Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Radio CB na trasie PL-HR-PL?

Którędy jechać? Ile zajmuje pokonanie trasy? Na jakich odcinkach drogi są płatne? Gdzie przekraczać granice? Nocować po drodze czy nie? A jeśli tak, to gdzie? Co zabrać w podróż, na co uważać, jak się zachowywać, jak radzić sobie w sytuacjach kryzysowych. Gdzie nie warto tankować i co z LPG.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
Roxi
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5097
Dołączył(a): 06.11.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Roxi » 09.05.2009 21:25

Co do CB w Austrii polecam wątek do przeczytania na forum narciarskim. Swego czasu ten temat mnie interesował :)
Parę postów do przeczytania
tmakler
Plażowicz
Posty: 9
Dołączył(a): 09.05.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) tmakler » 10.05.2009 15:52

Dzięki Fux i ufokking (':D'), teraz wszystko jasne odnośnie użytkowania CB, trochę te misiaki na 86 mnie przeraziły, ale chyba damy radę!!! SZEROKOŚCI I PRZYCZEPNOŚCI DLA WSZYSTKICH!!!!!!!
Ostatnio edytowano 10.05.2009 15:54 przez tmakler, łącznie edytowano 1 raz
FUX
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13020
Dołączył(a): 14.05.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) FUX » 10.05.2009 15:54

A dlaczego Ty ze Szczecina chcesz przez Węgry jechać? 8O
tmakler
Plażowicz
Posty: 9
Dołączył(a): 09.05.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) tmakler » 10.05.2009 15:57

Mieszkam w Szczecinie, ale ruszam do CRO z Jaworzna na południu, więc albo pojadę przez zachodnie Węgry,lub M7 wzdłuż Balatonu.
Arek
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8749
Dołączył(a): 15.03.2002

Nieprzeczytany postnapisał(a) Arek » 01.07.2009 10:55

Nurtuje mnie pytanie, jak z używaniem CB radia w czasie burzy. Wie ktoś ??
tgniw
Croentuzjasta
Posty: 347
Dołączył(a): 16.05.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) tgniw » 01.07.2009 11:59

Arku!

Najbezpieczniej jest schowac antene do samochodu. Jezeli sie nie da to wykrecic wtyczke kabla antenowego z urzadzenia. A juz bezwzglednie odlaczyc CB z gniazda zapalniczki.

Chodzi o ladunki elektrostatyczne, ktore gromadza sie na antenie i moga przez to uszkodzic radiotelefon. Jakby tego bylo malo to napiecie pojdzie w odwrotnym kierunku przez kabel zasilajacy i uszkodzic moze Ci takze elektronike samochodu.
Co istotne - uszkodzic radiotelefon moze nie tyle samo uderzenie pioruna, ale zbyt duza ilosc ladunkow elektrostatycznych zgromadzonych na antenie.
Tworzy sie zbyt duza roznica potencjalow pomiedzy antena a radiotelefonem i nastepuje przeskok iskry elektrycznej. Przeskok iskry elektrycznej skutkuje uszkodzeniem radiotelefonu, a w skrajnych przypadkach takze elektroniki samochodu.

Pamietaj, ze ladunki elektrostatyczne tworza sie przed jeszcze przed burza. Natomiast, w czasie burzy jest ich najwiecej.


Najbezpieczniejsza konfiguracja samochodowej stacji CB podczas burzy jest taka:

a) antena zdjeta z dachu samochodu (jezeli jest taka mozliwosc)
b) kabel antenowy wykrecony z radiotelefonu
c) wtyczka zasilania wypieta z gniazda zapalniczki

Po czym poznac, ze zbieraja sie ladunki elektrostatyczne na antenie nawet gdy nie widac blyskow i nie slychac grzmotow?
Sa dwie metody:

1. Z glosnika wydobywa sie buczenie przypominajace gwizdy interferencyjne (gdy dwoch rozmowcow nadaje na raz) na wszystkich kanalach
2. Obudowa urzadzenia "kopie" przy dotknieciu.

Gdy stwierdzimy take zjawisko jak opisane wyzej to wykonujemy najpierw te czynnosci, ktore zrobimy najszybciej. A wiec najszybciej wyjmiemy wtyczke z gniazdka zapalniczki, gdyz to mozna zrobic nawet w trakcie jazdy. Pozostale czynnosci wymagaja juz zatrzymania pojazdu. Po jego zatrzymaniu zdejmujemy antene (jesli jest ona na podstawie magnetycznej) i chowamy ja do kabiny auta lub bagaznika. Nastepnie wykrecamy kabel anteny z radiotelefonu.

Tak zabiezpieczony radiotelefon jest zabezpieczony przed uszkodzeniem, nie stwarza zagrozenia porazenia pradem (ktorego zrodlem jest roznica potencjalow pomiedzy antena a radiotelefonem) oraz uszkodzenia elektroniki samochodu.

Pozdrawiam
Ostatnio edytowano 01.07.2009 12:31 przez tgniw, łącznie edytowano 1 raz
Arek
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8749
Dołączył(a): 15.03.2002

Nieprzeczytany postnapisał(a) Arek » 01.07.2009 12:27

Wielkie dzięki za szybką i precyzyjną odpowiedź :)
tgniw
Croentuzjasta
Posty: 347
Dołączył(a): 16.05.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) tgniw » 01.07.2009 12:34

Adres na ktory przeslesz z Chorwacji Ozujsko lub Karlovacko Pivo wysle na priv ;)
Arek
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8749
Dołączył(a): 15.03.2002

Nieprzeczytany postnapisał(a) Arek » 01.07.2009 12:37

nie ma sprawy ;)
to moje pierwsze kroki z CB radiem, więc rada tym cenniejsza.
tgniw
Croentuzjasta
Posty: 347
Dołączył(a): 16.05.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) tgniw » 01.07.2009 12:40

Drobiazg!

Dla starego krotkofalowca pomoc poczatkujacemu koledze to nie tylko przyjemnosc ale i zaszczyt :)

Pozdrawiam i zycze szerokosci, predkosci, przyczepnosci a na miejscu udanych wakacji :)
fotograf123
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 532
Dołączył(a): 16.03.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) fotograf123 » 09.07.2009 21:25

Witam...
Dzisiaj znajomy zabił mi ćwieka, mianowicie powiedział że CB radio w Cro jest zabronione (wie to od kolegi krótkofalowca).
Bardzo proszę o opinie na ten temat.
Co wy na to....
FUX
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13020
Dołączył(a): 14.05.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) FUX » 09.07.2009 21:28

Wydział Konsularny Ambasady RP w Wiedniu uprzejmie informuje, iż w Austrii konieczne jest specjalne zezwolenie na posiadanie i uzytkowanie CB radia, szczegolowe informajce po adresem (http://www.bmvit.gv.at/telekommunikatio ... index.html) Austria nie akceptuje ponadto odironików/nadajników z możliwością zmiany standardów przez użytkowników. nadajnik CB musi pracowac tylko i wylacznie w modulacji FM. W praktyce problemy z policja moga wyniknąć nawet z posiadania anteny na dachu i rozmowntowanego radia w bagażniku (możliwa kontrol policyjn i konfiskata urządzenia). WK odradza podróżowanie nawet z rozmontowanym CB radiem po Austrii.

Z poważaniem

Marcin Jakubowski
III Sekretarz Ambasady/ III. Botschaftssekretär
Tel. +43 1 870 15 108
Fax.+43 1 870 15 136
adres e-mail widoczny tylko dla zalogowanych na cro.pl
Szanowny Panie,
Odpowiadając na Pańskie pytanie dotyczące użytkowania CB radia w Chorwacji informuję, że Chorwacja respektuje uregulowania europejskie dotyczące jw. i zezwala na użytkowanie nadajników dopuszczonych do użytkowania w innych krajach UE (norma CEPT PR 27), na podstawie zezwolenia ogólnego (Opća dozvola), określającego zakresy częstotliwości i moc wyjściową nadajnika. Załączam druk zezwolenia ogólnego, można je wydrukować i posiadać przy sobie aby móc wykazać zgodność parametrów sprzętu (nie tłumaczę, bo techniczne określenia są międzynarodowe, co do dopuszczalnych zakresów frekwencji - słowo "osim" znaczy "oprócz"). Proszę pytać w razie wątpliwości.
Z poważaniem
Paweł Sokołowski
radca
Ambasada RP w Zagrzebiu
fotograf123
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 532
Dołączył(a): 16.03.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) fotograf123 » 09.07.2009 21:35

Ok Fux mam prośbę prześlij mi ten druk dotyczący Cro

Proszę.
adres e-mail widoczny tylko dla zalogowanych na cro.pl
Ps. A my jedziemy przez Węgry....
FUX
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13020
Dołączył(a): 14.05.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) FUX » 09.07.2009 22:00

Ja go nie mam...
Info wygooglalem.
fotograf123
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 532
Dołączył(a): 16.03.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) fotograf123 » 09.07.2009 22:39

FUX napisał(a):Ja go nie mam...
Info wygooglalem.


A to wielka szkoda....
Pozdrawiam...
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Samochodem - trasy, noclegi, przepisy, uwagi



cron
Radio CB na trasie PL-HR-PL? - strona 4
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone