Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Chorwacko-czarnogórska relacja krakusów. Powrót po latach

Nasze relacje z wyjazdów do Chorwacji. Chcesz poczytać, jak inni spędzili urlop w Chorwacji? Zaglądnij tutaj!
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
krakusowa
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 6442
Dołączył(a): 08.11.2005
Re: Chorwacko-czarnogórska relacja krakusów. Powrót po latac

Nieprzeczytany postnapisał(a) krakusowa » 21.11.2017 13:28

renatalato napisał(a): Pojechaliście sprawdzić te domki na górze 8O

Te domki na górze to oglądnęliśmy jak jechaliśmy do Dobrej Vody szukać noclegów.
Ustawiliśmy gps-a i ten poprowadził nas na skróty właśnie przez tę górę :lool:
Nic tam ciekawego nie ma, poza ładnymi widokami na morze :D
renatalato napisał(a):A te palmy to wyglądają okropnie, ciekawe czy jeszcze się odrodzą :(

Podczas tegorocznego urlopu widzieliśmy wiele przemrożonych palm :D
Obok naszego domu też były takie biedaki tylko w mniejszym rozmiarze. Pytaliśmy gospodarza co z nimi będzie, odpowiedział ,że czas pokaże :o
ZytaS
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2068
Dołączył(a): 08.01.2012
Re: Chorwacko-czarnogórska relacja krakusów. Powrót po latac

Nieprzeczytany postnapisał(a) ZytaS » 22.11.2017 01:36

krutom napisał(a):Fajnie odnajdywać klimaty z Mostaru w zupełnie innym miejscu.
Muszę w końcu do Sarajewa dotrzeć.
Właśnie oglądałem film z Penelope Cruz "Powtórnie narodzony".
Polecam.

Dzięki Wam sporo kadrów była mi znajoma.


Bardzo skomplikowane relacje: pomiędzy nacjami, sąsiadami, a czasami i w rodzinie. Warto obejrzeć w tych klimatach - "Zanim spadnie deszcz" (Macedonia) czy "Wybawca" - smutne i poruszające...
Beata W.
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2971
Dołączył(a): 15.02.2006
Re: Chorwacko-czarnogórska relacja krakusów. Powrót po latac

Nieprzeczytany postnapisał(a) Beata W. » 22.11.2017 09:12

No ciekawa jestem co tez Krakusy wymyśliły :?: :lol:
krakusowa
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 6442
Dołączył(a): 08.11.2005
Re: Chorwacko-czarnogórska relacja krakusów. Powrót po latac

Nieprzeczytany postnapisał(a) krakusowa » 22.11.2017 19:05

ZytaS napisał(a):
krutom napisał(a):Fajnie odnajdywać klimaty z Mostaru w zupełnie innym miejscu.
Muszę w końcu do Sarajewa dotrzeć.
Właśnie oglądałem film z Penelope Cruz "Powtórnie narodzony".
Polecam.
Dzięki Wam sporo kadrów była mi znajoma.

Bardzo skomplikowane relacje: pomiędzy nacjami, sąsiadami, a czasami i w rodzinie. Warto obejrzeć w tych klimatach - "Zanim spadnie deszcz" (Macedonia) czy "Wybawca" - smutne i poruszające...

Bardzo skomplikowane....
W tym roku spotkaliśmy młodego chłopaka - jego matka jest Serbką, a ojciec Chorwatem :o
Mieszkają w Belgradzie i ... jest im bardzo ciężko.
Matkę wytykają palcami, że wyszła za wroga, ojciec nie może znaleźć pracy. On sam też nie ma lekko :roll:
A to wszystko ponad 20 lat po wojnie...
ZytaS
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2068
Dołączył(a): 08.01.2012
Re: Chorwacko-czarnogórska relacja krakusów. Powrót po latac

Nieprzeczytany postnapisał(a) ZytaS » 22.11.2017 19:21

Smutne... Dlatego zrozumiałe jest, że nie lubią poruszać tematów związanych z wojną... dzisiaj zapadł wyrok w sprawie Radko Mladicia - dla jednych wróg i zbrodniarz, dla innych bohater. Dla nas historia, a dla nich niejednokrotnie rodzinne tragedie... Trzeba tyko mieć nadzieję, że nie wrócą dawne urazy...
krakusowa
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 6442
Dołączył(a): 08.11.2005
Re: Chorwacko-czarnogórska relacja krakusów. Powrót po latac

Nieprzeczytany postnapisał(a) krakusowa » 22.11.2017 19:30

Beata W. napisał(a):No ciekawa jestem co tez Krakusy wymyśliły :?: :lol:

Nic ciekawego i .... szalonego :oczko_usmiech:
Tak sobie napisałam, by podkręcić atmosferę :lool:
Ale w sumie mi się nie udało :( większego zainteresowania tematem nie było :(

My tymczasem, mimo późnej pory i zmierzchu, skręcamy z głównej drogi i kierujemy się do Baru - Starego Baru :D
DSC00689.jpg

Parkujemy na parkingu, płacimy 3 marki i idziemy w stronę Starego Miasta
DSC00693.jpg

DSC00694.jpg

DSC00695.jpg

DSC00696.jpg

DSC00697.jpg

DSC00698.jpg

DSC00700.jpg

DSC00703.jpg

DSC00702.jpg

Wchodzimy do środka, by kupić bilety... i okazuje się, że za 20 minut zamykają :(
Rezygnujemy, nie będziemy przecież biegać po ruinach, tym bardziej, że już tu byliśmy. Wprawdzie 11 lat temu, ale byliśmy :D
DSC00705.jpg
tak to kiedyś wyglądało

DSC00706.jpg
ciekawe drzewo nad wejściem


Bar (czarnogórski Бар, dawniej włoskie Antivari) –
Za czasów rzymskich była tu osada Antibarum, nazwana tak z powodu swojego położenia naprzeciw miasta Bari. W kronikach Bar pojawił się dopiero około X-XI stulecia, jako Antibareos i Antibaros. W latach 1247-52 biskupem miasta był Jan di Piano Carpini. Na początku XVI wieku Bar podbity został przez Turków, którzy zbudowali tu twierdzę, którą Czarnogórcy odzyskali dopiero w 1878 roku. Miasto ucierpiało wskutek trzęsienia ziemi w 1979. Od tego kataklizmu stara część miasta została opuszczona. Mimo atrakcyjności turystycznej zrujnowanej starówki od kilku lat trwają powolne prace mające na celu podniesienie Starego Baru z gruzów. Obecnie w Starym Barze znajduje się jedno z najlepiej zachowanych miast warownych, którego powstanie datuje się na VI w. Całość zajmuje spory teren, stanowiący zwartą, otoczoną murami, malowniczo położoną na wzniesieniu, urbanistycznie ciekawą całość. Istnieją tu dziesiątki budowli w różnym stanie zachowania. Stary Bar był zamieszkany i przebudowywany przez przeszło tysiąc lat, zwiedzić tu można np. kamienną wieżę zegarową z XIX w. Istnieje też dobrze zachowany turecki akwedukt, doprowadzający wodę do miasta z pobliskich gór. Najstarsze zabytki znalezione tu datują się z czasów rzymskich.
za wkipedią
kibic hr
Croentuzjasta
Posty: 444
Dołączył(a): 21.12.2013
Re: Chorwacko-czarnogórska relacja krakusów. Powrót po latac

Nieprzeczytany postnapisał(a) kibic hr » 22.11.2017 19:34

Tragiczne to były czasy. Serbowie tłukli się z Chorwatami a nie zapominajmy ,że jedni i drudzy wyżynali Bośniaków.
krakusowa
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 6442
Dołączył(a): 08.11.2005
Re: Chorwacko-czarnogórska relacja krakusów. Powrót po latac

Nieprzeczytany postnapisał(a) krakusowa » 22.11.2017 19:37

ZytaS napisał(a):Smutne... Dlatego zrozumiałe jest, że nie lubią poruszać tematów związanych z wojną... dzisiaj zapadł wyrok w sprawie Radko Mladicia - dla jednych wróg i zbrodniarz, dla innych bohater. Dla nas historia, a dla nich niejednokrotnie rodzinne tragedie... Trzeba tyko mieć nadzieję, że nie wrócą dawne urazy...

Oby nie wróciły ....

kibic hr napisał(a):Tragiczne to były czasy. Serbowie tłukli się z Chorwatami a nie zapominajmy ,że jedni i drudzy wyżynali Bośniaków.

Nie zapominamy..

Najgorsze w tym wszystkim jest to, że tragedia dotyka zwykłych ludzi, którzy z polityką nie mają nic wspólnego :!:
basiunia68
Autostopowicz
Posty: 3
Dołączył(a): 11.08.2016
Re: Chorwacko-czarnogórska relacja krakusów. Powrót po latac

Nieprzeczytany postnapisał(a) basiunia68 » 22.11.2017 22:07

Relacja super. Bardzo mi się podoba. Szkoda, że dopiero dzisiaj ją znalazłam.
Jako nawiązanie do Waszej relacji dodam, ze czytałam ostatnio książkę autorstwa Joanny Stovrag-krakuski "Chwila na miłość" opisującej losy i przeżycia autorki w okresie wojny na Bałkanach w latach 90-tych i wojenne losy Sarajewa z tego okresu.

pozdrawiam i życzę kolejnych miłych wrażeń i oczywiście ciekawych relacji
krakusowa
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 6442
Dołączył(a): 08.11.2005
Re: Chorwacko-czarnogórska relacja krakusów. Powrót po latac

Nieprzeczytany postnapisał(a) krakusowa » 23.11.2017 09:10

basiunia68 napisał(a):Relacja super. Bardzo mi się podoba.

Witaj Basiunia, milo Cię widzieć :D
Dziękuję za miłe słowa :hearts:
basiunia68 napisał(a):Szkoda, że dopiero dzisiaj ją znalazłam.

Lepiej późno niż wcale :smo:
basiunia68 napisał(a): Jako nawiązanie do Waszej relacji dodam, ze czytałam ostatnio książkę autorstwa Joanny Stovrag-krakuski "Chwila na miłość" opisującej losy i przeżycia autorki w okresie wojny na Bałkanach w latach 90-tych i wojenne losy Sarajewa z tego okresu.

Mam ją w planie :roll:
basiunia68 napisał(a):pozdrawiam i życzę kolejnych miłych wrażeń i oczywiście ciekawych relacji

Pozdrawiam równie serdecznie :papa:
krakusowa
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 6442
Dołączył(a): 08.11.2005
Re: Chorwacko-czarnogórska relacja krakusów. Powrót po latac

Nieprzeczytany postnapisał(a) krakusowa » 23.11.2017 19:07

Przed nami Škanjevica dżamija
DSC00708.jpg

W 2006 roku wyglądał tak 8O
Czarnogóra i Chorwacja 2006 330.jpg

Meczet wraz z zabudowaniami został zbudowany w połowie XVIII wieku, nosząc imię Škanjevića - bogatego tureckiego szlachcica.
Cały kompleks uległ zniszczeniu w 1905 r podczas pożaru, potem w 1979 r podczas trzęsienia ziemi, które nawiedziło te tereny.
Długo niszczał, bo nie było pieniędzy na jego odbudowę. :(
Kamienny minaret, dzięki darowiźnie 23 tys euro niejakiego Zeko Osman Šabović, mieszkającego w Chicago, zakończono odnawiać w 2005 roku.
Meczet oddano do użytku dopiero w 2009 roku, też dzięki filantropa Zeko. Tym razem wyłożył 200 tys. euro. :roll:
DSC00730.jpg

DSC00733.jpg

DSC00734.jpg

DSC00731.jpg

Wewnatrz wygląda tak - zdjęcie znalezione w necie
Skanjevica_Dzamija_3.jpg

Niedaleko znajduje się Omerbašića džamija :roll:
Meczet zbudował Omer baša w 1662r. Bezpośrednio przed kompleksem meczetu znajduje się publiczna fontanna zbudowana w 1642r.
Meczet był kilkakrotnie odnawiany. Najpierw w 1971 roku, ale trzęsienie ziemi w 1979 roku spowodowało poważne szkody. Odnawianie meczetu zakończono w 1986 roku.
depositphotos_116278268-stock-photo-mosque-in-town-bar-montenegro.jpg
zdjęcie z netu, było już za ciemno i moje zdjęcie nie wyszło

DSC00716.jpg

Przyległy do meczetu teren zwiedzamy z młodym szczeniaczkiem :smo:
DSC00710.jpg

DSC00709.jpg
publiczna fontanna, przerobiona na wodociąg

DSC00712.jpg

DSC00715.jpg

DSC00717.jpg

DSC00719.jpg

DSC00720.jpg

DSC00721.jpg
Abakus68
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1177
Dołączył(a): 19.09.2017
Re: Chorwacko-czarnogórska relacja krakusów. Powrót po latac

Nieprzeczytany postnapisał(a) Abakus68 » 23.11.2017 19:13

Jak ja się cieszę, że u nas nie ma trzęsień ziemi. Chociaż tych nie ma... Ładny drzewostan... I szczeniaczek.
krakusowa
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 6442
Dołączył(a): 08.11.2005
Re: Chorwacko-czarnogórska relacja krakusów. Powrót po latac

Nieprzeczytany postnapisał(a) krakusowa » 23.11.2017 19:17

Jeszcze rzut oka na najbliższą okolicę :roll:
DSC00713.jpg

DSC00714.jpg

DSC00722.jpg

DSC00723.jpg

DSC00724.jpg

DSC00726.jpg

I powoli wracamy na parking
DSC00737.jpg

DSC00738.jpg

DSC00739.jpg

DSC00741.jpg

Ceny w sklepikach 8O trochę... z górnej półki :evil:
I tak dobiega do końca następny dzień naszego urlopu :(
krakusowa
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 6442
Dołączył(a): 08.11.2005
Re: Chorwacko-czarnogórska relacja krakusów. Powrót po latac

Nieprzeczytany postnapisał(a) krakusowa » 23.11.2017 20:02

Abakus68 napisał(a):Jak ja się cieszę, że u nas nie ma trzęsień ziemi. Chociaż tych nie ma...

I bardzo dobrze, że nie ma
Abakus68 napisał(a): Ładny drzewostan...

Do starej oliwki liczącej ponad 2000 lat już nie dojechaliśmy.Jest uważana za najstarsze drzewo oliwne w Europie i jedno z najstarszych na całym świecie. 8O
Znajduje się ona niedaleko baru, w miejscowości Mitrovica, na prywatnej posesji ( by ją z bliska oglądnąć trzeba kupić bilecik :oczko_usmiech: )
Stara Maslina ma pień o obwodzie 10 m. Według lokalnych zwyczajów jej cień był miejscem godzenia się zwaśnionych. Drzewo zostało ostatnio nadwyrężone przez pożar zaprószony przez bezdomnego.
maslina 1.jpg
zdjęcie z netu

Abakus68 napisał(a): I szczeniaczek

Cały czas biegał koło nóg, ostrymi pazurkami drapiąc nasze gołe łydki :oczko_usmiech:
ZytaS
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2068
Dołączył(a): 08.01.2012
Re: Chorwacko-czarnogórska relacja krakusów. Powrót po latac

Nieprzeczytany postnapisał(a) ZytaS » 24.11.2017 00:06

Stare drzewa oliwne mają swój klimat. W miejscowości Lun na wyspie Pag zwiedzaliśmy gaje oliwne obejmujące obszar około 24 ha (nie wszystko obeszliśmy :wink: ), gdzie rośnie ponad 80 000 drzew oliwnych. Przeciętny wiek tych drzew oliwnych to 1200 lat, a najstarsze drzewo oliwne w Lunie liczy aż 1600 lat. Oliwka z Czarnogóry jak widać jednak starsza.
Załączniki:
drzewo lun.jpg
Najstarsza oliwka z Lun. zdjęcie z netu
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Nasze relacje z podróży



cron
Chorwacko-czarnogórska relacja krakusów. Powrót po latach - strona 19
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone