Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Wyjazd z własną łódką, pontonem... (przeniesione z FAQ).

Piaszczyste plaże? To w Chorwacji jednak rzadkość. Ale może są tacy, którzy chcą podzielić się z innymi swoją wiedzą na ten temat. Potrzebujesz łagodnego zejścia do morza? A może lubisz nurkować czy wędkować? Chcesz wypożyczyć łódkę i poznać Chorwację od strony morza? Albo masz skuter wodny i chcesz go zabrać?
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
fly
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1416
Dołączył(a): 16.06.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) fly » 11.05.2017 19:41

Cze!
takie info znalazłem
Categories: General
Date: lut 10, 2017
Title: Pontonem w Chorwacji - najnowsze przepisy

W Chorwacji uległy zmianie warunki użycia i opłat jachtów i łodzi przeznaczonych do uprawiania sportów i rekreacji. Dzięki uprzejmości Ambasady RP w Zagrzebiu prezentujemy skrót najnowszych regulacji mając nadzieję, że tekst ten pozwoli właściwie przygotować się do sezony i uchroni przed nieprzewidzianymi kosztami.

Zgodnie z art. 7 Rozporządzenia o warunkach
przybycia i pobytu zagranicznych jachtów i łodzi przeznaczonych do uprawiania sportu i rekreacji na morskich wodach wewnętrznych i morzu terytorialnym Republiki Chorwacji (Uredba o uvjetima za dolazak i boravak stranih jahti i brodica namijenjenih športu i razonodi u unutarnjim morskim vodama i teritorijalnom moru Republike Hrvatske, NN nr 97/2013; http://www.zakon.hr/cms.htm?id=2975 ) na pokładzie każdej zagranicznej jednostki pływającej podczas żeglugi na
terytorium Republiki Chorwacji muszą znajdować się następujące dokumenty:


1. dowód uiszczenia rocznej opłaty za bezpieczeństwo żeglugi, opłaty ekologicznej i pozostałych opłat obowiązkowych (zastąpiły dotychczasową winietę);
2. świadectwo zdolności do żeglugi jednostki pływającej (sprawności technicznej);

3. świadectwa kwalifikacji osoby kierującej jednostką (zgodnie z przepisami państwa bandery);

4. dowód ubezpieczenia OC;

5. dowód własności (ew. pełnomocnictwo właściciela do użytkowania przedmiotowej jednostki).

Uwaga:
punkt 2 i 5 jest automatycznie spełniony dla wszystkich jednostek sprzedawanych przez Info-Media. Każdy ponton jest dostarczany z certyfikatem zgodności (Conformity Certificate) dla kategorii żeglugi D (do 3m) lub C oraz wydrukowaną fakturą
imienną lub firmową W odniesieniu do wyszczególnionych powyżej punktów istnieją wyjątki i przepisy szczegółowe.

Ad. 1.

Wysokość opłat jest uzależniona od mocy silnika i długości jednostki pływającej. Do ich wniesienia zobowiązani są użytkownicy jednostek pływających o długości 2,5 m lub większej oraz jednostek krótszych od 2,5 m, ale wyposażonych w silnik (silniki) o łącznej mocy 5 kW lub większej (art. 5, podpunkt 15 chorwackiego kodeksu morskiego (Pomorski Zakonik, NN nr 181/04,
76/07, 146/08 i 61/11, 56/13, 26/15; http://www.zakon.hr/z/310/Pomorski-zakonik)).

Ad. 2., 3.

Po chorwackich morskich wodach wewnętrznych i morzu terytorialnych mogą żeglować jednostki, które są zgodnie z przepisami państwa bandery zdolne do żeglugi, oraz jeżeli nimi kieruje lub dowodzi osoba, która zgodnie z przepisami państwa bandery jest uprawniona do kierowania lub dowodzenia. Jednak jeżeli państwo bandery nie przewiduje uprawnień na określone czynności, nie uprawnia to użytkownika do wykonywania tych czynności w Chorwacji, o ile prawo chorwackie przewiduje takie uprawnienia. Oznacza to, że kierowanie w Chorwacji jednostką pływającą wyposażoną w silnik, niezależnie od jego mocy, wymaga posiadania uprawnień motorowodnych.

Ad. 4.

Na podstawie art. 41, ust. 1 i 2 chorwackiej Ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych w ruchu (Zakon o obvezni osiguranjima u prometu, NN nr 151/05, 36/09, 75/09, 76/13, 152/14; http://www.zakon.hr/z/370/Zakon-o-obvez ... -u-prometu ) właściciel jednostki pływającej o napędzie mechanicznym o mocy silników ponad 15 kW podlegającej obowiązkowi wpisu do rejestru statków zobowiązany jest do zawarcia umowy o ubezpieczeniu od odpowiedzialności za szkody, jakie w trakcie
użytkowania jachtu może wyrządzić osobom trzecim (odpowiedzialność cywilna wobec osób trzecich). Minimalną sumę ubezpieczenia określa art. 42, ust 2. ww. ustawy, a wynosi ona 3 500 000 HRK.

