Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Przepisy drogowe w krajach tranzytowych i w Chorwacji.

Którędy jechać? Ile zajmuje pokonanie trasy? Na jakich odcinkach drogi są płatne? Gdzie przekraczać granice? Nocować po drodze czy nie? A jeśli tak, to gdzie? Co zabrać w podróż, na co uważać, jak się zachowywać, jak radzić sobie w sytuacjach kryzysowych. Gdzie nie warto tankować i co z LPG.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
fly
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1416
Dołączył(a): 16.06.2011
Re: legalizacja gaśnicy

Nieprzeczytany postnapisał(a) fly » 03.09.2018 15:27

Wyrocznia napisał(a):
wikol napisał(a):A macie zalegalizowaną gaśnicę w aucie ?
5 letni okres gwarancji to jedno a obowiązek corocznej legalizacji to drugie.
Czepiają się o legalizację za granicą ?



Powolutku szykuję się do pierwszego wyjazdu swoim samochodem i podbijam pytanie.
Wkrótce wybieram się do mechanika na wymianę olejów oraz filtrów i właśnie nie wiem, co z gaśnicą. Oczywiście ją posiadam, ale nie wiedziałam, że trzeba ją legalizować. Czy to ma sens? Przeliczyłam koszty i jednak polecę przez Węgry oraz Słowację (poza tym teraz jedzie się tamtędy całkiem płynnie).


.. 20 pln ...nowa na 5 lat
pozdro
fly
Użytkownik usunięty
Re: legalizacja gaśnicy

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 05.09.2018 18:53

fly napisał(a):
Wyrocznia napisał(a):
wikol napisał(a):A macie zalegalizowaną gaśnicę w aucie ?
5 letni okres gwarancji to jedno a obowiązek corocznej legalizacji to drugie.
Czepiają się o legalizację za granicą ?



Powolutku szykuję się do pierwszego wyjazdu swoim samochodem i podbijam pytanie.
Wkrótce wybieram się do mechanika na wymianę olejów oraz filtrów i właśnie nie wiem, co z gaśnicą. Oczywiście ją posiadam, ale nie wiedziałam, że trzeba ją legalizować. Czy to ma sens? Przeliczyłam koszty i jednak polecę przez Węgry oraz Słowację (poza tym teraz jedzie się tamtędy całkiem płynnie).


.. 20 pln ...nowa na 5 lat
pozdro
fly


Czyli bardziej się opłaca zainwestować niż przywieźć pamiątki w postaci mandatów. Ok. dzięki :)
domi_1
Croentuzjasta
Posty: 154
Dołączył(a): 30.05.2017
Re: legalizacja gaśnicy

Nieprzeczytany postnapisał(a) domi_1 » 05.09.2018 19:17

Wyrocznia napisał(a):
fly napisał(a):
Wyrocznia napisał(a):
wikol napisał(a):A macie zalegalizowaną gaśnicę w aucie ?
5 letni okres gwarancji to jedno a obowiązek corocznej legalizacji to drugie.
Czepiają się o legalizację za granicą ?



Powolutku szykuję się do pierwszego wyjazdu swoim samochodem i podbijam pytanie.
Wkrótce wybieram się do mechanika na wymianę olejów oraz filtrów i właśnie nie wiem, co z gaśnicą. Oczywiście ją posiadam, ale nie wiedziałam, że trzeba ją legalizować. Czy to ma sens? Przeliczyłam koszty i jednak polecę przez Węgry oraz Słowację (poza tym teraz jedzie się tamtędy całkiem płynnie).


.. 20 pln ...nowa na 5 lat
pozdro
fly


Czyli bardziej się opłaca zainwestować niż przywieźć pamiątki w postaci mandatów. Ok. dzięki :)

Żaden Polski przepis nie wskazuje, że trzeba mieć zalegalizowaną gaśnicę. Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia. Zgodnie z § 11 pkt. 14 tego rozporządzenia, każdy kierowca ma obowiązek wyposażyć swoje auto w gaśnicę umieszczoną w miejscu łatwo dostępnym w razie potrzeby jej użycia. W związku z powyższym gaśnicę musisz posiadać ale nie musi ona posiadać aktualnej daty ważności.
Użytkownik usunięty
Re: legalizacja gaśnicy

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 07.09.2018 18:30

domi_1 napisał(a):
Wyrocznia napisał(a):
fly napisał(a):
Wyrocznia napisał(a):
wikol napisał(a):A macie zalegalizowaną gaśnicę w aucie ?
5 letni okres gwarancji to jedno a obowiązek corocznej legalizacji to drugie.
Czepiają się o legalizację za granicą ?



Powolutku szykuję się do pierwszego wyjazdu swoim samochodem i podbijam pytanie.
Wkrótce wybieram się do mechanika na wymianę olejów oraz filtrów i właśnie nie wiem, co z gaśnicą. Oczywiście ją posiadam, ale nie wiedziałam, że trzeba ją legalizować. Czy to ma sens? Przeliczyłam koszty i jednak polecę przez Węgry oraz Słowację (poza tym teraz jedzie się tamtędy całkiem płynnie).


.. 20 pln ...nowa na 5 lat
pozdro
fly


Czyli bardziej się opłaca zainwestować niż przywieźć pamiątki w postaci mandatów. Ok. dzięki :)

Żaden Polski przepis nie wskazuje, że trzeba mieć zalegalizowaną gaśnicę. Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia. Zgodnie z § 11 pkt. 14 tego rozporządzenia, każdy kierowca ma obowiązek wyposażyć swoje auto w gaśnicę umieszczoną w miejscu łatwo dostępnym w razie potrzeby jej użycia. W związku z powyższym gaśnicę musisz posiadać ale nie musi ona posiadać aktualnej daty ważności.


Polski nie, ale boję się, czy węgierski lub/i słowacki o tym przypadkiem nie wspomina...
Gaśnicę mam, tylko legalizacja się przedawniła.
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 07.09.2018 18:54

Ewelka, kup nową gaśnicę. Poważnego pożaru nie ugasi, ale może kiedyś pomóc. Tu nawet nie o przepisy i mandaty chodzi.
endryu
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1344
Dołączył(a): 10.01.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) endryu » 07.09.2018 20:57

Dokupując nową, nie należy rezygnować ze starej. Kilogram proszku to zdecydowanie za mało. :idea:
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 08.09.2018 08:11

bigredone napisał(a):Ewelka, kup nową gaśnicę. Poważnego pożaru nie ugasi, ale może kiedyś pomóc. Tu nawet nie o przepisy i mandaty chodzi.



Ok. :) Kupię. Rozumiem. Miałam nawet ryzyko pożaru, ponieważ kuny (niestety nie mam na myśli waluty chorwackiej) weszły mi pod maskę, podgryzły tapicerkę oraz korek w płynie do spryskiwaczy i trzeba było usunąć te kikuty.
aro_40
Croentuzjasta
Posty: 296
Dołączył(a): 07.08.2009
różnica w znakach drogowych

Nieprzeczytany postnapisał(a) aro_40 » 09.09.2018 13:46

Słuchajcie, już tyle razy byłem w CRO i jakoś nie zastanawiałem się nad znakami drogowymi, przyjmując założenie, że z drobny,mi różnicami są takie same jak w PL. Ale, jest znak ostrzegawczy (trójkąt) z wizerunkiem dzika oraz skaczącego jelenia. Jaka jest różnica w ich znaczeniu?
Szukałem na necie, ale chyba nie znalazłem zadowalającej odpowiedzi.
Janusz Bajcer
Moderator globalny
Avatar użytkownika
Posty: 107608
Dołączył(a): 10.09.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) Janusz Bajcer » 09.09.2018 14:22

aro_40
Croentuzjasta
Posty: 296
Dołączył(a): 07.08.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) aro_40 » 10.09.2018 06:31

Janusz, do tej strony to i ja dotarłem, ale tam nie ma odpowiedzi na moje pytanie. Podane przykładowe znaki ostrzegające przed dzikimi zwierzętami są zbliżone do siebie i przedstawiają skaczącego jelenia (choć różnią się nieco od siebie).
Ja natomiast w CRO na tym samym odcinku jednej drogi spotkałem dwa znaki ostrzegawcze: dzika i jelenia. Stąd moje pytanie czym różnią się oba znaki.
bluesman
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 6630
Dołączył(a): 25.06.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) bluesman » 10.09.2018 06:35

aro_40 napisał(a): jest znak ostrzegawczy (trójkąt) z wizerunkiem dzika oraz skaczącego jelenia. Jaka jest różnica w ich znaczeniu?.


aro_40 napisał(a): moje pytanie czym różnią się oba znaki.


8O ciekawy, warty rozwiązania problem :mrgreen:
Marsallah
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2275
Dołączył(a): 31.08.2010
Re: różnica w znakach drogowych

Nieprzeczytany postnapisał(a) Marsallah » 10.09.2018 06:58

aro_40 napisał(a):Słuchajcie, już tyle razy byłem w CRO i jakoś nie zastanawiałem się nad znakami drogowymi, przyjmując założenie, że z drobny,mi różnicami są takie same jak w PL. Ale, jest znak ostrzegawczy (trójkąt) z wizerunkiem dzika oraz skaczącego jelenia. Jaka jest różnica w ich znaczeniu?
Szukałem na necie, ale chyba nie znalazłem zadowalającej odpowiedzi.


A na pewno był to dzik, a nie krowa, oznaczająca zwierzęta gospodarskie, jak w Polsce? Nie znalazłem takiego znaku wśród chorwackich.
ApropoDefacto
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 576
Dołączył(a): 18.07.2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) ApropoDefacto » 10.09.2018 07:46

aro_40 napisał(a):Ja natomiast w CRO na tym samym odcinku jednej drogi spotkałem dwa znaki ostrzegawcze: dzika i jelenia. Stąd moje pytanie czym różnią się oba znaki.


Nie jestem pewny ale być może jedne ostrzega przed jeleniami a drugi przed dzikami ? :roll: :wink:
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 10.09.2018 07:51

Jest znak z dzikiem (albo czymś podobnym). Sporo ich (tych znaków) na Peljesacu.
bluesman
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 6630
Dołączył(a): 25.06.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) bluesman » 10.09.2018 07:53

bigredone napisał(a):Jest znak z dzikiem (albo czymś podobnym). Sporo ich (tych znaków) na Peljesacu.

hm, jak ostrzega przed dzikiem to ja wietrzyłbym podstęp 8O Charakterne, nie skacze toto, ciężkie i blisko ziemi ...

ApropoDefacto napisał(a):Nie jestem pewny ale być może jedne ostrzega przed jeleniami a drugi przed dzikami ? :roll: :wink:

Odkrywcze :mrgreen: kolega jak i ja czuje temat :papa:
Ostatnio edytowano 10.09.2018 07:56 przez bluesman, łącznie edytowano 2 razy
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Samochodem - trasy, noclegi, przepisy, uwagi



cron
Przepisy drogowe w krajach tranzytowych i w Chorwacji. - strona 40
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone