Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Przewóz dzieci w samochodzie - przepisy

Którędy jechać? Ile zajmuje pokonanie trasy? Na jakich odcinkach drogi są płatne? Gdzie przekraczać granice? Nocować po drodze czy nie? A jeśli tak, to gdzie? Co zabrać w podróż, na co uważać, jak się zachowywać, jak radzić sobie w sytuacjach kryzysowych. Gdzie nie warto tankować i co z LPG.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
lichy
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 381
Dołączył(a): 25.06.2009
Przewóz dzieci w samochodzie - przepisy

Nieprzeczytany postnapisał(a) lichy » 10.07.2012 16:25

Moja córka ma 11 lat i 7 miesięcy i 157 cm wzrostu.
Od jakiegoś czasu jeździ już bez podkładki podwyższającej gdyż pas bezpieczeństwa jest tak usytuowany, że podkładki takiej nie potrzebuje. Jest to też zgodne z polskimi przepisami (wzrost powyżej 150 cm). Jeździ oczywiście na tylnym siedzeniu.
Jak określają przewóz dzieci w tym wieku i tego wzrostu przepisy chorwackie i krajów tranzytowych (Czechy, Austria, Słowenia, Bośnia i Hercegowina)?
Czy mogę córkę wieźć na wakacje na siedzeniu, czy musi wrócić na podkładkę?
Byłbym wdzięczny za wiarygodne informacje.
Rysio
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13045
Dołączył(a): 23.07.2002

Nieprzeczytany postnapisał(a) Rysio » 10.07.2012 16:59

lichy
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 381
Dołączył(a): 25.06.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) lichy » 11.07.2012 09:48

Rysio napisał(a):https://www.cro.pl/forum/viewtopic.php?t=32883 - tu nie ma?


Tego, o co pytałem - nie ma:

AUSTRIA
"Dzieci do lat 14 i o wzroście do 150 cm mogą być przewożone z przodu tylko w fotelikach przystosowanych do ich wzrostu"

Nie ma nic na temat przewożenia dzieci na tylnym siedzeniu.
Co z dziećmi młodszymi niż 14 lat, ale wyższymi niż 150 cm?


CZECHY
"Dzieci do 150 cm wzrostu i poniżej 36 kg masy ciała mają obowiązek podróżować wyłącznie w fotelikach przystosowanych do masy ich ciała"

Czy zatem dziecko o wzroście ponad 150 cm i masie powyżej 36 kg może być przewożone bez jakiegokolwiek urządzenia podwyższającego?

SŁOWENIA
"Dzieci powyżej 12 lat i mające wzrost minimum 150 cm powinne być zapięte w pasy bezpieczeństwa przeznaczone dla osób dorosłych"

Rozumiem, że nie ma obowiązku stosowania podkładek podwyższających dla tych dzieci.
Co z dzieckiem, które nie ukończyło 12 lat, ale przekroczyło 150 cm wzrostu?


BOŚNIA I HERCEGOWINA
"Dzieci do 12 roku życia mają zakaz podróżowania na przednich siedzeniach"

Czy dziecko podróżujące na tylnym siedzeniu musi siedzieć w foteliku albo na podkładce podwyższającej?

CHORWACJA
"kierowcy pojazdu można przewozić dziecko w wieku 5 lat i do lat 12 tylko z tyłu, dziecko musi siedzieć na specjalnym cokole dostosowane do odpowiedniej wysokości tak, że może związać swój pas bezpieczeństwa na zajęcia trzy. Jeżeli pas bezpieczeństwa dzieci wiązana na dwa punkty mocowania nie jest konieczne użycie specjalnego stoiska do siedzenia"

Czyżby niezależnie od wzrostu dziecko musiało siedzieć na podkładce podwyższającej?
Bea.ta
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 29091
Dołączył(a): 09.02.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Bea.ta » 11.07.2012 09:59

Skoro córka jeździ z tyłu i jest wysoka, to wg mojego myslenia, moze jeździć normalnie, jak dorosły człowiek zapięta w pasy.
Podkładki pod tyłek dla niższych dzieci, są po to, zeby pas nie przechodził przez szyję.
Dorosli przeciez mają taki wzrost jak Twoja córka a nie jeżdżą na podkładkach :)
Ja jestem przewrażliwiona pod tym względem, ale mój 12latek (musze go zmierzyć, ale nie ma 150cm) jeździ na swoim tyłku bez poddupnika.
lichy
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 381
Dołączył(a): 25.06.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) lichy » 11.07.2012 14:50

BeJur napisał(a):Skoro córka jeździ z tyłu i jest wysoka, to wg mojego myslenia, moze jeździć normalnie, jak dorosły człowiek zapięta w pasy.
Podkładki pod tyłek dla niższych dzieci, są po to, zeby pas nie przechodził przez szyję.

Jest dokładnie tak, jak piszesz, ale wytłumacz to w razie czego austriackiemu albo, czeskiemu policjantowi.
Dlatego chciałem znaleźć jakieś wiarygodne źródło przepisów dla poszczególnych krajów.
Jak na razie nie znalazłem.
Raul73
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 6069
Dołączył(a): 11.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Raul73 » 15.07.2012 22:18

Moje córki mają teraz 11 i 12 lat, są dość wysokie (165 i 160 cm) - od 3 lat jeżdżą po Europie bez żadnych podkładek, bo to styropianowe badziewie tylko przeszkadza. Kilka kontroli - żadnych problemów.
christo1250
Odkrywca
Avatar użytkownika
Posty: 87
Dołączył(a): 12.04.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) christo1250 » 16.07.2012 10:04

Jak zwykle w takich sytuacjach, najlepiej kierować się zdrowym rozsądkiem. Tak jak pisała BeJur - chodzi o to, aby pasy nie przechodziły przez szyję dziecka. Z przytoczonych przepisów wynika jedynie, że w większości przypadków należy unikać wożenia dziecka poniżej 12 roku życia na przednim fotelu.
lichy
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 381
Dołączył(a): 25.06.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) lichy » 16.07.2012 15:49

W zeszłym roku młoda jechała do Chorwacji jeszcze na "poddupniku", ale jej się wyrosło ostatnimi czasy i jeździ normalnie jak dorosły pasażer bez dodatkowych akcesoriów.
Pas układa jej się tak, jak powinien.
Na wszelki wypadek jednak "poddupnik" nie został na razie wyrzucony. :lol:
zablo
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 225
Dołączył(a): 31.08.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) zablo » 19.05.2020 13:11

Zasady przewożenia dzieci podcza spodróży do Cro z dóch róznych źródeł:

1.

AUSTRIA
dzieci do lat 12 i wzroście do 150 cm nie mogą być przewożone na przednim siedzeniu pojazdu, o ile nie jest ono wyposażone w specjalne urządzenie zabezpieczające lub pasy przystosowane do wymiarów dziecka,

CHORWACJA
zakaz przewozu na przednich siedzeniach dzieci do lat 12,

CZECHY
dzieci do 12 roku życia oraz młodzież do 18 lat (poniżej 150 cm) mogą być przewożone tylko przy wykorzystaniu fotelików samochodowych oraz dwupunktowych pasów bezpieczeństwa,

SŁOWENIA
zakaz przewozu dzieci do lat 12 na przednim siedzeniu, dzieci muszą podróżować w fotelikach odpowiednich do ich rozmiarów,

2.

AUSTRIA
Zakaz przewożenia dzieci (o wzroście do 150cm i wieku do 14 lat) na przednim fotelu samochodu bez specjalnego systemu zabezpieczającego, lub dostosowanych pasów bezpieczeństwa do ich wzrostu. Dzieci powyżej 14 roku życia a wzroście poniżej 150cm, mogą używać pasów dla dorosłych bez specjalnego podwyższenia, jeżeli pasy nie przebiegają na linij gardła dziecka.
https://www.camprest.com/pl/przepisy-ru ... o/Austria/

CHORWACJA
Zakaz przewożenia dzieci (do lat 12) na przednim siedzeniu samochodu, niezależnie od wagi i wzrostu.
https://www.camprest.com/pl/przepisy-ru ... Chorwacja/

CZECHY
Zakaz przewożenia dzieci (o wadze poniżej 36kg i wzroście poniżej 150cm) bez odpowiednich fotelików lub podwyższeń przystosowanych do wzrostu dziecka.
https://www.camprest.com/pl/przepisy-ru ... go/Czechy/

SŁOWENIA
Dzieci o wzroście do 150cm muszą być przewożone w specjalnych fotelikach lub podwyższeniach.
https://www.camprest.com/pl/przepisy-ru ... /Slowenia/


p.s. podsumowując - np. dziecko 10 lat, wzrost 155cm, waga 40kg - bez fotelika na tylnym siedzeniu może jechać. Z przodu bez fotelika sprawa nie jest jednoznaczna, w zależności od kraju.

Powrót do Samochodem - trasy, noclegi, przepisy, uwagi

cron
Przewóz dzieci w samochodzie - przepisy
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone