Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Przepisy drogowe w krajach tranzytowych i w Chorwacji.

Którędy jechać? Ile zajmuje pokonanie trasy? Na jakich odcinkach drogi są płatne? Gdzie przekraczać granice? Nocować po drodze czy nie? A jeśli tak, to gdzie? Co zabrać w podróż, na co uważać, jak się zachowywać, jak radzić sobie w sytuacjach kryzysowych. Gdzie nie warto tankować i co z LPG.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 10.09.2018 08:54

Janusz Bajcer
Moderator globalny
Avatar użytkownika
Posty: 107676
Dołączył(a): 10.09.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) Janusz Bajcer » 10.09.2018 10:06

aro_40 napisał(a):Janusz, do tej strony to i ja dotarłem, ale tam nie ma odpowiedzi na moje pytanie. Podane przykładowe znaki ostrzegające przed dzikimi zwierzętami są zbliżone do siebie i przedstawiają skaczącego jelenia (choć różnią się nieco od siebie).
Ja natomiast w CRO na tym samym odcinku jednej drogi spotkałem dwa znaki ostrzegawcze: dzika i jelenia. Stąd moje pytanie czym różnią się oba znaki.

Na zadanie tego pytanie nie był potrzebny oddzielny wątek. :wink:

Znaki z jeleniem i krową ustawiają zarządcy dróg.

Obrazek

źródło

Lokalnie samorządowcy mogą ustawić swoje - np. z dzikiem, kaczką, jeżem, wiewiórką czy żabą lub innym stworem.

http://archiwum.radiozet.pl/Wiadomosci/ ... i-00014888

Znak z dzikiem ustawiany jest tam gdzie występuje ich skupisko zagrażające ruchowi pojazdów na drodze.
Widocznie w Chorwacji też lokalnie są skupiska dzików.
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 10.09.2018 10:44

Gwoli ścisłości :

znak “divljac na cesti” (A44) oznacuje posebno opasna
mjesta na kojima divljac cesto prelazi preko ceste.
Simbol na znaku može biti razlicit, što ovisi o vrsti divljaci na
koju se znak odnos


Właściwe źródło chorwackie, a nie polskie: http://www.instruktor-voznje.com.hr/pdf ... kovima.pdf
Janusz Bajcer
Moderator globalny
Avatar użytkownika
Posty: 107676
Dołączył(a): 10.09.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) Janusz Bajcer » 10.09.2018 10:55

bigredone napisał(a):Gwoli ścisłości :

znak “divljac na cesti” (A44) oznacuje posebno opasna
mjesta na kojima divljac cesto prelazi preko ceste.
Simbol na znaku može biti razlicit, što ovisi o vrsti divljaci na
koju se znak odnos


Właściwe źródło chorwackie, a nie polskie: http://www.instruktor-voznje.com.hr/pdf ... kovima.pdf

Czyli tam gdzie jest więcej dzików niż jeleni, ustawiany jest znak dzika. :oczko_usmiech:
Bratwojciech
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 478
Dołączył(a): 31.05.2015

Nieprzeczytany postnapisał(a) Bratwojciech » 10.09.2018 11:13

Nie ma jak radosny temat na początek dnia. :D
Od razu przypomniał mi się mój wyjazd z psem nad nasze morze. Przepakowałem kilka kilometrów ze zwierzem na spokojną plaże (oczywiście na smyczy), a tu przy wejściu znak zabraniający wstępu czworonoga. Na znaku coś przypominające wilka albo lisa, a ja mam boksera. No i teraz nie wiem iść czy wracać. Starszy pan który przechodził spojrzał na nas i mówi, wal pan śmiało, nie lękaj się jak co to powie pan, że to kot bengalski. :wink:
A tak poważnie.
Skoro na znaku ostrzegawczym jest jakiś zwierz, który nie występuje normalnie w katalogu znaków drogowych, to znaczy że można spotkać takie cuś na danym odcinku częściej. Nie znaczy to jednak, że innych zwierząt tam nie ma. :D
Janusz Bajcer
Moderator globalny
Avatar użytkownika
Posty: 107676
Dołączył(a): 10.09.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) Janusz Bajcer » 10.09.2018 11:51

Myślę, że zadający pytanie zaspokoił swoją ciekawość odnośnie jelenia lub dzika na znaku. :oczko_usmiech:
aro_40
Croentuzjasta
Posty: 296
Dołączył(a): 07.08.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) aro_40 » 10.09.2018 21:12

Janusz Bajcer napisał(a):Znaki z jeleniem i krową ustawiają zarządcy dróg.

Obrazek

źródło


To chyba nie jest odpowiedzią na pytanie. Krowa ma raczej niewiele wspólnego z dzikiem.


Janusz Bajcer napisał(a):Lokalnie samorządowcy mogą ustawić swoje - np. z dzikiem, kaczką, jeżem, wiewiórką czy żabą lub innym stworem.

http://archiwum.radiozet.pl/Wiadomosci/ ... i-00014888

Znak z dzikiem ustawiany jest tam gdzie występuje ich skupisko zagrażające ruchowi pojazdów na drodze.
Widocznie w Chorwacji też lokalnie są skupiska dzików.


Nie wiem, czy w Chorwacji lokalni zarządcy dróg mogą na drogach krajowych ustawiać swoje znaki. Na zdrowy rozsądek, nie powinni mieć takiego prawa, podobnie jak w Polsce.
A jesli przyjmować lokalne skupiska dzików, to w Chorwacji jest ich bardzo dużo.


Janusz Bajcer napisał(a):Myślę, że zadający pytanie zaspokoił swoją ciekawość odnośnie jelenia lub dzika na znaku. :oczko_usmiech:

Widzę, że strach zadac pytanie z ciekawości. Przepraszam zatem, że na tym forum ośmieliłem sie zadac jakiekolwiek pytanie.
Janusz Bajcer
Moderator globalny
Avatar użytkownika
Posty: 107676
Dołączył(a): 10.09.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) Janusz Bajcer » 10.09.2018 21:25

aro_40 napisał(a):
Janusz Bajcer napisał(a):Myślę, że zadający pytanie zaspokoił swoją ciekawość odnośnie jelenia lub dzika na znaku. :oczko_usmiech:

Widzę, że strach zadac pytanie z ciekawości. Przepraszam zatem, że na tym forum ośmieliłem sie zadac jakiekolwiek pytanie.

Skoro widziałeś w Chorwacji znak z dzikiem, to znaczy, że ktoś go ustawił.
W linku chorwackim jest napisane, że symbol oznaczenie zwierzyny leśnej może być inne niż jeleń.
Masz to zdanie pogrubione w poście bigredone.
ziemniak
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 708
Dołączył(a): 17.07.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) ziemniak » 17.09.2018 21:17

Czy w krajach (CZ) (A) (SLO) (HR) dozwolone jest przewożenie dziecka w foteliku na przednim siedzeniu? Pytam o auto osobowe i busa (do 9 osób poniżej 3,5 tony) jeśli to ma jakieś znaczenie.

Jeśli dobrze wyczytałem to wygląda to tak:
(CZ) - tak
(A) - tak
(SLO) - nie do 12 lat
(HR) - nie od 2 do 12 lat
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 17.09.2018 21:44

Maórycy, z pokorą przyjmuję wyrzucenie postów. Myślę, że inni moderatorzy też nie będą już pouczać jak pisać. :)
anakin
Legenda_mistrz LM
Avatar użytkownika
Posty: 33332
Dołączył(a): 11.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) anakin » 17.09.2018 21:50

bigredone napisał(a):Maórycy, z pokorą przyjmuję wyrzucenie postów. Myślę, że inni moderatorzy też nie będą już pouczać jak pisać. :)

Wydaje Ci się, że nie mam nic innego do roboty tylko sprzątać po Tobie w każdym wątku ?
Myślę, że lekki urlop od klawiatury Ci nie zaszkodzi.
A po powrocie zalecam powstrzymanie się od komentarzy.
Aki
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 144
Dołączył(a): 21.04.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Aki » 19.06.2019 14:44

Witam,

Trafiłem dzisiaj na krótką informację dotycząca zaostrzenia przepisów i kar za przewinienia drogowe w Chorwacji. Wymieniali tam kary nawet do 11 000 PLN za niektóre rażące przekroczenia prawa. Czy ktoś coś wie więcej na ten temat, czy to dopiero projekt, od kiedy te nowe przepisy maja wejść?
Do tej pory nawet się mówiło, że chorwaccy policjanci przychylnie patrzyli na zmotoryzowanych turystów. Ja przyznam, że pomimo wielu podróży po tym kraju, nie miałem "przyjemności" konfrontacji z policją chorwacką ale może ktoś ma jakieś doświadczenia miłe lub niemiłe i się podzieli.

Pozdrawiam!
romuald22
zbanowany
Posty: 4865
Dołączył(a): 22.03.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) romuald22 » 19.06.2019 15:08

Aki napisał(a):Trafiłem dzisiaj na krótką informację dotycząca zaostrzenia przepisów i kar za przewinienia drogowe w Chorwacji. Wymieniali tam kary nawet do 11 000 PLN za niektóre rażące przekroczenia prawa. Czy ktoś coś wie więcej na ten temat, czy to dopiero projekt, od kiedy te nowe przepisy maja wejść?

Też o tym czytałem.
TUTAJ
pawel496
Globtroter
Posty: 56
Dołączył(a): 24.05.2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) pawel496 » 20.06.2019 01:24

Przede wszystkim w Chorwacji już od wielu lat za +50 w terenie zabudowanym był mandat do 15000 HRK (ponad 8600 PLN) (lub 60 dni w więzieniu), więc do 11000 PLN daleko nie było
Jacynty
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 578
Dołączył(a): 13.03.2005
Re: Gdzie konkretnie kupić winietę

Nieprzeczytany postnapisał(a) Jacynty » 28.07.2019 21:45

witam..
dział przepisy drogowe w różnych krajach jest zamknięty, więc spróbuję tu zadać pytanie dotyczące jechania drogą w Ostravie.
Ktoś pomoże mi i wytłumaczy co oznaczają te znaki?
Chodzi o te owalne strzałki pod ograniczeniem prędkości.
Załączniki:
owale.jpg
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Samochodem - trasy, noclegi, przepisy, uwagi



cron
Przepisy drogowe w krajach tranzytowych i w Chorwacji. - strona 41
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone