Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Przepisy drogowe w krajach tranzytowych i w Chorwacji.

Którędy jechać? Ile zajmuje pokonanie trasy? Na jakich odcinkach drogi są płatne? Gdzie przekraczać granice? Nocować po drodze czy nie? A jeśli tak, to gdzie? Co zabrać w podróż, na co uważać, jak się zachowywać, jak radzić sobie w sytuacjach kryzysowych. Gdzie nie warto tankować i co z LPG.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 30.06.2011 15:08

Raul73 napisał(a):Nie wiem jak w Czechach, ale na Słowacji na autostradach w terenie zabudowanym zawsze stoją ograniczenia do 90 km/h - dotyczy to szczególnie całej Bratysławy. Już nie raz się zdarzyło, że ktoś wyjeżdżając ze stacji benzynowej o tym zapomniał i była pokuta



Miałem tak w Makarskiej, był nakaz jazdy prosto. Wjechałem na parking i po całym dniu łazikowania wieczorem wyjeżdżając skręciłem w lewo zamiast w prawo (znaku nakazu jazdy w prawo przy wyjeździe z parkingu nie było). Skończyło się na wstydzie i mruganiu światłami. :oops: :lol:
henius34
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1221
Dołączył(a): 17.06.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) henius34 » 01.07.2011 22:09

Mam pytanko-jadąc z przyczepką (mała niewiadówka tzw "bagażówka") na autostradach obowiązuje ograniczenie prędkości do 90 km? Czy to tyczy się tylko przyczep kempingowych i towarowych?
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 02.07.2011 11:09

henius34 napisał(a):Mam pytanko-jadąc z przyczepką (mała niewiadówka tzw "bagażówka") na autostradach obowiązuje ograniczenie prędkości do 90 km? Czy to tyczy się tylko przyczep kempingowych i towarowych?


Przyczepa jest przyczepa. :lol:
henius34
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1221
Dołączył(a): 17.06.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) henius34 » 02.07.2011 12:52

Dzięki smoku :wink: ale będę drążył -jesteś pewny? Jestem ciekawy czy to ograniczenie odnosi się do przyczep powyżej jakiejś określonej DMC?
Sierek
Plażowicz
Posty: 9
Dołączył(a): 06.07.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) Sierek » 05.07.2011 14:34

Czy możesz uzupełnić informację o wymóg jazdy na światłach mijania? Czy dopuszczalna jest jazda zamiennie na światłach dziennych?
Marsallah
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2275
Dołączył(a): 31.08.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) Marsallah » 05.07.2011 15:01

Sierek napisał(a):Czy możesz uzupełnić informację o wymóg jazdy na światłach mijania? Czy dopuszczalna jest jazda zamiennie na światłach dziennych?


W Chorwacji w ogóle nie ma konieczności używania jakichkolwiek świateł "za dnia". W Austrii zresztą też, nie wiem jak gdzie indziej.
Bocian
zbanowany
Posty: 24103
Dołączył(a): 21.03.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) Bocian » 05.07.2011 15:14

Marsallah napisał(a):
Sierek napisał(a):Czy możesz uzupełnić informację o wymóg jazdy na światłach mijania? Czy dopuszczalna jest jazda zamiennie na światłach dziennych?


W Chorwacji w ogóle nie ma konieczności używania jakichkolwiek świateł "za dnia". W Austrii zresztą też, nie wiem jak gdzie indziej.

Używanie świateł mijania obowiązkowe przez 24h w przypadku złej widoczności. W zimie, w okresie od ostatniej niedzieli października do ostatniej niedzieli marca używanie świateł obowiązkowe przez 24h. Motocykle i skutery – używanie świateł mijania obowiązkowe przez cały rok przez 24h.
kempes191
Autostopowicz
Posty: 1
Dołączył(a): 07.07.2011
Dostawczakiem do Chorwacji

Nieprzeczytany postnapisał(a) kempes191 » 07.07.2011 20:09

Witam Wszystkich.
Jestem nowym choć forum śledzę od roku.
Mam pytanie do kolegów.Czy mam szanse jechać do Chorwacji dostawczakiem który ma tylko jeden rząd siedzęń z dzieckiem 6 l na przednim fotelu. Jak wygląda sprawa w Chorwacji bo na stronie PZM i innych piszą ,że nie można a kolega ADAMES piszę ,że można ale tylko z dzieckiem w foteliku..
Podobno można w Czechach ,Austrii i na Węgrzech a nie wolno na Słowacji i Słowenii.Jeżeli w Chorwacji można to jaką trasę dojazdu proponujecie oraz czy warto ryzykować nocny przejazd autostradą przez Słowację.
Proszę o waszą pomoc.
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 21.07.2011 14:10

Trochę uzupełnień:Węgry, Austria ... 8) .
oldGIZMO
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 492
Dołączył(a): 08.06.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) oldGIZMO » 21.07.2011 21:50

W Chorwacji raczej bez światełek w dzień...
Byłem , nie trza ( nie wiem czy nie obowiązkowe na autostradach ale poza już nie ma obowiazku)
Raul73
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 6069
Dołączył(a): 11.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Raul73 » 22.07.2011 04:24

oldGIZMO napisał(a):W Chorwacji raczej bez światełek w dzień...
Byłem , nie trza ( nie wiem czy nie obowiązkowe na autostradach ale poza już nie ma obowiazku)


To fakt, że nie trzeba, ale i tak jakieś 80-90% użytkowników (z Chorwatami włącznie) jeździ na światłach, więc nawet z przyzwyczajenia można włączyć. Mnie się już jakoś tak wzrok przywyczaił, że widok samochodu bez włączonych świateł jest dziwny.
trajano
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 320
Dołączył(a): 27.07.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) trajano » 22.07.2011 05:13

Dodam od siebie że warto sobie wykupić dodatkowe ubezpieczenie zdrowotne które kosztuje w zależności od fimy ubezpieczeniowej kilka zł za os/dzień. Warto to mieć bo nie wszystkie świadczenia są refundowane z NFZ. Można też dodatkowo wykupić sobie np. W PZU tzw PZU Pomoc za 160 zł na rok, dzięki czemu mamy na terenie całej Europy zagwarantowaną pomoc nawet w przypadku zwykłej awarii i nie tylko :)

Jak wygląda sprawa przewożenia zwierząt? Chodzi o wymagane dokumenty w krajch nie będących w UE,
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 22.07.2011 19:50

trajano napisał(a):
Jak wygląda sprawa przewożenia zwierząt? Chodzi o wymagane dokumenty w krajch nie będących w UE,


Szukaj tu i tu. :lol:
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 29.07.2011 20:00

Errata: Węgry.

Ważne: Węgierską winietę trzeba trzymać przez rok czasu !
Raul73
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 6069
Dołączył(a): 11.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Raul73 » 29.07.2011 21:17

smoki3 napisał(a):Errata: Węgry.

Ważne: Węgierską winietę trzeba trzymać przez rok czasu !


Tak z ciekawości zapytam: po co przez rok? Przecież po 4-dniowym okresie użytkowania jest już nieważna.
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Samochodem - trasy, noclegi, przepisy, uwagi



cron
Przepisy drogowe w krajach tranzytowych i w Chorwacji. - strona 5
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone