Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Zielona karta do Dubrownika

Którędy jechać? Ile zajmuje pokonanie trasy? Na jakich odcinkach drogi są płatne? Gdzie przekraczać granice? Nocować po drodze czy nie? A jeśli tak, to gdzie? Co zabrać w podróż, na co uważać, jak się zachowywać, jak radzić sobie w sytuacjach kryzysowych. Gdzie nie warto tankować i co z LPG.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
horas
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 145
Dołączył(a): 15.02.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) horas » 10.08.2009 10:25

Będąc na urlopie w drugiej połowie lipca tego roku wybrałem się na wycieczkę do BiH (Mostar i Medzugorie) przez przejście w Metković - ku mojemu zdziwieniu nawet w paszporty nie chciało im się zaglądać nie mówiąc już o zielonej karcie którą i tak posiadałem;) identycznie było w drodze powrotnej....no i jadąc tranzytem przez Neum do Dubrovnika też nie musiałem okazywać Zielonej Karty....także nie wiem co doradzić....ja dla wszelkiego spokoju wykupiłem sobie OC z ZK w cenie....

pozdrav :)


ps.
Chorwacja...przecudna :)
Kevlar
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2125
Dołączył(a): 30.03.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Kevlar » 10.08.2009 17:05

Dwa lata z rzędu przy przekraczaniu granicy poproszono mnie o zieloną kartę. Moim zdaniem raczej potrzebna do przekroczenia granicy a na pewno potrzebna gdyby "odpukać" coś się wydarzyło na drodze.
jasneze
Turysta
Posty: 11
Dołączył(a): 02.06.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) jasneze » 11.08.2009 15:41

W większości krajów unijnych można jeździć na polskim OC. Zielona karta potrzebna w kilku krajach europejskich i z tego co wiem dodają ją gratis do OC (przynajmniej tak jest w Link4, gdzie jestem ubezpieczony).
marcin35
Odkrywca
Posty: 104
Dołączył(a): 01.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) marcin35 » 11.08.2009 15:59

jasneze napisał(a):W większości krajów unijnych można jeździć na polskim OC. Zielona karta potrzebna w kilku krajach europejskich i z tego co wiem dodają ją gratis do OC (przynajmniej tak jest w Link4, gdzie jestem ubezpieczony).
Najczęściej BiH z polskiej zielonej karty jest WYŁĄCZONA.Ci , ktorzy piszą że nie sprawdzają na granicy ,że się da bez a po co itd. niech się choć przez chwile zastanowią co będzie z nimi , pasażerami i z ich ukochanym samochodem w razie jakiejkolwiek "straty"Szanowni Państwo pokrywacie szkody z własnego budżetu czego wam nie życzę!!!!!!!
jimmi
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 125
Dołączył(a): 20.08.2007
Traf

Nieprzeczytany postnapisał(a) jimmi » 11.08.2009 15:59

Nie ma reguły. Tym co się dwa razy udało będą mówić ze nie sprawdzają. Ale są tacy co są często prześwietlani. Ja np zawsze musze na granicy otwierac maskę, odpisują nr VIn i sprawdzają. To są "zalety" Passata najczęsciej kradzionego samochodu. Przy okazji ZK też musiałem pokazywać
marcin35
Odkrywca
Posty: 104
Dołączył(a): 01.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) marcin35 » 11.08.2009 16:05

cchhee napisał(a):
to zależy gdzie jak do Dubrownika to tak (przekraczasz granice BiH )

A wlasnie ze nie potrzeba zielonej karty jesli jedziemy przez Neum.
Droga M-3 w BiH laczaca chorwacka jadranke czyli droge nr 8 jest wylaczona z obowiazku posiadania zielonej karty. Wynika to z umowy pomiedzy Chorwacja a BiH o ruchu tranzytowym przez BiH.
Na przejsciu BiH/Cro musimy ustawic sie na pasie TRANZIT i nie mozemy zjechac przez caly czas z drogi M-3 az do nastepnego przejscia.
Zostalem o tym poinformowany przez bosniackiego straznika gdy zapytalem go o kupno ubezpieczenia gdyz nie posiadam zielonej karty.
Ciekawe co powiedziałby na to Twój ubezpieczyciel- mądralo :) ?
KrisLukas
Croentuzjasta
Posty: 180
Dołączył(a): 24.10.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) KrisLukas » 11.08.2009 18:39

mądralo

Widze ze z jakiegos nieznanego mi powodu zaczely w moja strone leciec rozne wyzwiska 8O , opisze wiec moje spotkanie z pogranicznikami na przejsciu kolo Neum.
Zaparkowalem auto kilkadzisiat metrow przed przejsciem aby pieszo dojsc do straznikow i na spokojnie zalatwic sprawe ubezpieczenia. Wczesniej na forum wyczytalem ze na kazdym przejsciu BiH mozna bezproblemowo nabyc tygodniowe ubezpieczenie w cenie ~20E. Gdy zapytalem o ubezpieczenie, pierwsze pytanie straznika padlo czy jade do Dubrovnika czy gdzies zjezdzam z drogi M-3 do Bosni. Gdy powiedzialem ze jade prosto do Dubrovnika, straznik powiedzial ze na ta droge nie jest potrzebne dodatkowe ubezpieczenie czy tez posiadanie zielonej karty gdyz jest to droga tranzytowa laczaca dwie czesci Chorwacji. Po kilku minutach do naszej rozmowy dolaczyl drugi straznik ktory potwierdzil slowa pierwszego. Dodal ze na przejsciu powinienem ustawic sie na pasie prawym z oznaczeniem TRANZIT. Zauwazylem tez ze na tym pasie kontrola odbywa sie nieco szybciej niz na pasie obok. Sam sie pozniej zastanawialem na jakich warunkach to sie odbywa. Moj ubezpieczyciel juz wczesniej powiedzial mi ze nie wydaje zielonej karty a ubezpieczenie auta obejmuje wszystkie ktaje UE + Norwegia, Islandia, Szwajcaria i Chorwacja. Pewnie ktos zaraz powie ze mialem od nich wziazc na pismie ze nie potrzebuje ubezpieczenia , ciekawe tylko ile ojro straznik zazadalby za taki dokument :)
marcin35
Odkrywca
Posty: 104
Dołączył(a): 01.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) marcin35 » 11.08.2009 18:53

cchhee napisał(a):
mądralo

Widze ze z jakiegos nieznanego mi powodu zaczely w moja strone leciec rozne wyzwiska 8O , opisze wiec moje spotkanie z pogranicznikami na przejsciu kolo Neum.
Zaparkowalem auto kilkadzisiat metrow przed przejsciem aby pieszo dojsc do straznikow i na spokojnie zalatwic sprawe ubezpieczenia. Wczesniej na forum wyczytalem ze na kazdym przejsciu BiH mozna bezproblemowo nabyc tygodniowe ubezpieczenie w cenie ~20E. Gdy zapytalem o ubezpieczenie, pierwsze pytanie straznika padlo czy jade do Dubrovnika czy gdzies zjezdzam z drogi M-3 do Bosni. Gdy powiedzialem ze jade prosto do Dubrovnika, straznik powiedzial ze na ta droge nie jest potrzebne dodatkowe ubezpieczenie czy tez posiadanie zielonej karty gdyz jest to droga tranzytowa laczaca dwie czesci Chorwacji. Po kilku minutach do naszej rozmowy dolaczyl drugi straznik ktory potwierdzil slowa pierwszego. Dodal ze na przejsciu powinienem ustawic sie na pasie prawym z oznaczeniem TRANZIT. Zauwazylem tez ze na tym pasie kontrola odbywa sie nieco szybciej niz na pasie obok. Sam sie pozniej zastanawialem na jakich warunkach to sie odbywa. Moj ubezpieczyciel juz wczesniej powiedzial mi ze nie wydaje zielonej karty a ubezpieczenie auta obejmuje wszystkie ktaje UE + Norwegia, Islandia, Szwajcaria i Chorwacja. Pewnie ktos zaraz powie ze mialem od nich wziazc na pismie ze nie potrzebuje ubezpieczenia , ciekawe tylko ile ojro straznik zazadalby za taki dokument :)
Jeśli "mądralo "jest wyzwiskiem w twoim słowniku to gratuluję słownika!!!! :D Napisz ,komu ufasz pogranicznikom ,czy własnej zielonej karcie która z tego co rozumiem NIEOBEJMUJE!!!!BiH.
KrisLukas
Croentuzjasta
Posty: 180
Dołączył(a): 24.10.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) KrisLukas » 11.08.2009 19:28

gratuluję słownika!!!!

w porzadku, glupolu :wink:
czy własnej zielonej karcie

Juz pisalem wczesniej moj ubezpieczyciel wogole nie wydaje ZK.
Nie wiem czy zrobilem dobrze ale wydaje mi sie ze wystarczajaco usilnie staralem sie o kupno ubezpieczenia, nasza rozmowa ze straznikiem trwala 5-10 minut odbyla sie plynnym angielskim wiec jakichkolwiek watpliwosci co do zrozumienia nie bylo. Ok, co ty zrobilbys na moim miejscu, zawrocil do Ploce na prom do Trpanja, zaczal krzyczec :lol: , a moze jestes macho chwycilbys straznika za gardlo i powiedzial tak: Sprzedaj mi ku... gosciu to pier...... ubezpieczenie bo ci rozp....... te zaj..... budke. :lol: :wink:

Moze za rok to sprawdze, chyba ze do tej pory peljasacki most bedzie gotowy to nie bede musial.
marcin35
Odkrywca
Posty: 104
Dołączył(a): 01.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) marcin35 » 11.08.2009 19:50

cchhee napisał(a):
gratuluję słownika!!!!

w porzadku, glupolu :wink:
czy własnej zielonej karcie

Juz pisalem wczesniej moj ubezpieczyciel wogole nie wydaje ZK.
Nie wiem czy zrobilem dobrze ale wydaje mi sie ze wystarczajaco usilnie staralem sie o kupno ubezpieczenia, nasza rozmowa ze straznikiem trwala 5-10 minut odbyla sie plynnym angielskim wiec jakichkolwiek watpliwosci co do zrozumienia nie bylo. Ok, co ty zrobilbys na moim miejscu, zawrocil do Ploce na prom do Trpanja, zaczal krzyczec :lol: , a moze jestes macho chwycilbys straznika za gardlo i powiedzial tak: Sprzedaj mi ku... gosciu to pier...... ubezpieczenie bo ci rozp....... te zaj..... budke. :lol: :wink:

Moze za rok to sprawdze, chyba ze do tej pory peljasacki most bedzie gotowy to nie bede musial.
Z powodu nieodnalezienia wspolnego "słownika" oraz niumiejętności czytania do końca -z (buzkami) przez
Ciebie ,tego co starałem się Tobie "przekazać"decyduję się na wylot z Twojej WYSPY. Szcześliwego powrotu do Europy.
KrisLukas
Croentuzjasta
Posty: 180
Dołączył(a): 24.10.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) KrisLukas » 11.08.2009 19:57

niumiejętności czytania

A jak to niby czytac? :wink: :lol:
marcin35
Odkrywca
Posty: 104
Dołączył(a): 01.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) marcin35 » 11.08.2009 20:04

cchhee napisał(a):
niumiejętności czytania

A jak to niby czytac? :wink: :lol:
Po prostu ,się zdaża ale to absolutnie nie jest wada! :)
KrisLukas
Croentuzjasta
Posty: 180
Dołączył(a): 24.10.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) KrisLukas » 11.08.2009 20:07

się zdaża

Pewnie ze sie zdaRZa. :lol: :lol: :lol: :wink:
ale to absolutnie nie jest wada!

To ty zaczales sie czepiac ze nie czytam z emotionami, czyms sie musialem odplacic :lol: :wink:
Moze zamiast slowa Wyzwiska powinienem uzyc Epitety :?
marcin35
Odkrywca
Posty: 104
Dołączył(a): 01.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) marcin35 » 11.08.2009 20:13

cchhee napisał(a):
się zdaża

Pewnie ze sie zdaRZa. :lol: :lol: :lol: :wink:
Przepraszam ,sie stało! :oops: Ale merytorycznie widzę ;że się zgadzasz co do jazdy bez zielonej karty w BiH!!!?
bogdan63
Croentuzjasta
Posty: 332
Dołączył(a): 08.08.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) bogdan63 » 11.08.2009 20:41

witam i przestrzegam,
mam stałą trasę na peljesac : przez bośnię ( mostar,sarajewo itd.) i zawsze pytają się o zieloną kartę, podobnie jak czarnogórcy oni też sie pytaja/czepiają i nie ma dyskusji !!!
pozdrawiam.
ps. w neum nigdy sie pytali/czepiali.
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Samochodem - trasy, noclegi, przepisy, uwagi



cron
Zielona karta do Dubrownika - strona 5
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone