Chorwacja Online..........odkryj Chorwację na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków

Przepisy drogowe w krajach tranzytowych i w Chorwacji.

Którędy jechać? Ile zajmuje pokonanie trasy? Na jakich odcinkach drogi są płatne? Gdzie przekraczać granice? Nocować po drodze czy nie? A jeśli tak, to gdzie? Co zabrać w podróż, na co uważać, jak się zachowywać, jak radzić sobie w sytuacjach kryzysowych. Gdzie nie warto tankować i co z LPG.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
bigredone
Cromaniak

Nieprzeczytany postnapisał(a) bigredone » 10.09.2018 07:54

Janusz Bajcer
Moderator

Nieprzeczytany postnapisał(a) Janusz Bajcer » 10.09.2018 09:06

aro_40 napisał(a):Janusz, do tej strony to i ja dotarłem, ale tam nie ma odpowiedzi na moje pytanie. Podane przykładowe znaki ostrzegające przed dzikimi zwierzętami są zbliżone do siebie i przedstawiają skaczącego jelenia (choć różnią się nieco od siebie).
Ja natomiast w CRO na tym samym odcinku jednej drogi spotkałem dwa znaki ostrzegawcze: dzika i jelenia. Stąd moje pytanie czym różnią się oba znaki.

Na zadanie tego pytanie nie był potrzebny oddzielny wątek. :wink:

Znaki z jeleniem i krową ustawiają zarządcy dróg.

Obrazek

źródło

Lokalnie samorządowcy mogą ustawić swoje - np. z dzikiem, kaczką, jeżem, wiewiórką czy żabą lub innym stworem.

http://archiwum.radiozet.pl/Wiadomosci/ ... i-00014888

Znak z dzikiem ustawiany jest tam gdzie występuje ich skupisko zagrażające ruchowi pojazdów na drodze.
Widocznie w Chorwacji też lokalnie są skupiska dzików.
bigredone
Cromaniak

Nieprzeczytany postnapisał(a) bigredone » 10.09.2018 09:44

Gwoli ścisłości :

znak “divljac na cesti” (A44) oznacuje posebno opasna
mjesta na kojima divljac cesto prelazi preko ceste.
Simbol na znaku može biti razlicit, što ovisi o vrsti divljaci na
koju se znak odnos

Właściwe źródło chorwackie, a nie polskie: http://www.instruktor-voznje.com.hr/pdf ... kovima.pdf
Janusz Bajcer
Moderator

Nieprzeczytany postnapisał(a) Janusz Bajcer » 10.09.2018 09:55

bigredone napisał(a):Gwoli ścisłości :

znak “divljac na cesti” (A44) oznacuje posebno opasna
mjesta na kojima divljac cesto prelazi preko ceste.
Simbol na znaku može biti razlicit, što ovisi o vrsti divljaci na
koju se znak odnos

Właściwe źródło chorwackie, a nie polskie: http://www.instruktor-voznje.com.hr/pdf ... kovima.pdf

Czyli tam gdzie jest więcej dzików niż jeleni, ustawiany jest znak dzika. :oczko_usmiech:
Bratwojciech
Croentuzjasta

Nieprzeczytany postnapisał(a) Bratwojciech » 10.09.2018 10:13

Nie ma jak radosny temat na początek dnia. :D
Od razu przypomniał mi się mój wyjazd z psem nad nasze morze. Przepakowałem kilka kilometrów ze zwierzem na spokojną plaże (oczywiście na smyczy), a tu przy wejściu znak zabraniający wstępu czworonoga. Na znaku coś przypominające wilka albo lisa, a ja mam boksera. No i teraz nie wiem iść czy wracać. Starszy pan który przechodził spojrzał na nas i mówi, wal pan śmiało, nie lękaj się jak co to powie pan, że to kot bengalski. :wink:
A tak poważnie.
Skoro na znaku ostrzegawczym jest jakiś zwierz, który nie występuje normalnie w katalogu znaków drogowych, to znaczy że można spotkać takie cuś na danym odcinku częściej. Nie znaczy to jednak, że innych zwierząt tam nie ma. :D
Janusz Bajcer
Moderator

Nieprzeczytany postnapisał(a) Janusz Bajcer » 10.09.2018 10:51

Myślę, że zadający pytanie zaspokoił swoją ciekawość odnośnie jelenia lub dzika na znaku. :oczko_usmiech:
aro_40
Croentuzjasta

Nieprzeczytany postnapisał(a) aro_40 » 10.09.2018 20:12

Janusz Bajcer napisał(a):Znaki z jeleniem i krową ustawiają zarządcy dróg.

Obrazek

źródło

To chyba nie jest odpowiedzią na pytanie. Krowa ma raczej niewiele wspólnego z dzikiem.

Janusz Bajcer napisał(a):Lokalnie samorządowcy mogą ustawić swoje - np. z dzikiem, kaczką, jeżem, wiewiórką czy żabą lub innym stworem.

http://archiwum.radiozet.pl/Wiadomosci/ ... i-00014888

Znak z dzikiem ustawiany jest tam gdzie występuje ich skupisko zagrażające ruchowi pojazdów na drodze.
Widocznie w Chorwacji też lokalnie są skupiska dzików.

Nie wiem, czy w Chorwacji lokalni zarządcy dróg mogą na drogach krajowych ustawiać swoje znaki. Na zdrowy rozsądek, nie powinni mieć takiego prawa, podobnie jak w Polsce.
A jesli przyjmować lokalne skupiska dzików, to w Chorwacji jest ich bardzo dużo.

Janusz Bajcer napisał(a):Myślę, że zadający pytanie zaspokoił swoją ciekawość odnośnie jelenia lub dzika na znaku. :oczko_usmiech:

Widzę, że strach zadac pytanie z ciekawości. Przepraszam zatem, że na tym forum ośmieliłem sie zadac jakiekolwiek pytanie.
Janusz Bajcer
Moderator

Nieprzeczytany postnapisał(a) Janusz Bajcer » 10.09.2018 20:25

aro_40 napisał(a):
Janusz Bajcer napisał(a):Myślę, że zadający pytanie zaspokoił swoją ciekawość odnośnie jelenia lub dzika na znaku. :oczko_usmiech:

Widzę, że strach zadac pytanie z ciekawości. Przepraszam zatem, że na tym forum ośmieliłem sie zadac jakiekolwiek pytanie.

Skoro widziałeś w Chorwacji znak z dzikiem, to znaczy, że ktoś go ustawił.
W linku chorwackim jest napisane, że symbol oznaczenie zwierzyny leśnej może być inne niż jeleń.
Masz to zdanie pogrubione w poście bigredone.
ziemniak
Croentuzjasta

Nieprzeczytany postnapisał(a) ziemniak » 17.09.2018 20:17

Czy w krajach (CZ) (A) (SLO) (HR) dozwolone jest przewożenie dziecka w foteliku na przednim siedzeniu? Pytam o auto osobowe i busa (do 9 osób poniżej 3,5 tony) jeśli to ma jakieś znaczenie.

Jeśli dobrze wyczytałem to wygląda to tak:
(CZ) - tak
(A) - tak
(SLO) - nie do 12 lat
(HR) - nie od 2 do 12 lat
bigredone
Cromaniak

Nieprzeczytany postnapisał(a) bigredone » 17.09.2018 20:44

Maórycy, z pokorą przyjmuję wyrzucenie postów. Myślę, że inni moderatorzy też nie będą już pouczać jak pisać. :)
anakin
Junior Moderator

Nieprzeczytany postnapisał(a) anakin » 17.09.2018 20:50

bigredone napisał(a):Maórycy, z pokorą przyjmuję wyrzucenie postów. Myślę, że inni moderatorzy też nie będą już pouczać jak pisać. :)

Wydaje Ci się, że nie mam nic innego do roboty tylko sprzątać po Tobie w każdym wątku ?
Myślę, że lekki urlop od klawiatury Ci nie zaszkodzi.
A po powrocie zalecam powstrzymanie się od komentarzy.
Poprzednia strona

Powrót do Samochodem - trasy, noclegi, przepisy, uwagi

Przepisy drogowe w krajach tranzytowych i w Chorwacji. - strona 41
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Serwis Cro.pl Chorwacja Online wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja serwisu Cro.pl Chorwacja Online nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Forum wykorzystuje oprogramowanie M 2.0. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

chorwacja online - cro.pl 1999-2018