Ad. 5.

Zaleca się posiadanie rachunku, umowy kupna-sprzedaży, pełnomocnictwa, czy jakiegokolwiek innego dokumentu, którym można jednoznacznie dowieść własność przedmiotowej jednostki pływającej (lub prawa do jej użytkowania).

Ponadto zgodnie z art. 6 Rozporządzenia o warunkach przybycia i pobytu zagranicznych jachtów i łodzi przeznaczonych do uprawiania sportu i rekreacji na morskich wodach wewnętrznych i morzu terytorialnym Republiki Chorwacji na jednostce pływającej stanowiącej własność osoby fizycznej lub osób fizycznych i pływającej na terenie Republice Chorwacji, w trakcie żeglugi musi się znajdować właściciel jednostki pływającej lub członkowie jego najbliższej rodziny lub przyjaciele właściciela posiadający pisemne i poświadczone notarialnie pełnomocnictwo.

z http://www.pontony-kajaki.pl/index.php? ... eturnid=58
pozdro
fly
ps. mając ten sam dylemat zrobiłem uprawnienia sternika, chociaż mieszkając w Norge nie są mi do niczego potrzebne.
mamut1962
Autostopowicz
Posty: 2
Dołączył(a): 11.05.2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) mamut1962 » 11.05.2017 23:51

Bardzo dziękuję za szybką i wyczerpującą odpowiedź. Wszystko jasne!
Pozdrawiam
mamut
RafVFD
Globtroter
Avatar użytkownika
Posty: 39
Dołączył(a): 08.05.2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) RafVFD » 15.05.2017 21:35

Dokumenty warto mieć i załatwione wszystkie formalności bo kontrole się zdarzają nawet w małych spokojnych miejscowościach. W zeszłym roku w Komarnej byłem świadkiem kontroli skutera na polskich rejestracjach :). Akcja była szybka ale po kontroli dobrze się skończyła. Może to ktoś z forum tam był na tym skuterze....

DSC09487.JPG


DSC09488.JPG


DSC09489.JPG


DSC09491.JPG
mkrt1
Turysta
Posty: 12
Dołączył(a): 21.06.2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) mkrt1 » 21.06.2017 20:05

markiz17 napisał(a):Wracając do tematu napisów z PZMiNW, jest kicha nawet po zastosowaniu taśmy TESA - zaczęła z nich schodzić jakaś cienka warstwa folii i poszły do śmieci. Znalazłem za to bardzo dobre źródło napisów na ponton :idea: , jak kogoś interesuje to dam namiary. Trzymają idealnie, nie marszczą się przy składaniu rozkładaniu pontonu, klej wchodzi w fakturę. Sprawdzone 100% satysfakcji. :D


Cześć. Jak wykonać ładny nr rej na tubie RIB-a? Dotychczasowy klejony folią się pomarszczył, a że przerejestrowałem...
AdamBeata
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 800
Dołączył(a): 06.08.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) AdamBeata » 21.06.2017 21:05

Ja wszystkie numery na gumiakach, a mam już trzeci sprzęt, robiłem u znajomego, który ma poligrafię z doskoku i numery wychodziły mi rewelacyjne. Słońce, deszcz, słona woda, napompowany czy sflaczały, chodzenie po nich butami i inne takie nie zaszkodziły im absolutnie. Zamawiał dla mnie mocną folię i z niej na ploterze wycinał (dodatkowo fajną fikuśną czcionką). Mam w garażu jeszcze kawałki, a na drugiej stronie jest jej numer więc mogę podać jak znajdę. Wystarczy gdzieś sobie zamówić odpowiedni kolor i nawet samemu sobie zrobić albo dać do pierwszej lepszej poligrafii, wrzucą na ploter i zrobią.
mkrt1
Turysta
Posty: 12
Dołączył(a): 21.06.2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) mkrt1 » 22.06.2017 10:29

AdamBeata napisał(a):Ja wszystkie numery na gumiakach, a mam już trzeci sprzęt, robiłem u znajomego, który ma poligrafię z doskoku i numery wychodziły mi rewelacyjne. Słońce, deszcz, słona woda, napompowany czy sflaczały, chodzenie po nich butami i inne takie nie zaszkodziły im absolutnie. Zamawiał dla mnie mocną folię i z niej na ploterze wycinał (dodatkowo fajną fikuśną czcionką). Mam w garażu jeszcze kawałki, a na drugiej stronie jest jej numer więc mogę podać jak znajdę. Wystarczy gdzieś sobie zamówić odpowiedni kolor i nawet samemu sobie zrobić albo dać do pierwszej lepszej poligrafii, wrzucą na ploter i zrobią.


Z ploterem nie ma problemu... właśnie o rodzaj foli mi chodzi ? mam na to tydzień ;)
mkrt1
Turysta
Posty: 12
Dołączył(a): 21.06.2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) mkrt1 » 22.06.2017 16:41

Sznowni koledzy polecą jakąś aplikację na smartfona z nawigacją i mapami morskimi?
AdamBeata
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 800
Dołączył(a): 06.08.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) AdamBeata » 22.06.2017 20:43

mkrt1 napisał(a): właśnie o rodzaj foli mi chodzi ?


Folia ma takie symbole (podobno najlepsza jest), a gotowy napis jest nie do zdarcia w normalnych warunkach.
Załączniki:
Zmiana rozmiaruDSC09608.JPG
Zmiana rozmiaruDSC09607.JPG
mkrt1
Turysta
Posty: 12
Dołączył(a): 21.06.2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) mkrt1 » 23.06.2017 19:19

podziękował !!!!
marsik
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 482
Dołączył(a): 12.08.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) marsik » 02.07.2017 23:20

mkrt1 napisał(a):Sznowni koledzy polecą jakąś aplikację na smartfona z nawigacją i mapami morskimi?

Navionics Europe
andrzej.k
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 613
Dołączył(a): 18.01.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) andrzej.k » 11.07.2017 13:15

Witam , mam pytanko na które nie mogę znaleść odpowiedzi a nie chce otwierać nowego tematu.
Mamy zamiar wynająć Łódź i wsiąść ze sobą koło albo niewielkie UFO żeby pociągać dzieciaków za sobą.
Wiem ze w Polsce potrzeba na to dodatkowy patent którego nie mam.
Ja wyglada ta sprawa w Chorwacji ?
Wie ktoś coś na ten temat ?
Pozdrawiam
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 11.07.2017 15:25

[quote="andrzej.k"]Witam , mam py.
Ostatnio edytowano 07.05.2019 14:16 przez Użytkownik usunięty, łącznie edytowano 1 raz
AdamBeata
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 800
Dołączył(a): 06.08.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) AdamBeata » 11.07.2017 16:17

andrzej.k napisał(a):Witam , mam pytanko na które nie mogę znaleść odpowiedzi a nie chce otwierać nowego tematu.
Mamy zamiar wynająć Łódź i wsiąść ze sobą koło albo niewielkie UFO żeby pociągać dzieciaków za sobą.
Wiem ze w Polsce potrzeba na to dodatkowy patent którego nie mam.
Ja wyglada ta sprawa w Chorwacji ?
Wie ktoś coś na ten temat ?
Pozdrawiam


Teoretycznie: papier trzeba mieć; z praktyki: ja nie mam i co roku zabieram ze sobą koło i ciągam moją lubą i znajomych i specjalnie się tym w Chorwacji nie przejmuję, tylko że my na takim trochę zadupiu jesteśmy. U nas w PL tylko tam gdzie wiem, że Policja wodna nie dociera to się z tym bawię bo akurat łódkę trzymam na przeciwko komisariatu wodnego :). Myślałem kiedyś aby sobie zrobić papier na to ale szczerze mówiąc olałem temat na praktycznie 1-2 razy w roku.
andrzej.k
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 613
Dołączył(a): 18.01.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) andrzej.k » 12.07.2017 05:52

Dzięki za informacje
Papiery mam niemieckie bo mieszkam w Niemczech a tu tego nie trzeba .
Czy obowiązuje mnie takie prawo jak w Niemczech ?
Jak to jest w Chorwacji , potrzebują miejscowi papier jeżeli nie robią tego komercyjnie ?
Grzegorz SEA DOO
Plażowicz
Posty: 9
Dołączył(a): 12.07.2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) Grzegorz SEA DOO » 12.07.2017 08:49

Witam. Mam pytanie dotyczące skutera wodnego. Czy skuter musi być zarejestrowany w kraju aby pływać nim po Chorwackich wodach ? Po prostu kupiłem skuter w PL ale nie dam rady przed urlopem go zarejestrować a szkoda go nie zabrać. Pozdrawiam
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Plaże & Adriatyk - żeglowanie, nurkowanie, wędkowanie...



cron
Wyjazd z własną łódką, pontonem... (przeniesione z FAQ). - strona 25
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone