Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Na końcu świata: Bretania (Normandia, zamki nad Loarą)

Francja produkuje ponad 1 500 rodzajów serów. Francuzi są odpowiedzialni za stworzenie metrycznego systemu miar i wag w 1793 roku. Francja nie jest ojczyzną croissanta - to ciasto pochodzi z Austrii. Kipferl – przodek croissanta, który narodził się w wiedeńskich kawiarniach w XIII wieku – był oryginalnym porannym słodyczem w kształcie półksiężyca.
helen
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2045
Dołączył(a): 08.02.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) helen » 21.10.2011 16:42

No i zaczęło się :lol: :lol: bardzo ładnie się zaczęło.

Z Belgii ja pamiętam jedynie żółto oświetloną autostradę (jechaliśmy nocą).
Katedra piękna, od razu przypomniało mi się, jak bardzo zachwyciła nas katedra w York, w Anglii. Gotyk jest piękny i już :)
Aguha
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 875
Dołączył(a): 27.03.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Aguha » 22.10.2011 11:36

Na widok katedry zakrzyknęłam "jaka piękna". Tylko tak banalnie udało mi się zakrzyknąć :D .

A Belgia jest bardzo ładna... choć na południu mówią dziwnym językiem :wink:
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59006
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 22.10.2011 23:00

helen napisał(a):Katedra piękna, od razu przypomniało mi się, jak bardzo zachwyciła nas katedra w York, w Anglii. Gotyk jest piękny i już :)

Parę potężnych katedr udało mi się przyzwoicie uchwycić obiektywem w ciągu ostatnich dwóch lat. :)

Aguha napisał(a):A Belgia jest bardzo ładna... choć na południu mówią dziwnym językiem :wink:

O ile w Walonii nie miałem specjalnych trudności z językiem, to flamandzki już jest mi obcy. ;)

Pozdrawiam,
Wojtek
Fatamorgana
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 6257
Dołączył(a): 08.09.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Fatamorgana » 23.10.2011 10:37

Franz napisał(a):
mahadarbi napisał(a):Doskonałość 8O Doskonałość do potęgi po prostu :!: :roll:

W żadnym wypadku nie chciałbym zdusić ewentualnych zachwytów w zarodku, zaznaczę jednak, że widziałem wiele miejsc, które mnie bardziej oczarowały.


Hmmm... A jakież to np.?

Ciekawym.

W ogóle ciekaw jestem które spośród wszystkich wielkich katedr gotyckich w Europie są uważane przez znawców za najpiękniejsze/najciekawsze.

Mnie się np. baaardzo spodobała ta gigantyczna w Sevilli z grobowcem Kolumba. Potem Kolonia, Ulm, Lincoln....
Ale katedry hiszpańskie mają silną konkurencję w postaci tych wspaniałych meczetów. To była dopiero sztuka!

Wojtku, a Chartres będzie?
Pozdr.
:) :D
mahadarbi
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2247
Dołączył(a): 31.07.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) mahadarbi » 23.10.2011 16:05

Fatamorgana napisał(a):
Franz napisał(a):
mahadarbi napisał(a):Doskonałość 8O Doskonałość do potęgi po prostu :!: :roll:

W żadnym wypadku nie chciałbym zdusić ewentualnych zachwytów w zarodku, zaznaczę jednak, że widziałem wiele miejsc, które mnie bardziej oczarowały.


Hmmm... A jakież to np.?

Ciekawym.


No mnie też tym zastrzelił, powiem szczerze :wink: W takim razie, jak wyglądają te inne, które bardziej oczarowują 8O :roll: :?: :!: Może zbyt wiele ich nie widziałam, ale ta naprawdę jest powalająca...


Pozdrawiam,
Anka
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59006
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 01.11.2011 11:57

Fatamorgana napisał(a):Wojtku, a Chartres będzie?

Nie, dążyliśmy jak najszybciej do Bretanii. Amiens leżało na trasie, więc się załapało. ;)

Fatamorgana napisał(a):Hmmm... A jakież to np.?

mahadarbi napisał(a):No mnie też tym zastrzelił, powiem szczerze :wink: W takim razie, jak wyglądają te inne, które bardziej oczarowują 8O :roll: :?: :!: Może zbyt wiele ich nie widziałam, ale ta naprawdę jest powalająca...

Nie chciałem powiedzieć, że katedra w Amiens mi się nie podobała. Po prostu, na tym wyjeździe nastawiałem się na innego rodzaju doznania. ;)

A odbiór każdej atrakcji jest zawsze subiektywny i często zależy jeszcze od innych czynników, np. nastroju. Poniżej zamieszczam kilka fotek różnych katedr, które pozostawiły we mnie głębsze wspomnienia, niż ta w Amiens.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Często nie sama bryła katedry, a inne jej elementy wywierają większe wrażenie, jak na przykład krużganki katedry w Leridzie, które pokazałem tutaj i na następnej stronie.

Pozdrawiam,
Wojtek
mariusz-w
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8375
Dołączył(a): 22.04.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) mariusz-w » 01.11.2011 12:45

Franz napisał(a):Często nie sama bryła katedry, a inne jej elementy wywierają większe wrażenie, jak na przykład krużganki katedry w Leridzie, które pokazałem

Jedno i drugie ... poza tym, gotyk to gotyk ! 8)



Ja (pamiętam,że Ty nie) jeszcze secesję lubię.
Tak w architekturze, malarstwie jak i w tak zwanej sztuce użytkowej.
No, ale to to już OT.
;)

Pozdrawiam.
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59006
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 01.11.2011 14:30

mariusz-w napisał(a):Jedno i drugie ... poza tym, gotyk to gotyk ! 8)


Ja (pamiętam,że Ty nie) jeszcze secesję lubię.
Tak w architekturze, malarstwie jak i w tak zwanej sztuce użytkowej.
No, ale to to już OT.
;)

Ano, secesję lubię tak jak barok. :lol:

Strzelistość gotyku może się kojarzyć z niebotycznymi turniami Dolomitów i innych gór im podobnych. Ale np. styl romański też mi bardzo leży na sercu. :)

Pozdrawiam,
Wojtek
Crayfish
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1744
Dołączył(a): 11.05.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Crayfish » 01.11.2011 16:10

Franz napisał(a):...Poniżej zamieszczam kilka fotek różnych katedr, które pozostawiły we mnie głębsze wspomnienia, niż ta w Amiens. ...


Oj ... jest co oglądać 8O
Niesamowici byli ci architekci !
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59006
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 01.11.2011 19:19

Crayfish napisał(a):Oj ... jest co oglądać 8O
Niesamowici byli ci architekci !

Ano. Pięknie to Ken Follet w "Filarach ziemi" opisał.

Pozdrawiam,
Wojtek
Vjetar
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 45308
Dołączył(a): 04.06.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Vjetar » 02.11.2011 09:43

Franz napisał(a):
Crayfish napisał(a):Oj ... jest co oglądać 8O
Niesamowici byli ci architekci !

Ano.


Wspaniałe 8O 8O 8O
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59006
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 02.11.2011 13:56

Jacek S napisał(a):Wspaniałe 8O 8O 8O

To zaledwie drobne okruchy z dwóch najnowszych wyjazdów wakacyjnych. :)

Pozdrawiam,
Wojtek
Aglaia
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1610
Dołączył(a): 03.08.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) Aglaia » 02.11.2011 14:48

Mogę nieśmiało zapytać skąd pochodzą zdjęcia - 1, 5 i 6. Kojarzą mi się z portugalskim stylem manuelińskim ale jakoś nie mogę ich przyporządkować do tego co widziałam :wink: .
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59006
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 02.11.2011 19:23

Aglaia napisał(a):Mogę nieśmiało zapytać skąd pochodzą zdjęcia - 1, 5 i 6. Kojarzą mi się z portugalskim stylem manuelińskim ale jakoś nie mogę ich przyporządkować do tego co widziałam :wink: .

Ciepło. Również Iberia, tyle że Hiszpania.
1 - Leon
5 - Sevilla
6 - Burgos

Pozdrawiam,
Wojtek
mahadarbi
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2247
Dołączył(a): 31.07.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) mahadarbi » 02.11.2011 20:31

Franz napisał(a):...odbiór każdej atrakcji jest zawsze subiektywny i często zależy jeszcze od innych czynników, np. nastroju.


Oczywiście masz rację, bez dwóch zdań. Każda z tych, które pokazujesz robi kolosalne wrażenie, ja jednak mam chyba dziś taki nastrój, że ta... w Amiens wciąż mnie czaruje :wink:

Pozdrawiam,
Anka
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Francja - France


  • Podobne tematy
    Ostatni post

Na końcu świata: Bretania (Normandia, zamki nad Loarą) - strona 9
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone