Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Płacisz kartą czy gotówką

Jacy są Chorwaci, ile co kosztuje w Chorwacji, czy warto jadać w restauracjach, co zabrać ze sobą z Polski, czym najlepiej płacić, na co szczególnie uważać oraz wszystkie inne pytania i uwagi związane z wyjazdami, także te nietypowe czy specjalistyczne, powinny znaleźć się w tym miejscu.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
weldon
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 39917
Dołączył(a): 08.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) weldon » 09.07.2014 18:40

witia napisał(a):to tylko kwestia czy ktoś woli "plastik" czy "żywą gotówkę"

To bardziej kwestia możliwości. Jeśli okaże się, że ciągle masz problem z wydaniem reszty, a cala okolica oferuje płatności kartą, to gotówkę wypłacasz tylko w przypadku wypadu na wycieczkę, a i to tylko tyle, żeby starczyło do najbliższego bankomatu.

Jeśli zaś trafiłeś tak, że w okolicy jest jeden bankomat i nie ma terminali płatniczych, to chciał nie chciał przejdziesz na gotówkę.
Biorąc pod uwagę, że to coraz rzadsze przypadki, to nagle okazuje się, że posiadanie gotówki staje się bardziej utrapieniem, zwłaszcza, jak się nie ma małych nominałów - kruha nie kupisz, a kasjerki dla odmiany zaczynają zaokrąglać sumy końcowe za zakupy w górę i wszystkie obliczenia wyższości gotówki nad kartą biorą w łeb.

W sumie mz ważniejsze jest zrobienie bazy miejsc, gdzie nie posiadają terminala, niż to, jaka jest różnica z kursu. W Klisu chyba jest płatność tylko gotówką, w Plitvicach - jeśli się nic nie zmieniło - też.
Czasami więcej stracimy na poszukiwaniu bankomatu, lub próbując rozmienić banknot, niż zaoszczędzimy na różnicach kursowych.
slr
Croentuzjasta
Posty: 436
Dołączył(a): 18.02.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) slr » 09.07.2014 19:02

Zwiedzajac Split, Trogir, Szybenik nie mialem problemu z platnoscia karta w knajpie czy w jakis sklepach wszedzie mozna bylo placic... wiadom oze jakies drobne dobrze zawsze miec jakies lody, woda czy inne pierdolki dla dziecka. W Vodicach i okolicy tez bez problemu z karta i bankomatami. To jest tak samo jak w PL przewaznie karta sie placi i sa bankomaty a czasem wymagana gotowka tylko... bardziej za granica chodzi o to czy jest wlansie prowizja brana za placenie czy wyplaty a w przypadku t-mobile wlasnie nie ma zadnej prowizji wiec jak ktos przyzwyczajony jest w PL dop placenia za wszystko i wszedzie karta tam tez tak bedzie staral sie placic :) Ja np tak mam i nigdy nie nosze wiekszej gotowki przy sobie a w chorwacji rok temu jak pisalem nie mialem problemu z platnosciami i bankomatami wiec w tym roku powinno byc tylko lepiej bo coraz wiecej takze i u nas jest platnosci kartami :) nawet Biedronka juz przeszla na karty wymaga tego poprostu rynek :)
pablosag
Autostopowicz
Posty: 3
Dołączył(a): 08.07.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) pablosag » 16.07.2014 19:21

witam,
mam pytanie co do T-mobile uslugi bankowe. przeliczenia z pln na usd sa po kurisie mastercard, zaś później z usd na kuny po kursie alior banku? gdzie moge znalezc ten kurs? na stronie alior banku nie udalo mi sie na niego trafić.
z góry dziękuje za pomoc
inspektor
Globtroter
Posty: 30
Dołączył(a): 12.06.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) inspektor » 16.07.2014 19:33

wpisz w google kurs walut tmobile to ci wyjdzie. Jestem obecnie w gradac i przy płatności karta wyszło mi za 1kune 0.544zł więc tanio. tu karta można zapłacić nawet za zjeżdżałnie na plaży :-)
andrzejzabrze
Odkrywca
Posty: 95
Dołączył(a): 06.07.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) andrzejzabrze » 16.07.2014 19:38

Ja płaciłem karta alior sync początkiem lipca , wychodziło mi kuna po 0,56 pln
pablosag
Autostopowicz
Posty: 3
Dołączył(a): 08.07.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) pablosag » 16.07.2014 19:40

rozumiem, ze konto pln? nie walutowe?
Lechoo
Cromaniak
Posty: 1417
Dołączył(a): 13.01.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) Lechoo » 16.07.2014 20:38

Kartą pln t-mobile wychodziło mi 0.58-0.59 na koniec jak już rozliczyli transakcję bo na początku wychodzi jakoś 0.54 i tyle jest zablokowane. Po ostatecznym rozliczeniu ściągało właśnie 0.58-0.59zł.

inspektor napisał(a): przy płatności karta wyszło mi za 1kune 0.544zł więc tanio.

Jak w historii przy zablokowanej kwocie masz walutę HRK to nie jest jeszcze ostatecznie transakcja rozliczona. Kurs będzie większy na koniec jak się na USD zmieni.
inspektor
Globtroter
Posty: 30
Dołączył(a): 12.06.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) inspektor » 16.07.2014 20:42

zwykle konto alior sync teraz tmobile bankowe i karta mastercard. Jeszcze mnie nie rozliczyło ale i tak w kantorach po 54gr miałem i choćby wzięło po 58to i tak git :-)
para-35-38
Croentuzjasta
Posty: 175
Dołączył(a): 20.04.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) para-35-38 » 16.07.2014 20:44

Lechoo napisał(a):Kartą pln t-mobile wychodziło mi 0.58-0.59 na koniec jak już rozliczyli transakcję bo na początku wychodzi jakoś 0.54 i tyle jest zablokowane. Po ostatecznym rozliczeniu ściągało właśnie 0.58-0.59zł.

inspektor napisał(a): przy płatności karta wyszło mi za 1kune 0.544zł więc tanio.

Jak w historii przy zablokowanej kwocie masz walutę HRK to nie jest jeszcze ostatecznie transakcja rozliczona. Kurs będzie większy na koniec jak się na USD zmieni.


Co to jest "ostateczne rozliczenie" ? 8O Pytamy , bo nam chyba jak ściąga kwotę to już nie zmienia później kursu.
inspektor
Globtroter
Posty: 30
Dołączył(a): 12.06.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) inspektor » 16.07.2014 20:47

57gr. właśnie mi rozliczyło. zakup w kun 38.30 a wzięło już ostatecznie z konta w pln 21.86
Lechoo
Cromaniak
Posty: 1417
Dołączył(a): 13.01.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) Lechoo » 16.07.2014 21:48

para-35-38 napisał(a):
Lechoo napisał(a):Kartą pln t-mobile wychodziło mi 0.58-0.59 na koniec jak już rozliczyli transakcję bo na początku wychodzi jakoś 0.54 i tyle jest zablokowane. Po ostatecznym rozliczeniu ściągało właśnie 0.58-0.59zł.

inspektor napisał(a): przy płatności karta wyszło mi za 1kune 0.544zł więc tanio.

Jak w historii przy zablokowanej kwocie masz walutę HRK to nie jest jeszcze ostatecznie transakcja rozliczona. Kurs będzie większy na koniec jak się na USD zmieni.


Co to jest "ostateczne rozliczenie" ? 8O Pytamy , bo nam chyba jak ściąga kwotę to już nie zmienia później kursu.

W t-bankowe najpierw jest blokowana normalna kwota zakupów etc. w HRK, potem bank przelicza na USD więc kwota zablokowana się nieco zwiększy i ostatecznie kurs w górę tez pójdzie ;) Podwójne przewalutowanie.
slr
Croentuzjasta
Posty: 436
Dołączył(a): 18.02.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) slr » 17.07.2014 07:56

kazda kwota ponizej 0,60zl jak bedzie to bedzie spoko :) liczy sie ta wygoda :) jak ktos wyzej wspomnial placi nawet na plazy karta za zarcie :) jak na reklamach :) zero papierkow, monet...

Kurs z dzisiaj Kantor Katowice 0,579 zl :)
inspektor
Globtroter
Posty: 30
Dołączył(a): 12.06.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) inspektor » 17.07.2014 19:08

uwaga dubrownik konzum na końcu murów nie działa karta alior sync w ogóle. System terminala to jakieś epd albo coś podobnego. Pani mówi że nie działa jak zobaczyła kartę ale chciałem próbować więc 3x próba nieudana. Policja też kart nie przyjmuje :-P pierwszy mandat złapany. Z górki na luzie i za zakrętem misiek z radarem i 300kun. Ale wyproszone na 150. Miejcie gotówkę że sobą na mandat ostrzegam
VONPLES
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2674
Dołączył(a): 30.06.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) VONPLES » 17.07.2014 19:24

inspektor napisał(a):uwaga dubrownik konzum na końcu murów nie działa karta alior sync w ogóle. System terminala to jakieś epd albo coś podobnego. Pani mówi że nie działa jak zobaczyła kartę ale chciałem próbować więc 3x próba nieudana. Policja też kart nie przyjmuje :-P pierwszy mandat złapany. Z górki na luzie i za zakrętem misiek z radarem i 300kun. Ale wyproszone na 150. Miejcie gotówkę że sobą na mandat ostrzegam

Jak na pierwszy wyjazd "emocji" co nie miara!! Ja 7 razy w Chorwacji (po drodze Bośnia, Czarnogóra)....i ani jednego mandatu!! Nie jest tak źle....jak piszesz :wink:
slr
Croentuzjasta
Posty: 436
Dołączył(a): 18.02.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) slr » 17.07.2014 19:43

Potwierdzam luzik jest miales wyjatkowego pecha :) Rok temu na moscie miedzy Szybenikiem i Vodicami wyprzedzal mnie radiowoz na podwojnej ciaglej i 70 bo jechalem chyba im za wolno :) czyli jakies 65 :) hahahha sie zdenerwowali i rura akurat jak juz sie zaczol most... Bez sygnalow itd od tak sobie pojechali wiec tam na luzie raczej policja a jezdzac tu i tam zwiedzajac wrecz jej brak :)

Z placeniem karta w szybeniku, Trogirze, Splicie bez problemu :) parkingi, jedzenie... Ale fakt w kieszeni jakas gotowka w takich miejscach zawsze przydatna :) od tego jest jak cos kazdy bankomat i nie bylo nigdzie problemu z T-Mobile :)
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Ceny, usługi, przepisy, porady różne



cron
Płacisz kartą czy gotówką - strona 26
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone