Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Buongiorno! Benvenuti! "Słoneczna" Emilia-Romania

We Włoszech znajduje się najstarszy na świecie uniwersytet, jest nim założony w 1088 roku Uniwersytet Boloński. Na terenie Włoch znajdują się 2 słynne wulkany: Etna i Wezuwiusz. We Włoszech trzykrotnie odbywały się igrzyska olimpijskie w latach 1956, 1960 i 2006. We Włoszech znajduje się 50 obiektów światowego dziedzictwa kultury UNESCO. Modena we Włoszech to prawdziwa stolica samochodów sportowych, mieści się w niej 5 fabryk luksusowych samochodów sportowych: Ferrari, Maserati, Lamborghini, Pagani i De Tomasso.
kmichal
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8459
Dołączył(a): 06.04.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) kmichal » 20.06.2016 20:24

... muszę przyznać, że Ferrarą bardzo, ale to bardzo pozytywnie mnie zaskoczyłaś ... 8O ... naprawdę podoba mi się ... :) ...
Pozdrawiam.
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8664
Dołączył(a): 12.08.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 22.06.2016 07:50

komorfil napisał(a):wszyscy uczymy się Włoch i do końca życia się nie nauczymy.

Tylko, że każdy w swoim poznawaniu ma inne priorytety wynikające z odmiennych zainteresowań.

komorfil napisał(a):mi głównie chodzi o to, że nie "mój" nr 1 bo jestem nikim żeby się o tym wypowiadać. To raczej dość powszechna opinia tych co się na tym znają.

Powszechna? Gdyby była powszechna, to pewnie byśmy na te freski w Palazzo Schifanoia rzucili okiem. Zwłaszcza, że wstęp za 3€ :wink: . Tymczasem nikt i nic specjalnie nie zachęcało.
Co robię przed wyjazdem? Biorę z półki przewodnik - tam o wnętrzach pałacu lakoniczne dwa zdania. A że przewodniki traktuję z dystansem, odpalam internetową wyszukiwarkę. Wrzucam co zwiedzić w Ferrarze, top 10 Ferrara, visit Ferrara i tym podobne. Otwieram kilka - kilkanaście artykułów, blogów, relacji i czytam co podobało się innym. Cóż... Widocznie autorzy tych wpisów się nie znali :? . A ja źle szukałam ;).

Z naszej relacji i Twojej w niej obecności wyniknie może tyle, że ktoś udający się do Ferrary zainteresuje się freskmi z Schifanoia :hut: .
My o tym, że Całą Ferrarę można sobie darować dla tej jednej ściany, w której cudem przetrwały kosmiczne freski m. in. Tury dowiedzieliśmy się dopiero od Ciebie.


kmichal napisał(a):... muszę przyznać, że Ferrarą bardzo, ale to bardzo pozytywnie mnie zaskoczyłaś ... 8O ... naprawdę podoba mi się ... :)

Też się bardzo, ale to bardzo pozytywnie zaskoczyliśmy i naprawdę nam się podobało :oczko_usmiech: .

Zaraz ruszymy dalej :D .
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8664
Dołączył(a): 12.08.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 22.06.2016 08:10

Ferrara c.d.

Podążając zieloną trasą z turystycznej mapki dochodzimy do zabudowań klsztornych z kościołem św. Krzysztofa. Budowę kościoła w 1498 r. rozpoczęli mnisi z Zakonu Kartuzów. Zakonników zaprosił do Ferrary Borso d'Este w 1452 r. Zakon funkcjonował w mieście do czasu wojen napoleońskich.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


W kościele niestety trwa remont, więc oglądamy wyłącznie z zewnątrz.

Obrazek

Obrazek



Rozległy kompleks klasztoru Zakonu Kartuzów z kościołem św. Krzysztofa (San Cristoforo alla Certosa) zamieniono w XIX w. na cmentarz komunalny.

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Krużganki, arkady, portyki jako miejsce ostatniego spoczynku? Nie ma zaskoczenia :D . Znamy to z Bolonii :lol: .

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

(...)
Ostatnio edytowano 03.02.2023 21:41 przez marze_na, łącznie edytowano 1 raz
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8664
Dołączył(a): 12.08.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 22.06.2016 08:11

(...)

Opuszczamy to popularne jak się okazuje miejsce spacerów i ruszamy dalej przez renesansową Ferrarę.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Mijamy kolejne palazzo

Obrazek

Obrazek


i budynek teatru.

Obrazek

Obrazek



Nasza zielona trasa turystyczna prowadzi do zamku Estów, gdzie łączy się z trasą czerwoną :D . No to niech będzie czerwona 8) .

Obrazek

Obrazek



Na jednym z budynków Paweł wypatruje tablicę ze znajomo brzmiącym nazwiskiem :D .

Obrazek

W tym pałacu 31 maj 1503 wielki polski astronom NICOLO' COPERNICO, duma Uniwersytetu w Ferrarze, ukończył studia w zakresie prawa kanonicznego

Prawo Kopernik studiował wprawdzie w Bolonii, ale tytułu doktora bronił na Uniwersytecie w Ferrarze ze względu na znacznie niższe koszty egzaminu.


Bardzo nam się to spacerowanie po Ferrarze podoba 8) :!:

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Obrazek

Obrazek


Zaglądamy też za miejskie mury. Dobrze zachowane fortyfikacje z XV-XVI w. ciągną się na długości 9 km.
To jak czytam jedne z najlepiej zachowanych we Włoszech renesansowych fortyfikacji bastionowych.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

O tereny wzdłuż murów władze Ferrary dbają szczególnie :mrgreen: .


Spacerujemy uliczkami Ferrary czekając aż rozbłysną pierwsze światła. I otworzą restauracje ;) (przed 19stą na to nie liczcie).
Wracamy w końcu w okolice katedry i zamku Estów.

Obrazek

:papa:
Ostatnio edytowano 03.02.2023 21:51 przez marze_na, łącznie edytowano 1 raz
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 22.06.2016 10:18

Tak patrzę i patrzę z odcinka na odcinek, mocno zachęcająco pokazujesz Ferrarę...
Wracając z Toskanii przejeżdżaliśmy obok, nawet w planie była, ale... dużo miejsc wtedy było w planie :cool: , czasu zabrakło.
Trzeba będzie przy jakiejś okazji wstąpić.
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8664
Dołączył(a): 12.08.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 22.06.2016 22:22

kulka53 napisał(a):Tak patrzę i patrzę z odcinka na odcinek, mocno zachęcająco pokazujesz Ferrarę...
Wracając z Toskanii przejeżdżaliśmy obok, nawet w planie była, ale... dużo miejsc wtedy było w planie :cool: , czasu zabrakło.

Ten spis treści i bez Ferrary robi wrażenie :D .

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Muszę się chociaż pochwalić, bo z radości skakać jeszcze nie mogę. Za 94 dni znowu lądujemy we Włoszech :hut: .
Klamka zapadała. Bilety kupione 8) .
rysiek_r74
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2020
Dołączył(a): 27.09.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) rysiek_r74 » 23.06.2016 08:49

marze_na napisał(a):--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Muszę się chociaż pochwalić, bo z radości skakać jeszcze nie mogę. Za 94 dni znowu lądujemy we Włoszech :hut: .
Klamka zapadała. Bilety kupione 8) .


Szczęściarze, nic tylko pozazdrościć :D :papa:
mysza73
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13066
Dołączył(a): 19.07.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) mysza73 » 23.06.2016 09:07

marze_na napisał(a):
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Muszę się chociaż pochwalić, bo z radości skakać jeszcze nie mogę. Za 94 dni znowu lądujemy we Włoszech :hut: .
Klamka zapadała. Bilety kupione 8) .

Sycylia :?: 8)
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15663
Dołączył(a): 30.06.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 23.06.2016 09:15

mysza73 napisał(a):
marze_na napisał(a):
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Muszę się chociaż pochwalić, bo z radości skakać jeszcze nie mogę. Za 94 dni znowu lądujemy we Włoszech :hut: .
Klamka zapadała. Bilety kupione 8) .

Sycylia :?: 8)

Ja też tak obstawiam... i to końcem września... Ciekawe jakie loty trafiła?
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8664
Dołączył(a): 12.08.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 23.06.2016 09:52

mysza73 napisał(a):Sycylia :?: 8)

Si 8) .
Następne Buongiorno! Benvenuti! będzie z Sycylii :hut: .

piekara114 napisał(a):Ciekawe jakie loty trafiła?

Lot jest na Roma Ciampino :lol: . Skoro już wodę do Di Trevi napuścili to trzeba powtórzyć ten rzut monetą :wink: .
Potem trenitalia zawiezie nas swoim intercitynotte do Messyny i dalej Taorminy :mrgreen: .
Uprzedzając ewentualne pytania dodam, że to głęboko przemyślany, mocno uzasadniony i bardzo racjonalny wybór :oczko_usmiech: .

A powrót jeszcze niedoprecyzowany ani co do czasu ani co do miejsca :roll: :lol: . Ale najprawdopodobniej lot z Trapani do Krakowa. Jeszcze śledzę ceny. Jak powiedział małżonek - coś się trafi :wink: .
mysza73
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13066
Dołączył(a): 19.07.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) mysza73 » 23.06.2016 10:02

marze_na napisał(a):
mysza73 napisał(a):Sycylia :?: 8)

Si 8) .
Następne Buongiorno! Benvenuti! będzie z Sycylii :hut: .

No to jesień będzie bardzo ciekawa ... :oczko_usmiech:

marze_na napisał(a):
piekara114 napisał(a):Ciekawe jakie loty trafiła?

Lot jest na Roma Ciampino :lol:

Ach ten Rzym ... :hearts:
kaszubskiexpress
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 14582
Dołączył(a): 12.04.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) kaszubskiexpress » 23.06.2016 22:19

marze_na napisał(a):
mysza73 napisał(a):Sycylia :?: 8)

Si 8) .
Następne Buongiorno! Benvenuti! będzie z Sycylii :hut: .




Tę relację będę czytać z wyjątkowym zainteresowaniem.

Wiele lat temu pewna znajoma ( podróżująca - nurkująca ) powiedziała mi, że jak Chorwacja to Dalmacja a jak Włochy to Sycylia.

Super.
8)
komorfil
Odkrywca
Posty: 79
Dołączył(a): 11.06.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) komorfil » 25.06.2016 10:11

marze_na napisał(a):Tylko, że każdy w swoim poznawaniu ma inne priorytety wynikające z odmiennych zainteresowań.


i dokładnie to napisałem wyżej. Weźmy Wenecję: ktoś uważa że gotycki styl wenecki to jest to: zatem będzie do końca życia jeździł Canale Grande (jak kto ubogi: vaporetem, jak bogatszy: gondolą każąc płynąć gdzie chce i stawać przed daną fasadą na pół godziny, a potem powtarzać doświadczenie w nocy, rano, w pełnym słońcu, we mgle października, we mgle marca....), ktoś uważa że Wenecję można sprowadzić do Tintoretta (i to wcale nie jest głupia koncepcja) i będzie jeździł, także po wyspach, w poszukiwaniu każdego śladu jego pędzla. OK. Ale nie uważam za rozsądne takiego postępowania, zanim się nie zobaczy mimo wszystko wnętrza Bazyliki, obrazów Akademii i Museo Correr itd. itp. Jeszcze inaczej: najpierw egzamin gimnazjalny i matura, potem habilitacja. No tak mi się wydaje.

Co robię przed wyjazdem? Biorę z półki przewodnik - tam o wnętrzach pałacu lakoniczne dwa zdania. A że przewodniki traktuję z dystansem, odpalam internetową wyszukiwarkę. Wrzucam co zwiedzić w Ferrarze, top 10 Ferrara, visit Ferrara i tym podobne.

oczywiście że wszyscy tak robimy, no ale chyba jednak nie uważasz ogólnych przewodników, a już zwłaszcza internetu - za wyrocznię 8O. ????
Tak naprawdę przewodniki mają jedną jedyną zaletę: porządkującą. Tzn. przyzwoity przewodnik (po polsku nie ma, bo np. z RoughGuide jest tylko główny przewodnik po całych Włoszech, czyli skrót skrótu) - mam na myśli przewodnik po danym regionie, np. tylko o Toskanii i Umbrii (np. angielskie wydanie RoughGuide) -mniej więcej wymienia główne rzeczy. I tyle. Ale nie sposób widzieć w tym sugestii co jest lepsze a co nie.
Internet- hm- jak ze wszystkim. Kopalnia wiedzy, tyle że pułapka internetu polega na tym, że trzeba być już ekspertem by z tej wiedzy korzystać. Np. wiadomo że ludzie diagnozują swe choroby w internecie. Ja - tak się składa- jestem lekarzem. I wcale nie potępiam internetu i rozwiewam często mity o szkodliwości "dr Googla". W internecie często za darmo jest dostęp do oceanu wiedzy, często najwyższej jakości. Tyle że: trzeba być wyjściowo ekspertem z danej dziedziny, by skorzystać z tej wiedzy. Bo ona nie jest podpisana "ten artykuł jest wiarygodny" i "ten artykuł nie jest wiarygodny".
Z opisami zabytków to samo. To jest po prostu przejaw demokracji: czyli dominują błędy i fałszywe oceny oparte na przeciętnym guście. Jesteś po dobrej historii sztuki, żeby ocenić to co czytasz w internecie? Ja nie. Nie należy temu ufać, nie będąc mgr (dr, dr hab....) historii sztuki.
Skąd zatem wiedza? No proszę Cię, Polacy podróżujący do Włoch są w komfortowej sytuacji. Polacy mają absolutnego hopla i jebla na punkcie Włoch. Nie będę wymieniał nazwisk, bo są powszechnie znane.
Wystarczy tylko poszukać w internecie artykułów (są, są, są, i potem znowu: są) np. Dariusza Czai. To antropolog kultury, ale też italianofil i do czego zmierzam - wystarczy tylko przejść jego teksty pod kątem cytowanych książek, w dużej części: polskich książek albo książek istniejących w polskim przekładzie. Oczywiście na czele z nieśmiertelnym Muratowem. Po absolutnie obowiązkowej lekturze Muratowa zrozumiesz, czym są dla całej kultury freski w pałacu Schifanoia, że to jest perła pereł, że naprawdę pod pewnymi względami chowa się Florencja, San Giminiano i pół Umbrii skąpanej we freskach.
I jeszcze: mimo wszystko ja o Schifanoia wyczytałem w przewodniku i to dało mi kopa by tam pójść. Wszedłem i zatrzymałem się w pół kroku. A o tym, że to takie ekstremum, dowiedziałem się później. Więc to jednak prawda o działaniu dzieła; wstyd się przyznać, ale akurat w tym przypadku kanoniczny i fundamentalny tekst Muratowa przeczytałem po wizycie w Schifanoia, co tylko potwierdza wyjątkowość dzieła, bo nawet na mnie, prostaku i amatorze, PRZED lekturą wysławiającego tekstu, freski zrobiły epicko galaktyczno niezmierzalne wrażenie.
kmichal
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8459
Dołączył(a): 06.04.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) kmichal » 28.06.2016 09:51

marze_na napisał(a):Następne Buongiorno! Benvenuti! będzie z Sycylii


... no i bardzo dobrze, czyli ja również, dzięki Wam, będę tam w tym roku ... :mrgreen: ...
Pozdrawiam.
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8664
Dołączył(a): 12.08.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 30.06.2016 08:20

marze_na napisał(a):Następne Buongiorno! Benvenuti! będzie z Sycylii :hut: .

mysza73 napisał(a):No to jesień będzie bardzo ciekawa ... :oczko_usmiech:

kaszubskiexpress napisał(a):Tę relację będę czytać z wyjątkowym zainteresowaniem.

kmichal napisał(a):... no i bardzo dobrze, czyli ja również, dzięki Wam, będę tam w tym roku ... :mrgreen: ...

Sama nie mogę się już doczekać :mrgreen: .

Ale póki co pora wracać na ulice Ferrary :D .
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Włochy - Italia



cron
Buongiorno! Benvenuti! "Słoneczna" Emilia-Romania - strona 1...
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone