Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Przepisy drogowe w krajach tranzytowych i w Chorwacji.

Którędy jechać? Ile zajmuje pokonanie trasy? Na jakich odcinkach drogi są płatne? Gdzie przekraczać granice? Nocować po drodze czy nie? A jeśli tak, to gdzie? Co zabrać w podróż, na co uważać, jak się zachowywać, jak radzić sobie w sytuacjach kryzysowych. Gdzie nie warto tankować i co z LPG.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
Tadziorek
Odkrywca
Avatar użytkownika
Posty: 92
Dołączył(a): 26.05.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) Tadziorek » 12.07.2016 22:02

nowotarżanin napisał(a):
nitomen napisał(a):czy do wjazdu do Graz wymagaja naklejki o normie euro ?

te przepisy typu druga kamizelka,linka i zarowka sa jednak wymagane dla Aut zarejestrowanych w Polsce czy nie ? mam xenowy i zapasowe zarowki to koszt kilku stowek .. a zarowki mam swieze..wiec szybko raczej nie padna ..

Doposażanie swojego auta na wyjazd zagraniczny nie ma uzasadnienia prawnego, kwestie te reguluje Konwencja wiedeńska o ruchu drogowym. Wynika z niej, że lokalna policja nie ma prawa nakładania mandatu na kierowców samochodów zagranicznych, jeśli są one wyposażone zgodnie z prawem wynikającym z rodzimych rozporządzeń. W praktyce oznacza to, że poruszając się autem na polskich tablicach przez kraje, który przystąpiły do konwencji, musimy mieć tylko gaśnicę i trójkąt. Przepisy zawarte w konwencji wiedeńskiej mają pierwszeństwo względem ustaw krajowych. Tyle jeżeli chodzi o przepisy, ale zdrowy rozsadek podpowiada, że niektóre dodatkowe przedmioty mogą się przydać, z pewnością należą do nich kamizelka odblaskowa, którą dla własnego bezpieczeństwa powinniśmy mieć na sobie, jeśli wychodzimy z pojazdu w miejscu nieprzystosowanym do jego zatrzymywania, oraz dobrze wyposażona apteczka.

Z tego co kiedyś doczytałem (źródło: infor.pl/moto) to z kamizelką odblaskową to tak nie do końca ponieważ nie jest traktowana jako wyposażenie samochodu tylko "osobiste" i na przykład musimy się stosować do przepisu w państwie w którym wymaga się \tyle kamizelek ile osób (poprawcie jeśli się mylę)
reddccrew
Plażowicz
Posty: 9
Dołączył(a): 11.07.2016

Nieprzeczytany postnapisał(a) reddccrew » 17.07.2016 22:27

Rozumiem jeżeli chodzi o wyposażenie samochodu to obowiązuje te w którym samochód jest zarejestrowany? Mam rocznego golfa 2.0tdi i tylko led i xenon wiec żarówek nie ma na wymianę tylko serwis, tak samo norma emisji spalin euro 6 coś dodatkowo muszę mieć? Standardowo mam apteczkę, gaśnicę, kamizelki opona itp
Pieronski Hanys
Podróżnik
Posty: 18
Dołączył(a): 14.07.2016

Nieprzeczytany postnapisał(a) Pieronski Hanys » 17.07.2016 23:28

Ostatnio byłem w PZM w związku z wyjazdem samochodem służbowym.
Jako dodatkowe wyposażenie powinny być też ustnik do sztucznego oddychania, linka holownicza. Kamizelek odblaskowych tyle co pasażerów. Apteczka według normy DIN 13164 (cokolwiek to znaczy).
empire13
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1967
Dołączył(a): 26.06.2016

Nieprzeczytany postnapisał(a) empire13 » 18.07.2016 23:09

Pieronski Hanys napisał(a):Apteczka według normy DIN 13164 (cokolwiek to znaczy).

Skład apteczki:
1 szt. Opatrunek indywidualny G
2 szt. Opatrunek indywidualny M
1 szt. Opatrunek indywidualny K
1 kpl. Zestaw plastrów (14szt.)
1 szt. Przylepiec 5m x 2,5cm
2 szt. Opaska elastyczna 4m x 6cm
3 szt. Opaska elastyczna 4m x 8cm
1 szt. Chusta opatrunkowa 40 x 60cm
1 szt. Chusta opatrunkowa 60 x 80cm
3 szt. Kompres 10x10cm (pak po 2szt.)
2 szt. Chusta trójkątna
1 szt. Nożyczki 14,5cm
4 szt. Rękawice winylowe
1 szt. Koc ratunkowy 160 x 210cm
2 szt. Chusteczka nasączona
1 szt. Instrukcja udzielania pierwszej pomocy
z wykazem telefonów alarmowych.
Pieronski Hanys
Podróżnik
Posty: 18
Dołączył(a): 14.07.2016

Nieprzeczytany postnapisał(a) Pieronski Hanys » 19.07.2016 19:18

Dziękuję :)

Dzisiaj kupiłem taką apteczkę.
tolek1
Odkrywca
Posty: 114
Dołączył(a): 04.11.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) tolek1 » 20.01.2017 12:32

Nie znalazłem jednoznacznej odpowiedzi nt. świateł do jazdy dziennej na terenie Słowacji i Węgier. Jest mowa o obowiązku używania świateł "mijania". Mówiąc o światłach do jazdy dziennej - mam na myśli oryginalne, fabryczne, zamontowane w reflektorach. Wiadomo, że przy światłach dziennych nie palą się tylne pozycyjne. I czy aby to stanowiło problem? Sam nie wiem.
Sol-Wagon
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1957
Dołączył(a): 21.01.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) Sol-Wagon » 21.01.2017 17:22

cytat z wikipedii:
"...Od 7 lutego 2011 roku zgodnie z Dyrektywą 2008/89/WE wszystkie nowe modele pojazdów samochodowych o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony sprzedawane na terenie Unii Europejskiej są obowiązkowo wyposażone w światła do jazdy dziennej. Oznacza to, że obowiązek ten nie dotyczy wszystkich nowych samochodów, ale wyłącznie nowych modeli, które uzyskają homologację po tej dacie. Pozostałe produkowane dotąd modele samochodów nie muszą być wyposażone w światła do jazdy dziennej..."
skoro muszą mieć światła do jazdy dziennej i skoro Słowacja i Węgry w UE - to jak najbardziej można ich używać...;)
krakuscity
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 7912
Dołączył(a): 11.08.2003

Nieprzeczytany postnapisał(a) krakuscity » 21.01.2017 20:35

Potwierdzam, można ich używać . Rok temu w drodze do i z Chorwacji przejechałem wyłącznie na światłach do jazdy dziennej ( Słowacja, Austria, Słowenia, Chorwacja ) a powrót przez Węgry.
Kto będzie jechał do Czarnogóry lub BiH też można poruszać się na tych światłach .
zabekrafal
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 175
Dołączył(a): 03.01.2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) zabekrafal » 25.03.2017 21:57

Witam
Znalazłem taki poradnik odnośnie przepisów i wyposażenia w całej Europie. Może komuś się przyda.

https://www.camprest.com/pl/przepisy-ru ... Chorwacja/
Użytkownik usunięty
Re: Trasa do Chorwacji z Polski południowo-wschodniej- dysku

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 23.06.2017 11:31

jan ostrzycki napisał(a):Zawsze z LU jeździmy przez Węgry (z noclegiem w Eger).
Słowację można przejechać bez winietek, byle nie wtarabanić się na płatne odcinki. Zakup winietek bez sensu, odcinki płatne to ok. 30 km. Autostrada i ekspresówka z Koszyc do granicy.
Trasa do Miszkolca, ok. 480 km zajmie ok. 8 godz.
Porządna droga A zaczyna się od Miszkolca tj. i dalej walisz wyłącznie po A.
Nigdy nie miałem problemów ze słowacką i węgierską policją.
Od Austrii odstrasza mnie bardzo restrykcyjne prawo drogowe, konieczność zdejmowania anteny CB, chowania kamery samochodowej i upierdliwość związana z dziwnymi ograniczeniami prędkości.


W Austrii nie jest bardziej restrykcyjnie niż w Polsce jeżeli chodzi o przepisy. Noga z gazu, szanować ograniczenia i nie będzie mandatu. Z tego co wiem to anteny CB nie trzeba już od kilku lat w Austrii chować. W 2015 przejechałem Austrię z anteną na dachu i nikt się nie czepiał, a było kilka miejsc, że zjeżdżało się na parking i jadące samochody obserwowała ich policja. Co do innych elementów np nawigacji czy kamery umieszczonej na szybie czy desce (mimo że sam tego używam) uważam, że w przypadku dachowania taki element może Cię zabić, to samo tyczy się butelek z wodą, klucz, gaśnic czy innych rzeczy które wozimy luzem pod siedzeniami, na siedzeniach czy w otwartych schowkach/uchwytach. Nikt o tym nie myśli niestety, albo mało kto.
jan ostrzycki
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 365
Dołączył(a): 08.04.2015
Re: Trasa do Chorwacji z Polski południowo-wschodniej- dysku

Nieprzeczytany postnapisał(a) jan ostrzycki » 23.06.2017 11:46

Artykuł jest z 2017 r. i zawiera informacje o cb i kamerach samochodowych w Austrii. To, że ktoś się przemknął bo miał szczęście, nie znaczy że policja w A wszystkich traktuje ulgowo.
http://magazynauto.interia.pl/porady/pr ... Id,2288044
Użytkownik usunięty
Re: Trasa do Chorwacji z Polski południowo-wschodniej- dysku

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 23.06.2017 12:08

jan ostrzycki napisał(a):Od Austrii odstrasza mnie bardzo restrykcyjne prawo drogowe, konieczność zdejmowania anteny CB, chowania kamery samochodowej i upierdliwość związana z dziwnymi ograniczeniami prędkości.


A ja totalnie zakochałam się austriackich drogach i kierowcach - ich kultura jazdy, przestrzeganie ograniczeń prędkości. Tak to ja mogę jeździć ;)
(sorry za OT)
Użytkownik usunięty
Re: Trasa do Chorwacji z Polski południowo-wschodniej- dysku

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 23.06.2017 12:09

W Austrii można używać CB, musi ono spełniać kilka warunków.
W praktyce nikt tego nie sprawdza, dodatkowo jeżeli jesteśmy zatrzymani do kontroli można wyłączyć CB jeżeli się boimy.
To że ktoś napisał artykuł nie do końca znaczy że wiedział co pisze.

http://zlombol.pl/forum/3-technikalia/1 ... wazne.html
kojacek
Cromaniak
Posty: 858
Dołączył(a): 29.05.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) kojacek » 23.06.2017 15:20

jan ostrzycki napisał(a):Artykuł jest z 2017 r. i zawiera informacje o cb i kamerach samochodowych w Austrii. To, że ktoś się przemknął bo miał szczęście, nie znaczy że policja w A wszystkich traktuje ulgowo.
http://magazynauto.interia.pl/porady/pr ... Id,2288044

Osoba pisząca ten artykuł, delikatnie rzecz ujmując, mija się z prawdą w temacie CB.
Użytkownik usunięty
Re: legalizacja gaśnicy

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 02.09.2018 12:19

wikol napisał(a):A macie zalegalizowaną gaśnicę w aucie ?
5 letni okres gwarancji to jedno a obowiązek corocznej legalizacji to drugie.
Czepiają się o legalizację za granicą ?



Powolutku szykuję się do pierwszego wyjazdu swoim samochodem i podbijam pytanie.
Wkrótce wybieram się do mechanika na wymianę olejów oraz filtrów i właśnie nie wiem, co z gaśnicą. Oczywiście ją posiadam, ale nie wiedziałam, że trzeba ją legalizować. Czy to ma sens? Przeliczyłam koszty i jednak polecę przez Węgry oraz Słowację (poza tym teraz jedzie się tamtędy całkiem płynnie).
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Samochodem - trasy, noclegi, przepisy, uwagi

cron
Przepisy drogowe w krajach tranzytowych i w Chorwacji. - strona 39
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone