Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Buongiorno! Benvenuti! "Słoneczna" Emilia-Romania

We Włoszech znajduje się najstarszy na świecie uniwersytet, jest nim założony w 1088 roku Uniwersytet Boloński. Na terenie Włoch znajdują się 2 słynne wulkany: Etna i Wezuwiusz. We Włoszech trzykrotnie odbywały się igrzyska olimpijskie w latach 1956, 1960 i 2006. We Włoszech znajduje się 50 obiektów światowego dziedzictwa kultury UNESCO. Modena we Włoszech to prawdziwa stolica samochodów sportowych, mieści się w niej 5 fabryk luksusowych samochodów sportowych: Ferrari, Maserati, Lamborghini, Pagani i De Tomasso.
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 18.05.2016 18:33

Przepiękne są te freski, takie lśniące czystością, jakby były wczoraj namalowane 8)
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15663
Dołączył(a): 30.06.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 18.05.2016 19:22

Vjetar napisał(a):A ja się śmiałem z My Little Pony a to jak widać film na faktach...

:oczko_usmiech:

ObrazekObrazekObrazekObrazek
piotrf
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 18320
Dołączył(a): 26.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) piotrf » 19.05.2016 11:16

piekara114 napisał(a):
Vjetar napisał(a):A ja się śmiałem z My Little Pony a to jak widać film na faktach...

:oczko_usmiech:

ObrazekObrazekObrazekObrazek


. . . dokument taki znaczy się :mrgreen:

Coraz bardziej przekonuję się do Emilii . . . nie wiem co na to Agnieszka . . . w razie czego winą obarczę Marzenę :smo:

Pozdrawiam
Piotr
maxredaktor
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1306
Dołączył(a): 13.08.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) maxredaktor » 19.05.2016 12:08

marze_na napisał(a):11.03 - Ravenna, dzień II

Obrazek

U samej góry przedstawiono sceny z Nowego Testamentu, a pomiędzy oknami umieszczono wizerunki apostołów i proroków.



Mała ciekawostka: te dwa górne rzędy mozaik powstały w czasach Teodoryka, zaś rząd najniższy już później. Dlatego żydowscy prorocy oraz apostołowie są w strojach przypominających rzymskie togi, zaś postaci poniżej mają już "klasyczny" ubiór świętych.

marze_na - świetne zdjęcia. Mam nadzieję, że bazyliki San Vitale żeście nie ominęli, bo tam także jest prawdziwa uczta dla oczu.
maxredaktor
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1306
Dołączył(a): 13.08.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) maxredaktor » 19.05.2016 12:10

Lednice napisał(a):Przepiękne są te freski, takie lśniące czystością, jakby były wczoraj namalowane 8)


To mozaiki, nie freski :wink: I rzeczywiście są przepiękne.
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8664
Dołączył(a): 12.08.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 19.05.2016 14:14

Vjetar napisał(a):
marze_na napisał(a):Obrazek


A ja się śmiałem z My Little Pony a to jak widać film na faktach...

Mia i ja sięga do tych samych korzeni :lol: .



Lednice napisał(a):jakby były wczoraj namalowane 8)

Bo to zaledwie 1.500 lat :D .



piotrf napisał(a):Coraz bardziej przekonuję się do Emilii . . . nie wiem co na to Agnieszka . . . w razie czego winą obarczę Marzenę :smo:

Jestem pewna, że nie będziesz żałował :hut: .


maxredaktor napisał(a):Mam nadzieję, że bazyliki San Vitale żeście nie ominęli, bo tam także jest prawdziwa uczta dla oczu.

Zaraz tam pójdziemy 8) .
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8664
Dołączył(a): 12.08.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 19.05.2016 14:26

Bazylika św. Witalisa (Basilica di San Vitale)


Budowę kościoła rozpoczęto w 527 r. w czasach Teodoryka Wielkiego, a ukończono w roku 548, już po przejęciu panowania nad Ravenną przez bizantyjskiego cesarza Justyniana.
W przeciwieństwie do typowej bazyliki kościół zbudowano na planie ośmioboku z wydzielonym prezbiterium, do którego przylegają dwie kaplice. Potężne przypory stanęły dopiero w X w.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Piszą o San Vitale, że to jeden z najznakomitszych przykładów sztuki bizantyjskiej na zachodzie Europy. No to chodźmy się przekonać :).

Obrazek

Obrazek


W kompleksie San Vitale można też zwiedzić Museo Nationale (wstęp 5€), mieszczące się w krużgankach dawnego konwentu Benedyktynów.

Obrazek



My jednak idziemy prosto do bazyliki.

Obrazek

Obrazek



Wnętrze zachwyca już samą architekturą, nie wspominając o bogactwie zdobień.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

(...)
Ostatnio edytowano 10.01.2021 00:34 przez marze_na, łącznie edytowano 1 raz
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8664
Dołączył(a): 12.08.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 19.05.2016 14:27

(...)

Ściany kolumn wyłożone są marmurem, kopułę nawy główej i boczne nisze zdobią barokowe freski z końca XVI w. Jednak zdecydowanie najpiękniejsze jest prezbiterium, które w całości pokrywają mozaiki z połowy VI w.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Na sklepieniu apsydy widzimy postać Chrystusa w otoczeniu archaniołów oraz patrona świątyni - św. Witaisa i biskupa Eklezjusza - inicjatora budowy.

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Na ścianach apsydy znajdują się dwie mozaiki z 548 r. Po jednej stronie cesarz Justynian w towarzystwie biskupa Maksymiana i gwardii, a po drugiej cesarzowa Teodora otoczoną służbą. Pani Teodora na fotkę się niestety nie załapała :? .

Obrazek


Łuk oddzielający prezbiterium od nawy zdobi 15 medialonów przedstawiających popiersia Jezusa, Dwunastu Apostołów oraz świętych Gerwazego i Protazego – domniemanych synów św. Witalisa.
W sklepieniu ukazany został symboliczny obraz raju :roll: .

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Na ścianach prezbiterium ukazane zostały epizody ze Starego Testamentu. Parę nawet udało nam się rozpoznać :D .

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Kapitele kolumn też są świetne 8) .

Obrazek



Jesteśmy pod ogromnym wrażeniem wnętrza Bazyliki San Vitale. Można wpatrywać się bez końca.

Obrazek

Obrazek



W paru miejscach konserwatorzy mają tu jeszcze spore pole do popisu :).

Obrazek

Obrazek



Na koniec jeszcze raz to w sumie zaskakujące połączenie. Bizantyjskie mozaiki prezbiterium obok barokowych fresków nawy głównej. Wiek VI spotyka się z XVI :).

Obrazek

Obrazek



Cudowne miejsce :hearts: .
Ostatnio edytowano 10.01.2021 00:47 przez marze_na, łącznie edytowano 1 raz
mysza73
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13066
Dołączył(a): 19.07.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) mysza73 » 19.05.2016 15:06

marze_na napisał(a):Cudowne miejsce :hearts: .


Się podpisuję pod tym :!: :P
maxredaktor
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1306
Dołączył(a): 13.08.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) maxredaktor » 19.05.2016 18:51

I ja też. I zdjęcia naprawdę świetne :)
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8664
Dołączył(a): 12.08.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 22.05.2016 22:39

maxredaktor napisał(a):I zdjęcia naprawdę świetne :)

Dzięki :D .


mysza73 napisał(a):
marze_na napisał(a):Cudowne miejsce :hearts: .


Się podpisuję pod tym :!: :P

To może jeszcze jedno :oczko_usmiech: ?
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8664
Dołączył(a): 12.08.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 22.05.2016 22:44

Mauzoleum Galli Placydii


Z Bazyliki San Vitale przechodzimy do Mauzoleum Galli Placydii, najstarszego z raweńskich zabytków, bo zbudowanego ok. 440 r.

Obrazek


Elia Galla Placydia była córką Teodozjusza Wielkiego, ostatniego cesarza władającego wschodnią i zachodnią częścią Cesarstwa Rzymskiego, a od 425 r. sama władała Rzymem w imieniu swojego małoletniego syna Walentyniana III.


Mały, niepozorny budynek skrywa w sobie prawdziwe cuda. Ciężka kotara przesłaniająca wejście świetnie spełnia swoje zadanie ograniczając światło z zewnątrz.

Obrazek


Jest klimatycznie 8) .

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Mauzoleum ufundowała sama Gallia z przeznaczeniem na miejsce swojego wiecznego spoczynku. Ostatecznie pochowana została jednak w Rzymie, gdzie zmarła.
We wnętrzu mauzoleum znajdują się trzy marmurowe sarkofagi, z których środkowy przeznaczony był dla Galli Placydii, sarkofag po lewej – dla jej męża Konstancjusza a ten po prawej dla ich syna Walentyniana.
Tak naprawdę budynek nigdy nie spełnił zakładanej funkcji, ale służył jako kaplica dla połączonego z nim, już nieistniejącego kościoła św. Krzyża.

Obrazek

Obrazek



Sklepienie przedstawia rozgwieżdżone niebo.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek



Ciepłe światło wpada do wnętrza przez alabastrowe okna. Niewątpliwie kolejne zachwycające miejsce na mapie Ravenny :D .

Obrazek

Obrazek

Obrazek



Na koniec nasz ulubiony mozaikowy wzorek z Mauzoleum Galli Placydii.

Obrazek

Obrazek

Obrazek


:papa:
Ostatnio edytowano 10.01.2021 23:11 przez marze_na, łącznie edytowano 1 raz
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 22.05.2016 23:09

Z zewnątrz te kościoły niczym specjalnie nie imponują.
Ale w środku są cudowne 8)

Musieli je odnowić niedawno, bo lśnią czystymi kolorami :wink:
mysza73
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13066
Dołączył(a): 19.07.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) mysza73 » 23.05.2016 07:59

Im więcej tej Twojej Ravenny oglądam, tym mój ocząpląs się pogłębia ... :roll: :wink: ,
ale pięknie jest :oczko_usmiech: , jak już się doleczę, to pojadem tam :mrgreen:
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15663
Dołączył(a): 30.06.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 23.05.2016 09:04

marze_na napisał(a):Obrazek

Mogłabym mieć sukienkę z tym wzorkiem :D
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Włochy - Italia



cron
Buongiorno! Benvenuti! "Słoneczna" Emilia-Romania - strona 1...
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone