Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Na końcu świata: Bretania (Normandia, zamki nad Loarą)

Francja produkuje ponad 1 500 rodzajów serów. Francuzi są odpowiedzialni za stworzenie metrycznego systemu miar i wag w 1793 roku. Francja nie jest ojczyzną croissanta - to ciasto pochodzi z Austrii. Kipferl – przodek croissanta, który narodził się w wiedeńskich kawiarniach w XIII wieku – był oryginalnym porannym słodyczem w kształcie półksiężyca.
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59006
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 02.11.2011 23:42

mahadarbi napisał(a):Oczywiście masz rację, bez dwóch zdań. Każda z tych, które pokazujesz robi kolosalne wrażenie, ja jednak mam chyba dziś taki nastrój, że ta... w Amiens wciąż mnie czaruje :wink:

Bo ona... ładna jest. 8)

Pozdrawiam,
Wojtek
mahadarbi
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2247
Dołączył(a): 31.07.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) mahadarbi » 02.11.2011 23:43

Przeładna! :D
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8664
Dołączył(a): 12.08.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 03.11.2011 00:02

Franz napisał(a): Ja często wchodzę do jakiegoś kościoła i widząc od progu, co jest w środku, wychodzę, machając ręką: eech, barok...


Mam tak samo. :wink:

Kolejna Twoja relacja, w której się zadomowię na dłużej i trochę się pozachwycam.
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59006
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 03.11.2011 14:22

mahadarbi napisał(a):Przeładna! :D

OK, podniosłem jej rating w swoich oczach. ;)

marze_na napisał(a):Kolejna Twoja relacja, w której się zadomowię na dłużej i trochę się pozachwycam.

To mnie cieszy. Życzę wytrwałości! 8)

Pozdrawiam,
Wojtek
longtom
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12172
Dołączył(a): 17.02.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) longtom » 03.11.2011 14:41

Franz napisał(a):
Crayfish napisał(a):Oj ... jest co oglądać 8O
Niesamowici byli ci architekci !

Ano. Pięknie to Ken Follet w "Filarach ziemi" opisał.

Super książka, ciąg dalszy "Świat bez końca" też fajny ale Filary zdecydowanie bardziej mi się podobały.
pzdr :wink:
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59006
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 03.11.2011 21:38

longtom napisał(a):Super książka, ciąg dalszy "Świat bez końca" też fajny ale Filary zdecydowanie bardziej mi się podobały.

Słyszałem, ze ten "Świat bez końca" też dobry, ale osobiście nie znam.

Pozdrawiam,
Wojtek
mahadarbi
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2247
Dołączył(a): 31.07.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) mahadarbi » 03.11.2011 21:40

Franz napisał(a):
mahadarbi napisał(a):Przeładna! :D

OK, podniosłem jej rating w swoich oczach. ;)


Nie za duże poświęcenie aby? :wink:

Pozdrawiam,
Anka
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59006
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 03.11.2011 23:02

mahadarbi napisał(a):Nie za duże poświęcenie aby? :wink:

Wiesz, wspomnienia sprzed lat się nieco zatarły. Wypierają je świeższej daty wrażenia. A teraz się przyjrzałem łaskawszym okiem...

Pozdrawiam,
Wojtek
mahadarbi
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2247
Dołączył(a): 31.07.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) mahadarbi » 03.11.2011 23:04

Franz napisał(a):Wiesz, wspomnienia sprzed lat się nieco zatarły. Wypierają je świeższej daty wrażenia. A teraz się przyjrzałem łaskawszym okiem...


Od początku coś czułam, że się ciut przekomarzasz :wink:

Pozdrawiam,
Anka
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59006
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 04.11.2011 01:43

mahadarbi napisał(a):Od początku coś czułam, że się ciut przekomarzasz :wink:

Po prostu, można mnie do czegoś przekonać. Nie jestem uparty. ;)

Pozdrawiam,
Wojtek
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59006
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 10.11.2011 15:47

Muszę przeprosić. Nie zdążyłem przygotować kolejnego odcinka w całości. Miałem do wyboru - albo się wstrzymać, albo zamieścić tyle, ile zdążyłem zrobić. Po prostu - padło mi upatrzone miejsce noclegowe na nadchodzący weekend i musiałem poświęcić sporo czasu na znalezienie nowego. Zatem, dokończenie tego odcinka po powrocie z weekendu.

Opuszczamy Amiens, kierując się prawie idealnie na zachód. Wkrótce dojeżdżamy w pobliże kanału La Manche i teraz jedziemy równolegle do brzegu. Jesteśmy już w Normandii i postanawiamy zrobić króciutki postój w nadmorskim Dieppe. Postój na dwie raty. Najpierw podjeżdżamy pod stojący na klifie zamek.

Pierwszy zamek w tym miejscu został zbudowany w 1188r, ale już siedem lat później został doszczętnie zniszczony. Obecna budowla pochodzi z różnych okresów, od XIV wieku - najstarsze jej fragmenty - aż po wiek XVIII. Przetrwała nawet potężne bombardowanie miasta przez flotę angielsko-holenderską w 1694r. Dziś mieści muzeum z modelami statków oraz kolekcją wyrobów z kości słoniowej.

Spod zamkowych murów rozciąga się widok na miasto i plażę. Szeroki ciąg trawników zawdzięcza miłośnikowi tych okolic - Napoleonowi III.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
weldon
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 39917
Dołączył(a): 08.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) weldon » 10.11.2011 15:55

Hm.

Trawniki to mi się z Brytyjczykami kojarzyły zawsze, no ale skoro mówisz,
że powinny z koniakiem, to ... wierzę na słowo :D


Swoją drogą, z tego co pamiętam, to, mimo, że już Long Tomem Anglicy dysponowali pod koniec XVII wieku,
to nadal było sztuką w coś trafić, zwłaszcza z większej odległości, a już na pewno jak troszkę kołysało.

Chyba tym należy tłumaczyć fakt, że, jakby nie patrzeć, z dość kiepskiego jak na fortyfikację materiału zrobiony zamek, przetrwał.

Te ceglane wstawki to, chyba, późniejsze uzupełnienia?
Może właśnie tego, co, jednak, trafili?
Crayfish
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1744
Dołączył(a): 11.05.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Crayfish » 10.11.2011 16:13

Niezły widok z zamkowego klifu.
Udanej podróży w nowe miejsce noclegowe.
Do zaś.
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59006
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 13.11.2011 22:42

weldon napisał(a):Trawniki to mi się z Brytyjczykami kojarzyły zawsze, no ale skoro mówisz,
że powinny z koniakiem, to ... wierzę na słowo :D

Nie byłem przy tym, ale tak doczytałem. ;)

weldon napisał(a):Swoją drogą, z tego co pamiętam, to, mimo, że już Long Tomem Anglicy dysponowali pod koniec XVII wieku,
to nadal było sztuką w coś trafić, zwłaszcza z większej odległości, a już na pewno jak troszkę kołysało.

Chyba tym należy tłumaczyć fakt, że, jakby nie patrzeć, z dość kiepskiego jak na fortyfikację materiału zrobiony zamek, przetrwał.

Te ceglane wstawki to, chyba, późniejsze uzupełnienia?
Może właśnie tego, co, jednak, trafili?

Ten zamek nie miał większego znaczenia militarnego, natomiast port był solą w oku Anglików i Holendrów. Wprawdzie obie te nacje konkurowały w handlu morskim między sobą, ale kilka lat wcześniej królem Anglii został namiestnik Zjednoczonych Prowincji (Niderlandów) - Wilhelm Orański - więc działania przeciw Francji zostały odpowiednio skoordynowane.

Crayfish napisał(a):Udanej podróży w nowe miejsce noclegowe.

Dziękuję. :)
Miejsce było bardzo miłe, a widoki - rewelacyjne. 8)

Pozdrawiam,
Wojtek
Fatamorgana
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 6257
Dołączył(a): 08.09.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Fatamorgana » 14.11.2011 00:10

Mało kto wie, że Dieppe właśnie było miejscem próbnego lądowania aliantów sporo przed "The Day'em" w 1944r.
Próbą nieudaną, ale ... to było preludium, które pomogło zrozumieć co trzeba przygotować, aby operacja się powiodła.
Jednak wiele ofiar było nieuniknionych...
("Szeregowiec Ryan").

Ech ci Francuzi... morze o rzut kamieniem ale jeszcze sobie basen i tak zrobili... :)
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Francja - France


  • Podobne tematy
    Ostatni post

cron
Na końcu świata: Bretania (Normandia, zamki nad Loarą) - strona 10
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone