Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Płacisz kartą czy gotówką

Jacy są Chorwaci, ile co kosztuje w Chorwacji, czy warto jadać w restauracjach, co zabrać ze sobą z Polski, czym najlepiej płacić, na co szczególnie uważać oraz wszystkie inne pytania i uwagi związane z wyjazdami, także te nietypowe czy specjalistyczne, powinny znaleźć się w tym miejscu.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 07.08.2014 09:18

ołowiany napisał(a):
slapol napisał(a):
ołowiany napisał(a):W odpowiedzi:....Próbuję dowieść, że kupno Euro w PL i sprzedaż w dobrym kantorze w HR pozwoli nam zaoszczędzić ok. 6%. Co przy zakładanym budżecie 10,000 zł daje oszczędność w kwocie 360 zł. A 360 zł to np.: dobra kolacja w HR lub pełny bak paliwa...


Ołowiany, nie wychodzą mi z matmy takie różnice, o jakich piszesz...chyba że Twój m-bank przeliczy Ci transakcję np. 0,56 x 1,06 =ponad 0,59 zeta za kunę...wtedy jak mówiłem wcześniej pieprz (zmień) ten bank :lol:


Jak mogę zmienić mój bank na inny jeśli ten daje mi "bezpłatne bankomaty na całym świecie" i w Ge-eSie...
oraz do 20 % zniżki na wybrane hotele np. w Hong-Kongu ? :)
Czy są lepsze banki?:)

Nie wierzmy w banki...


A to sorki :lol: , jeśli takie masz potrzeby w Świecie i jest to dla Ciebie wygodne (lub/ i opłacalne) to nie ma tematu.
Co do Crolandii Shamet nieco wyżej coś tam policzył :wink: :lol:
Wesołych wakacji bez przedmiotów ścisłych... :papa:
obiadek
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 174
Dołączył(a): 21.02.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) obiadek » 07.08.2014 10:16

czytam ten wątek i się zastanawiam jak to możlwie :o
kursy sprzedaży bo tak banki wołają przy przewalutowaniu na euro (płatność kartą w euro)
PKO BP 4,30 lub 4,30 zależy czy dewiza czy waluta
Millenium 4,32 lub 4,35 jw
BNP 4,37
prosze o wskazanie banku który przelaczy przy średnim kursie a nie sprzedaży
kleyo
Autostopowicz
Posty: 3
Dołączył(a): 20.07.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) kleyo » 07.08.2014 10:34

Ja wczoraj byłem w banku PKO BP i kobieta powiedziała mi, że zarówno przy transakcjach bezgotówkowych jak i wypłatach z bankomatu stosują kurs średni NBP. Ja mam akurat Konto dla Młodych, więc teoretycznie mam to bez prowizji i tak mi też mówiła, ale parę lat temu konto zakładałem i na stronie banku mam informację, że akurat dla kuny chorwackiej doliczają jakąś prowizję 2%, ale to i tak wychodzi korzystniej niż w kantorze, bodajże kurs 0,55 PLN z 1 HRK.
obiadek
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 174
Dołączył(a): 21.02.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) obiadek » 07.08.2014 11:03

kleyo napisał(a):Ja wczoraj byłem w banku PKO BP i kobieta powiedziała mi, że zarówno przy transakcjach bezgotówkowych jak i wypłatach z bankomatu stosują kurs średni NBP. Ja mam akurat Konto dla Młodych, więc teoretycznie mam to bez prowizji i tak mi też mówiła, ale parę lat temu konto zakładałem i na stronie banku mam informację, że akurat dla kuny chorwackiej doliczają jakąś prowizję 2%, ale to i tak wychodzi korzystniej niż w kantorze, bodajże kurs 0,55 PLN z 1 HRK.


8O dzwoniłem do PKO BP i dostałem informację jak wcześniej. Pobranie z karty to prowizja 2 lub 3 % a przewalutowanie na Euro wg przeliczenia Visy, dalej w to nie wchodziłem
joan74
Plażowicz
Posty: 6
Dołączył(a): 21.06.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) joan74 » 07.08.2014 18:50

slapol napisał(a):
joan74 napisał(a):...Czy nocujecie gdzies po drodze?

Będę wdzięczna za wszelkie wskazówki :D


Druga część odpowiedzi. :lol:
Podczas pierwszego naszego wyjazdu mieliśmy wcześniej zarezerwowane noclegi (2001 rok), zatem jechaliśmy w dzień, by o określonej godzinie być na miejscu. Potem były wyjazdy "w ciemno" , ale wtedy była jeszcze autostrada tylko do Karlovaca, a potem drogą nr 1 na południe i strategia ew. noclegu pośredniego była inna i inaczej stosowana. Czasami zwiedzaliśmy po drodze np. Plitvickie Jeziora (polecam).
Od kilku ostatnich lat jeździmy dalej "w ciemno" tzn. dopiero na miejscu szukamy noclegów i taka opcja jest OK, ale optymalnie lepiej jest szukać noclegów do południa niż przed nocą.
W związku z powyższym wyjeżdżamy o 17 - 20 wieczorem z Wrocka , by w Crolandii być przed południem i wtedy szukać na miejscu noclegów. Sprawa drogi dojazdowej i widoków na trasie nie ma już znaczenia, bo jedziemy n-ty raz.
Dla wyjazdów z okolic Poznania trzeba dołożyć kawałek drogi do Wrocka i swoje preferencje co do możliwości jazdy non-stop oraz rezerwacji na miejscu lub poszukiwania kwatery.
Mam nadzieję, że Wam coś pomogłem/poradziłem :lol:
Pozdrav



Jeszcze raz dzięki za pomoc i wskazówki.
Skoro jedziecie w ciemno i udaje się znaleźć coś na miejscu, więc może nie ma co panikować. A dokąd jeździcie?W tym roku jesteście przed czy po wyjeździe?My okolice Splitu , ale zobaczymy jak wyjdzie.

pozdrawiamy :D
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 07.08.2014 19:23

joan74 napisał(a):...
Jeszcze raz dzięki za pomoc i wskazówki.
Skoro jedziecie w ciemno i udaje się znaleźć coś na miejscu, więc może nie ma co panikować. A dokąd jeździcie?W tym roku jesteście przed czy po wyjeździe?My okolice Splitu , ale zobaczymy jak wyjdzie.

pozdrawiamy :D

Oczywiście, że nie ma co panikować, jeszcze nigdy nie spaliśmy pod krzakiem przez te lata :lol: My jedziemy w tym roku najwcześniej 6 września :cry: ...taki mamy klimat (w robocie) :wink: ...ale jeśli chcesz pogadać na temat miejscówek i innych, ogólnych wieści Cro napisz np. na PW, by nie "śmiecić" w tym wątku, gdzie ludziska o kasiorze rozmawiają :lol:
Pozdrav
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 07.08.2014 20:05

obiadek napisał(a):
kleyo napisał(a):Ja wczoraj byłem w banku PKO BP i kobieta powiedziała mi, że zarówno przy transakcjach bezgotówkowych jak i wypłatach z bankomatu stosują kurs średni NBP. Ja mam akurat Konto dla Młodych, więc teoretycznie mam to bez prowizji i tak mi też mówiła, ale parę lat temu konto zakładałem i na stronie banku mam informację, że akurat dla kuny chorwackiej doliczają jakąś prowizję 2%, ale to i tak wychodzi korzystniej niż w kantorze, bodajże kurs 0,55 PLN z 1 HRK.


8O dzwoniłem do PKO BP i dostałem informację jak wcześniej. Pobranie z karty to prowizja 2 lub 3 % a przewalutowanie na Euro wg przeliczenia Visy, dalej w to nie wchodziłem


Słuchajcie koledzy (i koleżanki może też)...naprawdę nie stresujcie się sprawami, na które praktycznie nie macie wpływu :)
Obcy pieniądz w innym kraju zawsze trochę więcej kosztuje od początków świata. Czy zabierzemy do CRO walutę, czy zapłacimy kartą - ktoś po drodze zarobi - to normalne :!:
Kupisz eurasy w PL "po cenie sprzedaży", wymienisz w banku czy chorwackim kantorze też "po cenie kupna banku" to przecież normalne.
Zapłacisz kartą...to przewalutują, wezmą prowizję itp. bo banki muszą zarobić....tam przecież pracują ludzie, biorą wynagrodzenia za pracę, płacą rachunki za klimę i energię...nie ma innej opcji :!:
Chodzi o to, by te przeliczanki były w miarę zbieżne - wyżej podałem Wam - w ciągu 13 lat zawierały się w granicy 4 groszy na kunie :!:
W warzywniaku facet kupuje jabłka i sprzedaje z marżą, szewc i piekarz też chce zarobić, gość w kantorze też z tego żyje jak i bankowiec....tyle w temacie :lol:

Bym zapomniał.... :roll: ...jest jedna metoda na brak przewalutowania :!:
Bierzemy trochę więcej urlopu, jedziemy do Crolandii, pracujemy tam i zarobione kuny wydajemy na miejscu...yes,yes :)
Wydajemy WSZYSTKO, bo jak coś nam zostanie, to kantorowiec w PL-u kupi je od nas "po cenie zakupu " :oczko_usmiech:

P.S.
Nie będę więcej nikogo przekonywał do swoich racji (i tak się sobie dziwie, że tyle naplotłem), bo...może jednak warto policzyć.....ale tylko, gdy ktoś jest w częstych rozjazdach po świecie i wydaje znacząco:

na przykładzie jednego z banków:

http://raiffeisenpolbank.com/documents/ ... 7.2013.pdf

Wesołej zabawy :papa:
joan74
Plażowicz
Posty: 6
Dołączył(a): 21.06.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) joan74 » 08.08.2014 11:24

Slapol dzięki za odp. :D

PW nie moge wysyłać bo jak się okazało jestem zbyt krótko na forum :(
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 08.08.2014 22:56

slapol . Mam nadzieję, że miniemy się na słoweńskiej /parę groszy droższej/ autostradzie 6 września. Kto by tam liczył te grosze! :)
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 09.08.2014 01:51

joan74 napisał(a):Slapol dzięki za odp. :D

PW nie moge wysyłać bo jak się okazało jestem zbyt krótko na forum :(

Sorki, zapomniałem o tych postach :cry: Pisz tutaj i pytaj, jeśli potrafię, postaram się pomóc... mejbi admin to zrozumie i nie wywali w kosmos.... :lol:
Pozdrav
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 09.08.2014 02:04

ołowiany napisał(a):slapol . Mam nadzieję, że miniemy się na słoweńskiej /parę groszy droższej/ autostradzie 6 września. Kto by tam liczył te grosze! :)


Jeśli wyjadę we wrześniu (a wszystko na to w tym roku wskazuje), to możemy się minąć na SLO-autostradzie. Zdecydowanie objeżdżam ten odcinek w sezonie, w okolicach weekendów, gdy zapłata za autostradę nie gwarantuje sprawnego i szybkiego przejazdu przez SLO (korki w tym okresie widziałem wiele razy) i dlatego jadę 70 km/h przez Lenart zamiast płacić eurasy i stać w korku.

P.S.
Tak na marginesie dodam, że ostatnio (2 lub 3 powroty) trenowałem na trasie Zagreb - Varazdin - Feldbach - Ilz - Wien....i to jest dla mnie OK trasa.
gigi
Croentuzjasta
Posty: 124
Dołączył(a): 27.07.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) gigi » 12.08.2014 18:38

A ja też odradzam płatności kartą BZWBK.
Ti najbardziej złodziejski bank jaki chyba znam, mało że doliczają prawie 3% prowizji do każdej transakcji to jeszcze wybierają najwyższy kurs sprzedaży! Np. tankuję paliwo po drodze w Austrii, na koncie pojawia się blokada tej kwoty i potrafi tak widnieć przez ponad tydzień po czym znika i pojawia się już obciążenie na rachunku z kursem z kosmosu...
W dniu płatności kurs sprzedaży był ok 4,20 a bank przetrzymał transakcję przez ponad tydzień i walnął mnie ostatecznie po 4,35 za euro...
shamet
Globtroter
Posty: 58
Dołączył(a): 17.04.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) shamet » 13.08.2014 13:57

gigi napisał(a):W dniu płatności kurs sprzedaży był ok 4,20 a bank przetrzymał transakcję przez ponad tydzień i walnął mnie ostatecznie po 4,35 za euro...


Wcale nie jestem przekonany, że to Twój bank tak długo tę płatność przetrzymał (choć 3% prowizja sama w sobie już wiele mówi na temat banku - to samo ma mBank).
Jest jeszcze druga strona transakcji czyli organizacja płatnicza. Kwestia jak szybko ona wysłała do banku informację o obciążeniu karty.
Pytanie czy kurs miałbyś bardziej korzystny jeśli to było w czasie spadającego kursu (czy może rozliczyliby po kursie z dnia transakcji) :)
gigi
Croentuzjasta
Posty: 124
Dołączył(a): 27.07.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) gigi » 13.08.2014 20:08

Nie ważne kto przetrzymał i czy celowo, nie rozumiem dlaczego jeśli bank pobiera te niecałe 3% prowizji ponadto zarabia jeszcze 3,5% na kursie. A skoro zarabia na kursie to nie powinien zarabiać dodatkowo na prowizji... Zresztą płatności w walutach innych niż euro wychodzą jeszcze gorzej, płaciłem kartą w Chorwacji i BIH i jak jak z ciekawości przeliczyłem faktyczne kursy to szczęka opada.
Ale niestety my polaczki jesteśmy barankami do strzyżenia przez obce banki.
Wiadomo, że nie są to wielkie kwoty przy pozostałych kosztach urlopu i lepiej skupić się na wypoczynku ale nikt nie lubi jak go własny bank tak skubie. Ja już podjąłem decyzję i uciekam z BZWBK i szukam takiego banku, który przynajmniej rozlicza po kursie średnim... chyba, że już takich nie ma?
shamet
Globtroter
Posty: 58
Dołączył(a): 17.04.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) shamet » 13.08.2014 20:25

Kilka postów wyżej są moje wyliczanki z porównaniem płatności kartami 2 banków.
mBank strzyże (mastercard) a PekaoSA już niekoniecznie. Płacąc zwykłą kartą Maestro do rachunku w PekaoSA miałem przeliczniki lepsze niż w kantorach.
Inną rzeczą jest, że sam rachunek jest drogi bo zakladany naście lat temu (mam to zamiar zmienić na dniach i "przerobić" rachunek na taki bardziej odpowiadający dzisiejszym realiom).
Kumpel, który ma r-k w PKO BP mówił mi przed wyjazdem, że nie bierze gotówki bo to się mija z celem. 2 lata temu na Węgrzech wsio płacił kartą i wypłacał z bankomatu (on ma akurat darmowe bankomaty na całym świecie). Przeliczniki miał lepsze niż kupowanie w kantorze.
W tym roku sprawdziłem sobie i się okazało, że pekao sa też tak ma. mBank przeciwnie, strzyże ile wlezie (rąbie na stawkach :) ).
A co do kursów średnich, to chyba nie masz co liczyć, że ktoś Ci po średnim przeliczy walutę. W końcu to jest to forma sprzedaży, a więc kurs sprzedaży.
Pełna zgoda co do tego, że tutaj nie chodzi o te dodatkowe koszty, które ewentualnie się ponosi korzystając z tego lub innego banku. Chodzi o zasady :) Jak jedni mnie rąbią a drudzy nie, to ja wolę z tymi co nie rąbią się trzymać :)
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Ceny, usługi, przepisy, porady różne



cron
Płacisz kartą czy gotówką - strona 32
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone