje poza unią, w których dopuszczalny jest wjazd na dowód osobisty) był ważny, tylko zgoda pisemna drugiego rodzica, też nie wiem na ile to jest prawda i jak to prawnie wygląda, bo się nie zagłębiałam, ale może warto żebyś poczytała, skoro masz jakieś obawy

tak jak piszę, nie moja sprawa i nie wiem jaka jest Twoja sytuacja życiowa,

serdecznie pozdrawiam
wiolek_lp
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1712
Dołączył(a): 20.02.2016

Nieprzeczytany postnapisał(a) wiolek_lp » 16.01.2019 13:08

jolcix napisał(a):Wiola, nie moja sprawa i nie znam Twojej sytuacji, ale już któryś raz wspominasz , że syn ma inne nazwisko, wiec napiszę, myślę, ze problemem nie jest dowód czy paszport, spokojnie na dowód wjedziesz, ja jeżdżę z synem od 8 lat na dowód, Chorwacja, jak jeszcze w uni nie była, Czarnogóra, Bośnia , w tym roku, Serbia, Macedonia i Albania, nigdy problemów nie było, ale dużo czytałam na forum, i wiem, że niekiedy rodzice pisali, ze jak jedno z nich jechało z dzieckiem , to nie dokument (chodzi o kraje poza unią, w których dopuszczalny jest wjazd na dowód osobisty) był ważny, tylko zgoda pisemna drugiego rodzica, też nie wiem na ile to jest prawda i jak to prawnie wygląda, bo się nie zagłębiałam, ale może warto żebyś poczytała, skoro masz jakieś obawy

tak jak piszę, nie moja sprawa i nie wiem jaka jest Twoja sytuacja życiowa,

serdecznie pozdrawiam


Dzięki, ale nawet jeżeli trzeba mieć takie pozwolenie, to na pewno nie wchodzi z grę, bo z panem byłym mężem nie mamy kontaktu od 7 lat- Aleks ma 8 lat, więc o żadną zgodę w życiu bym go nie prosiła :lool:
Póki co w Cro 3 lata nie było problemu, z wyrobieniem dowodu też nie, więc uważam, że gdzie mogę poruszać się wyłącznie z dowodem, prawo dopuszcza zgodę tylko 1 rodzica :wink:
Kiedyś muszę w końcu zabrać się za uregulowanie kwestii prawnych, żeby choćby wyrobić paszport 8)
jolcix
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 418
Dołączył(a): 11.12.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) jolcix » 16.01.2019 13:19

tak, własnie to powinno być podstawą, skoro ma dowód, to automatycznie powinna być zgoda na wyjazd

tak jak pisałam, nie wiem do końca jak jest to prawnie, wiem, że na forum Albanii , gdzie można wjechać na dowód były posty o takiej zgodzie, nawet jeśli normalnie małżeństwo było, ale tylko matka jechała sama z dzieckiem, ale to trzeba by poczytać

ale to chodziło o kraje poza unią ze zgodą na wjazd na dowód

jak będę mieć więcej czasu, to może to znajdę

chyba, ze ktoś z naszego forum coś wie, tu też są osoby, które jeżdżą poza kraju uni europejskiej
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15663
Dołączył(a): 30.06.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 16.01.2019 14:36

U nas, w PL, z tym wyjazdem z jednym rodzicem jest problem... Zgoda na wyrobienie dokumentu, a zgoda na wyjazd zagraniczny to dwie różne sprawy....
To że się posiada dokument (nieważne czy D.O. czy paszport) nie oznacza jednoznacznie, że dziecko może wyjechać z jednym rodzicem w każdej chwili za granicę (nawet jak rodzice to małżeństwo). Zgodnie z obowiązującym prawem w takiej sytuacji rodzic nie jadący powinien napisać stosowne oświadczenie, że pozwala na wyjazd. O ile samochodem i w obrębie UE nie ma większego problemu z przejazdem bez oświadczenia, to może się problem pojawić w przypadku wyjazdów poza UE i na lotnisku (nawet przy locie wewnątrz UE) jak się trafi na upierdliwego celnika lub na szczegółowe kontrole....
No i przy wyjazdach poza UE warto sprawdzać jakie są wymagania wobec nieletniego (nawet z obojgiem rodziców) - są kraje, które wymagają dla dziecka oprócz paszportu i ewentualnie wizy, konieczność posiadania aktu urodzenia dziecka....

W wyroku z dnia 6.03.1985 r. w sprawie o sygn. III CRN 19/85 Sąd Najwyższy stwierdził: „Wyjazd dziecka za granicę w celu spędzenia tam wakacji, jako należący do istotnych spraw dziecka, wymaga zgody obojga rodziców wykonujących władzę rodzicielską, a w braku takiej zgody – orzeczenia sądu opiekuńczego” na bazie Kodeks rodzinny i opiekuńczy

Teraz w Balicach na lotnisku miałam taką sytuację, że syn (15 lat) był przed nami w kolejce do bramki, a pomiędzy mas wszedł jakiś facet i syna zatrzymali, bo muszą być rodzice przy kontroli i dalszym przepuszczeniem przez gate. Syn potwierdzał, że my to jego rodzice, a nam dokładniej nazwiska w dokumentach sprawdzali....
wiolek_lp
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1712
Dołączył(a): 20.02.2016

Nieprzeczytany postnapisał(a) wiolek_lp » 16.01.2019 15:08

piekara114 dzięki w takim razie za konkretne informację, szczerze to nie pozostanie nam nic innego niż liczyć na szczęście... Czy takie oświadczenie o zgodzie na wyjazd musi być potwierdzone notarialnie ? Co do aktu urodzenia, zawsze ze sobą wożę, ale kserokopie, może bezpieczniej będzie wziąć oryginał.
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15663
Dołączył(a): 30.06.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 16.01.2019 15:54

Wiola, wiem tyle, że jak dwoje rodziców daje oświadczenie dla np. dziadków, wujków to respektowane jest odręczne. Co w przypadku jednego rodzica to nie wiem, trzeba by to było chyba indywidualnie rozpatrywać. Upoważnienie notarialne to koszt chyba 50zl, więc jak już może może stałe upoważnienie załatwić i mieć z głowy.... Ale przy urzędzie gminy czy powiatu powinien być bezpłatnie dostępny prawnik, który pomaga z prostszych sprawach, a w skomplikowanych ustala ścieżkę gdzie co i jak. Może warto podejść lub zadzwonić i mieć fachową informację.
wiolek_lp
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1712
Dołączył(a): 20.02.2016

Nieprzeczytany postnapisał(a) wiolek_lp » 16.01.2019 16:07

Upoważnienie odreczne sama bym sobie napisała, upoważnienie notarialne, patrz wyżej zero kontaktu z panem, więc raczej do notariusza go nie zaproszę :wink:
byq
Odkrywca
Posty: 64
Dołączył(a): 05.07.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) byq » 20.01.2019 14:05

hej,
w tym roku planuję Czarnogórę i mam pytanie o dojazd z Wrocławia.
Google pokazuje dwie drogi, zalece przez Chorwację, autostradą 1, później BiH i Czarnogóra.
Druga opcja opisywana przez google to przez Budapeszt i Belgrad, czas przejazdu dłuższy o prawie godzinę.
Widzę, ze piszecie o drodze przez Sarajewo, czas przejazdu pół godziny dłużej niż przez HR i pół godziny krócej niż przez Belgrad.
Skąd taki wybór trasy? koszty, widoki? inne powody?
jaka droga jest w BiH? autostrada czy lokalne drogi?
pozdr
Sol-Wagon
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1957
Dołączył(a): 21.01.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) Sol-Wagon » 20.01.2019 14:30

główne powody przejazdu przez BiH to: widoki, możliwość zwiedzenia, niższe koszty opłat drogowych...za to dużo dużo zakrętów...to nie droga dla "autostradowców"...
jadąc przez Sarajewo, masz aż taki odcinek autostrad:
https://goo.gl/maps/zZ9sF9cBEMM2
byq
Odkrywca
Posty: 64
Dołączył(a): 05.07.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) byq » 20.01.2019 15:22

widzę własnie po czasie przejazdu jadąc autostradami przez Węgry, 1000km pokonuje się w ten sam czas co 500km przez BiH i Czarnogórę, znowu autostradami Chorwacji około 500zł drożej na opłaty za autostradę w Chorwacji, więc pokusa jest, żeby tego uniknąć
Myślę, żeby poszukać noclegu w okolicy Dakovo w Chorwacji, macie coś godnego polecenia, najlepiej, żeby był jakiś hotel, pensjonat z restauracją
pozdr
ajdadi
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 21045
Dołączył(a): 04.09.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) ajdadi » 24.01.2019 22:26

Sol-Wagon napisał(a):główne powody przejazdu przez BiH to: widoki, dużo dużo zakrętów...


...oraz duża liczba "suszarek" :wink: , na które trzeba zwracać uwagę...
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Relacje wielokrajowe - wycieczki objazdowe



cron
Albania i Czarnogóra - pytania, porady - strona 195
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone