Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Przewóz dziecka w foteliku a przepisy: Wegry,Słowacja,CRO

Którędy jechać? Ile zajmuje pokonanie trasy? Na jakich odcinkach drogi są płatne? Gdzie przekraczać granice? Nocować po drodze czy nie? A jeśli tak, to gdzie? Co zabrać w podróż, na co uważać, jak się zachowywać, jak radzić sobie w sytuacjach kryzysowych. Gdzie nie warto tankować i co z LPG.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
KrystekX
Croentuzjasta
Posty: 123
Dołączył(a): 25.04.2006
Przewóz dziecka w foteliku a przepisy: Wegry,Słowacja,CRO

Nieprzeczytany postnapisał(a) KrystekX » 07.07.2011 14:42

Witam!
Proszę o podpowiedzi jak w temacie powyżej.
Sugerując się stroną: http://www.maluchy.pl/porada/228
mam rozumieć że np. na Węgrzech cytując :

"– dzieci do lat 12 i wzroście poniżej 150 cm mogą być przewożone
na przednim siedzeniu tylko w urządzeniu zabezpieczającym, "

czyli co na tylnim siedzeniu dziecko może pozostać bez żadnych zabezpieczeń ???
pomińmy już fakt samego bezpieczeństwa bo wiadomo że najbezpieczniej w foteliku ale jak to jest w świetle ichniejszych przepisów ?

Jutro wyjazd :) Proszę doświadczonych podrózników o poradę:)
Dzięki
moondek
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2331
Dołączył(a): 07.07.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) moondek » 07.07.2011 14:50

Raczej bez fotelika się nie obędzie
http://cro.pl/forum/viewtopic.php?t=32883
KrystekX
Croentuzjasta
Posty: 123
Dołączył(a): 25.04.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) KrystekX » 07.07.2011 14:56

moondek napisał(a):Raczej bez fotelika się nie obędzie
http://cro.pl/forum/viewtopic.php?t=32883


Nie no nie ma takiej opcji żeby bez !:) Wiadomo jednak iż taka długa podróż w foteliku jest męcząca dla dziecka - chodzi mi o krótkie przerwy aby np. zmienić pieluche :) itd.
Bocian
zbanowany
Posty: 24103
Dołączył(a): 21.03.2005
Re: Przewóz dziecka w foteliku a przepisy: Wegry,Słowacja,CR

Nieprzeczytany postnapisał(a) Bocian » 08.07.2011 22:32

KrystekX napisał(a): dzieci do lat 12 i wzroście poniżej 150 cm mogą być przewożone
na przednim siedzeniu tylko w urządzeniu zabezpieczającym, "

Jeśli chodzi o Pl to wzrost dziecka nie ma nic do przewożenia go na przednim fotelu. Ważny jest tylko wiek. Artykuł 45.
Solmyr
Plażowicz
Posty: 7
Dołączył(a): 23.04.2011
Re: Przewóz dziecka w foteliku a przepisy: Wegry,Słowacja,CR

Nieprzeczytany postnapisał(a) Solmyr » 21.08.2013 17:26

Czy dziecko w wieku 9 lat i o wzroście powyżej 150 cm potrzebuje fotelika w: Czechach, na Węgrzech, Słowenii, Chorowacji?
tomeq77
Globtroter
Avatar użytkownika
Posty: 51
Dołączył(a): 07.05.2013
Re: Przewóz dziecka w foteliku a przepisy: Wegry,Słowacja,CR

Nieprzeczytany postnapisał(a) tomeq77 » 23.08.2013 07:48

A czy informacje, że w Chorwacji i Słowenii nie wolno przewozić dziecka poniżej 150cm wzrostu i 12 lat na przednim siedzeniu nawet w foteliku są aktualne?
robertms
Cromaniak
Posty: 1269
Dołączył(a): 24.03.2006
Re: Przewóz dziecka w foteliku a przepisy: Wegry,Słowacja,CR

Nieprzeczytany postnapisał(a) robertms » 06.08.2018 15:44

Odswiezam - czy dla osmioletniego dziecka o wzroscie ok. 130 cm potrzebuje koniecznie fotelik na tyl jadac przez tytulowe kraje?
Orientujecie sie z doswiadczenia?

pozdrawiam
koval
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 183
Dołączył(a): 06.08.2018
Re: Przewóz dziecka w foteliku a przepisy: Wegry,Słowacja,CR

Nieprzeczytany postnapisał(a) koval » 06.08.2018 16:11

robertms napisał(a):Odswiezam - czy dla osmioletniego dziecka o wzroscie ok. 130 cm potrzebuje koniecznie fotelik na tyl jadac przez tytulowe kraje?
Orientujecie sie z doswiadczenia?

pozdrawiam

Słowacja - dzieci do 12 lat i 150 cm tylko z tyłu
Węgry - dzieci do 150 cm w foteliku lub na podwyższeniu
Chorwacja - dzieci do 12 lat tylko na tylnym siedzeniu
więc tylko HU
Pozdrav
robertms
Cromaniak
Posty: 1269
Dołączył(a): 24.03.2006
Re: Przewóz dziecka w foteliku a przepisy: Wegry,Słowacja,CR

Nieprzeczytany postnapisał(a) robertms » 06.08.2018 16:13

koval napisał(a):
robertms napisał(a):Odswiezam - czy dla osmioletniego dziecka o wzroscie ok. 130 cm potrzebuje koniecznie fotelik na tyl jadac przez tytulowe kraje?
Orientujecie sie z doswiadczenia?

pozdrawiam

Słowacja - dzieci do 12 lat i 150 cm tylko z tyłu
Węgry - dzieci do 150 cm w foteliku lub na podwyższeniu
Chorwacja - dzieci do 12 lat tylko na tylnym siedzeniu
więc tylko HU
Pozdrav


Dzieki za odp.
Wazne, ze w HU moze byc podstawka. To o wiele wygodniejsze.

pozdrawiam
norbeeert
Autostopowicz
Posty: 3
Dołączył(a): 26.04.2015
Re: Przewóz dziecka w foteliku a przepisy: Wegry,Słowacja,CR

Nieprzeczytany postnapisał(a) norbeeert » 21.04.2019 14:09

Szukałem informacji o przewożeniu dziecka w foteliku na przednim fotelu pasażera. Znalazłem oryginalną ustawę z 2014 roku w języku Chorwackim, ale tłumacz Google nie do końca sobie z nią radzi. Z tego co rozumiem to zapis dotyczący wieku 12 lat jest już nieaktualny. Teraz decydujący jest wzrost dziecka, zresztą podobnie jak w Polsce. Z tą różnicą, że u nas dziecko może podróżować z przodu pod warunkiem, że jest umieszczone w foteliku. Poniżej umieszczam wycinek ze wspomnianej ustawy. Jeżeli ktoś jest w stanie przetłumaczyć to ze zrozumieniem i potwierdzić, że nie wolno przewozić dziecka poniżej 150cm na przednim fotelu pasażera (bez względu czy w foteliku czy bez) to będę wdzięczny. Proszę jednocześnie nie odsyłać mnie do nieaktualnych wątków z przed kilku lat.

Pozdrawiam,


Zakon o sigurnosti prometa na cestama
Članak 163. (NN 92/14)
(1) Vozač i putnici tijekom vožnje u motornom vozilu na sjedalima na kojima su ugrađeni sigurnosni pojasevi, dužni su koristiti pojas na način koji je odredio proizvođač sigurnosnog pojasa.
(2) Iznimno od odredbe stavka 1. ovoga članka, sigurnosni pojas ne moraju koristiti osobe koje imaju uvjerenje da iz zdravstvenih razloga ne mogu koristiti pojas.
(3) Ministar nadležan za zdravstvo propisat će postupak, uvjete i način izdavanja uvjerenja iz stavka 2. ovoga članka.
(4) Vozač motornog vozila za prijevoz osoba koje osim sjedala za vozača ima još najviše 8 sjedala i vozila za prijevoz tereta u kojima su ugradeni sigurnosni pojasevi ne smije u takvim motornim vozilima prevoziti djecu nižu od 150 centimetara ako nisu smještena u posebnoj sigurnosnoj sjedalici/postolju koja su za vozilo pričvršćena sigurnosnim pojasom vozila ili posebnim kopčama u vozilu i suprotno načinu koji je odredio proizvođač posebne sigurnosne sjedalice.
(5) Vozač motornog vozila koje osim sjedala za vozača ima još najviše 8 sjedala i u kojem su ugradeni sigurnosni pojasevi smije na sjedalima koja nisu prednja prevoziti djecu nižu od 150 cm, a visoku barem 135 cm, koja nisu smještena u sigurnosnoj sjedalici/postolju, ukoliko su ona pravilno vezana sigurnosnim pojasom za odrasle osobe.
(6) Vozač motornog vozila za prijevoz osoba koje osim sjedala za vozača ima još najviše 8 sjedala i vozila za prijevoz tereta u koja nisu ugradeni sigurnosni pojasevi ne smije u takvim vozilima prevoziti djecu mlađu od tri godine, a djeca stara tri godine i više, a niža od 150 cm ne smiju se smjestiti na prednje sjedalo.
(7) Vozač motornog vozila ne smije prevoziti dijete smješteno u sigurnosnoj sjedalici okrenutoj suprotno od smjera vožnje na putničkom sjedalu zaštićenom prednjim zračnim jastukom, ako zračni jastuk nije deaktiviran, čak i u slučajevima kada se zračni jastuk automatski isključuje.
(8) Novčanom kaznom u iznosu od 500,00 kuna kaznit će se za prekršaj vozač i druga osoba ako postupi suprotno odredbama ovoga članka.
ssymons
Plażowicz
Posty: 6
Dołączył(a): 24.04.2019
Re: Przewóz dziecka w foteliku a przepisy: Wegry,Słowacja,CR

Nieprzeczytany postnapisał(a) ssymons » 24.04.2019 16:41

Ciekawy wątek, też długo szukałem informacji o przewożeniu dziecka w foteliku skierowanym do przodu na przednim siedzeniu zarówno w samej Chorwacji jak i krajach tranzytowych.
Po przetłumaczeniu na angielski fragmentu który załączyłeś wynika, że:
- nie wolno przewozić dzieci w fotelikach tyłem do kierunku jazdy na przednim fotelu w samochodach z poduszką powietrzną nawet gdy jest ona dezaktywowana
- w samochodach nie wyposażonych w pasy bezpieczeństwa nie można w ogóle przewozić dzieci
- i wreszcie, w samochodach wyposażonych w pasy bezpieczeństwa dzieci do 150 cm muszą jeździć w fotelikach bądź podwyższeniach, co najważniejsze nie jest rozróżnione czy dotyczy to przedniego fotela czy tylnej kanapy.

A wiesz jak jest w krajach tranzytowych?
norbeeert
Autostopowicz
Posty: 3
Dołączył(a): 26.04.2015
Re: Przewóz dziecka w foteliku a przepisy: Wegry,Słowacja,CR

Nieprzeczytany postnapisał(a) norbeeert » 29.04.2019 14:31

Napisałem do Ambasady RP w Chorwacji i otrzymałem odpowiedz, że przepisy zostały dostosowane do dyrektyw Unii Europejskiej, więc w wszystkich krajach Unii Europejskiej będzie podobnie. Najlepiej zwrócić się do konkretnej Ambasady w danym kraju. Nie mogę kopiować otrzymanej informacji, ale mogę potwierdzić, że dozwolone jest przewożenie, dzieci o wzroście poniżej 135cm zarówno na przednim jak i tylnym siedzeniu pod warunkiem wyposażenia w fotelik. Dodatkowo dzieci w przedziale 135cm - 150cm mogą podróżować z tyłu bez fotelika pod warunkiem, że są prawidłowo zapięte pasem bezpieczeństwa.
kołek84
Autostopowicz
Posty: 3
Dołączył(a): 13.07.2017
Re: Przewóz dziecka w foteliku a przepisy: Wegry,Słowacja,CR

Nieprzeczytany postnapisał(a) kołek84 » 13.06.2019 21:29

Ja mam problem z interpretacją tych przepisów w zakresie warunków wiekowo/wzrostowo/wagowych. Czy muszą być spełnione wszystkie, czy wystarczy jeden? Moja córka ma 152 cm wzrostu, waży 48 kg i ma 11 lat. Jak mam interpretować zapisy:
  • Czechy — Dzieci o wadze poniżej 36 kg i wzroście poniżej 150 cm muszą być przewożone w fotelikach bezpieczeństwa lub innych urządzeniach dostosowanych do wzrostu i wagi dziecka.
  • Słowacja — Dzieci do lat 12 oraz wzroście poniżej 150 cm muszą być przewożone w specjalnym foteliku lub zabezpieczone pasem bezpieczeństwa przystosowanym do ich rozmiarów.
  • Austria — Zakaz przewożenia dzieci (o wzroście do 150 cm i wieku do 14 lat) na przednim fotelu samochodu bez specjalnego systemu zabezpieczającego (fotelików, siedzisk) lub pasów bezpieczeństwa dostosowanych do ich wzrostu.

Czy wystarczy, że wzrost jest powyżej 150 cm czy musi być też waga/wiek spełniony?

Stawiam bezpieczeństwo ponad wszystko, ale córka już nie mieści się do fotelika. Podstawka też nie ma racji bytu, gdyż pasy są regulowane i bez problemu mogę ustawić tak, by przebiegały bezpiecznie przez obojczyk. Poza tym w aucie podróżują jeszcze dwie córki: 2-letnia, która ma fotelik RWF (tyłem do kierunku jazdy) i 8-letnia, która ma fotelik z grupy 15-36 kg. Tym samym cała tylna kanapa zajęta jest przez moje księżniczki, aczkolwiek czasem zdarzało się, że najstarsza córka jechała z przodu, kiedy najmłodsza stała się marudna i wymagana była interwencja mamusi. Ostatnimi czasy fotelik 8-latki powędrował do przodu, a z tyłu jeździ żona z najstarszą i najmłodszą córką. I o ile w Polsce Wszystko zgodnie z prawem to jednak obawiam się, jak to się ma do kwestii prawnych w krajach tranzytowych. W tym roku chcemy po raz pierwszy jechać przez Węgry i tu też nowe wątpliwości.

Dlatego szukam odpowiedzi na poniższe pytania, odnośnie krajów CZ, AT, SLO, HU, HR:
  1. W których krajach dozwolone jest przewożenie dziecka (8 lat, fotelik 15-36 kg) w foteliku na przednim siedzeniu?
  2. W których krajach dziecko 152 cm, 48 kg, 11 lat może podróżować na przednim siedzeniu bez fotelika/podwyższenia?
  3. W których krajach dziecko 152 cm, 48 kg, 11 lat może podróżować na tylnym siedzeniu bez fotelika/podwyższenia?
  4. Czy obędzie się w podróży bez fotelika/podwyższenia dla najstarszej córki?
koval
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 183
Dołączył(a): 06.08.2018
Re: Przewóz dziecka w foteliku a przepisy: Wegry,Słowacja,CR

Nieprzeczytany postnapisał(a) koval » 13.06.2019 22:50

1.Austria, Czechy, Slowacja, Węgry,Słowenia
2.Węgry,Czechy,Słowacja,Słowenia
3.Węgry,Czechy,Austria,Chorwacja,Słowacja,Słowenia
4.Tak
Następna strona

Powrót do Samochodem - trasy, noclegi, przepisy, uwagi



cron
Przewóz dziecka w foteliku a przepisy: Wegry,Słowacja,CRO
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone