Chorwacja Online..........odkryj Chorwację na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków

Przewóz dziecka w foteliku a przepisy: Wegry,Słowacja,CRO

Którędy jechać? Ile zajmuje pokonanie trasy? Na jakich odcinkach drogi są płatne? Gdzie przekraczać granice? Nocować po drodze czy nie? A jeśli tak, to gdzie? Co zabrać w podróż, na co uważać, jak się zachowywać, jak radzić sobie w sytuacjach kryzysowych. Gdzie nie warto tankować i co z LPG.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
kołek84
Autostopowicz
Posty: 3
Dołączył(a): 13.07.2017
Re: Przewóz dziecka w foteliku a przepisy: Wegry,Słowacja,CR

Nieprzeczytany postnapisał(a) kołek84 » 13.06.2019 23:02

@koval Dziękuję. Jeśli masz pod ręką źródła, to będę wdzięczny, żebym w razie czego wiedział na czym stoję. Ciężko znaleźć oficjalne konkrety.
piekara114
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 10388
Dołączył(a): 30.06.2010
Re: Przewóz dziecka w foteliku a przepisy: Wegry,Słowacja,CR

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 13.06.2019 23:06

Jesteś pewny, że po ostatnich zmianach przepisów w PL średnia córka może jeździć z przodu? Pamiętam burzę na ten temat (akurat wyrośliśmy całkiem z tematu i całkiem do końca tego nie śledziłam, były problemy z interpretacją) i coś mi się obija w głowie, że może z przodu jechać dziecko pod warunkiem, że z tyłu 3 fotelików nie można przypiąć i najbezpieczniej jak z przodu jest wtedy maluch w RWF...
kołek84
Autostopowicz
Posty: 3
Dołączył(a): 13.07.2017
Re: Przewóz dziecka w foteliku a przepisy: Wegry,Słowacja,CR

Nieprzeczytany postnapisał(a) kołek84 » 14.06.2019 14:56

Zgodnie z przepisami może jechać z przodu, o ile nie jest to fotelik zamontowany tyłem, z aktywną w samochodzie poduszką.
3. W pojeździe kategorii M1, N1, N2 i N3, o których mowa w załączniku nr 2 do ustawy, wyposażonym w pasy bezpieczeństwa lub urządzenia przytrzymujące dla dzieci, dziecko mające mniej niż 150 cm wzrostu jest przewożone, z wyjątkiem przypadku, o którym mowa w ust. 3b, w foteliku bezpieczeństwa dla dziecka lub innym urządzeniu przytrzymującym dla dzieci, zgodnym z: masą i wzrostem dziecka oraz właściwymi warunkami technicznymi określonymi w przepisach Unii Europejskiej lub w regulaminach EKG ONZ dotyczących urządzeń przytrzymujących dla dzieci w pojeździe.

3a. Foteliki bezpieczeństwa dla dziecka oraz inne urządzenia przytrzymujące dla dzieci są instalowane w pojeździe, zgodnie z zaleceniami producenta urządzenia, wskazującymi, w jaki sposób urządzenie może być bezpiecznie stosowane.

3b. Zezwala się na przewożenie w pojeździe kategorii M1, N1, N2 i N3, o których mowa w załączniku nr 2 do ustawy, na tylnym siedzeniu pojazdu, dziecka mającego co najmniej 135 cm wzrostu przytrzymywanego za pomocą pasów bezpieczeństwa w przypadkach, kiedy ze względu na masę i wzrost dziecka nie jest możliwe zapewnienie fotelika bezpieczeństwa dla dziecka lub innego urządzenia przytrzymującego dla dzieci zgodnego z warunkami, o których mowa w ust. 3.


Co do tego, że z tyłu 3 fotelików nie można przypiąć to zezwala się przewozić dziecko na środku pomiędzy dwoma fotelikami:
3 c. Zezwala się na przewożenie w pojeździe kategorii M1 i N1, o których mowa w załączniku nr 2 do ustawy, na tylnym siedzeniu pojazdu, trzeciego dziecka w wieku co najmniej 3 lat, przytrzymywanego za pomocą pasów bezpieczeństwa, w przypadku gdy dwoje dzieci jest przewożonych w fotelikach bezpieczeństwa dla dziecka lub innych urządzeniach przytrzymujących dla dzieci, zainstalowanych na tylnych siedzeniach pojazdu i nie ma możliwości zainstalowania trzeciego fotelika bezpieczeństwa dla dziecka lub innego urządzenia przytrzymującego dla dzieci.
koval
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 183
Dołączył(a): 06.08.2018
Re: Przewóz dziecka w foteliku a przepisy: Wegry,Słowacja,CR

Nieprzeczytany postnapisał(a) koval » 14.06.2019 16:08

kołek84 napisał(a):@koval Dziękuję. Jeśli masz pod ręką źródła, to będę wdzięczny, żebym w razie czego wiedział na czym stoję. Ciężko znaleźć oficjalne konkrety.

Patrzyłem tu: https://www.camprest.com/pl/przepisy-ru ... ego/Wegry/
Można kliknąć inne państwa
ssymons
Plażowicz
Posty: 6
Dołączył(a): 24.04.2019
Re: Przewóz dziecka w foteliku a przepisy: Wegry,Słowacja,CR

Nieprzeczytany postnapisał(a) ssymons » 17.06.2019 13:04

koval napisał(a):1.Austria, Czechy, Slowacja, Węgry,Słowenia
2.Węgry,Czechy,Słowacja,Słowenia
3.Węgry,Czechy,Austria,Chorwacja,Słowacja,Słowenia
4.Tak


1. + Chorwacja, przeczytaj posty norbeeert, ostatnio przepisy się zmieniły.
lookaszpl
Autostopowicz
Posty: 1
Dołączył(a): 09.08.2019
Samochodem z trójką dzieci w fotelikach

Nieprzeczytany postnapisał(a) lookaszpl » 09.08.2019 13:56

Witam,

Doczytałem dzisiaj, że m.in. na Słowacji oraz Chorwacji dzieci nie moga być przewożone w fotelikach na przednim siedzeniu. Zastanawiam się jak to jest respektowane w rzeczywistości, gdyż będę przewoził trójkę dzieci, każde w foteliku i 3 foteliki nie zmieszczą się z tyłu. Stąd też zamierzałem jeden fotelik umieścić na przednim fotelu. Czy ma ktoś z Was doświadczenie w tym obszarze?
Rafi70
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 466
Dołączył(a): 20.03.2017
Przewóz dzieci w foteliku

Nieprzeczytany postnapisał(a) Rafi70 » 10.10.2019 08:38

Koledzy tak jak w tytule , jak to wygląda w krajach tranzytowych do Cro. Moja starsza córka wyrosła ze swojego fotelika i kupiłem jej taką klamrę do pasa bezp. Smart Kid Belt . Patent ten jest honorowany przez polską policję i jestem ciekaw , czy będę mógł tak jechać do Cro.? Czy możecie podzielić się swoją wiedzą w tym temacie ?
fly
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 961
Dołączył(a): 16.06.2011
Re: Przewóz dziecka w foteliku a przepisy: Wegry,Słowacja,CR

Nieprzeczytany postnapisał(a) fly » 11.01.2020 13:17

...byłem zainteresowany aż do momentu gdy zobaczyłem ,
doraźnie owszem-lepsze to niż nic.
pozdro
fly
majkel001
Globtroter
Posty: 31
Dołączył(a): 02.06.2019
Re: Przewóz dziecka w foteliku a przepisy: Wegry,Słowacja,CR

Nieprzeczytany postnapisał(a) majkel001 » 09.02.2020 10:33

Również używam smartkid, a uwagi na to ze syn jest za duży do fotelika, a konstrukcja fotela z tyłu powoduje że siedzi bardzo głeboko i pas przechodził mu przez szyje kupiłem to urządzenie. W tym roku będzie z tym jechał do cro.
Tutaj inny film.
pääkäyttäjä
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1066
Dołączył(a): 10.07.2019
Re: Przewóz dziecka w foteliku a przepisy: Wegry,Słowacja,CR

Nieprzeczytany postnapisał(a) pääkäyttäjä » 09.02.2020 11:02

Pas SKB ma homologację, bez tej podstawowej informacji o bezpieczeństwie użytkowania nie zostałby dopuszczony do sprzedaży... Z drugiej strony jest taki Tommy Pettersson, gość co wymyślił Plus Test wyjaśniał nie raz, dlaczego pas barkowy idący blisko szyi to nic strasznego, za to pas biodrowy idący po brzuchu to ogromne zagrożenie. Cały ten smart kid belt to niezła ściema...
WojtekKRK
Odkrywca
Avatar użytkownika
Posty: 94
Dołączył(a): 11.02.2014
Re: Przewóz dziecka w foteliku a przepisy: Wegry,Słowacja,CR

Nieprzeczytany postnapisał(a) WojtekKRK » 01.03.2020 10:40

Czyli wniosek taki że kieruje się przepisami które obowiązują w PL i na tym opieram swoje plany ;) ?
zablo
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 124
Dołączył(a): 31.08.2013
Re: Przewóz dziecka w foteliku a przepisy: Wegry,Słowacja,CR

Nieprzeczytany postnapisał(a) zablo » 19.05.2020 13:14

Zasady przewożenia dzieci podcza spodróży do Cro z dóch róznych źródeł:

1.

AUSTRIA
dzieci do lat 12 i wzroście do 150 cm nie mogą być przewożone na przednim siedzeniu pojazdu, o ile nie jest ono wyposażone w specjalne urządzenie zabezpieczające lub pasy przystosowane do wymiarów dziecka,

CHORWACJA
zakaz przewozu na przednich siedzeniach dzieci do lat 12,

CZECHY
dzieci do 12 roku życia oraz młodzież do 18 lat (poniżej 150 cm) mogą być przewożone tylko przy wykorzystaniu fotelików samochodowych oraz dwupunktowych pasów bezpieczeństwa,

SŁOWENIA
zakaz przewozu dzieci do lat 12 na przednim siedzeniu, dzieci muszą podróżować w fotelikach odpowiednich do ich rozmiarów,

2.

AUSTRIA
Zakaz przewożenia dzieci (o wzroście do 150cm i wieku do 14 lat) na przednim fotelu samochodu bez specjalnego systemu zabezpieczającego, lub dostosowanych pasów bezpieczeństwa do ich wzrostu. Dzieci powyżej 14 roku życia a wzroście poniżej 150cm, mogą używać pasów dla dorosłych bez specjalnego podwyższenia, jeżeli pasy nie przebiegają na linij gardła dziecka.
https://www.camprest.com/pl/przepisy-ru ... o/Austria/

CHORWACJA
Zakaz przewożenia dzieci (do lat 12) na przednim siedzeniu samochodu, niezależnie od wagi i wzrostu.
https://www.camprest.com/pl/przepisy-ru ... Chorwacja/

CZECHY
Zakaz przewożenia dzieci (o wadze poniżej 36kg i wzroście poniżej 150cm) bez odpowiednich fotelików lub podwyższeń przystosowanych do wzrostu dziecka.
https://www.camprest.com/pl/przepisy-ru ... go/Czechy/

SŁOWENIA
Dzieci o wzroście do 150cm muszą być przewożone w specjalnych fotelikach lub podwyższeniach.
https://www.camprest.com/pl/przepisy-ru ... /Slowenia/


p.s. podsumowując - np. dziecko 10 lat, wzrost 155cm, waga 40kg - bez fotelika na tylnym siedzeniu może jechać. Z przodu bez fotelika sprawa nie jest jednoznaczna, w zależności od kraju.
Czy ktoś jest w stanie określić jak wygląda przewóz dziecka na przednim siedzeniu?
Poprzednia strona

Powrót do Samochodem - trasy, noclegi, przepisy, uwagicron
Przewóz dziecka w foteliku a przepisy: Wegry,Słowacja,CRO - strona 2
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Serwis Cro.pl Chorwacja Online wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja serwisu Cro.pl Chorwacja Online nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

chorwacja online - cro.pl 1999-2019